Резюме проекту «Голуба артерія села»Скачати 395,82 Kb.
Дата конвертації28.02.2017
Розмір395,82 Kb.
Резюме проекту

«Голуба артерія села»
Розробили учні 8-11 класів Куйбишевського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад І-ПІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» Снігурівської районної ради Миколаївської області

Керівник проекту: Чернишева Вікторія Логвинівна

 1. Тематична спрямованість проекту: екологічний

 2. Назва проекту: «Голуба артерія села»

 3. Назва закладу, який подає проект: Куйбишевський навчально-виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад І-Ш ступенів - дошкільний навчальний заклад» Снігурівської районної ради Миколаївської області

 4. Виконавці проекту (кількість та категорія:): учні Куйбишевського навчально-виховного комплексу (87учнів), вчителі Роковець Л.В., Чернишева В.Л., Островчук О.І., Трипуз Т.М.

 5. Партнери та спонсори проекту: Снігурівська районна рада, Куйбишевська сільська рада

 6. Цільова аудиторія (кому саме надається допомога)

 7. Географічна територія, на яку поширюється діяльність проекту: річка Вірьовчина на околиці, берегова зона села

 8. Мета проекту: формування екологічної культури особистості, виховання в учнів любові до природи і бережливого ставлення до неї та практичне примноження річкових багатств, набуття навичок охорони флори і фауни річки.

 9. Завдання проекту: допомогти учням усвідомити істинну, що добро починається з хороших і корисних вчинків. Вчити мислити широкомасштабно, виховувати в серці кожного учня зерна людської доброти, бажання бути господарями своєї маленької батьківщини; створювати у рідному селі оазисні куточки природи.

 10. Актуальність проекту: Природа - не тільки джерело здоров'я і радості, краси людської душі. Природа - наш вірний друг, неоціненне багатство. Природа вимагає від людей любові і поваги, турботи і бережливого ставлення. Берегти природу, примножувати її цінність - основне завдання сьогодення.

 11. Терміни реалізації проекту:

Проект реалізується в такі терміни: вересень 2011 року - травень 2012 року.

12. Етапи реалізації проекту:

1. Експедиція - розвідка «Вивчення екологічного стану річки Вірьовчина»

 1. Аналіз стану забруднення річки Вірьовчина

 2. Вибір проблеми дослідження.

 3. Дослідження проблеми:

 1. Знайомство з інформаційним матеріалом на тему: «Вода - основа життя на Землі»

 2. Збір інформації про екологічні проблеми Снігурівщини

 3. Планування очисних робіт біля річки Вірьовчина

8, 9 класи - Збір інформації на тему «Вода - основа життя на Землі»

10, 11 класи - Вивчення екологічних проблем Снігурівщини

8- 11 класи - Екскурсія «Екологічні проблеми річки Вірьовчина»

Накреслення шляхів реалізації проблеми та планування конкретних заходів щодо реалізації проекту «Голуба артерія села» (вересень 2011 р. – травень 2012 р., Роковець Л.В., Чернишева В.Л.)
Етап І. Шляхи розв'язання проблеми.

1. Пошук джерел фінансування:

- Організувати добровільний збір коштів серед учнів комплексу та громади села (вересень, жовтень 2011р., Цвєткова Вікторія)

 • Звернутися до місцевих підприємців, сільської ради, ПОСП «Куйбишевське» з метою спонсорської допомоги (січень 2011 р.), Роковець Л.В.

 • Організувати шкільні ярмарки з метою збору коштів (січень - лютий 2011 р., Чернишева В.Л., Островчук О.І., Трипуз Т.М.)


Етап II. Практично-господарські заходи:

 1. Налагодити тісний зв'язок з керівництвом дослідницької станції з метою закупівлі верби та одержання консультацій по їх посадці (вересень - жовтень 2011 р., Чернишева В.Л.)

 2. Здійснити планування та розбивку зони відпочинку.

 3. Підготувати компост, добрива та інші необхідні матеріали для посадки, викопати ями (Васильков Ю.М.)

 4. Розробити заходи по догляду за саджанцями (клуб «Юний еколог»)

 5. Вести просвітницьку роботу серед учнів та населення села по збереження зелених насаджень.

Етап ІІІ. Практичне розв'язання проблеми

У ході реалізації даного проекту провести такі заходи:

 1. Зібрати добровільні пожертви з учнів та громади села на придбання саджанців.

 2. Залучити до реалізації проекту приватних підприємців, керівництво ПОСП «Куйбишевське» та виконуючу обов’язків голови сільської ради Білокінь Ж.В. (жовтень 2011р., Чернишева В.Л.)

 3. Організувати для молодших школярів інтелектуальну гру «Підводний світ» та провести конкурс малюнків на тему «Голубі острівки».

 4. За сприяння ПОСП «Куйбишевське» завезти компост в необхідній кількості.

 5. Здійснити планування прибережної території з вчителем трудового навчання Суходольським Андрієм Миколайовичем.

 6. Кожному класу слід посадити придбані саджанці верби

 7. Доглядати за саджанцями: поливати, удобрювати (жовтень 2011 р. за графіком, клуб «Юний еколог»)


13. Вплив проекту на місцеву громаду

Насадження верби - наочний приклад прикрашення та примноження природних ресурсів нашої місцевості, упорядкування прибережної зони.
14. Можливості подальшого розвитку проекту

В подальшому плануємо здійснити розвідку не засаджених зон за течією річки до с.Бурханівка, насадити кущі в лісочку біля річки.


Розширене засідання клубу «Юний еколог»
Порядок денний

 1. Аналіз екологічного стану річки Вірьовчина

 2. Обговорення і затвердження Проекту «Голуба артерія села»

 3. Вироблення звернення до жителів села.

Присутні: керівник і члени клубу «Юний еколог» (15 учнів), виконуюча обов’язки голови Куйбишевської сільської ради Білокінь Ж.В., землевпорядник Куйбишевської сільської ради Гончар Г.С.


І. Слухали Чернишеву В.Л., керівника клубу «Юний еколог», яка охарактеризувала параметри екологічного стану річки Вірьовчина. Вікторія Логвинівна дала чіткий аналіз причин забруднення нашої річки, навела незаперечні факти недбалого відношення окремих односельців до збереження чистоти прибережної зони. Вказала на байдужість органів місцевої влади до даної проблеми.
ІІ. Слухали старосту гуртка «Юний еколог» Цвєткову Вікторію, яка донесла до уваги слухачів Проект «Голуба артерія села»

Виступила землевпорядник Гончар Г.С. з пропозицією, щоб проект став чинним документом у покращенні екологічного стану нашої річки: засадження берегів вербами, упорядкування прибережної зони – створення куточків відпочинку, очищення засмічених ділянок берегу.


ІІІ. Слухали голову прес-центру клубу «Юний еколог» Мікуляк Катерину, яка ознайомила з текстом звернення до жителів села, розробленого на засіданні клубу .
Вирішили:


 1. Затвердити проект «Голуба артерія села» та вважати його основним документом в здійсненні природоохоронної роботи екологічного клубу.

 2. Розповсюдити звернення про збереження річки серед жителів села.

 3. Домагатись допомоги від місцевої сільської ради щодо реалізації даного Проекту.


Наша річка

Вірьовчина — річка на півдні України, права притока Кошової.

Річка Вірьовчина названа так тому,що звивається по степу наче мотузка. Вона починається з джерельця біля села Київське Баштанського району Миколаївської області. Довжина річки 115 км, ширина річища від 6 до 20 метрів, ширина заплави 100—800 метрів. В деяких місцях річка перетинається Інгулецькою зрошувальною системою, тому часто важко прослідкувати за її руслом. Річка протікає в Баштанському, Снігурівському районах Миколаївської області, Білозерському районі Херсонської області, а також в Дніпровському, Суворовському та Комсомольському районах м. Херсона. Впадає в р. Кошову. Річка Вірьовчина протікає в таких населених пунктах: Київське, Явкине, Червоний Став Баштанського району, Покровське, Червона Долина, Широке, Любине, Новопетрівка, Любимівка, Куйбишеве, Бурханівка, Першотравневе, Гуляйгородок Снігурівського району, Загорянівка, Східне, Мірошниківка, Музиківка, Висунці, Чорнобаївка Білозерського району, Зеленівка Дніпровського району міста Херсона, Степанівка, мікрорайон Північний Суворовського району міста Херсона, а також мікрорайон Шуменський, Куйбишеве та Комишани Комсомольського району міста Херсона.

Серед переправ, які використовували запорізькі козаки, згадується і Вірьовчина переправа. Запорожці прийняли активну участь у заселенні та економічному засвоєнню Нижнього Придніпров'я.

Історія річки пов’язана з іменем Джона Говарда – філантропа з Англії, який вивчав взаємозв’язок чумних епідемій в Європі з недосконалістю карантинних служб. Мандрівку в Єгипет він здійснював через Росію, яка тоді мала єдиний вихід в Середземне море – Херсонський порт. Так Говард опинився в Херсоні, де улюбленим місцем прогулянок обрав річку Вірьовчину.

Були часи, коли у низини Вірьовчиної заходили риболовецькі судна. Тоді ще вона була широкою та глибокою, а головне – чистою.


Флора


Болотна рослинність річки Вірьовчина займає більшу частину берегів річки і представлена переважно формаціями очерета звичайного. Це широко розповсюджена злакова рослина. Зарості його відіграють важливу екологічну роль. Вони очищають води річки від забруднення, виконують функції звичайного фільтра. А також захищають береги від руйнування, створюють сприятливі умови для життя та гніздування навколоводних птахів. Крім очерета звичайного зустрічаються також окремі ділянки рогоза вузьколистого та широколистого, осоки, крім того є поодинокі рослини плетухи звичайної, півників болотних, пасльона солодко-гіркого, куги озерної. На берегах річки зустрічаються верби, маслинка вузьколиста, а також тополі білі та чорні. Дерева, що ростуть по обидва боки Вірьовчини, закріплюють береги річки, їхнє насіння служить кормом для зимуючих навколоводних птахів. На гілках дерев деякі птахи будують свої гнізда. На корі дерев виявлено проростання двох видів лишайників: пармелія та ксанторія.

За даними дослідників, ділянка заплави площею 0,4 га, на якій нараховується більше 50 видів трав'янистої рослинності.


Фауна


У водах Вірьовчини та на поверхні мешкають такі водні безхребетні тварини: п'явка медична, водомірка, плавунець широкий, рак річковий, молюски котушка обплямована, дресейна мінлива. У водному середовищі розвиваються личинки комарів, які є цінним елементом природного корму для риб. В річці на даний момент зустрічаються окунь, щука, карась, лящ. Також у водах річки знаходять свій притулок тритони, водяні черепахи, жаби та вужі. На берегах Вірьовчини, особливо на схилах, водяться ящірки.

Порівняно багато представлений пташиний світ річки.


Найбільш поширені види, які зустрічаються восени: шпак, горобець польовий, грач, горобець хатній, мартин сріблястий. Навесні та влітку найбільш поширені такі види як: ластівка сільська, ластівка міська, серпокрилець чорний, шпак. Зимовий облік птахів показує, що найбільш поширені види птахів що в нас зимують: граки, голуби, горобці, мартини, шпаки. Обліки зимуючих навколоводних птахів показують, що на річці зимують 7 видів птахів, які відносяться до 4 рядів: крижень, чирок-тріскунок, лиска, лебідь-шипун, курочка водяна, баклан великий, чайка. На берегах річки живуть також кажани. Серед гризунів зустрічаються пацюки, зайці, миші.

Екологічний стан


Через міські очисні споруди, що розташовані на правому березі річки Вірьовчиної, щорічно проходить 200-250 тис. м3 комунально-побутових та промислових вод міста, які після очищення і скидаються в цю річку. Певні проблеми технічного плану, що існують на очисних спорудах, зокрема, невчасне чищення біологічних ставків приводить до того, що велика кількість забруднювачів залишається в водах, які потрапляють у Вірьовчину.

Основні екологічні проблеми річки Вірьовчини: • Відсутність прибережних захисних смуг та водоохоронних зон річки.

 • Надмірний випас худоби у річковій долині.

 • Скидання побутового та іншого сміття населенням в прибережній водоохоронній зоні.

 • Недосконалість очисних споруд, що скидають стічні води у річку.

 • Спалювання очерету.

 • Вирубування дерев, які закріплюють береги річки Вірьовчина.Спільні заходи

органів місцевого самоврядування, громади села

та Куйбишевського навчально – виховного комплексу

щодо покращення екологічного стану

річки Вірьовчина

 1. Дослідження та опис джерел забруднення та ушкодження русла річки Вірьовчина, інформування про ситуацію владу та громаду.

 2. Обговорення питань екологічного стану річкової системи на сесії Куйбишевської сільської кради.

 3. Очищення річки Вірьовчина від побутового сміття, надання естетичного вигляду.

 4. Благоустрій території та визначення відповідальних за очищення річки осіб і органів влади (проведення круглого столу з представниками влади, ЗМІ, підприємствами для пошуків ефективного вирішення проблеми, вироблення генерального плану благоустрою території, закриття джерел забруднення річки, вироблення алгоритму постійного контролю за екологічним станом річки місцевою владою).

 5. Просвітницька діяльність серед молоді (організація екологічних маршрутів школярів, організація годин «еколога» в школі, проведення виставок «Збереження малих річок», «Екологічні проблеми сучасності», випуск серіїінформаційно – освітніх плакатів «Збережемо річку»).

 6. Рейди "Екологічних патрулів" для контролю за екологічною ситуацією в басейні річкової системи, організація груп активістів серед населення.

 7. Організація акцій з прибирання заплави річки та берегів ставків.

 8. Організація Комітету захисту річкової системи за участю представників місцевої влади, підприємств, громадських організацій, жителів, підприємців.

Директор Куйбишевського НВК ____________ Р.В. Богданова

В.о. обов’язки голови Куйбишевської сільської ради ________Ж.В. Білокінь

Характеристика Снігурівського району
Снігурівський район було засновано в 1923році. В той час він входив до складу Херсонського округу. А з утворення Миколаївської області в 1937 році відійшов до неї.

Район займає 1350,2 км2, що складає 5,5% території області. Населення району складає 48,7 тис. чол., в тому числі проживає на селі 32 тисячі. На Снігурівщині налічуються 58 населених пунктів. В районі налічується 118,1 тис. га сільгоспугідь, з них 105,6 ріллі. На одного мешканця припадає 2,2 га.

У нас працює 52 сільськогосподарських підприємства різних форм власності, діє 218 фермерських господарств, 2843 особистих підсобних господарств. В районі найбільше в області розвинуте зрошення -48 тис.га. Досить розвинута сервісна структура. Ведуть обслуговування населення перукарі, майстерні по пошиву одягу , ремонту автомобілів телерадіоапаратури, чисельні об'єкти торгівлі, громадського харчування.

Центр району - місто Снігурівка. Лежить в межах Причорноморської низовини. Поверхня рівнина, слабо порізана долинами річок, балками та ярами . Літогенна основа перекрита лесами. Розробляються родовища вапняків, пісків, глин та мінеральних вод.

Клімат помірно - континентальний, так як район розташований в південно -східній частині області. Пересічні температури січня -4 °С, липня +32°С. Річна кількість опадів 390 мм. Тривалість без морозного періоду 290 днів. Головна річка Інгулець. В ґрунтовому покриві переважають чорноземи мало гумусні та солонцюваті.

У тваринництві переважає м'ясо - молочне скотарство і свинарство. Основні культури гозима пшениця, кукурудза, ячмінь, соняшник, цукровий буряк. Єдиний об'єкт природи, що охороняється джерелом мінеральних вод у Снігурівці.
Водні ресурси. Стан і проблеми використання.
На Снігурівщині вода являється особливо цінними природним ресурсом, тут забезпеченість прісною водою більше як у два рази менше в порівнянні з другими регіонами України.

В 2002 р. для забезпечення потреб промисловості, С\Г потреб населення із водойм забрано 78 млн м3 води, в тому числі із підземних горизонтів - 6 млн. м3. В порівнянні з 2001 роком використання води зменшилося в 3 рази. На Снігурівщині до того підземні води в 1,5 рази не відповідають по бактеріологічному складу нормативам.

Дуже серйозна проблема - склад води в річці Інгулець, яка являється основним водопостачанням району. В Інгулець уже багато років скидаються високо мінералізовані шахтні і води найбільшого гірничодобувного промислового комплексу України - Кривбаса. Ці води мають велику кількість солей,фенолі,важких металів , хлорофонічних сполучень, а їх бактеріальне забруднення більше як в 20 разів перевищує норму, що являється причиною самого високого в Україні рівня захворювання мешканців Снігурівщини вірусним гепатитом. А під час відключення водовода Дніпро -Миколаїв в листопаді 2001 року мешканці Миколаєва відчули смак і запах річки Інгулець.

Серйозним джерелом забрудненя водоймищ Снігурівщини являється поверхневі води. Разом з дощовими, розталими повеневими водами в водоймища попадають отрутохімікати й мінеральні добрива з с\г полів.

Все це приводить до того, що вода в наших водоймищ забруднена в 3-6 разів більше норми, перевищено норми по фенолу, фосфору, в воді низька кількість розчиненого кисню.

Якщо ситуація суттєво не зміниться, то короткий час наші водойми перетворюються в справжній колектор стічних вод.
Екологічні поради населенню:
Шість років засівай землю твою і забирай те, що родить вона, а на сьомий залиш її в спокої, щоб харчувалися убогі з твого народу, а залишками після них, щоб харчувалися звірі польові.
Не допускайте у помешканнях несправностей водопровідних кранів. Одна краплина води, що падає з крану за 1 с. , перетворюється за рік на 3 т. марно витраченої води.
Якщо вам подобаються живі квіти, вирощуйте у себе вдома, але не рвіть польових квітів, не топчіть їх ногами, бо це аморально і екологічний злочин.
Не спалюйте самі, дозволяйте іншим опале листя. Воно виконує кілька важливих екологічних функцій : зима - ковдра, а влітку - волога. Спалене ж листя - це забруднене повітря, знищене життя на ділянці землі під вогнищем. Надлишок листя найкраще скидати в компостні ями.

Екскурсія «Екологічні проблеми річки Вірьовчина»

Мета:

навчальна: вивчити основні характеристики річки Вірьовчина ; удосконалювати вміння спостерігати явища та аналізувати результати спостережень, формувати знання, необхідні для визначення стану навколишнього середовища й оцінки можливостей розв'язання екологічних і природоохоронних проблем;

розвивальна: розвивати пізнавальну активність учнів, здатність оцінювати фізичні характеристики природного середовища;

виховна: виховувати почуття відповідальності за доручену справу, сприяти виробленню вміння захистити природу від руйнування й забруднення.
Підготовка учнів до екскурсії

 1. Повідомити учням тему, мету та план проведення екскурсії.

 2. Об'єднати учнів класу в групи: теоретики та дослідники.

 3. Обговорити з учнями питання, які розглядатимуться в ході проведення екскурсії,

 4. Визначити завдання, які учні повинні виконати під час екскурсії.


Питання групі теоретиків

 1. Які є водні ресурси в Україні?

 2. Як розподілені водні ресурси України?

 3. Які ріки протікають у нашій місцевості?

 4. Що ви можете про них розповісти?

 5. Які найбільш актуальні екологічні проблеми природних вод на території України?

 6. Чим забруднені річки України?

 7. Як поліпшити ситуацію з водними ресурсами?


Завдання групі дослідників

 1. Визначити географічне розташування річки Вірьовчина.

 2. Виміряти:

А) температуру води в річці;

Б) ширину та глибину річки.

 1. Розрахувати швидкість потоку води.

 2. Знайти густину води річки Вірьовчина та виявити забруднення води.


Обладнання: лінійки довжиною 1 м (2 шт.), секундомір, кораблики з паперу, кілки довжиною 1 м (4 шт.), мензурки, термометр, лабораторні важільні терези, набір важків, географічна карта Снігурівського району.
План екскурсії

 1. Проведення цільового інструктажу з техніки безпеки та правил поведінки учнів під час проведення екскурсії.

 2. Водні ресурси України.

 3. Вивчення основних характеристик річки Вірьовчина.

 1. Географічне розташування річки Вірьовчина

 2. Температура води.

 3. Ширина та глибина річки.

 4. Швидкість потоку води.

 5. Густина води річки та виявлення забруднення води.

 1. Обробка та інтерпретація одержаних результатів.

 2. Екологічні проблеми природних вод рідного краю.

Хід екскурсії

1. Додержуйся правил безпеки на річці

Пам'ятай! Від твоєї дисциплінованості, відповідального ставлення до вимог безпеки залежить як твоє життя та здоров'я, так і життя та здоров'я оточуючих людей.
П. Водні ресурси України

«Інтелектуальна розминка»

 • Які є водні ресурси в Україні?

(В Україні налічується 63119 річок, у тому числі великих (площа водозбору понад 50 тис. км') - 9, середніх - (від 2 до 50 тис. км*) - 81 і малих (менше 2 тис. км*) - 653029. Загальна їхня довжина становить 206,4 тис. кма, з них 90% припадає на малі річки.
Найбільші річки (протяжність територією України, км) : Дніпро - 1121, Західний Буг -401, Дністер - 925, Оріль - 384, Південний Буг - 806, Тетрів - 365, Сіверський Донець

- 700, Сула - 363, Горинь - 577, Інгул - 354, Десна - 5275, Рось - 346, Інгулець - 549, Удай - 327, Псьол - 520, Самара - 320, Случ - 451, Ворскла - 317, Стир - 424, Вовча -323,Хорол-308.
Водний фонд України включає близько 8073 озер і лиманів із загальною площею дзеркала - 4021,5 км*

 • Як розподілені водні ресурси України?


(Найбільш посушливі регіони: Луганська, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська області та Автономна Республіка Крим. Нормально забезпечені регіони: Вінницька, Волинська, Житомирська, Львівська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Київська, Черкаська, Полтавська, Харківська області. Найбільш зволожені регіони: Закарпатська, Івано-Франківська, Чернігівська області.
Міждержавні водойми: Сіверський Донець, Дністер, Дунай, Західний Буг. Україна належить до найменш забезпечених власними водними ресурсами європейських держав. Прогнозні ресурси прісних підземних вод становлять загалом 20,9 км3 на рік, експлуатаційні ресурси - 5,7 км*. Найбільші величини підземних вод залягають у басейнах Дніпра (61%), Сіверського Дінця (12%) і Дністра (9%).

 • Які річки протікають у нашій місцевості? (Інгул, Інгулець, Вірьовчина)

Ш. Інтерактивна частина екскурсії «Міні - практикум»


 1. Вивчення основних характеристик річки Вірьовчина

 2. Виміряти:

А) температуру води в річці;

Б) ширину та глибину річки.

 1. Розрахувати швидкість потоку води.

 2. Знайти густину води річки Вірьовчана та виявити забруднення води.

IV. Обробка та інтерпретація одержаних результатів

Основні характеристики річки Вірьовчина

Температура, °С

Ширина, м

Глибина, м

Шлях, м

Час, с

Швидкість, М/С

25°С

100

10

100

14,5

7 м/с

Забруднення води


Маса води в мензурці, кг

Об'єм

Густина, кг/м3

А кг/м3

0,2

0,18

1,05

0,5


V. Екологічні проблеми природних вод рідного краю

 • Надмірне антропогенне навантаження на водні об'єкти внаслідок інтенсивного способу ведення водного господарства призвело до кризового зменшення самовідтворюючих можливостей річок та виснаження водоресурсного потенціалу.

 • Значне забруднення водних об'єктів внаслідок невпорядкованого відведення стічних вод від населених пунктів, господарських об'єктів і сільськогосподарських угідь.

 • Широкомасштабне радіаційне забруднення басейнів багатьох річок внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

 • Погіршення якості питної води внаслідок незадовільного екологічного стану джерел питного водопостачання.

 • Недосконалість економічного механізму фінансування й реалізації водоохоронних заходів.

* Відсутність автоматизованої постійно діючої мережі моніторингу в системі водокористування тощо.

Названі екологічні проблеми є актуальними для всіх водних басейнів України. Особливо забруднені Інгулець, Інгул, Південний Буг

Гірничодобувні підприємства забруднюють довкілля на різних стадіях - під час дренажу родовищ, збагачення руди та її переробки. При цьому в стоки потрапляє багато важких металів та інших небезпечних речовин, таких як залізо, кадмій, літій, титан, марганець, радіонукліди, фосфор, сульфіди. Деякі з них підвищують солоність або кислотність води).
- Як поліпшити ситуацію з водними ресурсами? (Екологічно відновлювати водні джерела та поліпшувати якість питної води, реконструювати комунальні та промислові водоочисні споруди).

Вода – основа життя на Землі

Ми часто дивуємося безкрайньому степу, безмежного степу, безмежному лісу, величним горам, що гранітними уступами піднімаються до хмар, ї забуваємо про те, що майже 71% поверхні нашої планети вкрито водою. Головне на Землі не суходіл, а океан. Це й моря, й ріки, й тихі озера, й водоймища, й зовсім крихітні сільські ставки. Лише невелику частину планети зайнято «зеленою твердинею». Космонавти розповідають, що, повертаючись на Землю, гадають ніби вони приземляються не насухо дід, а на планету Вода.

Вода - одна з найпоширеніших речовин у природі. Загальний її об'єм на Землі 15* 1017 м3. На кожного мешканця нашої планети припадає більше 500 млн м3 води. Такої кількості води вистачить на рік місту з населенням 3 млн. Водяна оболонка, або, як її називають, гідросфера, покриває 361 млн км2. Якщо всю воду морів, океанів, озер і рік розлити рівномірно всією поверхнею нашої планети, то глибина водяного шару становитиме 3800 м - майже 4 км.

Вода перебуває у безперервному русі. З поверхонь морів і океанів вона постійно випаровується. В результаті такого випаровування утворюються потужні хмари, які перетворюються на дощі, струмочки, річки.

Моря й океани, зігріті сонцем, щороку віддають атмосферні у вигляді водяної пари 500000 млн м2 води. Це майже трьохсота частина загального об'єму всієї води на Землі. Над континентами конденсується приблизно 10 частина води, що випаровувалася.

Усі процеси в біосфері взаємозалежні. Людство - лише незначна частина біосфери, а людина е лише одним із видів органічного життя — Ноmo sapiense (людина розумна). Розум виділяє людину з тваринного світу і дає йому величезну могутність. Людина протягом століть прагнула не пристосуватися до природного середовища, а зробити його зручним для свого існування. Тепер ми усвідомили, що будь-яка діяльність людини впливає на навколишнє середовище (таблиця 1), а погіршення стану біосфери небезпечне для всіх живих істот, для людини зокрема. Всебічне вивчення людської діяльності, її взаємовідносин із навколишнім світом призвели до розуміння, що здоров'я — це не тільки відсутність хвороб, а й фізичний, психічний і соціальний комфорт людини. Здоров'я — це капітал, даний нам не тільки природою від народження, а й тими умовами, у яких ми живемо.

Хімічне забруднення води ртуттю викликає хворобу мінімато — важке ураження центральної нервової системи. Надлишок нітратів у питній воді викликає у грудних дітей синюшність, утруднене дихання, метгемоглобінемію. Внаслідок дії кадмію на організм виникає хвороба ітай-ітай. Доведено, що є прямий зв'язок між концентрацією нітратів і раком шлунка, сечового міхура, нирок, тонкої кишки, - стравоходу і печінки. Синтетичні мийні речовини - подразнюють шкіру і викликають алергію. Це супроводжується виникненням дерматитів, порушенням обмінних процесів шкіри і цілого організму.

Зміни мікроелементного складу води також можуть викликати такі захворювання, як зоб (тиреотоксикоз), флюороз, карієс зубів тощо. Так, недостатня кількість фтору у воді в західному регіоні України призводить до збільшення захворюваності людей на карієс зубів. На карієс зубів хворіє 96 % населення Львова й області. Збільшення кількості фтору в питній воді до 1,0—1,9 мг/л спричинює виникнення флюорозу і характеризується ураженням зубів з утворенням на них плям жовто-бурої пігментації, дефектів емалі тощо.

Хімічне забруднення природних вод

Усі водойми і водні джерела пов'язані з навколишнім середовищем. На нього впливають умови формування поверхневого або підземного водного стоку, різноманітні природні явища, індустрія, промислове й комунальне будівництво, транспорт, гос­подарська й побутова діяльність людини. Наслідком цих впливів є перенесення у водне середовище нових, невластивих йому речовин,— забрудників, які погіршують якість води. Забруднення, що надходять у водне середовище, класифікують по-різному, залежно від підходів, критеріїв і завдань. Так, зазвичай виділяють хімічне, фізичне й біологічне забруднення.

Хімічне забруднення призводить до зміни природних хімічних властивостей води за рахунок збільшення вмісту в ній шкідливих домішок як неорганічних (мінеральні солі, кислоти, луги, глинисті частинки), так і органічних (нафта й нафтопродукти, органічні залишки, поверхнево-активні речовини, пестициди).

Неорганічне забруднення. Основними неорганічними (мінеральними) забруднювачами прісних і морських вод є різні хімічні сполуки, токсичні для мешканців водного середовища. Це сполуки миш'яку, свинцю, кадмію, ртуті, хрому, міді, фтору. Більшість із них потрапляє у воду внаслідок людської діяльності. Важкі метали поглинає фітопланктон, а потім вони передаються по харчовому ланцюгу високоорганізованим організмам.

Галузь промисловості

Різновиди викидів

Шкідливість

Вугільна,

металообробна,

паперова.

Викиди, які містять частки піску, породи, та інші механічні домішки.

Порушують природні екосистеми, санітарний режим, замулюють дно та берег.

Машинобудівні заводи, підприємства хімічної промисловості.

Викиди, що утворюється внаслідок нейтралізації та очищення стічних вод.

Забруднюють довкілля солями важких металів, ціанідами, кислотами, токсичними

органічними та

неорганічними

сполуками.

Спиртові, цукрові, крохмало - паточні та інші заводи

Забруднення, які містять органічні сполуки рослинного та тваринного походження.

Забруднення довкілля органічними сполуками, які швидко гниють і можуть викликати інфекційні захворювання.


Органічне забруднення. Із сущі розчинних речовин, внесених в океан, велике значення для мешканців водного середовища мають не тільки мінеральні, біогенні елементи, а й органічні залишки. В океан щороку потрапляє 300—380 млн т/рік органічної речовини. Стічні води, що містять суспензії органічного походження або розчинені органічні речовини, згубно впливають на стан водойм. Осідаючи, суспензії заливають дно й затримують розвиток або повністю припиняють життєдіяльність мікроорганізмів, що беруть участь у процесі самоочищення вод. При гнитті цього осаду можуть утворюватися шкідливі сполуки й отруйні речовини, такі як сірководень, які забруднюють усю воду в річці. Суспензія утруднює також проникнення світла вглиб води й уповільнює процес фотосинтезу. Одним з основних санітарних критеріїв якості води є вміст у ній кисню. У цьому плані шкідливими є всі забруднення, які так чи інакше знижують уміст кисню у воді. Поверхнево-активні речовини — жири, масла, мастила— утворюють на поверхні води плівку, що перешкоджає газообміну між водою й атмосферою і знижує ступінь насиченості води киснем. Значний обсяг органічних речовин, більшість із яких не властива природним водам, скидається в ріки разом із промисловими й побутовими відходами. Збільшення об'ємів забруднення водойм спостерігається у всіх промислових країнах. У зв'язку зі швидкими темпами урбанізації й порівняно повільним будівництвом очисних споруд або їхньою незадовільною експлуатацією, водні басейни й грунт забруднюються побутовими відходами. Особливо відчутне забруднення у водоймах з повільною течією або непроточних водоймах (водо­сховищах, озерах).

Розкладаючись у водному середовищі, органічні відходи можуть стати середовищем для патогенних організмів. Вода, забруднена органічними відходами, непридатна для пиття й інших потреб. Побутові відходи небезпечні не тільки тим, що є джерелом деяких хвороб людини (черевний тиф, дизентерія, холера), але й тим, що потребують для свого розкладання багато кисню. Якщо побутові стічні води надходять у водойму в дуже великих кількостях, то вміст розчинного кисню може понизитися нижче рівня, необхідного для життя морських і прісноводних організмів.

ЛИСТІВКА

Річка Вірьовчина тече, всі ми її знаємо,

 Часто рибу ловим там і відпочиваємо.

 Але люди шкодять їй, сорому не мають,

Що робити? Школярі вам запропонують:

- необхідно дотримуватися екологічного законодавства, норм та стандартів природокористування;

- очищення та розширення русла, перенесення сміттєзвалища Куйбишевською сільською радою.

Кожен з нас здатний робити свій внесок в охорону нашої річки. Це дуже просто. Для цього не потрібно багато часу і коштів.

Головне - не зашкодь!

Не засмічуй річку, біля якої ти живеш;

 • не залишай сміття на березі, де ти відпочиваєш;

не розорюй прибережні водозахисні смуги;

доглядай лісові насадження в прибережній зоні;

дотримуйся правил рибного лову;

вивчай свою річку і обговорюй її проблеми з оточуючими;

не залишай поза увагою порушення, інформуй про них екологічну службу та інші правоохоронні органи.

 ПАМ`ЯТАЙ!!! Чиста совість – чиста річка.

 Ми бажаєм Вам завжди

Чистого повітря і води.

Тож рук Ви докладіть

І природу збережіть!!!


Звернення до жителів села

Ми звертаємося до вас за допомогою. І в свою чергу готові допомогти вам. Екологічні проблеми нашого села не можна вирішити комусь одному: владі, суспільним організаціям чи мешканцям. Тільки об’єднавши свої зусилля, ми зможемо вирішити проблеми.

Шановні! Відчуйте себе господарем природи, яка вас оточує.


 • Не викидайте сміття на прибережну зону нашої річки.

 • Не знищуйте зелені насадження гайочка на схилах біля річки.

 • Не ламайте маленькі деревця верби – вони виростуть і стануть захисною зоною берегів річки.

 • Не засмічуйте зону відпочинку на березі річки. Адже там відпочивають ваші діти, онуки.

 • Не викидайте непотрібні предмети в річку. Цим ви забруднюєте воду.

Прес-центр клубу «Юний еколог»Анкета учасника Всеукраїнського конкурсу “До чистих джерел”.


Назва конкурсної роботи

Голуба артерія села

1. За якою категорією(номінацією)* подається робота (вписати повну назву)

Екологічні товариства і гуртки загальноосвітніх, професійно – технічних та позашкільних закладів
2. Інформація про колективного заявника (організація, колектив, товариство і таке інше )

Назва організації, колективу клуб Юний еколог» Куйбишевського навчально – виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Снігурівської районної ради Миколаївської області

Юридична адреса, контактні телефони, факс, електронна адреса527332, Миколаївська область, Снігурівський район, с.Куйбишеве, вул..Шевченка, 31; тел./факс (05162) 2-17-12;(097) 6864220 E-mail: kuybnvk@meta.ua

Коротка інформація про організацію (коли і ким зареєстрована, статутні завдання і напрями діяльності. Прізвище, ім’я по батькові керівника, кількість активних членів, тощо) Клуб «Юний еколог» створений у вересні 2003 року, займається природоохоронною, дослідницькою та просвітницькою діяльністю; керівник – вчитель біології та хімії Куйбишевського НВК Чернишева Вікторія Логвинівна; кількість членів клубу – 15.


Яку природоохоронну роботу заявник виконував раніше вивчення розміщення мурашників на околицях села, їх огородження; вивчення рідкісних рослин рідного краю, розробка та впровадження заходів щодо їх збереження та охорони; участь у Всеукраїнських конкурсах «Мікроскопічні водорості – показники екологічного стану водойми», «Лишайники – біоіндикатори чистоти довкілля».

4. Інформація про природний об’єкт, на поліпшення екологічного стану якого спрямована діяльність

Річка Вірьовчина

5. Інформація про виконану роботу (діяльність), що подається на конкурс

Проект «Голуба артерія», спрямований на очищення річки Вірьовчина від побутового сміття, надання естетичного вигляду береговій зоні, насадження верб на берегах річки, боротьба зі стихійними сміттєзвалищами на берегах річки, проведення просвітницької діяльності серед жителів села.6. Очікуваний природоохоронний ефект на найближчу і віддалену перспективу*

Як змінився екологічний стан водного об’єкту внаслідок виконання Ваших робіт

Припинено вивіз сміття на територію біля річки, очищено засмічені ділянки берегу річки

Які заходи Ви плануєте здійснити на цьому об’єкті в майбутньомуСтворення зон відпочинку – влаштування «зонтиків», завіз піску в зону пляжу, , встановлення лавок, смітничків; робота по зменшенню кількості забруднюючих викидів.

7. Отриманий соціальний ефект*

Яку допомогу при виконанні робіт надали: місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, організації, громадськість, тощо

Всі роботи проводяться спільно з сільською радою та громадою села. Сільська рада допомагає з технічними засобами, громада – робочою силою.

Скільки виконавців залучалось до виконання робіт близько50Як проводилось інформування громадськості про хід реалізації заходів та їх наслідки

Розповсюджувались інформаційні бюлетні та листівки серед населення

Підпис

Дата 30жовтня 2011 р.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал