Рішенн я колегії Головного управління освіти І науки Чернівецької обласної державної адміністраціїСкачати 174,9 Kb.
Дата конвертації25.01.2017
Розмір174,9 Kb.
Р І Ш Е Н Н Я

колегії Головного управління освіти і науки

Чернівецької обласної державної адміністрації

« » 2011 року №

Про стан та перспективи

розвитку музейної справи
в навчальних закладах області

Заслухавши і обговоривши інформацію директора Чернівецького обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Сінгаєвського  В.М. «Про стан та перспективи розвитку музейної справи в навчальних закладах області», колегія Головного управління освіти і науки облдержадміністрації
ВИРІШИЛА:


 1. Інформацію «Про стан та перспективи розвитку музейної справи навчальних закладах області» взяти до відома.

 2. Визнати стан розвитку музейної справи в закладах освіти Чернівецької області задовільним.

 3. Звернути увагу відділів освіти Герцаївської райдержадміністрації та Новодністровської міської ради на відсутність зареєстрованих музеїв, відділу освіти Глибоцької та управління освіти Кельменецької райдержадміністрацій на найменшу кількість зареєстрованих музеїв (по одному).

 4. Відзначити роботу відділу освіти Хотинської райдержадміністрації та управління освіти Чернівецької міської ради щодо впорядкування діяльності музеїв, оформлення їх експозицій.

5. Чернівецькому обласному центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді:

5.1. До 01.11.2011 видати рекламні буклети про музеї навчальних закладів освіти Чернівецької області.

5.2. До 01.11.2011 вивчити якісний склад керівників музеїв та педагогів, відповідальних за музейну справу, сприяти їх фаховому росту.

5.3. Спільно з обласним краєзнавчим музеєм щороку проводити семінари для керівників музеїв та педагогів, відповідальних за музейну справу.

5.4. Постійно надавати методичну допомогу керівникам музеїв з питань функціонування музеїв, експозиційної й фондової роботи, обліку та збереження музейних цінностей.

5.5. Продовжити роботу з підготовки документації музеїв-претендентів на присвоєння звання «Зразковий музей».

5.6. Під час ведення та оформлення музейної документації неухильно дотримуватися вимог наказу Міністерства освіти і науки України від 04.09.2006 №640.


 1. Відділам освіти райдержадміністрацій та Новодністровської міської ради, управлінню освіти Чернівецької міської ради та Кельменецької райдержадміністрації:

  1. До 01.10.11 розглянути на колегіях стан розвитку музейної справи та розробити заходи щодо розвитку мережі музеїв різних профілів.

  2. Протягом 2011-2013 років збільшити екскурсійне навантаження відповідно до можливостей шкільних музеїв за рахунок учнів інших навчальних закладів.

  3. Постійно приділяти увагу питанням охорони шкільних музеїв та умовам збереження експонатів.

  4. До 01.07.11 скласти перелік музеїв, приміщення яких потребують ремонту, передбачити кошти та скласти кошториси на його проведення.

  5. Призначити доплату керівникам за завідування зареєстрованими музеями при навчальних закладах.

  6. Передбачити кошти для початкового оформлення експозицій новостворених музеїв.

 2. Навчальним закладам, що мають музеї:

7.1. Розробити та впроваджувати комплекс заходів щодо підвищення рівня технічного та інформаційного забезпечення роботи музеїв.

7.2. Встановити вказівники до музеїв.

7.3. Розповсюджувати інформацію про музеї серед учнівської молоді шкіл прилеглих районів, для проведення екскурсій.


 1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника начальника Головного управління – начальника управління змісту навчання та виховання Тарангул Л. М.


Голова колегії М.Бауер

Секретар колегії Д.Марку

Колегії Головного управління
освіти і науки облдержадміністрації
Довідка

Про стан та перспективи розвитку музейної справи
в навчальних закладах області

Відповідно до плану роботи Головного управління освіти і науки облдержадміністрації на 2011 рік та наказу Головного управління освіти і науки облдержадміністрації від 23.12.2010 №583 «Про підсумки огляду, відомчої реєстрації та перереєстрації музеїв при навчальних закладах Чернівецької області» працівниками Чернівецького обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій вивчено стан та перспективи розвитку музейної справи в навчальних закладах області.

Під час огляду встановлено, що питання про стан та перспективи розвитку музейної справи перебуває на постійному контролі місцевих органів управління освітою. Проводиться цілеспрямована робота щодо удосконалення профільної структури музеїв, підвищення ролі музеїв в організації навчально-виховного процесу.

У своїй роботі відділи та управління освіти, навчальні заклади використовують: • Закон України «Про музеї та музейну справу»;

 • постанову Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 №1147 «Про затвердження Положення про Музейний фонд України»;

 • наказ Міністерства освіти і науки України від 04.09.2006 №640 «Про внесення змін до положень щодо музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України з урахуванням вимог Закону України "Про позашкільну освіту»;

 • Положення про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України, затверджене наказом Міністерства освіти України від 30.05.97 №151;

 • документи обласної держадміністрації.

Відповідно до цих документів щороку проводиться огляд, відомча реєстрація та перереєстрація музеїв при закладах освіти. Українським державним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді щороку готується наказ про проведення огляду. Відповідальність за цю роботу в областях покладена на центри туризму.

Чернівецьким обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді постійно оновлюються і перевидаються методичні посібники. Обласний довідник «Музеї при навчальних закладах Чернівецької області» доповнюється і перевидається з 2004 року й розповсюджується на всіх краєзнавчих заходах обласного рівня: форумі «До оберегів відродження», курсах підвищення кваліфікації, семінарах з музейної справи. У ньому зібрані та систематизовані всі необхідні відомості щодо ведення музейної документації, зразки опису музейних предметів, приклади маркування експонатів.

Іншим довідником є збірка «Нормативні документи», яка містить накази Міністерства освіти і науки України, що регулюють діяльність музеїв при закладах освіти.

На допомогу педагогам видано «Довідник музеїв при закладах освіти Чернівецької області». Його призначення – отримання загальних відомостей про музеї Чернівецької області для планування екскурсій з учнівською молоддю. У ньому представлені характеристики та фотографії експозицій, контактні дані керівників музеїв.

Електронні версії довідників, а також нормативні документи, інші довідкові матеріали завжди доступні на веб-сторінці octkeum.narod.ru. Також тут можна ознайомитись з музеями, довідатись про їх графік роботи, отримати контактні дані, передивитись фотографії експозицій. Оперативно публікуються найкращі конкурсні роботи учнів.

Для перспективного розвитку туристсько-краєзнавчої та екскурсійної роботи серед учнівської молоді, ознайомлення з історією і культурою Чернівців, музеями Буковини Чернівецький обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді розробив програму проведення тематичних екскурсій для шкіл та позашкільних закладів області. Ця програма була надіслана у відділи освіти у травні 2009 року, видана начальникам відділів (управлінь) освіти на семінарі 17-18.09.2009, надрукована у газеті «Освіта Буковини» №29 за 29.05.2009 та розміщена на офіційному сайті ОЦТКЕУМ, проте жодних звертань з боку закладів освіти області приводу організації та проведення екскурсій не надходило.

Для вирішення питань щодо відповідності вимогам нормативної документації та реєстрації музеїв налагоджена співпраця між обласним центром туризму та Чернівецьким обласним краєзнавчим музеєм. За безпосередньої участі працівників методичного відділу Чернівецького обласного краєзнавчого музею були оформлені стенди музею історії освіти при ЗОШ №5 та музею бойової слави «Пам’ять» гімназії №5 м. Чернівців.

Консультації щодо оформлення експозицій, ведення музейної документації, форми звітності отримуються на підготовчому етапі реєстрації музею. В області створено постійно діючу комісію з організації огляду та реєстрації музеїв. За результатами огляду складаються акт обстеження та уніфікований паспорт музею.

Станом на 01.03.2011 в області зареєстровано 59 музеїв при закладах освіти (таблиця переліку музеїв області додається).

Для підвищення обміну досвідом із збереження експонатів методистами ОЦТКЕУМ та методичним відділом Чернівецького обласного краєзнавчого музею спільно проводяться науково-практичні конфе­ренції та семінари, надається методична та практична допомога з облаштування музейних експозицій, ведення документації, обліку та збереження експонатів.

Семінари проводяться як виїзні – для ознайомлення з практичною роботою шкільних музеїв, так і на базі обласного краєзнавчого музею. Протягом 2010 року було проведено науково-практичну конфе­ренцію та семінар, на яких були присутні керівники новостворених музеїв, відповідальні за туристсько-краєзнавчу роботу в районних відділах освіти (96 осіб).

Як наслідок обміну досвідом та участі в семінарах підвищився загальний рівень підготовки працівників музейних осередків.

У переважній більшості зареєстрованих музеїв документація відповідає всім обов’язковим вимогам. Описи експонатів ведуться повно, проводяться роботи по збереженню експонатів. Широко використовується структурування експозицій за часом, темами. Щороку керівники музеїв проводять інвентаризацію музейних цінностей та подають звіти про стан збереження основних фондів, умови їх утримання. До негативних тенденцій можна віднести необов’язковість відвідування семінарів для керівників шкільних музеїв.

Найбільш активна робота із впорядкування діяльності музеїв, оформлення їх експозицій проводиться відділом освіти Хотинської РДА, управлінням освіти Чернівецької міської ради.

Найширша мережа музеїв при закладах освіти існує в Хотинському районі (12), у м. Чернівці (10), найменша кількість музеїв (по одному) – в Глибоцькому та Кельменецькому районах. Жодного музею не зареєстровано в Герцаївському районі та м. Ново­дністровськ.

Активізувалася робота по створенню шкільних музеїв у Сторожинець­кому районі, де функціонує велика кількість ще не зареєстрованих музейних кімнат.

На музейній секції обласного форуму «До оберегів відродження» протягом 2009 - 2011 років учнівські конкурсні роботи з Герцаївського району на гідному рівні представляють незареєстровані музейні кімнати сіл Буківка та Дяківці. Відділом освіти Герцаївської райдержадміністрації готується документація для проведення реєстрації Дяківецького, Тернавського етнографічних музеїв та літературного музею Герцаївського ліцею.

Проводиться відповідна робота щодо приведення експозицій до зальноприйнятих вимог і створення музеїв на базі Кострижівської ЗОШ, Василівського, Ржавинецького НВК Заставнівського району.

У 2002 році отримали звання «Зразковий музей» Реваківський музей історії школи Кіцманського району та Старововчинецький музей історії села глибоцького району, але через відсутність підтверджувальних документів (раз на три роки надаються в Український державний центр туризму), позбулись цього статусу. Станом на 01.03.2011 звання «Зразковий» у Чернівецькій області мають три музеї.

У 2007 році це звання присвоєно Чернівецькому музею авіації та космонавтики. У 2010 році цим званням була високо оцінена плідна багаторічна праця колективів музею історії села Погорілівка Заставнівського району та Колінковецького історико-краєзнавчого музею Хотинського району.

За результатами огляду у 2010 році в обласну комісією подані клопотання про присвоєння звання “Зразковий музей” музею історії освіти м.Чернівців ЗОШ №5 та музею воєнної історії гімназії №4 м.Чернівців.

Проводиться робота із залучення шкільних музеїв до участі в краєзнавчих конкурсах. Дослідницькі роботи учнів регулярно посідають високі місця на Всеукраїнських етапах конкурсу «Краса і біль України», «Історія міст і сіл України».

У 2009 році за результатами Всеукраїнського конкурсу на кращий громадський музей у номінації «Традиції та звичаї моєї малої Батьківщини» перше місце посів музей історії с.Погорілівка, за номінацією «Краще експозиційне оформлення», друге – музей авіації та космонавтики м. Чернівців, відзначено почесним дипломом Романковецький літературно-меморіальний музей імені К.Ф. Поповича.

Відповідно до плану розвитку музейної справи на період до 2010 року, складеної відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.06.2002 №789 „Про затвердження Програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року та обласної „Програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року”, дія яких продовжена, музейними осередками подано ряд пропозиції щодо включення пам’яток історії до туристсько-краєзнавчих маршрутів та розроблено нові туристично-екскурсійні маршрути. В межах експедиції „Історія міст і сіл України” створено каталог робіт з історії населених пунктів Чернівецької області.

Музеї при закладах освіти проводять значну роботу щодо залучення учнівської молоді до вивчення і збереження історико-культурної спадщини свого народу, сприяють формуванню освіче­ної творчої особистості, сприяють відродженню і розбудові національної системи освіти, вивченню, охороні і пропаганді пам’яток історії, культури і природи рідного краю, проводять культурно-освітню роботу серед учнівської молоді та інших верств населення. Музейні експозиції широко використовуються у начальному процесі. У музейних приміщеннях постійно проводяться уроки з українознавства, історії. Налагоджена екскурсійна робота. Активізація екскурсійної роботи звичайно відбувається наприкінці навчального року. Під час навчальної практики організовуються учнівські екскурсії, в основному музеями найближчих навчальних закладів.

У шкільних музеях області підготовлено тематичні експозиції до відзначення Дня пам’яті жертв політичних репресій та голодоморів в Україні. Проведено тематичні інформаційні години, зустрічі з колишніми політв’язнями та репресованими, учнівські конференції. Зокрема, у всіх населених пунктах Кіцманського району 28 листопада 2010 року проведено Панахиди за померлими з голоду, акцію "Запали свічку".

Одними з найбільш знаних в області є Підзахаричівський музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини і музей імені Ксенії Колотило Путильського району. Велика краєзнавча робота органічно поєднується з навчально-виховним процесом. Колективи працівників згаданих музеїв давно є претендентами на отримання звання «Зразковий музей». В зв’язку з тим, що не завершено оформлення документів, подання на отримання звання затримується.

Щороку високі місця на секціях краєзнавчого форуму «До оберегів відродження» демонструють вихованці Шебутинецького етнографічного музею під керівництвом Якубини Сергія Івановича.

Зразково поставлена експедиційна та дослідницька робота в музеї історії села Погорілівка Заставнівського району. Підписані угоди про співпрацю з Чернівецьким національним університетом імені  Ю.Федьковича, історичним факультетом Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка. Для студентів проводяться літні етнографічні практики. Керівником музею Віталієм Дмитровичем Ластюком написано та опубліковано ряд статей та досліджень, складено авторську програму з історії рідного краю. Учні активно беруть участь в краєзнавчих експедиціях, досліджують історію свого краю, збирають та описують старовинні предмети для використання в експозиціях музею.

За участю шкільних музеїв постійно проводяться краєзнавчі та мистецькі заходи. Лауреатами Всеукраїнських конкурсів «Краса і біль України», «Мальовнича Україна» не одноразово ставали роботи погорілівчан та етнографічного музею Колінковецького НВК.

Факт офіційної реєстрації музею має стати обов’яз­ковою умовою отримання надбавок до заробітної плати керівникам музеїв та надання коштів на виготовлення спеціалізованих стелажів, вітрин.

Протягом 2009-2010 років Новоселицьким, Сторожинецьким, Сокирянським відділами освіти райдержадміністрацій вирішено питання оплати додаткового навантаження педагогів за завідування музейними колекціями. Шляхами вирішення стали доплати за завідування навчально-методичним кабінетом, або відкриття при музеях краєзнавчих гуртків. Поряд з тим, у Кіцманському та Хотинському районах, що мають розгалужену музейну мережу, це питання не вирішено. Із десяти директорів зареєстрованих музеїв у м. Чернівцях доплату за керівництво музеями отримують п’ять.

Загальний рівень впорядкування приміщень, де розміщуються експозиції, останніми роками покращується. Проведені ремонтні роботи в музеї ЗОШ №39 м.Чернівців, у зразковому стані знаходяться приміщення музеїв гімназій № 2 та 5. Відповідає вимогам збереження експонатів стан приміщень музеїв Кіцманського та Новоселицького району. Але проведення ремонтних робіт потребує більша частина приміщень музеїв Хотинського району, музей бойової слави Сторожинецької школи-інтернату. В аварійному стані знаходяться приміщення Сербичанського музею «Берегиня» Сокирянського району.

Значними проблемами, з якими стикаються керівники музеїв, це відсутність цільових коштів на впорядкування експозицій та утримання їх у належному стані. Часто вони працюють у невеликих приміщеннях, де неможливо повноцінно представити зібрані експонати та проводити екскурсії для учнів. На сьогодні музейні фонди багатьох шкільних музеїв налічують багато сотень найменувань. Деякі експонати мають унікальне історичне значення, у тому числі: стародавні ікони, дбайливо відреставровані зразки трипільської культури, побутові речі народів, що населяли Буковину в різні часи. Представлення зібраних предметів в експозиціях вимагає вкладання значних коштів.

У більшості випадків керівники музеїв при закладах освіти вирішують ці питання самостійно. Оформлення експозицій часто допомагають зробити випускники шкіл, батьки або спонсори. Вітрини, виготовлені за підтримки односельчан у Колінковецькому етнографічному музеї, мають особисті таблички з прізвищами спонсорів.

Значних коштів для виготовлення потребують матеріали науково-допоміжного фонду, що доповнюють відомості про оригінальні пам’ятки та служать невід’ємною частиною будь-якої експозиції. До таких матеріалів відносяться макети, схеми, діаграми. Проблема оформлення стоїть не тільки перед невеликими музеями, що роблять перші кроки, але й музеями, що давно зареєстровані. Через відсутність спеціалізованих вітрин у сховищах зберігається велика кількість експонатів Чернівецького музею авіації та космонавтики, Чуньківського музею історії школи Заставнівського району.

Зібрана в музеї історії села Опришени колекція нараховує декілька сотень цінних музейних експонатів. Директором школи Боднарюком М.І. досягнута домовленість про розміщення експозицій в приміщенні старої школи, що знаходиться на балансі сільської ради. Колектив учнів, випускників школи, педагогів працюють над приведенням експозицій до загальних вимог з метою офіційної реєстрації музею. Декілька років не проводиться ремонт цього приміщення та виготовлення якісних музейних меблів для розміщення зібраних колекцій.

Вкладення коштів в облаштування експозицій спеціалізованими вітринами та виготовлення матеріалів допоміжного фонду потребують і Сербичанський музей «Берегиня» Сокирянського району та музей бойової слави школи №28 м. Чернівців. Через проблему нестачі коштів відкладається облаштування нового приміщення музею в Годилівській ЗОШ І‑ІІІ ст. Сторожинецького району упродовж п’яти років. Потрібні приміщення для експозицій музею братів Руснаків в с.Дубівці та музею українознавства в с.Оршівцях Кіцманського району. Через брак вільних приміщень експозиція музею історії школи №38 м.Чернівців розділена між початковими класами та актовою залою. Обласним краєзнавчим музеєм запропоновано передати їм залишки колекцій на збереження.Отже, враховуючи вище зазначене, констатуємо, що гострою проблемою на сьогодні залишається нестача приміщень для функціонування музеїв, тому необхідно терміново вжити заходи щодо розширення музейної мережі та якісного функціонування музеїв закладів освіти.

Музеї при закладах освіти Чернівецької області

Район

Кількість музеїв

Кількість по рокам

до 2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Вижницький

2

2Герцаївський

0


Глибоцький

1

1Заставнівський

7

7Кельменецький

1

1Кіцманський

8

6


1
1

Новоселицький

5

3

1

1

Путильський

2

2Сокирянський

6

2

21
1

Сторожинецький

5

3


1

1
Хотинський

12

7

1
31

м. Новодністровськ

0


м. Чернівці

10

6
1
2
1

Всього

59

40

3

1

3

5

2

5

Директор ОЦТКЕУМ Сінгаєвський В.М.

Каталог: docs -> 2011
docs -> Структура методичної роботи з педагогічними працівниками Золочівського району в 2005-2006 навчальному році Районні методичні об”єднання
docs -> Програма розвитку заповідної справи на період до 2020 року 1
docs -> Контроль та оцінювання знань учнів з предметів гуманітарного циклу українська мова кількість фронтальних та індивідуальних видів контрольних робіт з української
docs -> Бібліотеки шахтарського району – громаді села
docs -> " Вітаміни це здоров’я та спосіб життя"
docs -> Украïнська література
docs -> Бібліотеки Амвросіївського району – осередки духовності та знань Збірка інформаційних
docs -> Планробот и департаменту освіти І науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації на 2013 рік м. Чернівці зміс т
2011 -> Наказ №568 Про "Рейтингову таблицю з туристсько-краєзнавчих заходів", що проводяться обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді з навчальними закладами області
2011 -> Наказ №615 Про підсумки огляду, відомчої реєстрації та перереєстрації музеїв при навчальних закладах Чернівецької області


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал