«впровадження ігрових технологій на уроках географії»



Скачати 302,39 Kb.
Дата конвертації14.12.2016
Розмір302,39 Kb.
ТЕМА:

«ВПРОВАДЖЕННЯ ІГРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ ГЕОГРАФІЇ»

Вчитель географії Панкова О.П.

МЕТА:

Поглибити та систематизувати знання про ігрові

технології, їх роль в активізації навчальної

діяльності учнів та використання на різних етапах

уроку;

  • на основі використання ігрових технологій формувати в учнів логічне та просторове мислення, вміння виділяти головне;

  • створювати творчу атмосферу на уроці, сприяти формуванню в учнів самостійного мислення;

  • виховувати свідоме ставлення до навчання, громадянську самосвідомість, економічну грамотність, культуру спілкування.


Зміст

1.Роль ігрових технологій у навчанні географії.

2.Ігри при вивченні географії.

3.Функції гри.

4.Класифікація педагогічних ігор.

5.Ігрові технології.

6.Розробка уроку по темі: « Електроенергетика як складова ПЕК України, її значення. Основні типи електростанцій та

найважливіші ЛЕП. Використання традиційних і нових способів одержання енергії. Енергозбереження.

Практична робота №7. Побудова секторної діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій.

Мета:


  • поглибити та систематизувати знання про ігрові технології та їх використання на різних етапах уроку;

  • на основі використання ігрових технологій формувати в учнів логічне та просторове мислення, вміння виділяти головне, висувати ідеї щодо вирішення проблем;

  • виховувати свідоме ставлення до навчання, громадянську самосвідомість, економічну грамотність, культуру спілкування.

Завдання:



  • формувати пізнавальні інтереси учнів;

  • стимулювати прагнення учнів до самоосвіти;

  • навчати учнів свідомо та виважено приймати рішення;

  • допомагати учням більш повно реалізувати себе на уроках;

  • створювати ситуацію успіху.


Учитель – це особлива професія. ЇЇ не можна порівняти з жодною професією. Адже вчителю довірено найдорожче, неоціненне, що є у світі – діти. Від його роботи залежить майбутнє кожного народу. Держава, що піклується про вчителів, у першу чергу піклується про своє майбутнє. Результат педагогічної праці не можна побачити сьогодні чи завтра. Пройдуть роки, можливо, навіть десятки років, коли виявиться те, чому вчили і виховували у школі.

З кожним роком навчати та виховувати дітей стає все складніше. Зменшується вплив батьків, звідусіль на дітей спрямовано потік інформації, на жаль, не завжди позитивної. Все більше ми говоримо про вплив «вуличного середовища» У таких умовах школі доводиться особлива роль. В.О.Сухомлинський писав: «Боротися за людину, переборювати негативні впливи і давати простір позитивному». Тому особливо актуальним у наш час є особистісно- орієнтоване навчання та виховання учнів. Як же зробити навчання і виховання більш ефективним і дійовим?

Сьогодні вчителі використовують різні методи навчання, але серед активних форм навчання особливе місце займають дидактичні ігри. Ігри виконують значну роль у житті дітей. З дня свого народження і до закінчення школи дитина значною мірою пізнає навколишній світ через гру. Вона є головним видом діяльності в дитячому віці. Уміле використання дидактичних ігор на уроках дозволяє вчителю більш ефективно виконувати навчальні та виховні завдання. Дидактична гра допомагає дитині більш повно реалізувати себе на уроці. Вона формує такі якості, як дисципліна, винахідливість, витривалість, колективізм, волю до перемоги, творчість. Крім цього, гра мобілізує учнів, викликає позитивні емоції, що врешті добре впливає на засвоєння навчального матеріалу. Дитина в процесі гри використовує всі свої знання, логічне мислення, крім того гра стимулює учня до самоосвіти. Учні працюють з додатковою літературою та іншими джерелами знань. Тому, гра є однією з найбільш ефективних форм активізації навчальної діяльності. У проведенні гри є багато спільних рис з методикою групової роботи. Але на відміну від звичайної роботи в групах, у грі діти занурюються у дійсність виконуючи свої ролі, навчаються свідомо та виважено приймати рішення.

Американський педагог Джаннетт Вос пише: «Як би не називалися нові техніки, однак необхідно поєднувати три речі: на навчання мусить бути захоплюючим, швидким і наповненим. А ще воно має охоплювати релаксацію, дієвість, стимули, емоції й задоволення»

«Навчання найкраща у світі гра й розвага. Усі діти народжуються з таким переконанням і живуть із ним, доки ми не вкладемо їм у голову, що це важка й неприємна праця. Тільки деякі діти все ще залишаються на своїх позиціях, маючи тверде переконання, що навчання приносить радість, що це чи не єдина гра, в яку варто бавитися. Ми знаємо, як називають цих дітей – це генії»

Джаннет Вос

«Склалася думка, що гра й навчання – протилежні речі. Тепер відоме інше, освітяни й фахівці з дитячої педагогіки відкрили, що гра – це навчання, це один із найефективніших видів навчання. Ключ до успіху: перетворіть гру на навчальний досвід і переконайтеся, що навчання - це здебільшого приємність»

Джін Марцолло, Дженіс Лорд

Немає необхідності сперечатися про важливість ігор у житті дитини. Ще Я.Корчак стверджувала :»Гра – це можливість відшукати себе у суспільстві, себе в людстві» Така психологія переважної більшості людей: вони бажають займатися тим видом діяльності, який здається йому легшим.

Саме гра має позбавити учнів лінощів душі та примусити їх докладати зусилля, необхідні для набування нових навичок та знань Досвід роботи дозволяє стверджувати, що як би добре не був підготовлений вчитель, якою б методикою він не володів, все одно учні віддають перевагу грі, в якій вони самостійно підсвідомо одержуватимуть знання, будуть взаємо навчатися. Тому вважаю, що використання пізнавальних ігор має бути регулярним, але не повинно основною формою роботи.

Слід зазначити цілу низку переваг, які має гра як, форма навчальної роботи.

  • Стан дітей у процесі гри – це стан позитивний з багатьох точок зору: емоційної, психологічної, учні можуть відпочити, розслабитися, отримати задоволення.

  • Гра навчає, тобто допомагає дитині довідатися про щось нове.

  • Гра розвиває пам'ять, чіпкість розуму, змушує дитину читати книгу.

  • Гра стимулює самостійну діяльність.

  • Гра дає можливість відчути власний інтелектуальний успіх, що важливо не тільки для успішних учнів, але й для тих хто зазнає утруднень під час засвоєння програмового матеріалу.

  • Гра нерідко може «розбудити» навіть найслабших учнів.

Хочу відзначити також, що ігрові технології мають не лише

освітнє значення, але й виховне, адже під час гри відбувається не тільки вивчення нового матеріалу, формування навичок та вмінь, але й виховується колективізм, взаємовиручка

Географічні ігри відрізняються значною різноманітністю. Насамперед ігри класифікують за кількістю учасників. Це можуть бути групові, загально-класні, загально-шкільні, індивідуальні.

Виходячи зі змісту питань, турнірів, конкурсів, ігри можна поділити за освітніми цілями:

1.Ігри, під час яких вивчається новий матеріал, формуються навички й уміння:

-най, най;

- прес-конференції;

- рольові ігри;

2. Ігри для підвищення загального інтелектуального рівня, розвитку світогляду:

- брейн - ринг;

- вікторини;

- турніри;

3. Ігри узагальнюючого повторення і контролю знань:

- що таке, хто такий;

- третій зайвий;

- бліц опитування;

- цифровий диктант;

- лабіринт.

Ігри дуже різноманітні за формою проведення. Це можуть бути КВК, вікторини, рольові ігри, турніри, брейн - ринги, ігри-аукціони, ігри під час екскурсій, прес-конференції, розгадування кросвордів, чайнвордів, ребусів, ігри-дослідження.

Підбираючи форму проведення географічної гри, необхідно враховувати вікову категорію учнів, кількість гравців та час. Ще одне переконання, гар не повинна бути тривалою, її процес має бути динамічним, а запитання зрозумілими та не занадто складними.

Про ефективність використання пізнавальних ігор у процесі навчання географії можна судити по радісним посмішкам переможців, смуток в очах тих, хто програв, це є підтвердженням того, що виграють у них всі учасники, набуваючи чогось корисного для себе.

Я ж як учитель хочу відзначити, що використання ігор на уроках або поза ними містить низку позитивних моментів і для вчителя. Розробляючи завдання вчитель поповнює свої знання, підвищує свій професійний рівень, ігри полегшують діяльність вчителя, підвищують ступінь довіри в стосунках учителя і дітей

Отже, щоб поліпшити результати у навчанні потрібно використовувати ігрові технології в процесі навчання.


Висновок
Американський педагог Джаннет Вос стверджує, що «навчання – найкраща у світі гра й розвага. Усі діти народжуються з таким переконанням і живуть з ним, поки ми не вкладемо їм у голову, що це важка й неприємна праця. Тільки деякі діти все ще залишаються на своїх позиціях, маючи тверде переконання, що навчання приносить радість, що це чи не єдина гра, в яку варто бавитись. Ми знаємо, як називати цих дітей. Це генії».

Склалася думка, що гра й навчання – протилежні речі. Тепер відоме інше, освітяни й фахівці з дитячої педагогіки відкрили, що гра – це навчання, це один із найефективніших видів навчання.

Ключ до успіху: перетворіть гру на навчальний досвід і переконайтеся, що навчання – це здебільшого приємність.
Ігрові технології

1.Вікторина – гра:

а) підбери пару;

б) хто автор цих слів?

в) підкорення вершини;

г) вікторина з віршами;

д) загадки;

е) « Знайомі незнайомці».
2. Слова і літери:

а) склади слово;

б) шифрограма;

в) «Поле чудес»;

г) «Подолай лабіринт»;

д) піктограма.


3.Ігри для кращого засвоєння географічної номенклатури:

а) хто перший;

б) вгадай об’єкт;

в) «най…»;

г) підбери пару;

д) третій зайвий;

е) збери карту;

є) змагання «Знавці карти»;

ж) усна подорож;

з) контурна карта;

і) «Хто більше?»;

й) знаменитий мореплавець;

к) розподіли об’єкти;

л) знайди помилку;

м) міста і підприємства;

н) сировина і продукція;

о) міста;

п) хто такий, що таке?


4. «Мозковий штурм»
«Карусель»

«Асоціації»

«Гронування»

«Кубики»


«Геоботанічне доміно»

«Реклама»

«Цифровий диктант»

«Кросворди»



Гра «Поміркуй та поясни»
Клас поділяється на групи. Кожна група отримує картку з завданням.

Картка №1

Доведіть, що кругообіг води відбувається у вашій місцевості. Приведіть приклади, які підтверджують ці явища.

Картка №2

Кругообіг води зв’язав між собою літосферу, атмосферу та гідросферу. Доведіть це.

Картка№3


Вода – джерело життя на Землі. Прісну воду людина використовує в побуті, сільському господарстві, промисловості. З поверхні річок та озер вона випаровується в атмосферу. Поясніть, чому кількість прісної води не зменшується.
Гра «Зайвий в ланцюжку»


  • Ніл, Дрейка, Дніпро, Амазонка;

  • Дунай, Південний Буг, Гібралтарська, Єнісей;

  • Міссісіпі, Парана, Амур, Лєна;

  • Мурей, Ніл, Рейн, Волга, Мексиканська.



Географічний диктант.


  • Річка – це… .

  • Річка з усіма своїми притоками (річкова система).

  • Солоність води океану вимірюється (проміле).

  • Воно буває дощове, снігове, льодовикове й підземне (живлення)

  • У ньому тече річка (русло).

  • Яке живлення найбільш характерне для річок України? (змішане)

  • Вони можуть бути лівими й правими (притоки).

  • Місце впадання річки в іншу річку, озеро або море називається… .

  • Деякі річки в цьому місці утворюють … .

  • Місце, де починається річка (виток).

  • Межа між басейнами двох річок (вододіл).

Гра «Засідання вченої ради з питання: від чого залежить солоність води?»

Клас поділяється на групи. Кожна група отримує завдання:

? Чи повсюди в Світовому океані однакова солоність води.

? Яка солоність вод на екваторі, в тропічних широтах, в помірних.

? Що впливає на солоність вод Світового океану, які природні явища зменшують солоність, збільшують.

?Чому солоність багатьох морів та заток відрізняється від середньо океанічної. Поясніть це на прикладі солоності води: Чорного(18%), Карського(10%), Червоного(45%).



Гра «Плутанина»

Гру можна використати для закріплення та перевірки вивченого матеріалу. Учні отримують завдання в якому

вказано географічні об’єкти і треба їх розподілити по материкам, по темам.
Гра «Аукціон»

По темі «Грунти. Рослинний і тваринний світ»

Слово «аукціон» повернулося до нас не так давно, але входить до нашого лексикону дуже швидко. «Аукціон»- це продаж товарів з публічного торгу покупцеві, який запропонував найвищу ціну. «Товар» на аукціоні – це «лот»

Розпочинається торг. Я оголошую товар, тобто завдання лота, і час на обдумування та вартість. Звучить гонг. Протягом відведеного часу ви обдумуєте відповідь на запитання, піднімаєте руки. Якщо перша відповідь конкретна, точна – вдаряю в гонг. Товар вважається проданим. Коли відповідь не точна чи потребує доповнення, то звертатимусь до інших учасників, які хочуть допомогти. Чия відповідь буде точніша, той оголошується покупцем. І тоді звучить гонг. Не можна збити ціну, тобто вигукнути, не піднімаючи руки, порушник цього правила покидає аукціон. Мені допомагатиме «банкір», який фіксуватиме результати аукціону в таблиці. Решта учнів класу є членами акціонерних товариств, тобто акціонерами. Акціонер-це власник акцій. В нашому випадку ви власники своїх знань. Набуті знання ви вкладаєте в збагачення свого АТ.

Вами створено два АТ, кожне обрало свого «президента». Напередодні вам було надано літературу для підготовки до уроку-аукціону. Прошу «президентів» представити свої АТ (назва, емблема, девіз)

Аукціон оголошується відкритим.

Лот № 1 являє собою перевірку АТ на «платоспроможність», тобто підготовленість учнів з теми. Лот складається з 12 географічних понять і термінів, визначення яких треба дати кожному члену АТ.

Час на обдумування – 5 секунд.

Максимальна вартість – 2 бали.

1 лот


1. Солончаки

2. Релікти

3. Ефемери

4.Грунт


5. Біогеографія

6. Гумус


7. Дернина

8. Ендемік

9.Меліорація

10.Флора


11.Рекультивація

12.Материнська порода

2 лот

1. Ефемероїди



2. Ксерофіти
Гра «Уявна подорож»

Обирається капітан, який розпочинає подорож, називаючи об’єкти повз яких пропливає корабель, дає їм повну характеристику, далі передає керування помічникові і продовжується подорож до кінця.



Гра «Знайди помилку»

Учні отримують текст з розповіддю про об’єкт, географічне положення, рельєф, при цьому в тексті допущено помилки, треба їх відшукати.

На карті неправильно зображені об’єкти, треба виправити помилки.
Гра «Лабіринт»

Дано цифри, треба їх розшифрувати, за основу береться чотиризначне число.

20611620221056421894
Гра «Склади карту»

Завдання гри – навчити дітей використовувати на практиці здобуті знання про напрямки, азимути, умовні знаки. Розвивати творчі здібності, логічне мислення. На думку авторів Г.С.Кулініч та В.В.Ніколіна, по ходу гри учні можуть самі оцінювати свої дії, а головне в процесі гри учні отримують знання, та задоволення.


Побудуй карту за напрямками

  1. У центрі – школа,

На півночі – мішаний ліс,

На північному сході – річка,

На північному заході – озеро,

На південь – сад,

На південний захід – луки і чагарники,

На південний схід – кам’яний кар’єр,

На схід – залізниця,

На захід – стежка до криниці.



  1. У центрі – луки і чагарники,

На півночі – кам’яний кар’єр,

На південному заході – болото,

На північному сході – пагорб з вітряком,

На південь – залізнична станція, вздовж залізниці, що проходить з північного сходу на північний захід,

На південний захід – мішаний ліс,

На захід – школа.



Склади карту за азимутами

У центрі – болото,

азимут 360 –пагорб з вітряком,

азимут 45 – хвойний ліс, просіка,

азимут 100 – стежка до криниці,

азимут 150 – яр вздовж дороги, яка проходить з півночі на південь,

азимут 210 – рідкий ліс/вирубаний ліс,

азимут 250 – дорога/лінія зв’язку,

азимут 270 – річка, що протікає з заходу на схід,

азимут 300 – мішаний ліс.

За яким азимутом потрібно пройти, щоб повернутися до болота?

Склади карту за легендою.

Будиночок гномів стояв серед рідколісся на північному заході місцевості, а кам’яний кар’єр, де гноми добували чудові самоцвіти, знаходився на південному сході. Кожного дня гноми вирушали на роботу однією з цих доріг. Чи буде ця дорога найкоротшою?

Склади карту та покажи шлях до кар’єра.

Лежачи за пеньком, Вовк побачив, як по рідколіссю спокійно йшов Заєць. «Ну, постривай!» - крикнув Вовк. Сполоханий Заєць кинувся на північ через сад, далі повз станцію і повернув на схід через піски до глибокого яру.

Та Вовк не відставав. Заєць зигзагами пробіг на південь через чагарники і луки, а далі оббіг навколо вітряка, перестрибнув автодорогу на заході й повернув у просіку хвойного лісу на півночі. Добігши до молодих ялинок, він швидко заховався.

Склади карту погоні Вовка за зайцем.



Тема уроку . Електроенергетика Як складова ПЕК України, її значення. Основні типи електростанцій та найважливіші ЛЕП. Використання традиційних та нових способів одержання енергії. Екологічні проблеми електроенергетики. Енергосистема споживання енергії. Енергозбереження.

Практична робота №7 Побудова Секторної діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій.


Мета: засвоєння учнями комплексної характеристики електроенергетики та її місце в господарстві, типи електростанцій, їх переваги та недоліки, проблеми та перспективи,

  • удосконалити практичні навички роботи з підручником, атласом, контурною картою;

  • виховувати дбайливе ставлення до джерел енергії та розуміння застосовувати енергозберігаючі технології.

Обладнання: підручник, атласи, статистичні матеріали.
Урок комбінований

Найдивовижнішою властивістю

нашого світу є те, що його можна

дослідити


Альберт Ейнштейн

Структура уроку

1. Організаційний момент 1 хв.

2. Актуалізація опорних знань 10 хв.

3. Мотивація навчальної діяльності 4 хв.

4. Вивчення нового матеріалу 15 хв.

5. Узагальнення знань 5 хв.

6. Застосування знань, умінь 5 хв.

7. Підсумок уроку 2 хв.

8. Оцінювання 1 хв.

9. Домашнє завдання 2 хв.

Хід уроку
І. Організаційний момент

Доброго дня. Сідайте. Посміхніться один одному і подумки побажайте успіхів на уроці. Я зичу вам успіху.


ІІ. Актуалізація опорних знань 1.Географічний диктант:

Вугільна – 1,2

Нафтова – 3,4

Нафтопереробна – 5,6

Газова – 7,8

Запитання:



  1. Більшість підприємств цієї галузі розташовані в Донецькій та Луганській областях.

  2. Ця галузь об’єднує підприємства, які виробляють паливо та мастильні матеріали.

  3. Серед родовищ, де ведеться видобуток паливних корисних копалин, найбільш відоме Шебелинське.

  4. Найбільші підприємства цієї галузі розташовані в Лисичанську, Кременчуці та Херсоні.

  5. Підприємства цієї галузі постачають сировину їз якої виготовляють бензин, мазут, дизельне паливо.

Взаємоперевірка

Відповіді: І варіант: 1,5,7,5,3; ІІ варіант: 2,6,8,6,4.


2. Гра: «Зайвий»

А) вугілля – граніт – лабродарит – базальт;

Б) пісок – глина – галька – гравій – сланець;

В) калійна сіль – сірка – кам’яна сіль – вапняк;

Г) глина – вугілля – крейда – черепашник.
3.Гра «Ланцюжок» - назвати групу корисних копалин:

1) ∆ → → …. → …. → …. ?

2) → → …. → …. → …. ?

3) → → …. → …. → …. ?

4) → → …. → …. → …. ?
4. Гра «Встанови відповідність»

1. Кам’яне вугілля А. Криворізьке

2. Нафта Б. Шебелинське

3. Природний В. Донбас

4. Торф Г. Б учманське

Д. Волинське


5. «Впізнай мене».

1) Кришиться, бурого кольору,

Утворився з решток рослин.

Легший за воду, горить із чадом.

(торф)

2) Чорного кольору, утворився з решток рослин.



Важчий за воду, яскраво горить.

(кам’яне вугілля)

3) Метаморфічна гірська порода.

З давніх часів греки використовували її для

створення скульптур, тому в перекладі з грецької

« марморош» означає «той, з якого роблять

скульптури».

(мармур)


6. Гра: «Відгадай»

1) Знаходиться в басейні, але не вода. (Кам’яне вугілля)

2) Використовується як паливо і добриво. (Торф)

3) Корисна копалина, яку учні носять у пеналах. (Графіт)

4) Без чого вчитель не може працювати в класі? (Крейда)

5) У воді родиться, а води боїться. (Сіль)


III. Мотивація навчальної діяльності

Уявіть собі таку незвичайну ситуацію: на Землі зникла електроенергія.



Мозковий штурм (запис на дошці)

  • Які можуть бути наслідки такої події?

Висновок: Життя без енергії не можливе.

Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про таку важливу галузь господарства, як електроенергетика, розглянемо, які джерела електроенергії є в нашій країні, які підприємства її виробляють, які проблеми електроенергетики та запропонуємо шляхи подолання енергетичних проблем.


IV. Вивчення нового матеріалу

Бесіда

1.Що таке електроенергетика?



«Дерево асоціацій». 2.Які асоціації викликає поняття «електроенергія»?

(тепло, світло, потужність, сила, радість, страх)

3.Які види енергетичних ресурсів переважають в Україні?

4.Які типи електростанцій працюють?

Складання схеми «Структура електроенергетики»

Робота в групах .

1група: характеристика ТЕС

2 група: характеристика ГЕС

3 група: характеристика АЕС

За планом:

А) сировина, кількість енергії;

Б) чинники розміщення;

В) райони розміщення;

Г) електростанції;

Д) назвати позитивні і негативні наслідки.


Таблиця 1

Тип електро станції

Сиро вина

Розмі щення

Район розміщ

Назва

Позит ивні наслідки

Нега тивні наслідки






















Аналізуючи таблицю, виявити, як розвивається електроенергетика.



Інформація. Сьогодні, в розрахунку на одного жителя виробляється 3,7 тис. кВт.год електроенергії.


  • Це багато, чи мало?

Щоб відповісти на це запитання давайте з’ясуємо:

Як і де використовується електроенергія? Які проблеми електроенергетичної промисловості?

Рольова гра «Мікрофон»

  1. Спеціалісти з промисловості.

  2. Спеціалісти енергетики.

  3. Спеціалісти комунального господарства.

Ви визначили основні енергетичні проблеми.

Метод «Займи позицію»

- Які шляхи вирішення проблеми пропонує держава?

- Що пропонуєте ви?



Випереджаюче завдання

- Чи є на Україні альтернативні джерела енергії? Які?


Мозковий штурм
- Які шляхи енергозбереження ви пропонуєте?

Поміркуй

Що треба зробити щоб краще опалювалася квартира?


V. Узагальнення знань.
Гра «Лабіринт»

3700, 5-8, 47, 5, 48.

3700квт.год електроенергії виробляється на одного жителя;

5-8 % наші лампочки перетворюють на світло енергії;

47% електроенергії виробляють АЕС;

5% - виробляють ГЕС;

35 000000 чоловік - стільки людей користується питною водою з Дніпра;

48 % електроенергії виробляють ТЕС.



Гра Розвязування кросворду. Визнач ключове слово.

Запитання:

  1. Місто де збудовано Запорізька АЄС. (Енергодар)

  2. Паливна корисна копалина.(Нафта)

  3. Родовище природного газу в Харківській області. (Шебелинське)

  4. Прізвище відомого українського письменника і автора повісті «Борислав сміється», де розповідається про видобуток нафти в Прикарпатті. (Іван Франко)

  5. Паливна корисна копалина. (Газ)

  6. Перша ГЄС на Дніпрі.(Дніпрогес)

  7. Місто, де збудована перша ВЕС.(Севастополь)

  8. АЄС , що перетворила державу на зону екологічного лиха. (Чорнобильська)

  9. Вугілля високої якості. (Кокс)

10.Найпотужніші електростанції. (Атомні)


















1























































2














































3

















































4




















































5




























6























































7














































8



































































9

















































10




























VІ. Застосування знань, умінь і навичок.

Практична робота №7

Побудова секторної діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій.




Рік

Разом

млрд. кв / год



ТЕС

ГЕС

АЕС










1980 рік

236,0

208,4 88%

13,4 -6%

14,2-6%

1990

298,5

211,6–71%

10,7-4%

76,2-26%

2008

195,2

92,9-48%

10,1-5%

92,2-47%

Висновок


Як змінилася частка електроенергії вироблена різними типами електростанцій. Чи можна пояснити ці зміни?
VІІ Підсумок уроку.

Рефлексія



  1. Чи справдилися ваші очікування щодо сьогоднішнього уроку?

  2. Чи задоволені результатами своєї діяльності?

  3. Що допомогло опанувати матеріал уроку?

  4. Якими видами діяльності ми намагалися досягти поставленої мети?

VІІІ. Оцінювання.

ІХ. Домашнє завдання.



  1. Опрацювати текст підручника.

  2. Презентація подорожі до міста Нетішин.

  3. Підготувати коментарій до фрази « У атомної енергетики є перспективи розвитку…» За… проти…

  4. На контурну карту нанести найважливіші електростанції

та ЛЕП.


ЦІКАВО ЗНАТИ
1 кг ядерного палива – урану містить енергії стільки ж, скільки 2500 тон вугілля.

Встановлено, що енергетичний еквівалент розвіданих світових запасів ядерного палива у багато разів перевищує еквівалент відомих світових запасів вугілля, нафти, гідроенергії разом узятих.


Енергетичні ресурси вітру на земній кулі майже у 2000 разів більші від енергетичних ресурсів річок. Якщо в Україні на кожному кв. км. де дмуть вітри зі швидкістю 5 м/сек., встановити по 16 вітродвигунів, то з кожного квадратного кілометра щорічно можна одержувати 800000 квт. Год. Електроенергії. Від усіх двигунів, встановлених на Україні, економія палива досягла б 250 млн. тонн за рік.
Альтернативні джерела енергії

Сонячна – 3% сонячного потоку дасть енергії 1000 млрд. кВт. Год., в 100 разів перевищує сучасну потужність виробництва енергії в світі.

Сімферополь – 7 місяців забезпечує гарячою водою готель «Спортивний» Економія – 400 тонн умовного палива на рік.
1 тонна умовного палива – 1 тонна кам’яного вугілля;

2,5 тонн бурого вугілля;

0,7 тонн нафти;

770 – 850 куб. метрів газу.

Теплота згорання 1 тонни умовного палива становить 29330 кдж/кг. Якщо корисні копалини і надалі будуть використовуватися такими темпами, то його запаси будуть вичерпані за 130 років. Ситуація в Україні викликає занепокоєння. Якщо в середньому щорічно видобувається близько 100 млн. т. енергетичного вугілля, що йде на одержання тепла, що становить 100 млн.т. – 6,5 млн. т. у.п., добувають нафти 5 млн.т. – 3,4 млн. т. у. п., 11 млрд.куб.м газу – 25,5 млн. т . у. п.

Загальний обсяг енергоресурсів становить 94 млн. т. у. п. Для повного забезпечення енергією України потрібно 300 млн. т. у п., отже Україна себе забезпечує на третину, а тому орієнтується на інші держави.

Отже, забезпечення паливом – одна із важливих проблем України, за даними вчених Україна забезпечена вугіллям на 95% на 450 років, нафтою - на 8 % на 25 років, газом – на 22; - на 35 років.

Запаси енергії відновлюваних ресурсів становлять:

вітер – 0,4;

припливи та хвилі – 0,2 – 0,3;

внутрішнє тепло Землі – 0,2;

сонячне випромінювання 2000 умовних одиниць.



Енергозберігаючі технології

  1. Одна 100 вт лампочка дає на 20 % світла більше, ніж 2 – 60 вт.

  2. Мийте шибки. Запилене скло затримує від 10 -30% сонячного світла.

  3. У країнах Європи люмінесцентні лампи мають корисну віддачу – 20%, найновіші – 30%.

  4. В Україні лампи перетворюють на світло лише 5 -8% енергії.

КАРТОЧКА ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ




Зміст роботи

самооцінка

Оцінка вчителя

1

Актуалізація опорних знань







А

Диктант







Б

Ігри







2

Вивчення нового матеріалу







А

Фронтальна







Б

Робота в групах







В

Рольова гра







Г

Випереджаюче завдання







Д

Мозковий штурм







3

Узагальнення знань







А

Лабіринт







Б

Кросворд







4

Практична робота






СПИСОК


РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

М.О. Врублевська «Секрети успішного уроку географії»

Харків. Видавництво «Основа» 2005

О.Пометун, Л.Пироженко «Сучасний урок» Київ.

Видавництво А.С.К. 2004

С.С.Борисова «Активні методи навчання у викладанні

фізичної географії України» ж. Географія №9 2007

В.О.Голишкін «Інтелектуальні ігри на уроках» Харків

Видавництво «Основа» 2006

Л.І.Івченко «Використання навчальних ігор на уроках

географії» Географія №3 2007

І.Зеленський «Навчальні ігри на уроках географії»

Географія та основи економіки №1 2003

Ф.Д.Заставний «Економічна і соціальна географія України»

Київ «Форум» 2001

С.Л.Капіруліна, М.В.Сорока «Усі уроки географії 8 клас»

Харків Видавництво «Основа» 2008

Н.Ф.Кривенко «Ігрові технології на уроках повторення та

узагальнення» Географія №2 2007

П.О.Масляк, П.Г.Шищенко «Географія України» Київ 1996



І.Г.Павленко «Ігрові методи навчання як засіб підвищення

пізнавального інтересу» Географія №5 2009
Каталог: olderfiles
olderfiles -> Міський методичний кабінет екскурсія «Спостереження за осінніми змінами у живій та неживій природі»
olderfiles -> Наукових праць
olderfiles -> Державний стандарт початкової загальної освіти Згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»
olderfiles -> Розділ ІІ. Наша зірочка Даша Бондарчук
olderfiles -> Історія держави І права України у 2-х томах том І
olderfiles -> Формування мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку народознавчими засобами 2010 р. Укладачі
olderfiles -> Першотравнева райдержадміністрація відділ освіти методичний кабінет
olderfiles -> Задача на спільну роботу. Мета: Забезпечити засвоєння учнями вміння розв’язувати задачі на спільну роботу
olderfiles -> Методичні рекомендації до організації і проведення уроків узагальнення і систематизації знань учнів на початок навчального року


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал