Уроку: «Значення образу Різдва у творах Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі», М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом»Дата конвертації22.02.2017
Розмір0,52 Mb.
ТипУрок
Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Юр’ївський районний науково – методичний кабінет

Бінарний урок світова література,

українська література

6 клас


Темауроку:
«Значення образу Різдва у творах

Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»,

М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом»

та Панаса Мирного «Морозенко».

Елементи фольклору(казки та пісні,

традиційні образи, різдвяні символи,

елементи казки)»
Вчитель світової літератури

Жемчужненської СЗШ І-ІІІ ступенів

Свиридюк Ольга Михайлівна


с. Жемчужне


Тема уроку. Значення образу Різдва у творах Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі», М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом» та Панаса Мирного «Морозенко». Елементи фольклору(казки та пісні, традиційні образи, різдвяні символи, елементи казки).

Мета уроку. Узагальнити знання учнів про повість Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі», повість М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» та Панаса Мирного «Морозенко»; перевірити, чи уважно , чи вдумливо читають діти; поглибити знання учнів про жанри; показати переплетіння реального та фантастичного планів на прикладах творів; розвивати навички виразного читання, творчу уяву, абстрактне мислення; виховувати відповідальність за свої вчинки, любов до ближнього, милосердя, старанність, інтерес до літератури та мистецтва; створити атмосферу святкового передноворічного настрою, Різдвяних свят.

Обладнання: тексти оповідань М. Гоголя «Ніч перед Різдвом», П. Мирного «Морозенко», Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі», портрети письменників, мультимедійна дошка.

Епіграф «Це радісні дні – дні милосердя,

доброти, всепрощення. Це єдині дні в

усьому календарі, коли люди, наче з

мовчазної згоди, вільно розкривають

одне одному серця і бачать у своїх,-

навіть у тих, які не мають ні

грошей, ні долі,- таких самих людей,

як вони самі».

Хід уроку

І.Організація учнів до уроку.(Слайд№1)

ІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь, навичок учнів

Учитель.

З дитинства ми очікуємо в морозну зимову ніч Різдва. Різдво-свято миру , душевного спокою, відпочинку. Це одне з найвеселіших свят, яке приносить подарунки. Новорічні й різдвяні дні – це світлі дні, що приносять добро в наші душі, яке так необхідне кожному.ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

У ці дні кожна людина очікує на диво, бо душа потребує його. Для одних таким дивом буде іграшка, про яку давно мріяв, для інших – очікувана зустріч з друзями, рідними людьми. Є й такі, для яких дивом буде зустріч із цікавою книгою, що здатна перенести нас в невідомі краї, подарувати зустріч з улюбленими героями. Саме це і чекає на нас. Отже, запишемо тему уроку «Значення образу Різдва. Елементи фольклору». (Слайд №2) (запис теми у зошити).Ми зустрінемося з героями творів англійського  письменника Ч. Діккенса у повісті «Різдвяна пісня у прозі», письменника, який народився на Полтавщині, довгий час жив в Росії М. В. Гоголя в оповіданні «Ніч перед Різдвом», українського письменника П. Мирного в оповіданні «Морозенко». (Слайд №3)

Англійський письменник Ч. Діккенс писав: «Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають один одному серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у тих, хто не має ні грошей, ні долі, - таких самих людей, як вони самі», цей вислів є епіграфом нашого уроку.(Слайд №4) Різдвяні свята особливі. А різдвяні твори схожі на казку: у них відбуваються фантастичні подорожі, чарівні перевтілення.

Для ефективної роботи на уроці пропоную розділитися на дві групи: «українців», та «англічан» , щоб була можливість розрізняти групи ви одягнулись відповідно. Роботу на уроці ми будемо оцінювати за допомогою карти неба. Для того, щоб ваше небо дійсно виглядало різдвяним і зоряним ви протягом уроку за роботу отримуватимете зірочки. Від вас залежить чи красиве буде ваше З-Д небо.

-Запишіть, які асоціації виникають у вас із образом Різдва.

« Асоціативний ряд». .(Слайд №5)

Р – радість, родина

І – іскра, ікона

З – зірка

Д – диво,добро

В – вогонь,веселощі

О – очікування

Ми поринемо у світ літературних героїв різних народів. Їх об’єднує одне – всі події відбуватимуться в різдвяну ніч чи напередодні. І, звісно, без вигадки, фантастики не обійтися.

-Що таке фольклор

Фольклор – сукупність різних видіфв і форм словесної творчості, яка побутує в усній формі і створюється колективно.

- Що таке фантастика?

- В яких жанрах фольклору найчастіше використовується цей прийом? Елементи фантастики найчастіше використовуються  в казках, легендах, переказах

 ІУ. Засвоєння літературознавчого поняття.(Слайд №6)Фантастика (з грецької «здібність уявляти» )- світ химерних уявлень та образів письменника , який базується на основі раніше засвоєних фактів із реального життя.

 • Назвіть жанр твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі». .(Слайд №7)

 • Що таке повість? ( епічний твір, що має розгорнутий сюжет, широко охоплює події з життя головного героя, має певну кількість другорядних персонажів).Твір має поетичну назву «Різдвяна пісня у прозі», бо пісня –ліричний твір. Тому і основа повісті Ч. Діккенса має ліричний характер. Як відомо різдвяні пісні відрізняються особливою святковістю, піднесеністю, бо це перемога добра над злом.

1.( Учні мали випереджувальне завдання : підготувати і вивчити різдвяні пісні)

1/Од небесного Едема


Світла зірка Віфлієма
Путь небесний провела,
Путь, де люди без поміхи
Взнали щастя самовтіхи
Без розпусти і без зла.
Взнали щастя не в розкошах,
Не в хоромах і не в грошах,
А в душевній чистоті.
І в любові, і в єднанні,
В віковічному братанні,
В братній щирості святій.)

2/Із Різдвом Христовим


Я щиро вітаю!
Щастя і здоров'я
Вам усім бажаю!
нехай віра в серці
Кожного засяє,
Матір Божа з неба
Усіх привітає!

 • Про кого йде мова в цих піснях?( Про народження Христа чудеса Різдвяної ночі) 3.Бесіда за змістом твору

-Хто є головним героєм твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»?

- Хто провідав Скруджа Різдвяної ночі?

- Скільки подорожей здійснив Скрудж у Різдвяну ніч? Запишіть у зошити куди подорожував Ебенезір Скрудж. .(Слайд №8)

-З якою метою духи відвідали Скруджа?(Щоб змінився, зрозумівши свої помилки). .(Слайд №9)

- Складіть ланцюжок помилок героя.(Записує група «українців» в зошит).

4.І група ( «українці») – Скласти ланцюжок помилок Скруджа(Любов до грошей – Жадібність – Скнара – Байдужість до оточуючих – Жорстокість у стосунках – Зрада у коханні, друзів - Самотність)

- Група «англічани» заповнить табличку внутрішнього стану героя і пейзажу виписуючи цитати із строф.5.ІІ група( «англічани») – Скласти таблицю «Внутрішній світ героя і пейзаж 

Строфи

Стан природи

Стан героя

І

«Стояла холодна, похмура погода, та й до того ж іще запав туман…»

«Скрудж з’їв свій похмурий обід у похмурій корчмі»

V

«Ні імлі, ні туману! Ясний день…»

«Золоте сонце! Прозоре свіже повітря!»«Подякуй небу і світлому святу Різдва! – На коліна!»

 -Як ви думаєте, для чого автор наводить образи природи?(Автор наводить описи природи, щоб допомагли розкрити внутрішні почуття героя, його стан).

Коментар учителя: Прийом, використаний Ч. Діккенсом, називається паралелізм (від грецького слова «паралельний» - той, що знаходиться або йде поруч). Паралелізм здавна використовувався у народній поезії – особливо паралельні образи з життя природи і людини. Ч. Діккенсу цей прийом дає можливість підкреслити зміни, що відбуваються у душі героя. .(Слайд №10)

-Зачитайте цитату про що запитує Скрудж Духа Майбутнього. Як зрозуміти реакцію Духа на запитання Скруджа? Яка деталь (рух Духа) свідчить про те, що Дух Майбутнього прислухався до благань Скруджа. (Зачитайте цитату).

- Що таке художня деталь? ( Виразна подробиця в художньому творі, яка містить важливу інформацію і має самостійне значення). (Слайд №11)

«Різдво не поклало мені в кишеню ані шматочка золота або срібла, а я все ж певний, що воно мені дало добро і буде ще його давати, я славлю його»-чиї це слова( племінника).-Як ви вважаєте , чи можна вважати реальним переродження Скруджа із скнари в людину , « яка вміє славити Різдво»?

-А зараз ми уявно відчуємо себе англійцями і подивимось як вони святкують Різдво.

2. Перегляд відеоролика про Різдво в Англії.

Отже, про Різдво в Англії ми вже дізналися . У мене є чарівний чобіток англійського Діда Мороза –Санти Клауса ,який підготував вам завдання . Кожен з вас витягне по одній відмінності, зачитає її голосно, щоб почули інші і розкаже як ми на Україні готуємося до Різдва. .(Слайд №13)(Діти зачитують відмінності і проводять аналогію ,порівнюють з українськими традиціями)

1. Коли святкують Різдво? Святкують католицьке Різдво англічани з 24 на 25 грудня. У багатьох країнах святкування починають ще за тиждень. А коли ж святкують Різдво українці?

2. Посту як такого немає. Є так званий Адвент – час очікування свята. Ревні католики протягом місяця перед Різдвом намагаються більше часу присвячувати молитвам і відвідуванню церкви, спілкуванню з родиною. А деякі навіть обмежують себе в їжі – не їдять м'ясо. У Святвечір після вечірньої меси родина збирається за пісним столом, на якому повинно бути, не менше 12 страв. Одне з частувань – зварені пшеничні або ячмінні зерна з медом. Як відбувається ця традиція на Україні?

3. Головна різдвяна страва – качка з яблуками й капустою або запечена індичка. Яка різдвяна страва головна на Україні?

4. Католики на Різдво дарують усім подарунки. За традицією, без подарунка не можна залишити жодного родича чи знайомого. А в Україні дарують подарунки на Різдво?

5. Головний герой Різдва – це, як правило, не новонароджений Спаситель, а Санта Клаус. Саме від Санти діти, розвісивши над каміном красиві шкарпетки, чекають подарунків. А від кого діти українські чекають подарунки?

7. Католики на Різдво прикрашають не тільки ялинку, але й будинок традиційними вінками з омели. Швидше за все, ця традиція пов'язана із вшануванням цієї рослини. Як прикрашають оселю українці?

8. Напередодні Різдва на центральних вулицях міст споруджують відкриті ясла в натуральну величину, ставлять фігурки Христа, Богородиці та Йосипа, годівниці для тварин та інше начиння, відтворивши таким чином обстановку вертепу. А чи є такі вертепи на Україні?

-А хто знає що таке вертеп?(Різдвяна вулична вистава про народження Ісуса)

7.Перегляд відеоролика «Різдвяний вертеп».

- Отже ми порівняли два Різдва – українське і європейське. Зараз ми зможемо зануритись у атмосферу свята, я пропоную переглянути відеофільм про те, як святкують Різдво в Україні.

Напередодні Різдва в Україні згадують М.В. Гоголя та його відомий твір «Ніч перед Різдвом». Ми сьогодні продовжимо вивчення цього твору. До нас завітали гості. За цитатами ви повинні назвати героїв твору Гоголя. .(Слайд №15)

«Парад героїв повісті –казки»: «актори» представляють кожен свого персонажа, зачитуючи цитати-характеристики. Учні впізнають героя. 1. «…їй не було ще й сімнадцяти, коли парубки хором проголосили, що ліпшої дівчини не було ще ніколи і вже більше не буде у селі. Вона мала свіже, живе в дитячій юності обличчя із сяючими чорними очима і невимовно приємною посмішкою, здатною запалити душу…» (Оксана)

 2. «…Вузенька, безперервно вертлява мордочка закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п'ятачком; ноги були тонкі… У нього висів хвіст, такий гострий і довгий, як мундирні флаги; лише хліба що по козлячій бороді під мордою, по невеликих ріжках, які стирчали на голові, та те що був не більшим від сажотруса, можна здогадатися, що він не німець, не губернський чиновник, а просто…» (Чорт)

 3. «Силач і парубок хоч куди, який чортові був більш гидкий, ніж проповіді отця Кіндрата. У вільний від справ час він малював і вважався найліпшим живописцем у всій окрузі…» (Вакула)

 4. «Вона мала від народження не більше сорока літ. Була ні гарна, ні погана із себе. Але ж уміла зваблювати найбільш поважних козаків. Вона кланялася всім, а кожен думав, що йому одному». (Солоха) • Хто з героїв викликав вашу симпатію?

 • Назвіть фантастичних і реальних героїв повісті.

( Поряд із реальними в повісті присутні й фантастичні. Наприклад Солоха має двоїсту природу , перевтілення у відьму.)

 • Зачитайте епізоди, у яких описуються фантастичні події (чорт краде місяць, чорт і відьма літають на мітлі у небі, Вакула дістався до Петербурга верхи на чортові).

Робота в зошитах.

 • А тепер попрацюємо в зошитах в групах . Зі списку слів виберіть ті, які відповідають образу Вакули та чорта(«українці»), Оксани і Солохи(«англічани»).(Слайд №16)

(Сміливість,хитрість,розум,підступність,богобоязливий,слабкість,вірність,

скромність, мстивість)Висновки: Вакула і чорт виявляють абсолютно протилежні риси характеру.

Оксана й Солоха теж не дуже схожі між собою, хоча обидві мають

успіх у протилежної статі й обидві легковажні.

-Чому чорт не любив Вакула?

-Зачитайте образ Вакули, чорта. Які подробиці наближають ці образи до казкових ?

-Яке бажання Оксани виконував Вакула?

-Чи виконав свою обіцянку? Хто допоміг йому принести черевички?

- Якими у творі зображені запорожці? Що ви знаєте про запорожців?

- Що змінило Оксану?

- Як ви думаєте, чому Оксана змінилась?- Я хочу дізнатися чи знаєте ви текст. Розташуйте пункти плану у правильному порядку. (Слайд №17)

1.Різдво на українському хуторі.

2.Забави Солохи.

3.Вимоги Оксани до Вакули.

4. Неймовірна подорож до Петербурга.

5. Запорожці допомагають Вакулі.

6. Вакула просить у цариці черевички.

7. Повернення коваля.

8. Оксана і Вакула разом.

- Чим закінчується оповідання?Коментар: Так, оповідання «Ніч перед Різдвом» закінчилося добре. Коваль Вакула дістав черевички , які носила цариця. Оксана  ж «майже всю ніч картала себе вголос», - зазначає М. В. Гоголь. Це була не проста ніч. А різдвяна, коли очищається душа. І саме тому Оксана зрозуміла, що кохає Вакулу. Побачивши його вранці живим, сказала: «Мені не треба черевиків! Я і без черевиків…»- далі не договорила – зашарілася. Відкинувши гордість, вона стала добрішою. Добро врешті-решт перемогло добро. Таке диво сталося в різдвяну ніч, коли здійснюються всі бажання.Чи не елемент це фантастики. В яких творах добро перемагає завжди зло? (В казках)

В Україні в ніч проти Різдва під вікнами співають, що звуться колядками. Тому хто колядує, завжди господар кине в торбу ковбасу чи хліб, гроші чи цукерки, хто чим багатий. (Слайд №18)8.Відеоролик « Колядки»- прослуховування учнями.

-  А зараз зустрічайте інших героїв. (Слайд №19)

4. Інсценізація уривка з оповідання П. Мирного «Морозенко»

(Катря порається по господарству)Катря: Ой, господі! Сьогодні послідню мисочку борошенця витрусила, щоб спекти таку-сяку перепечайку, посліднє полінце спалила, щоб спекти її, послідній бурячок у борщ покришила, послідню пучку солі в його вкинула. Очистилася! Зовсім очистилася… Пилипку! Синочку мій! Що ми будемо завтра їсти?

Пилипко: Цить, мамо, цить! Завтра, мамочко, Новий рік… Я завтра піду до хрещеного батька посипати… Дасть мені батько сороківку грошей, а дядина велику паляницю, ще й ковбасу на придачу… От и буде нам що їсти! А на гроші топлива купимо…багато-багато, щоб на всю зиму стало!

Катря: Хіба близький світ до його топатися?  Як через лід, то три, а шляхом – п’ять верст буде. Ще змерзнеш у дорозі!

Пилипко: Я змерзну? Та я літом було на одній нозі до його дострибаю!

Катря: То літом, сину, а се зимою. Шляху немає, сніги глибокі, загрузнеш де-небудь та й не вилізеш. Не ходи, мій голубе! Хай як потепліє, тоді підеш… Ти ж у мене слухняний, послухайся мене: не ходи!

Пилипко: Ну, добре, не піду вже, тільки не вбивайся так, мамо!

5.Бесіда:

-  Назвіть автора твору, герої якого є нашими гостями?( Це герої оповідання українського письменника  П. Мирного «Морозенко»).

-   Заради кого, незважаючи на лютий мороз, Пилипко хотів іти до хрещеного батька? (Хлопчик Пилипко бачив, як страждає мати, бо жили вони дуже бідно).

-      Яким він був сином? (Він був чуйним, лагідним, добрим сином. І саме тому хлопчик хотів зробити матері приємне, допомогти їй.)

-      Чи все у вчинках хлопчика вам подобається? (Звичайно, діти повинні слухатися батьків, бо непослух може призвести до тяжких наслідків. Саме таке сталося  з Пилипком.).

-       Як ви вважаєте, чого не врахував Пилипко, збираючись до хрещеного? (Він не врахував застережень матері про те , що тепер зима, заметіль, морзи,  і можна легко збитися зі шляху).

-Чи схожий цей твір на казку?( Так, багато фантастики).

6.Коментар:

Оповідання П. Мирного «Морозенко» закінчилося трагічно: хлопчик замерз у зимовому лісі, а у матері від горя розірвалося серце. Сумний кінець П. Мирний вибрав для того, щоб привернути увагу читачів до тяжких умов життя селян у ХІХ ст. під час кріпаччини, але, незважаючи на це, оповідання пройняте теплом людських стосунків. Мати і син живуть у злиднях, але син піклується про матір, намагається полегшити її страждання, зробити диво. Подумайте, чи завжди ми з вами такі уважні й добрі до своїх матерів, як цей маленький хлопчик? Тож і ви на Різдво, Новий рік , кожного дня намагайтеся бути добрими і милосердними до своїх батьків, не засмучуйте їх своєю поведінкою, поганими вчинками. Пам’ятайте Заповідь Божу про те, що хто піклується про своїх батьків, тому Бог дарує довге життя. Спробуйте творити диво милосердя у своїй сім’ї. У.Підсумок уроку

Увага! В класі працює мікрофон! Даємо інтерв’ю. (Слайд №20) • Ось ми і опрацювали сьогодні три твори різних письменників, а хто скаже, що їх об’єднує?

 • Хто з героїв запам’ятався найбільше?

 • Чого навчають нас ці твори?

 • В чому особливості «різдвяної» повісті?( дія відбувається напередодоні Різдва, Різдвяна ніч дарує нам диво – перетворює героїв (Скрудж на доброчесну людину; Оксана стає щирою; Чуб «прозріває» )

 • Який елементи фольклору використовують автори цих творів?(Фантастику: подорож Вакули на чортові до Петербурга,чорт украв місяць, подорож Скруджа з Духами Часу, зустріч Пилипка з Морозенком, Віхолою, сніжинками)

Фантастика допомагає виявити суть героїв, їх прагнення, думки. Тримає у напрузі увагу читача, створює атмосферу дива. Отже твори письменників різних країн світу допомагають утвердити добро, без якого не можливі були б такі перетворення героїв, вчать нас бути добрими, милосердними,щедрими. (Слайд №21)

 УІ.Оцінювання досягнень учнів. Оцінюю учнів за допомогою кількості зірочок.

УІІ.Домашнє завдання: диференційоване група «українці»- скласти вірш про Різдво, група «англічан»- написати твір-мініатюру «Моя мрія у різдвяну ніч». Кожна різдвяна  і новорічна ніч закінчується відчуттям дива. Сьогодні ми з вами напередодні різдвяних свят добре знаємо, що Різдво буває один раз на рік. Тож нехай наш урок стане приємною згадкою  продивовижне  свято, нагадуванням про те, що треба завжди жити  «у душевній чистоті, любові», милосерді , співчутті.  Не можливо закінчити наш урок без приємних подарунків ,нехай для вас стане справжнім дивом вистава, яку поставили старшокласники для вас за твором  М.В. Гоголя «Ніч перед Різдвом ». Пропоную вам його подивитися…

ЛІТЕРАТУРА    1. Ж.В. Клименко. Зарубіжна література 6 клас. Київ. - Навчальна книга 2006 р.

2. Є.В. Волощук. Світова література. 6 клас. Київ. «Ґенеза».2014 р.

3. М.В. Гоголь. Вибране. Москва. 1986 р.

4. Панас Мирний. Морозенко. Київ. 1979 р.

5. Зарубіжна література. 6 клас. Матеріали до уроків. Укладач

Р.Б. Шутько. – Харків: Торсінг, 2000р.

6. Вивчення зарубіжної літератури. 6клас.-Х.:Веста: видавництво «Ранок»,2006 р.

7. Всесвітня література. ж.№1,2012, №9, 2011, № 1,2007.
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал