Тема уроку. Степи Мета



Дата конвертації18.12.2016
Розмір99,9 Kb.
Тема уроку. Степи

Мета: формувати уявлення про природу степу;

вдосконалювати уміння порівнювати, вчитися аналізувати,розвивати

увагу, пам'ять, мовлення, уяву;

виховувати любов до природи, естетичні почуття, патріотичне

ставлення до Батьківщини.

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (ілюстрація,

спостереження), практичні (робота з

контурними картами.

ФОПД: фронтальна, групова,

Обладнання: підручник, контурні карти природних зон України, комп’ютер,

олівці, карта природних зон України,

картки для створення асоціативного куща, тести, ключ до

тесту, мікрофон.


Хід уроку
I Організаційний етап.

А урок сьогодні незвичайний.

Для кожного він і корисний, і повчальний.

На нім свої сили попробує кожен,

Покаже, що вміє, що знає, що може.

Отож не лінуйтесь, ловіть кожне слово.

Працюйте, міркуйте, творіть!

Ви готові?

-Готові!

II Контроль знань учнів

Тести


1. Де знаходиться зона мішаних лісів?

а) На сході України;

б) на півдні України;

в) на півночі України.

2. Ще зону мішаних лісів називають…

а) українське Полісся;

б) українське Поділля;

в) українські степи.

3. У лісах рослини ростуть…

а) двома ярусами;

б) трьома ярусами;

в) без ярусів.

4. Які рослини утворюють підлісок?

а) Трав’янисті рослини і гриби;

б) дерева;

в) кущі.


5. Чому у мішаному лісі різноманітний тваринний світ?

а) У лісі тварини легко ховаються від ворогів;

б) тут є усі необхідні умови для життя тварин;

в) тварини ніхто не винищує.

6. Щоб зберегти і примножувати зону мішаних лісів створено…

а) зоопарк;

б) Поліський гідропарк;

в) Поліський заповідник.

Перевірка – ключ.

Занесіть отримані бали до свого портфелика



III Мотивація пізнавальної діяльності учнів

- Послухайте уривок з оповідання О. Гончара. Про яку природну зону тут йдеться? (Музичний супровід. Кириченко «Україно моя»)

«Тиша панує тут. Пахнуть трави. Лише зашелестить десь суха зелена ящірка, пробігаючи по траві. Та ще й жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть, розмаїті, джерельно - дзвінкі. Здається, співає саме повітря. Кожна стеблина закоренилась у суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі, тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в озеречках квіти».

- Так про яку природну зону говориться?

-Як ви гадаєте, що таке степ?

Створення асоціативного куща
- А чи все ми знаємо про зону степів? Як ви гадаєте?


IV Вивчення нового матеріалу

Тема уроку «Степ» (слайд 1)

Чим важлива для нас ця тема? (живемо в степовій зоні, хтось стане агрономом, хтось фермером, науковцем).

На уроці будемо працювати за таким планом:


  1. Географічне положення.

  2. Рельєф.

  3. Клімат

  4. Ґрунти.

  5. Рослинний світ.

  6. Тваринний світ.

  7. Охорона природи.

-Як ви вважаєте, чи збагатять ці знання наші уявлення про степ?

Для чого необхідні нам ці знання? Де вони знадобляться?



Розповідь з елементами бесіди.

Використання ППЗ про степову зону

1 З’ясування геграфічного положення степової зони у формі бесіди.

2 Розповідь вчителя про рельєф.

3 Про клімат розповідає консультант.

Повідомлення про засуху .

Із повідомлення і наших спостережень зробимо висновок, яке ж літо і зима в степовій зоні. ( Зима малосніжна, коротка). (Літо жарке і сухе).

4 Які ґрунти найродючіші? (Чорноземи) В степовій зоні ґрунти – чорноземи. Недаремно в народі говорять: «На чорній землі білий хліб родить».

А що потрібно рослинам для отримання високих врожаїв? (тепло, світло, вода)

А де ж беруть воду на полях? Адже ми знаємо, що опадів дуже мало. а випаровується води багато. (проводять зрошення)

(зрошення і чорноземи - до асоціативного куща)

Українські чорноземи визнані у світі як унікальні.

Подібні ґрунти трапляються лише в Маньчжурії (КНР) та в долині річки Міссісіпі (США).

Ще на початку 20 століття зразок наших чорноземів з гумусовим горизонтом понад 1,5м був вивезений з Кіровоградської області до Парижа. Він і досі зберігається там як еталон найродючіших земель.

5 Розповідь про рослини степової зони. Слайд 2

6 Розповідь про тварини степової природної зони. Слайд 3

7 Охорона природи (Повідомлення про заповідники) Слайд 4

Флора і фауна збідніла. Чому? (70% земель розорано). І радіє наш степ тепер від золотої пшениці, від дозрілих яблук і груш у садах, від яскравих кетягів калини біля наших осель.

То ж порадіємо і ми з вами цьому.


Фізкультхвилинка (Укр. народна пісня „Комарики – дзюбрики”)
V Первинна перевірка засвоєння знань

Здобуті знання перевіримо у вигляді гри

Гра „Закінчи речення”

1. Степи – це … (безлісна територія).

2. Рельєф степів … (рівнинний, з ярами та балками).

3. Літо в степовій зоні … (жарке і сухе).

4. Зима в степовій зоні … ( коротка, малосніжна).

5. Ґрунти в степовій зоні … (чорноземи).

6. Дикий степ зберігся в … (заповідниках)



VI Первинне закріплення знань

Ще більше розширимо наші знання, працюючи з підручником.

1 Робота з підручником (с. 106)

Читає учень вслух. Що нового ми дізналися, про що не говорили на уроці? (Суховії)

-Як люди ведуть боротьбу з ними? (насаджують лісосмуги)

Самостійно 2 частини на с. 124-125. Звернути увагу на пристосування рослин до степової зони. (Моє уточнення, доповнення з використанням гербарію.)

Працюємо по малюнку, 1 абзац с.127

2 Робота з контурними картами.

Тепер я маю надію, що ви самостійно зумієте нанести степову зону на свої контурні карти і позначите на ній наш обласний центр. (Позначити степову зону України) Оцінюють роботу консультанти. (1 бал)

VII Контроль та самоперевірка знань

Робота в групах(3 бали)

1 група – кросворд№1




1




С













2

Т













3

Е













4

П












1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця.)

2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан.)

3. Рослина з чорними ягодами, про неї складено пісню. (Терен.)

4. Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин.)

2 група – кросворд №2







С






















Т































Е










П





















1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак.)

2. Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик.)

3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок.

4. Маленьке, сіреньке, а хвостик як шило. (Полівка.)

3 група - робота з курвіметром.

Обчисліть протяжність зони степів із заходу на схід та з півночі на південь від вказаних точок.

4 група.


Зберіть пазли і дізнайтеся, яка тварина і рослина заховалися в конверті.

Дайте відповідь на питання «Як вони пристосувалися до природних умов степової зони?»

5 заповніть таблицю «Які культурні рослини вирощують в зоні степу?»

фрукти

овочі

зернові

технічні

















































Оцінювання

Я вашою роботою задоволена, а ви?

VIII Підсумок уроку.\

Інтерактивний метод „Мікрофон”

- Прошу мікрофон узяти

І сміливо розказати,

Чи цікаво вам було

На уроці працювати,

Що дізналися нового,

Що запам’ятали з нього.

На дошці таблиці: знаю, вмію, ціную.

(Відповіді дітей, повернення до асоціативного куща)

Підсумкове оцінювання

Слайд5


IX Інформація про домашнє завдання:

а) опрацювати статтю підручника с. ?

б) підготувати інформацію про інші заповідники степової зони;

в) знайти, які рослини і тварини степової зони занесені до Червоної книги і про одну з них зробити повідомлення.

Виставка книжок.

Степ приваблює своєю красою в усі пори року і не залишає байдужим ні художників, ні музикантів, ні поетів. ( Поетична хвилинка.)



Степи таврійські – як саме життя,

Немов життя – ласкаві і примхливі.

Чайки за обрій в мареві летять,

Сміється сонце, і шумують зливи.

Степи, степи…

Знедолені колись,

У битвах кров’ю миті-перемиті,

Ви нині колосками заплелись,

Ви нині і заквітчані й обжиті.

Молодці ви, любі діти!

Все зуміли вчасно зробити.

Асоціативний кущ побудували,

Зону степів показали,

Заповідник Асканію-Нову пригадали,

В якому ми дикий степ спостерігали.

Та ще й про господарську діяльність

В зоні степів з’ясували.

Нагородою вам буде

Степового короваю сила,

Що українські руки зростили

І на вишиваний рушник помістили.

Дякую за співпрацю.



Слайд 6
Каталог: uploads -> doc
doc -> Замінено текст розділу: IV. Соціокультурна змістова лінія
doc -> Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Числівники кількісні і порядкові. Числівники прості, складні й складені. Мета
doc -> Тема.. Старий рік поспішає на поріг
doc -> Повідомлення по темі «Будова слова»
doc -> Урок у першому класі «здрастуй, школо!» Мета: Розкрити учням поняття слів «школа», «школяр», розширювати пізнавальну діяльність дітей, формувати інтерес до навколишнього світу
doc -> Складнопідрядне речення з підрядними означальними й
doc -> Апостроф. Урок-подорож "Морська регата"
doc -> Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я ( «Герой вмирає, а ім’я його живе») Диктант 2
doc -> Урок з інтегрованого курсу


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал