Узагальнюючий урок з теми «Слово. Значення слова»



Скачати 349,64 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації16.12.2016
Розмір349,64 Kb.
ТипУрок
  1   2
Методична розробка навчального заняття

з української мови

Автор:Косенко Оксана Федорівна

вчитель початкових класів

Чепиліївського НВК

«ЗОШ І –ІІІ ступенів -

дитячий садок»

Білоцерківського району





Клас: 3

Розділ: Слово . Номінативне значення слова.

Тема: Узагальнюючий урок з теми «Слово. Значення слова».

Мета: закріплювати знання про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми, удосконалювати навички користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас, розвивати творче мислення та мовлення учнів; виховувати інтерес до слова, багатства української мови.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань .

Обладнання : підручник для 3 класу «Українська мова» М.Д. Захарійчук, А.І.Мовчун ,індивідуальні картки, тлумачні словники, дошка .

Хід уроку:

  1. Організаційна частина.

  • Добрий день, діти!

Ось дзвінок нам дав сигнал -
Час для праці вже настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Ідучи до вас на урок, я зустріла Мудру Сову, яка передала мені завдання для вас – розумних і кмітливих! Але Сова ця не проста…Вона живе в чарівній країні. А назву цієї країни ви дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд.



  1. Розгадування кросворда (усно).

  1. Розташування літер у встановленому порядку (алфавіт)

  2. Головний член речення, який зазначає, про кого або про що говориться в реченні (підмет)

  3. Об'єднані за змістом речення становлять (текст)

  4. Член речення, який зазначає, про що саме говориться в реченні про підмет (присудок)

  5. Слова, близькі за значенням (синоніми)

  6. Знак для позначення звука на письмі (буква)

  7. Слово або сполучення слів, що називають того, до кого ми звертаємось (звертання)

  • Молодці, відгадали! Тож давайте, діти, разом прочитаємо, як називається країна, де дружно живуть усі слова (Лексика).

Мудра Сова пропонує вам здійснити подорож до цієї країни разом з Лісовичком . Лісовичок дуже хоче, щоб ви любили природу, ліс, знали, як його оберігати, цікавились життям його мешканців. Ми побуваємо в різних місцях чарівного лісу, де він приготував вам цікаві завдання. Якщо ви їх виконаєте, то прочитаєте, про що просить вас Лісовичок.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Технологія «Мікрофон»

  • Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? На що сподіваєтесь?

  • Навіщо вивчали розділ «Слово. Значення слова»? (Щоб уміти знаходити антоніми, синоніми, омоніми; правильно використовувати їх у мовленні, виконувати завдання.)

ІV. Узагальнююче повторення

І. Галявина допитливих

Отже, Лісовичок запрошує нас на цікаву галявину, яка називається «Галявина для допитливих»!

А завдання вам тут пропонує…Відгадайте, хто!

Маю плаття зелененьке ,

Гнучкі , ніжні віти,

Білу кору , стан тоненький …

Як я звуся , діти?. (Береза)

1) Хвилинка каліграфії


  • Відкрийте зошити, запишіть число, Класна робота

А) Сполучення великої і малої букви (Бб)

Б) Береза, береза, Береза, береза…

– Чому слово «береза» написали з малої і великої букви? (мала – назва дерева, велика- прізвище, назва села, кличка тварини)

– Як називаються такі слова?

– Наша Берізонька пропонує вам такі завдання.

2)Робота з індивідуальними картками (5 учнів)

А) Методика «Незакінчене речення»

Продовжіть речення:

Синоніми – це….

Антоніми – це….

Слова можуть вживатися у прямому і … значенні.

Б) Замініть словосполучення найбільш влучним іменником –синонімом

Хитра лісова тварина- _______ (лисиця).

Восени падає листя - ______(листопад).
Сильний дощ - ________ (злива).
Лісовий санітар - ________ (вовк).

 В) Знайдіть зайве слово,викресліть його.



  • багаття, вогонь, ватра, небо, полум'я.

  • будинок, дім, житло , помешкання, іній.

  • Дитина, мама, маля, дитя, немовля .

  • Лелека, бусол, чайка, чорногуз.

3) Методика «Гронування» (

А) Колективна робота. Доберіть якнайбільше синонімів до слова «ліс»(усно)

Б) Пошукова робота. Словникова робота (усно)

Ліс – велика площа землі, заросла деревами і кущами.

Бір – хвойний ліс.

Байрак - невеликий ліс у яру, в долині.

Діброва – листяний ліс, у якому ростуть дуби.

Чорноліс - густий зарослий ліс, чагарник.

Пуща – великий, густий, дрімучий ліс; хащі.

Гай – невеличкий листяний ліс.



Перелісок – невеликий, рідкий лісок.





Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал