Тарас Шевченко. «Мені однаково, чи буду…»



Скачати 80,39 Kb.
Дата конвертації01.12.2016
Розмір80,39 Kb.
Тема: Тарас Шевченко. «Мені однаково, чи буду…» (з циклу «В казематі»).

Арешт поета, перебування в казематі, заслання. Роздуми про власне життя і долю України.

Мета: з'ясувати обставини створення циклу «В казематі»;

розкрити силу особистості поета-борця і красу поетичного слова, пройнятого філософським спокоєм і любов'ю до людей, до рідного краю,

духовної стійкості й незламності, відданості формувати почуття громадянської мужності, Батьківщині й народові;



розвивати вміння учнів виразно читати й аналізувати поетичні твори;

розвивати критичне мислення, увагу, пам'ять;

виховувати любов до рідного краю;

учні мають відчути пророчу далекоглядність та мудрість поезії Шевченка;



вчитися у нього вірності та людської гідності.

Цілі:

Учні знатимуть: за яких обставин був створений цикл віршів «В казематі», зміст, тему, ідею вірша «Мені однаково, чи буду…».

Учні вмітимуть: розкрити тему й ідею поезії, виразно читати вірш; визначати роль художніх засобів у творі.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: автопортрет Т. Шевченка, репродукції його картин, картини художників про Кобзаря, збірки творів, аудіозапис.
Хід уроку

Шевченко належить не

лише Україні-всьому

людству, хоч кожне його

слово-про Україну.

Іван Дзюба Любітеся, брати мої,

Украйну любіте

І за неї безталанну

Господа моліте

Тарас Шевченко



  1. Організація класу.

  2. Ознайомлення учнів з темою, метою. Мотивація.

Учитель: Він був сином мужика і став володарем

у царстві духа.

Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.

Десять літ він томився під вагою солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.

Доля переслідувала його в житті скільки могла,

та вона не зуміла перетворити золото його душі в іржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду…

Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.

Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті-невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.

Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко-так про Великого Кобзаря писав Іван Якович Франко.



  • Як ви думаєте: доброю чи злою була доля до Тараса Шевченка? (відповіді учнів)

Отже, важким і тернистим був життєвий шлях поета. Адже він прожив 47 років, із них 24-у кріпацькій неволі, 10-на засланні і лише 13 років-на волі, та й то на чужині.

  1. Активізація пізнавальної діяльності.

Учитель: Чому Шевченко потрапив у Петропавловську фортецю?

Чому його, вільну людину, заарештовують?



Презентація учня: (випереджуюче завдання)

а) про Кирило-Мефодіївське братство;

б) арешт Шевченка.

Учитель: Поет завжди мріяв повернутися в Україну, жити тут («поставлю хату і кімнату, садок-райочок насаджу»), зрештою вмерти на рідній землі: «серце холоне… як подумаю, що може мене похоронять на чужині» І раптом

«Мені однаково, чи буду я жить в Україні чи ні».


  • Як ви розумієте ці слова?

Прослуховування поезії «Мені однаково, чи буду…»

Бесіда за запитаннями:

- Які думки не дають спокою поетовій душі? Чим вони зумовлені?

- На скільки частин можна поділити поезію?

- Яка з них важливіша? Чому?

- Чи можемо ми стверджувати, що Шевченко дещо лукавив, зазначаючи на початку твору «Мені однаково…». Відповідь обґрунтуйте.

- Чим зумовлений, на вашу думку, саме такий початок?

- Як протиставляються дві змістових частини на формування головної думки твору? Доведіть це.

- Яким настроєм пройнято вірш «Мені однаково»? Чи змінюється він у другій частині?

Чому?

- Як часто Шевченко використовує слово ОДНАКОВО?



  1. Робота в групах (творче узагальнення)

  1. Побудуйте асоціативну картину-спогад Шевченка (спираючись на текст вірша).

  2. Розкрийте душевні переживання поета.

  3. Проілюструйте один із фрагментів (спираючись на вірш).

  • Знайдіть художні засоби у поезії (епітети, метафори, порівняння).

Учитель: так в одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми поета вилилися в прекрасну лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Любов до знедоленої України та її народу, до Бога, своїх побратимів і співчуття до всіх нещасних.

  • Про що ж пише Шевченко у циклі «В казематі»? (почувши запах набубнявілого вишняку, згадав Україну… і на папір лягли рядки «садок вишневий коло хати…»)

  • Уявіть умови написання вірша, передайте відчуття, що пережив поет у ту мить? (аналіз вірша).

  • Жандарми ще не розуміли, що цей 33-річний (вік Ісуса Христа!) широкоплечий, середнього зросту чоловік із міцним, крутим підборіддям, з гострим, пронизливим, всерозуміючим поглядом темно-сірих очей уже зробив свою справу-послав у народ Слово.

Слайд: автопортрет 1847 року.

Думи мої, думи мої,

Ви мої єдині

Не кидайте хоч ви мене

При лихій годині.

Не покинули. Думалось поетові про українську історію, в якій було чимало братовбивчих баталій.

Шевченко виявляє непохитність, нескореність.

Поет завжди мріяв повернутися в Україну, жити тут… Для Шевченка ніщо не є байдужим, але використовуючи контраст, краще пізнається істина.

Та не однаково мені…

Головна проблема української нації, яка існувала в 19 столітті, що дамоклевим мечем висіла над нею вже кілька століть, яка залишається актуальною і в наш час.

Останні рядки поезії можна назвати пророчими.


  1. Підбиття підсумків уроку:

  • Скажіть, як ви розумієте тривогу поета, що «злії люде» можуть приспати Україну?

  • Поясніть вислів «окрадена Україна».

  • Постараємося проаналізувати сучасний стан України. Чи окрадена наша земля і ким?

  • Чи пророчими виявилися слова Шевченка? В чому саме?

  • Як врятувати рідний край від «лукавих» людей?

  • У чому ви вбачаєте свій обов'язок перед Україною?

Учитель: Палка любов до пригноблених і нестримна ненависть до експлуататорів-характерні риси «казематних» віршів Шевченка.

Дивовижно правдиве передбачення долі України, її можливих нещасть і духовних утрат.

Б. Лепкий писав: «… поет не кляне ворогів, що позбавили його волі, не лихословить їх, не кличе до кари, лиш прощає їм з великим, одиноким смутком, що «не в Украйні буду жить, людей і Господа молить»».

Пам'ять про Україну оповита в Шевченка творах цього періоду ореолом святості й палкою мрією жити в Україні «І серцем лину в темний садочок на Україну».

І. Франко писав, що Т. Шевченко був «немов великий факел з українського воску, що світиться найяснішим і найчистішим вогнем європейського поступу. Факел, що освітлює

цілий новітній розвиток української літератури.

Шевченко, як каже Павло Зайцев, дав своєму народові річ, слова якої:

На нашій славній Україні,

На нашій-не своїй землі,-

і сьогодні ще гостро колють наше сумління,

проймають серця «всіх, хто пережив» трагедію «приспаної», «окраденої» ворогами України…

Ще раз згадаємо, яка ж тема цього вірша?

А яка ідея?

VI. Висновок

Тарасове серце переповнене тугою та болючими роздумами над важким становищем України.
Холоне серце, як згадаю,

Що не в Украйні поховають,

Що не в Украйні буду жить…

І батько й мати в домовині

І жалем серце запеклось,

Що нікому мене згадати…

І хай не буде воно байдужим у вас. Пам'ятайте мудрі слова Шевченка:
Любітеся, брати мої,

Украйну любіте

І за неї безталанну

Господа моліте.


Хто ж для нас Тарас Шевченко:

- визначний мислитель;

- співець дружби народів;

- прозаїк;

- провидець;

- художник;

- геніальний поет;

- патріот;

- геній;

- митець;

- Кобзар.
Які прислів'я про Шевченка ви знаєте?


  • Шевченко народ захищав, а про себе забував.

  • Тараса думки будуть жити віки.

  • Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став.

  • Шевченко за народ бідував, бо з народу сам походжав.

  • Шевченко дужий був не силою, а словом мудрим.

  • Тарасів «Кобзар»-народу великий дар.

  • Цар Шевченка гноїв, та душі не зломив.

  • У наш чудовий час вічно житиме Тарас.

VII Рефлексивно-оцінювальний етап

«Незакінчене речення» Після цього уроку я відчуваю… розумію… думаю…

Підбиття підсумків уроку.

Чи досягли ми цієї мети?



VIII Домашнє завдання

  1. Вивчити вірш напам'ять.

  2. Написати есе на одну із тем: «Людина - господар власної долі чи виконавець «вищого повеління?»» або «Я і Шевченко про рабство.»


ЗОШ І-ІІІст. с.Перемиль

Конспект уроку з української літератури, проведений у 8 класі, на тему

"Тарас Шевченко. «Мені однаково, чи буду…»,(з циклу "В казематі"). Арешт поета, перебування в казематі, заслання. Роздуми про власне життя і долю України".


Учитель :

Михалюк Людмила Михайлівна



База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка