Слова, що мають кілька значень



Скачати 89,69 Kb.
Дата конвертації10.12.2016
Розмір89,69 Kb.
ТипПлан-конспект
Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

План-конспект мультимедійного уроку з української мови.

Тема: Слова, що мають кілька значень.

(3 клас)
Бабенко Валентини Василівни

старшого вчителя вищої категорії

Семенівської ЗШ I-IIIст.

Семенівка

2009 р.


Тема. Слова, що мають кілька значень.

Мета.

Навчальна: Формувати в учнів поняття багатозначності слів в українській мові , вміння вживати в мовленні багатозначні слова; збагачувати словниковий запас;

Розвивальна: розвивати мовлення, вміння аналізувати, узагальнювати;

Виховна: виховувати любов до природи.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми: словесний (питання-відповідь, пояснення, використання віршів, бесіда), практичний (робота з підручником, розгадування кросворда) наглядний (мультимедійна презентація), проблемно-пошуковий метод.

Засоби навчання. Мультимедійна презентація, підручник.

План уроку

1.Повторення вивченого 5 хвилин

2. Вивчення нового матеріалу 15 хвилин

3. Фізкульт пауза 5 хвилини

4. Закріплення вивченого 13 хвилин

5. Підсумок уроку. 2 хвилини



ХІД УРОКУ

І Організація класу до уроку.

Сьогодні у нас є можливість здійснити подорож у минуле нашого краю. Щоб вирушити на кожну нову зупинку нам потрібно буде зробити певне завдання. Наша перша зупинка більш ніж за 100 мільйонів років до нашої ери. В цей час на території Запорізької області жили динозаври.



ІІ Актуалізація опорних знань.

Щоб наша машина часу перенесла нас у наступну еру нам потрібно відгадати загадку.

1. Відгадування загадки.

Буває, що слово відоме давно,

А знає не кожен, що значить воно.

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних – тлумачний…

(словник)

- Скажіть, а для чого існує тлумачний словник?

Наша машина часу здійснює посадку за 50 мільйонів років до нашої ери. На території нашого краю росли листвяні і хвойні дерева одночасно с тропічними пальмами. Представники тваринного царства-мастодонти, олені, древні фламінго.



2. Розгадування кросворду.



















1.

о

к

л

и

ч

н

е













2.

п

і

д

м

е

т




























3.

т

е

к

с

т






















4.

п

р

и

с

у

д

о

к



















5.

о

п

и

с










6.

з

а

г

о

л

о

в

о

к




























7.

а

б

з

а

ц










1). Речення, яке передає інформацію з сильним почуттям. (Окличне)

2). Головний член речення, який відповідає на питання хто? або що? (Підмет)

3). Кілька речень, зв’язаних між собою за змістом. (Текст)

4). Головний член речення, який відповідає на питання що робить? (Присудок)

5). Текст, в якому щось описується (Опис)

6). Його можна дібрати до кожного тексту. (Заголовок)

7). Він починається з нового рядка; виступ вправо. (Абзац)

- Яке слово утворилося у виділених клітинках? (Лексика)

- Звідки ви можете дізнатися значення цього слова? Скористайтесь тлумачним словником. (Лексика – сукупність слів певної мови.)

Лексикологія – це наука про слово.

Наразі ми опинилися в новій ері, яка знаходиться за 150 тисяч років до нашої ери.

150 тисяч років назад настала епоха великого похолодання. В нашому краю щезли ліси. Виникла північна тундра. Тут жили мамонти, шерстисті носороги, північні олені, вівцебики. Первісні люди вміли полювати на великих тварин.

3. Хвилинка каліграфії

словник


лексика

А на цій зупинці ми бачимо, як первісні люди полюють на шерстистого носорога. В цю пору ще дуже холодно і тому наші пращури навчилися шити собі одяг.

4. Вибірковий диктант

- Запишіть словосполучення у два стовпчика, розрізняючи, які з них вжито у прямому значенні; які – у переносному.

Кіт дрімає, ліс дрімає, виспівує струмок, берізки шепочуть, дівчата шепочуть, золоте волосся, золота прикраса, гіркий перець, весела дівчина, залізна воля, каштанове листя.

ІІІ Вивчення нового матеріалу

На цій зупинці ми бачимо прикраси, які виготовляли скіфи. Скіфи – це плем’я кочівників, яки жили на території Запорізького краю. Скіфи були добрими мисливцями, а також тримали домашніх тварин.

1. Проблемне завдання

- Спробуйте пояснити значення слова коса.

(Коса - знаряддя праці: гостра коса.

Коса — сплетене волосся: довга коса.

Коса — вузька смуга землі; піщана коса.)

- Скільки значень має слово коса?

— Який висновок можна зробити?

2. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми звернемо увагу на ще одну властивість слів багатозначність.

А зараз наша машина часу переносить нас до сарматського племені. Сармати, також були кочовим плем’ям. Ви бачити, як виглядали сарматські чоловіки і жінки. Чоловіки полювали і займалися тваринництвом, а жінки вели домогосподарство і піклувалися за дітьми.

3. Спостереження за вживанням у мові багатозначних слів

1) Робота з підручником (Впр. 128).

2) Робота з текстом (Впр. 129).

— У яких значення вжито слово земля?

— Складіть речення зі словом земля в різних значеннях.

3) Письмо по нам'яті.

— Вивчіть другий уривок. Запишіть у зошит.

4) Самоперевірка.

А зараз ми опиняємося на Запорізькій Січі. Запорозька Січ - фортеця запорізьких козаків, козацька столиця. Козаки були дужими людьми. І вони приготували для вас спортивне завдання.

IV. Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки – раз!

Став навшпиньки увесь клас.

Два! – присіли, знову встали.

Головою похитали.

Нахил вправо, нахил вліво,

Повторили знову вміло.

V. Закріплення вивченого матеріалу

А зараз ми опиняємося на полі битви. Саме так виглядав запорізький козак.

1. Робота над реченням

— Підкресліть головні члени першого речення. Встановіть зв'язок слів.

Поля (що зробили ?) відшуміли;

відшуміли (де?) поза гаєм;

відшуміли (чим?) колосом;

колосом (яким?) щедрим.

А зараз наша машина часу робить зупинку у сучасному Запорожжі.

2. Вживання багатозначних слів у мовленні (Впр. 130)

— Прочитайте загадку. Про що в ній йдеться? (Про ключ)

— Які значення мас слово ключ? (Слюсарний, журавлиний, скрипковий, ключ від вхідних дверей)

— Складіть речення зі словом ключ.

— Яким є слово ключ? (Багатозначним)

3. Пояснення значень слів із контексту (Вир. 131)

— Прочитайте речення, поясніть значення виділених слів.

— Зробіть звуко-буквений аналіз слів олівець, язик.

Наша наступна зупинка завод «Запоріжсталь». Він відомий на всю Україну якістю виготовляємого металу.



VІ. Домашнє завдання

Придумати речення з вживанням слів в прямому і переносному значенні

Написати 7 слів, які вживаються у прямому і переносному значенні

Вправа 132,с.61.

Наша наступна зупинка Запорізький драматичний театр. Це одна з архітектурних та культурних пам’яток України.

VIІ. Підсумок уроку

— Вам сподобався сьогоднішній урок?

— Що нового ви дізналися сьогодні?

— З якими словами ознайомились на уроці? (Зі словами, які мають кілька значень)

— Як Їх можна назвати?

Література.



  1. Вашуленко М. С., Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л. В., Рідна мова: підручник для 3 кл.-К.: Освіта, 2004. – с. 198.

  2. Дидактичні ігри з української мови. К.: Початкова освіта, 2006. – с.13, 41-42.

  3. Збірник фізкультхвилинок для учнів початкових класів. Львів.: Просвіта, 2002 с. 27.

  4. Календарні плани для 3 класу.

  5. Програма для середньої загальноосвітньої школи. Для 1-4 кл. – К.: Початкова школа, 2006


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал