Урок читання. (З клас) Тема. Прославлення героїзму в народних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум'яка»



Скачати 137,08 Kb.
Дата конвертації03.12.2016
Розмір137,08 Kb.
ТипУрок
Розробки уроків з використанням інтерактивних методів навчання
Урок читання. (З клас)

Тема. Прославлення героїзму в народних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум'яка».

Мета. Виробляти навички свідомого, виразного читання. Формувати вміння характеризувати персонажів. Вчити працювати в групах. Розвива­ти усне мовлення учнів. Виховувати кращі моральні риси: доброту, людя­ність, почуття патріотизму.

Методично-дидактичне забезпечення уроку:

підручник Савченко О. Я. Читанка. З кл.— К.: Освіта, 2003; ілюстрації, картки здеформованим тек­стом, ТЗН, картки із завданнями.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

I. Організація класу

Дзвоник всім нам дав наказ:

до роботи швидше в клас.

Біля парти станемо чемно —

хай мине час недаремно.

Будемо уважні і старанні всі,

сядемо рівненько на місця свої.



II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слово вчителя. Читання вірша Валентина Бичка «Казка-вигадка»

— Я знаю, що вам подобається читати казки. Послухайте загадки і ска­жіть, про які казки йдеться в них.
2. Кожна група загадує підготовлену загадку. Інші — відгадують
1) Сидить півник на печі, 2) Знайшов Півник колосок,

їсть смачненькі калачі. Змолов борошна мішок.

Тут лисичка підбігає, Спік негайно у печі

Мерщій півника хапає. Пиріжки та калачі.

Біжить котик рятувати, Мишенят не пригощав,

В лисиці півника забрати. Бо жоден з них не помагав.

3) Що втікло від баби з дідом,

Не сиділось на вікні.

А зустрілось з зайченятком —

Й ну співать йому пісні.

3. Читання з карток уривків казок (текст деформований)

— Прочитайте уривки казок, які перед вами. До якої казки належить текст?

Картка 1

еН слота в пнаа хліба. Як єн шковавду, а взяв сеньку лозота і ніспо до бідканя, щоб помітиня ан хліб. някБід не взяв зотало, але рівідзав повилону бихліни нопаві, половину лизашив обіс. З окрайця у нябід-ка росвила ован бихліна.

Картка 2

Жила собі коза. У неї було семеро козенят. Збирола наво собі тин-хаку в ісіл. огоКожн дян лаходи азко в сіл аз їжею. маСа ідеп, а ткамді канаже кнутизам инкухат і муконі рейдве не нятивідчи...

...Не ниливідчи тазенятко ковівов. явПосто інв, ступокав і шовпі.



нуласяверПо зако домудо і хвалипола окдіт аз ет, що ковівов рейд­ве не чиниливід.
Картка З

олиК атим ввійлаш од тиха, кидоч одан аз доною чаполи вогорити, як ниво сукчали аз матір'ю...

...А сьома кадоч нігочо єн заскала. онаВ лазня з ніг масіту тявзут й прислане їй диво в цімис — мипоти огин.

4. Групування названих казок за видами (казки про тварин, побутові казки)

А на які види поділяються народні казки? Згрупуйте їх за темами.


III. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань уроку

1. Знайомство з новим видом казок — казками чарівними.

А сьогодні ми поринемо у світ чарівних казок. Їхні герої мають над­звичайну силу, в цих казках за допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення. (Особливості чарівних казок на дошці:



  1. Герої наділені надзвичайною силою.

  2. Відбуваються дивовижні перетворення.)

2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Ви навчитеся виразно читати українську народну казку «Кирило Кожум'яка», розкриєте характери персонажів для того ,щоб зрозуміти дух нашого народу, його традиції. Попрацюйте старанно і наприкінці уроку дайте відповіді на такі запитання:



  1. У чому полягає героїзм Кирили Кожум'яки?

  2. Кого народ показав в образі змія?

3 )У чому проявляється чарівність казки? (Питання на таблицях на дошці.)

3. Знайомство з гостями

До нас завітали Словник, Екскурсовод та Літературознавець, вони і допоможуть нам. (Гості сидять за окремим столом. Перед ними — над­писи.)



IV. Підготовка до сприймання твору

1. Розповідь про Київ

Події, що зображені в казці, відбуваються в Києві. Це особливе міс­то. Чому?

(Київ — це столиця нашої держави.)


  • А що означає слово «столиця»?

  • (Столиця — це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці вирішуються державні питання.)

Можливо, Екскурсовод доповнить ваші відповіді.

Екскурсовод. У Києві жили люди працьовиті. Спочатку це був невеличкий укріплений замок. Навкруги Києва був величезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. Захи­щали місто дружина на чолі з князем.
Наше плем'я мало князя,

Він судив, водив на бій.

Першим був він у відвазі

І у мудрості своїй.

2. Словникова робота

А зараз проведемо словникову роботу. Що означає слово «героїзм»,


хто такий герой? Звернімося до Словничка.

{Словник. Герой. — особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.)

А які незнайомі слова зустрічаються в тексті?


(Слова та їх значення - на дошці. Словник читає.
Леміш — частина плуга, що розрізає землю.
Урочище — ділянка нерівної землі.

Городяни — люди, що мешкають у місті.

Старшина — шановна людина похилого віку.

Пуд — міра ваги (16 кг).

Потім зазначені слова швидко і правильно читають діти.)

V. Робота над текстом казки


  1. Звучить маршова музика

2. Читання казки (читають по частинах вчитель та двоє підготовлених учнів)

3. Перевірка первинного сприймання казки

Як же ви зрозуміли зміст казки? Дайте, будь ласка, відповіді на за­питання, які перед вами.



(Діти працюють за створеними раніше групами. Запитання записані на картках.
I група. Коли відбувалися події, описані в казці?

II група. Хто головний герой казки?

III група. Чому Кирило має прізвище Кожум'яка?)

4. Мовчазне читання. Виділення діалогів

5. Спостереження за мовою дійових осіб

Послухайте і скажіть, як розмовляють персонажі казки?


(Кожна група підготувала інсценування.

І — розмова князівни зі змієм;



II — розмова дітей із князем;

III — розмова змія з Кирилом перед битвою.)

VI. Фізкультхвилинка. Виконання в русі української народної пісні
«Омелькова сімейка»

— А чи помітили ви, як багато дітей було в сім'ї князя? Нам теж добре відома одна велика сімейка. Заспіваймо ж!

VII. Продовження роботи над текстом казки.
1. Вибіркове читання

  1. Лист князівни до князя.

  2. Як Кирило Кожум'яка готувався до битви?

  3. Опис битви.

  4. Підпис ілюстрацій словами тексту.

VIII. Характеристика дійових осіб твору (робота в групах)

Перед дітьми — картка з такими словами: хоробрий, мужній суворий, лагідна, ніжна, злий, розсудливий, тендітна, підступний, сміливий, оборо­нець, дратівливий.

Завдання: підкреслити слова, що характеризують:

I група - князя;

II група — князівну;

III група— Кирила Кожум'яку.

IX. Домашнє завдання
Читати і переказувати казку.


  • А щоб легше було його виконати, поділіть текст на частини. Як ви виділите першу частину?

  • Про що розповідається в наступній частині?

Чим закінчується казка?
X. Підсумок уроку

1. Відповіді на проблемні питання

Так у чому полягає героїзм Кирила Кожум'яки?



Кого народ зобразив в образі змія? (Погану людину. Ворогів краї­ни. Завойовників. Татаро-монголів.)

2. Повідомлення Літературознавця

  • Згідно з літературною версією у «Повісті врем'яних літ» під роком 982 розповідається про похід печенігів на Київську Русь. Військом руси­чів керував князь Володимир. Справу розв'язав двобій між печенізьким та руським богатирями. Ця подія і лягла в основу сюжету казки про Ки­рила Кожум'яку.

  • Доведіть, що ця казка — чарівна.

3. Оцінювання

Нагородження медалями у таких номінаціях (І, II, III місце):

  • за найвиразніше читання;

  • за влучні відповіді;

  • краща група;

  • за артистизм;

  • за кращий малюнок;

  • за оригінальність.



Урок читання. (З клас)

Тема. Літературні казки. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце».

Мета. Виробляти навички виразного читання. Вчити орієнтуватися в тексті твору. Розвивати усне мовлення, збагачувати словник учнів. Ви­ховувати прагнення творити добро.

Обладнання: підручник Савченко О. Я. Читанка. З кл.— К.: Освіта, 2003; ілюстрації, картки з прислів'ями, ТЗН, картки із завданнями.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організація класу. Сценка-монолог

Буратіно. Я хочу розповісти про свої хороші справи. Одного разу, коли я проходив біля нашого будинку, то побачив, як гралися дві дівчин­ки — Оленка та Іринка. Вони стали сперечатися, і Іринка штовхнула Оленку в калюжу. Я ніяк не міг пройти мимо. Підійшов до Оленки, допоміг їй встати, а потім як дам Іринці, щоб знала, як товаришів ображати. Прав­да, я добре вчинив?

II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань уроку

Учитель. Отже, діти, сьогодні ви допоможете Буратіно розібратися в правильності його поведінки, навчитеся читати казку Анатолія Дімарова «Для чого людині серце», поміркуєте над питаннями (таблиці з питан­нями на дошці).

  • Чи варто робити добро?

  • Чи легко робити добро?

  • До нас завітали гості. Це не тільки Буратіно, а ще й Королева Добро­ти та Чуйності. Вона буде спостерігати за вашими відповідями. А також до нас прийшли давні знайомі: Словник та Рекламна Пауза.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, чуттєвого досвіду, підготовчі вправи

  1. Читання і пояснення прислів'їв про добро.

Учитель. Королева Доброти підготувала завдання. Потрібно про­читати «розсипане» прислів'я і пояснити його значення. Працювати буде­мо за створеними раніше групами (роздаються картки з прислів'ями, ви­значається час, що надається на виконання завдання), (Наприклад: постояти варто за справу добру

  1. За добру справу варто постояти.

  2. Людину красить не одяг, а добрі діла.

3) Добрі діти доброго слова послухають, а лихі й дрючка не бояться.)

2. Словникова робота

1) Пояснення Словничка, які казки є літературними.

2) Рекламна Пауза (показує виставку літературних казок).

3) Бюро знахідок. Актуалізація опорних знань. (На дошці предметні ма­люнки: червона шапочка, золотий ключик, розбите корито. Діти на­зивають господаря, з якої він казки і хто автор твору.)

IV. Робота над текстом казки

  1. Розповідь учителя про автора казки Анатолія Дімарова.

  2. Вправляння у правильному читанні важких слів.

  3. Читання тексту частинами і відповіді на запитання

1) І частина

Учитель. Отже, вирушаємо в ліс! (На дошці — репродукція карти­ни С. Шишко «Листопад»), де і познайомимося з персонажами казки. Після читання І частини діти відповідають на запитання:

  • З якими персонажами ви зустрілися?

  • Коли відбуваються події, описані в казці?

  • Чому дерев'яні чоловічки не знали почуттів?

2) II частина

Як же розвиваються події далі?


II частину читає учень.

3) III частина

Чим же закінчилася казка?


Читання III частини учнем.

Чи змінилося життя чоловічка після того, як він отримав серце?


У. Робота над виразним читанням казки

1. Підготовчі вправи. Виразне читання речень

  1. Ой, що це? — інтотація здивування.

  2. Ой, як гарно! — інтотація задоволення.

  3. Ой, боляче! — інтотація болю.

2. Виразне читання частин тексту: зачину, розмови дівчинки з дерев'яним чоловічком в особах. (Завдання: передати голосом здивування, схвильо­ваність, цікавість мовців.) У ході підготовки І група вибирає слова авто­ра, II група — слова дівчинки, III група — слова дерев'яного чоловічка.

VI. Мовчазне читання

— Прочитайте розмову лікаря з дерев'яним чоловічком. Зверніть увагу на те, як лікар відноситься до своєї справи. (Діти читають мовчки сцену в кабінеті лікаря і дають відповідь на запитання.)

VII. Хвилинка відпочинку

А ми заспіваємо пісню про хлопця, який не хотів нічого робити.


(Діти співають пісню «Грицю, Грицю», супроводжуючи спів рухами.)

VIII. Вибіркове читання

1. Читання опису лісу

2. Читання епізоду, в якому чоловічок рятує хлопчика

3. Добір синонімів із тексту до таких слів: погане, журити, пригода, підняв­ся

Читання речень, у яких зустрічаються синоніми до поданих слів

IX. Творча робота (групова)

І група. Що б могло статися, якби чоловічок не здобув добре серце? // група. Про що міг попередити лікар свого пацієнта в той момент, коли він вибирав добре серце?

ІІ група. Чому чоловічку в момент смерті було жаль одноплемін­ників?

X. Підсумок уроку

1. Відповіді на проблемні питання

— То чи варто робити добро?

— А чи легко його робити?

— Які ж поради Ви дасте нашому дерев'яному гостю Буратіно?



2. Оцінювання та заохочення

1)Учитель. Слово королеві Доброти та Чуйності.

— Мені сподобався ваш урок, і на згадку про нашу зустріч я хочу по­дарувати всім вам хоч і маленькі, але дуже добрі серця (роздає дітям чер­воні паперові сердечка).

3. Оцінювання

XI. Домашнє завдання

Прочитати казку і підготувати розповідь про добрий вчинок, зробле­ний вами особисто.



XII. Звучить пісня «Твори добро» (запис).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал