Види речень за метою висловлювання



Скачати 46,37 Kb.
Дата конвертації11.12.2016
Розмір46,37 Kb.
ТипУрок
Урок № 25

Тема: Види речень за метою висловлювання.

Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень.



Мета: ознайомити учнів з класифікацією речень за метою висловлювання, дати поняття про спонукальне речення; уточнити поняття про окличне речення; формувати вміння правильно інтонувати розповідні, питальні, спонукальні, а також окличні речення; виховувати любов до рідного краю, до рідної мови, до природи; розвивати спостережливість, культуру мовлення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Завдання: Переписати речення, підкреслити головні члени. Сказати, чим відрізняються речення між собою. Які розділові знаки можна ставити в кінці речення?

Як швидко літо проминуло!

Прийшла осіння пора.

А ти хочеш ще тепла?

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

ІV. Основний зміст роботи.


  1. Складання схем до речень.





  1. Слово вчителя.

Давайте тепер спробуємо класифікувати речення. По-перше, ми поділяємо речення за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. По-друге, речення можуть бути окличні чи неокличні. Давайте тепер спробуємо дібрати приклади до кожного виду речення.

  1. Робота в зошитах.

Завдання: дібрати приклади речень, згідно класифікації, записати, підкреслити головні члени речення.

Р. Осіннє листя тихо падає.

П. Коли знову пригріє сонечко?

С. Ходімо в сад.

О. Яка ж гарна осінь!

Н. А в Маринки є гарна парасолька.



4. Графічний диктант.

Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки: розповідне неокличне речення – РН; розповідне окличне – РО; питальне неокличне – ПН; питальне окличне – ПО; спонукальне неокличне – СН; спонукальне окличне – СО.

1. Яка ж ти гарна й пишна, земле наша! РО

2. Посадіть, друзі, в школі сад! СО

3. Ти знаєш, як пахне любисток? РП

4. А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь! СО

5. Як не любити мову нашу?! ПО

6. Хліб пахне солодко, як пахнуть меду соти. РН

7. Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм. СН



  1. Фізкультхвилинка.

Дощик, повітряна кулька.

  1. Творче конструювання (побудова речень за опорними словами).

  2. Скласти речення з поданими дієсловами. Визначити, які з них за ме­тою висловлювання розповідні, які — спонукальні. Указати на слова у спонукальних реченнях, на які падає логічний наголос.

1) Не забувають, не забувайте.

2) Зібрали, збирайте.

3) Пам'ятають, пам'ятайте.

4) Відчуває, відчувайте.

5) Береже, бережіть.


  1. Моделювання питальних речень.

Завдання: поставити запитання до поданих відповідей і записати їх за зраз­ком:

Зразок: У лісі день був холодний і хмарний ? — Ні, день у лісі був теплий сонячний.

1) Ні, сонце сходило на небі високо. сонце сходило на небі низько?

2) Ні, стежка йшла через вели­кий садок. стежка йшла через малий садок?

3) Так, у садку росли старі великі груші. у садку росли старі великі груші?

4) Ні, праворуч від сонця грав на сонці ставок. ліворуч від сонця грав на сонці ставок?

5) Так, дрібні хмарки почали пливти в гори. дрібні хмарки почали пливти в гори?

6) Так, у лісі було тихо. у лісі було тихо?

Виписати з речень-запитань та речень-відповідей слова, протилежні за значенням (антоніми). Визначити частини мови цих слів.

V. Підсумок уроку.

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.

VII. Домашнє завдання.

РОЗПОВІДНІ

ПИТАЛЬНІ


СПОНУКАЛЬНІ

ОКЛИЧНІ

НЕОКЛИЧНІ





Осіннє листя тихо падає.

Коли знову пригріє сонечко?

Ходімо в сад.

Яка ж гарна осінь!

А в Маринки є гарна парасолька.


РО

СО

РП



СО

ПО

РН



СН

Скласти речення з поданими дієсловами. Визначити, які з них за ме­тою висловлювання розповідні, які — спонукальні.

1) Не забувають, не забувайте.

2) Зібрали, збирайте.

3) Пам'ятають, пам'ятайте.

4) Відчуває, відчувайте.

5) Береже, бережіть.

1) Ні, сонце сходило на небі високо.

2) Ні, стежка йшла через вели­кий садок.

3) Так, у садку росли старі великі груші.

4) Ні, праворуч від сонця грав на сонці ставок.

5) Так, дрібні хмарки почали пливти в гори.



6) Так, у лісі було тихо.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал