Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей



Скачати 48,77 Kb.
Дата конвертації03.12.2016
Розмір48,77 Kb.
Москаленко Т.П., вчитель початкових класів ЗНЗ№ 35 м.Чернігова.

Тема: Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.

Мета: Вчити учнів розрізняти поняття: «ім’я», «по батькові», «прізвище»; засвоювати правила написання з великої букви імен, по батькові та прізвище людей; ознайомити з етимологією деяких з них; закріпити знання про слова – назви предметів; розвивати вміння аналізувати, доводити; виховувати повагу до письменників, заохочувати до читання художніх творів.

Обладнання: Портрети письменників і народних героїв, казка про велику букву, «асоціативний кущ», картини для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організація класу

Подивіться мені в очі,

Погляньте один на одного,

на наших гостей,

усміхніться і привітайтесь.

Із цих промінчиків добра, що

закріпились на ваших обличчях

ми і розпочнемо урок.

ІІ. Перевірка домашнього завдання



  1. Почитайте текст, чітко інтонуйте кінець кожного речення (впр 213

ст 99)

  1. Назвіть головні члени другого речення (вітер, гуляє).

  2. Усно встановіть зв'язок (вітер(що робить?) гуляє; вітер (який?) холодний; гуляє (по чому?) по полю).

ІІІ. Хвилинка каліграфії

  1. Відгадай загадку:

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб я було красиве і дзвінке.

Бо носить все життя мене людина,

А відгадайте – но, що я таке? (Ім’я)

- Як пишеться це слово? (З апострофом)

- Коли пишеться апостроф? (Після букв б, п, м, в, ф, р перед я, ю, є, ї).

- Запишемо цілий рядок цього слова.

Ім’я Ім’я Ім’я Ім’я

2.Запис під диктовку: У мене гарне ім’я !

- Яке це речення за метою висловлювання?

- Скільки букв у слові ім’я? (4) А скільки звуків? (5)

3. Гра «Чарівники» (робота в парах).

- Перетворіть це речення на питальне. Запишіть. У мене гарне ім’я?

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Проблемна ситуація

1. Запис на дошці:

Наш директор – ховрич наталія якимівна


    • Я стверджую, що в цьому реченні всі слова записані правильно. А ви як думаєте?

  1. Казка «Як маленька буква стала великою.»

Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.

    • Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? – жалілась вона дядьку Алфавіту.

    • Ти маленька, тому й не помічають, - поважно відповів старий.

І надумала тоді буква свої справи налагодити: «Спробую – но я із середини речення переміститися на початок».

І сталось диво. Почали всі поважати букву, писати її великою. Сподобалось це букві. І наважилась вона дати назву містам, селам, вулицям, річкам, морям та озерам, горам та долинам, прилаштувалась до імені, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин. Запишалася буква, розтовстіла, виросла. І тепер всі слова, які починаються з неї, пишуться з великої літери.

3. Складання асоціативного куща

Прослухавши казку, давайте складемо асоціативний кущ. Де пишеться велика буква.




    1. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми будемо говорити про велику букву в іменах, по батькові та прізвищах.

    1. Вивчення правила і практичне його засвоєння.

  1. Чи знаєте ви своє ім’я, по батькові, прізвище? Пропоную гру «Інтерв’ю» . (робота в парах).

    • Запитайте один одного прізвище, ім’я, по батькові свого сусіда. Запишіть у зошит.

    • Прочитайте, що ви записали?

    • А як написали кожне слово?

    • Чому? (бо імена, по батькові, прізвища пишуться з великої букви)

    • Давайте звіримо свої висновки з правилом на ст. 100.

  1. Асоціативна аналогія.

Продовжіть ланцюжок:

книжка до книжки – бібліотека;

зернинка до зернинки – колосок;

крапелька до крапельки – море;

ім’я до імені – народ.

Наш народ прославився мужніми, чесними, талановитими людьми.



  1. Про цих людей ми дізнаємось виконавши вправи з підручника. (ст. 100)

Робота з підручником. Диференційоване завдання.

а) впр. 215 – списати, підкреслити прізвища видатних письменників;

б) впр. 216 – виписати імена та прізвища народних героїв.

4. Хвилина відомостей.

Григорій Сковорода – письменник, священик. Мудра і обдарована людина.

Богдан Хмельницький – полководець, гетьман, народний герой.

Устим Кармелюк – захисник народу, народний герой, його називають «славним лицарем».

VІІ. Фіз. хвилинка

VІІІ. Закріплення вивченого


  1. Знову трапилась пригода – загубилась буква в слові. Пропоную гру «Загубилась буква». Робота по варіантах:

І В. ІІ В.

… етяна …ндрійко

... ленка …аталка

…асилько …ихайло



    • Прочитайте слова. Як ви їх написали?

  1. Робота з підручником. Логічна загадка. Впр. 217 – виконання колективне.

Онукового батька звуть Сергієм Петровичем.

ІХ. Підсумок уроку.




Каталог: Yroki
Yroki -> Гра «Поле чудес»
Yroki -> Совість це у людини головне (Василь Сухомлинський)
Yroki -> Свято казки Вступне слово вчителя «Забута казка — це золоте намисто, яке впало на морське дно»
Yroki -> Тема. Андрій Чайковський. «За сестрою». Розповідь про письменника. Історична основа повісті героїчна боротьба українського народу проти татаро-монгольських нападників
Yroki -> «Екологічне асорті». Мета
Yroki -> Уроків української мови за темою «фразеологія»
Yroki -> Звук [і], буква І і. Буква І як окреме слово. Утворення та аналіз слів з буквою І. Утворення речень з окремими словами І
Yroki -> Тема. Смішне, комічне, романтичне в творі В. Нестайка «Тореадори з Васюківки». Виразне читання найцікавіших елементів повісті
Yroki -> Урок дослідженнязЯі Україна проведений у 2 класі по темі: "Царство тварин"
Yroki -> Природа наш спільний дім


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал