Уроку. Тамара Коломієць «Кажу, кажу казку », Анатолій Дімаров «Для чого людині серце»



Скачати 101,07 Kb.
Дата конвертації03.12.2016
Розмір101,07 Kb.
ТипУрок
Тема. Раз добром налите серце - ввік не прохолоне.

Матеріал уроку.

Тамара Коломієць « Кажу, кажу казку...», Анатолій Дімаров « Для чого людині серце».

Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; навчити

визначати дійових осіб; формувати вміння визначати головну

думку твору; виховувати доброту, чуйність.

Обладнання. Таблиця № 3, картки для читання, малюнки з виразами

обличчя доброї, злої і байдужої людини; картки у вигляді серця

зі словами; тлумачний словник.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.
Пролунав дзвінок

Починаємо урок

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3 класі

Діти просто молодці.
Учитель посміхається,

Урок наш починається

Голівки всі схиляються,

Школярики стараються.
Девіз уроку:

« Душу і серце в роботу вклади.

Кожну хвилину уроку бережи.»

ІІ. Мовна розминка.


  1. Фонетична зарядка.

Гра « Впіймай на гачок».

- Послухайте групи слів. Яке слово відрізняється від інших одним звуком?


САД - САД - САД - ЛАД - САД - САД

ЛІС - ЛІС - ЛІС - ЛІС - ЛИС - ЛІС - ЛІС

КІТ - КІТ - КРІТ - КІТ - КІТ - КІТ - КІТ

СИР - МИР - СИР - СИР - СИР - СИР



2.Розчитування.

- Зараз миз вами попрацюємо з таблицею складів.



Стовпчик 2 - КВО, КЛО, КМО, КРО, РВО, ТВО, ТКО, ТЛО, ТНО, ПЛО,

ПРО, ПТО, ПШО, ВГО, ВДО, ВЖО, ВРО, ВМО, ВПО, ВХО.

- Читаємо повільно, мовчки, швидше, напівголосно.



Рядочок 3 - КМА, КМО, КМУ, КМИ, КМІ, КМЕ, КРЯ, КРЮ, КРЄ.

- Читаємо дуже швидко, голосно, усі разом.



3. Робота над скоромовкою( з дотриманням відповідного виразу

обличчя).

СУМ

В ямі не спиться вусатому сому,

Сому вусатому сумно самому.

ЗЛІСТЬ

Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби

ХВАСТЛИВІСТЬ

Пугач хвалиться пінгвіну:

« Півень дав мені пір’їну,

Причеплю, причепурюся,

Потім паві покажуся.»

ВЕСЕЛІСТЬ

От Кіндрат, так Кіндрат

Зуб зламав об шоколад.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

( Попередня тема: « Прислів’я і приказки. Скоромовки « Сів шпак»,

« Хлопець», « Сорока». Загадки.)


  1. Розповісти напам’ять скоромовку ( на вибір ).

  2. Читання, складених учнями загадок про рослини.

  3. Відповіді на запитання.

- Які твори охоплює тема « Усна народна творчість»?

- У чому особливість чарівних казок?

- Що схвалюється, а що засуджується у казках?

- Чому говорять: « Прислів’я вчить, як на світі жить.»

- Як побудувати прислів’я?

- Складіть прислів’я.


Щастя дорожче а осінь насіння.

Як листя жовтіє, від багатства.

Літо дає коріння, то поле смутніє.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас незвичайний урок.

У казку ми зробимо ще один крок.

А з казкою ми зустрічались не раз,

І знову вона завітала до клас.

В казках є завжди перешкоди та знаю,

Що їх для кмітливих дітей не буває.

- Ви вже знаєте, що літературні казки, на відміну від народних, мають

автора. У цьому розділі вміщено казки українських письменників, у

яких описуються незвичайні пригоди, місця, дивовижні перетворення.

Отже, ми читатимемо чарівні казки.

V. Опрацювання вірша Т. Коломієць « Кажу, кажу казку…»

- Послухайте вірш Т. Коломієць і скажіть, коли треба його читати: на

початку чи після читання казки.

- Прочитайте вірш мовчки.

Учні читають вірш і готуються до виразного читання.

- Як ви зрозуміли слова КОЗУБ( кошик), ЧАСТУВАТИ ( пригощати)?

- Який цей вірш за настроєм?

- Де під час читання треба робити паузи?

Самостійне читання вірша учнями.

- Прочитайте вірш виразно.



VI. Опрацювання казки А. Дімарова « Для чого людині серце».



  1. Робота над заголовком.

- Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.

- На що схожий заголовок?(на питання). Чи є це речення питальним?

Прочитайте це речення з розповідною і питальною інтонацією.

- Спробуйте пояснити, для чого людині серце.



2. Словникова робота.

а). Читання колонок слів « луною» за вчителем.

РИНУТЬСЯ НАЗБИРАЛОСЯ КРИЖАНІ

НЕНАВИДІТИ ВАГАЮЧИСЬ ЖЕВРІЮЧІ

ПЕРЕБОРОЛА ОДНОПЛЕМІННИКІВ ДОШКУЛИТИ

- Що об’єднує слова І колонки? ( всі дієслова).

- У якому слові « сховалося» два слова? ( одноплемінники).

- До слова ненавидіти доберіть антонім.( любити).

б). Робота в зошитах ( ст. 29, завд. 4, 5.)

3. Первинне читання тексту з метою ознайомлення зі змістом.

Читання казки вчителем.

- Де відбуваються описані події?

4. Відтворення змісту прочитаного.

- Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі, що їх здивувало у цій

незвичайній дівчинці?

- Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?

- Де взяв серце один із чоловічків?

5. Продовження словникової роботи.

1). Пояснення незрозумілих слів.( ст. 89, підручник).

Дошкулити - завдати шкоди; тут: заморозити.

Ринуться - кинуться.

2). Тлумачення слів за допомогою тлумачного словника.

Жевріючі - догораючі;

Плем’я - група народностей, пов’язаних спільним походженням і

спорідненістю мов.



6. Читання багатоскладових слів.

Найлютіший невеличка

назбиралося догораючого

перепочинемо одноплемінників.

- Знайдіть і прочитайте найдовше слово.

- Прочитайте чотири-, п’яти - і шестискладові слова.



VII. Фізкультхвилинка.
Ми берізки і кленці

В нас тоненькі стовбурці

Ми в стрункі стаєм ряди,

Виправляєм гілочки.

Ледь зіп’явшись з корінців,

Дістаємо промінців

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь

Хилять свіжі вітерці

Вліво - вправо стовбурці,

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед - назад.
VIII. Закріплення вивченого.



  1. Повторне читання казки учнями мовчки.

- Чому дерев’яний чоловічок захотів собі серце?

Під час читання учитель проводить гру « Небо і Земля».

При слові « Земля» учні читають напівголосно, при слові « Небо» учні дивляться на «небо»(на стелю).


  1. Вибіркове читання. Аналіз змісту.

- Прочитайте , чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів. Які

запитання вони ставили дівчинці? Як вона пояснила чоловічкові, що таке

серце? Прочитайте, до кого дівчинка порадила йому звернутися?

- Яким було зле серце? А серце байдужої людини? Чому воно зовсім не

зносилося? Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про

себе. А доброї?

- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце

доброї людини? Прочитайте.

- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі? Що могло статися із

хлопчиком?

- Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу? Чи вдалося

врятувати хлопчика? Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим

серцем?

- Прочитайте, чому його очі були сумні. Як ви розумієте останнє слово



героя казки?

- Скажіть, які чарівні перетворення описані в казці? Як ви гадаєте, хто їх

головний герой?


  1. Читання діалогу в особах.( Розмова дівчинки і чоловічків.)

- Перегляньте очима розмову дівчинки і чоловічків у лісі. Які слова підкажуть інтонацію читання? ( Вражено, запитували, схлипнула, попросила, поцікавився, задумалася, переборола страх, чемно відповіла.)

4. Удосконалення якостей читацької навички.

а). Гра « Дощик».

Учні читають, а вчитель називає слова:

« Дощик» - читають пошепки.

« Дощ» - голосно і швидко.

« Злива» - голосно і скоромовкою.

« Сонце» - мовчки.

б). Читання « буксиром» за одним учнем ( підготовленим раніше).

в). Гра « Заєць - Вовк».

Учень « заєць» - читає так швидко, щоб учень « вовк» не наздогнав.



5.Висновок - узагальнення прочитаного.

- Чого вчить ця казка?

- Поміркуйте, для чого людині серце.

- Яким був би кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі інше

серце?

6. Творча робота на основі прочитаного.

а). Визначення основної думки казки.

- Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова. Яке з них виражає головну думку казки?

Щоробитьсявсерці,знаєтількисерце.

Раздобромналитесерце-ввікнепрохолоне.

Головамаєслухатисеце,асерце-голову.

б). Робота в зошитах.( ст. 29, завд. 1, 2, 3).

в). Мовно - логічне завдання.

- На дошці написаний план казки. Прочитайте його. Чи все тут правильно?

- Біля кожного пункту поставте його правильний порядковий номер.

План.


  1. Життя чоловічка з серцем. 5).

  2. Незвичайна гостя. 2).

  3. Полум’яне серце зігріває хлопчика. 6).

  4. Плем’я дерев’яних чоловічків. 1).

  5. Лікар, який міняє серця. 3).

  6. Нелегкий вибір. 4).

г). Робота над ілюстраціями.

- Розгляньте всі малюнки до казки. Які епізоди на них зображено?

- До яких пунктів плану відносяться ілюстрації до казки? ( Перший

малюнок - до 2 пункту плану; другий - до 3 пункту; третій - до 6.)



IX. Підсумок уроку.

Вчитель показує дітям малюнки з виразами облич. Всі разом визначають,

якій людині може належати таке обличчя( добра, зла, байдужа).


- Давайте визначимо, яке серце у таких людей. ( Учитель показує картки у



вигляді серця, на яких написані слова: гаряче, кам’яне, крижане, золоте,

черстве, холодне. Ці картки - серця прикріплюються під виразами облич).

гаряче





Діти, швидко збігають хвилини.

Ось і прощатись пора.

Дозвольте всім на прощання

Зичити щастя й добра.

X. Домашнє завдання.

Читати і переказувати ст. 84 - 85, підручника.




Каталог: ld
ld -> Урок бесіда «Уявна подорож містом (селом, країною)»
ld -> Міський методичний кабінет екскурсія «Спостереження за осінніми змінами у живій та неживій природі»
ld -> Бабуся називає мене брат називає мене сестра
ld -> Наукових праць
ld -> Основний напрямок
ld -> Методичні рекомендації для 5 класу з української мови та літератури, світової літератури, російської мови Для учнів
ld -> Методичні рекомендації до проведення Першого уроку 2013-2014 навчального року для учнів молодшого шкільного віку
ld -> Homines, dum docent, discunt. Люди, навчаючи, вчаться
ld -> Комунальний заклад “Обласна бібліотека для дітей Черкаської обласної ради Шевченківські лауреати в галузі літератури – наші земляки Біобібліографічний вісник для юних книголюбів віком від 12 до 14 років Черкаси, 2012
ld -> Тема уроку Тема Барви землі (7 год)


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал