Тамара Коломієць «Кажу, кажу казку…»



Скачати 26,54 Kb.
Дата конвертації14.12.2016
Розмір26,54 Kb.
Тема. Тамара Коломієць «Кажу, кажу казку…» Поміркуємо над

казкою. А. Дімаров «Для чого людині серце».



Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної казки; вчити само-

стійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати

головну думку твору; виховувати доброту, чуйність.

Обладнання. Картки для читання, таблиці для розчитування.

Хід уроку



І. Організація класу.

ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

  1. Розчитування за таблицею повільно, швидше напівголосно, дуже швидко голосно.

  2. Контроль швидкості читання.

За 30 с учні повинні прочитати надрукований на картках уривок тексту.

У густому-прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік – а жили вони дуже довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися: вони ж були дерев’яні, і найлютіший мороз не міг їм дошкулити.



ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  • Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? ( У казці.)

  • Чому так гадаєте? Яка це казка? Чому це чарівна казка?

  • Із сьогоднішнього уроку ми почнемо знайомитись із чарівними казками, які, на відміну від народних, мають автора. Це літературні казки українських письменників.

ІV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Кажу, кажу казку…»

  • Послухайте вірш Т. Коломієць і скажіть, коли його можна казати: на початку чи після казки?

  • Прочитайте вірш мовчки. Як ви зрозуміли слова «козубок» (кошик), «частувати» (пригощати)? Який це вірш за настроєм? Де під час читання треба робити паузи?

  • Прочитайте вірш виразно.

V. Опрацювання казки А. Дімарова «Для чого людині серце».

1. Робота над заголовком.

- Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.

- На що схожий заголовок? (На питання.) Чи є це речення питальним? Прочитайте заголовок з розповідною і питальною інтонацією.

2. Читання казки вчителем.

Завдання перед читанням: Спробуйте пояснити, для чого людині серце.

3. Перевірка сприймання.

4. Словникова робота.

Читання колонок слів швидко і правильно.

найлютіший назбиралося крижане

ненавидіти вагаючись жевріючі

переборола одноплемінників дошкулити

Робота над лексичним значенням слова.

Дошкулити – завдати шкоди; тут: заморозити.

Ринуться – кинуться.

5. Читання твору «ланцюжком».

Одночасно учні з’ясовують значення слів, які не зрозуміли.


  • Де відбулися описані події?

6. Відтворення змісту прочитаного.

- Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі?

- Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?

- Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?

- Де взяв серце один із чоловічків?

7. Читання діалогу в особах (розмова дівчинки і чоловічків).

- Перегляньте очима розмову дівчинки і чоловічків у лісі.

- Які слова вам підкажуть інтонацію читання?

(Вражено запитували, схлипнула, попросила, поцікавився, задумалась, переборола страх, чемно відповіла.)

8. Визначення основної думки казки.

- Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова.

- Яке з них виражає головну думку казки?

Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.

Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.



Головамаєслухатисерце, асерце – голову.

VІ. Підсумок уроку.

  • Чого вчить ця казка?

  • Яким був би кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі інше серце?

VІІ. Виставлення і мотивація оцінок.

VІІІ. Домашнє завдання. С. 84-89, підготуватися до стислого переказу казки.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал