Правопис префіксів



Скачати 124,97 Kb.
Дата конвертації14.12.2016
Розмір124,97 Kb.
Тема: Правопис префіксів роз-, без-.

Мета: ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, їх правопис; розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого слова; виховувати почуття любові і поваги до рідного краю.

Обладнання: малюнок із зображенням сніговика, роздаткові картки, ілюстрації.

Хід уроку

1. Організація учнів до уроку

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день!»

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляйтесь не шуміти.

Руку гарно піднімайте,



На уроці не дрімайте.

II. Етап проектування (Актуалізація знань )

- Я пропоную вам познайомитися з планом уроку.

- Ви, мабуть, помітили, що наша дошка вкрита хмаринками, давайте прочи­таємо, що ж принесла нам кожна хмаринка.



III. Етап мотивації навчальної діяльності

- Для початку пропоную вам відгадати загадку

Прийшла до нас бабуся

У білому кожусі,

Поля причепурила

І білим снігом вкрила.

Хто це?


(Зима)

- Правильно.



1. Технологія "Асоціативний кущ"

- Діти, ви відгадали загадку. Розкажіть, що ви знаєте про зиму. А що ви уявляєте, коли чуєте це слово? Які асоціації у вас виникають?



(Заповнюють "павутинку" тими словами, що їх називають діти.)

- Молодці, можна придумати ще багато слів. Можливо, ці слова ще ми сьо­годні зустрінемо на уроці.

IV. Етап організації виконання плану діяльності

1. Каліграфинка (каліграфічна хвилинка).

- До якого слова ми з вами добирали асоціації? (Зима.)

- А що цікавого є у його написанні? Яка орфограма? (Правопис ненаголошених е, и.) Як перевірити, яку букву писати у слові? Який звук чуємо на початку слова? Що ви можете сказати про нього? (приголосний,твердий, дзвінкий) Якою літерою на письмі позначимо звук [з]? (Написання букви Зз зи им ма зима)

- А які ви знаєте прислів’я про зиму?



(Сонце блищить, а мороз тріщить.

Зимове сонце крізь сніг сміється.

Літо запасає, а зима з'їдає.

Узимку літа не доженеш.)



- Давайте запишемо одне прислів’я. (Зимове сонце крізь сніг сміється.)

(Учитель звертає увагу на каліграфію, правильний нахил, охайність.)

- Підкресліть головні члени речення. Що таке головні члени речення? Що називається підметом? Присудком?



2. Повторялочка.

Словникова робота

Черемха, абрикос, апельсин, зима, директор.

- Яке з цих слів зайве? Чому?

- Сьогодні ми познайомимося ще з одним словниковим словом - криниця (вивішується малюнок).

Криниця - це глибоко викопана й захищена від обвалів яма для добування води.

Криниці бувають різні:

Колодязь - «журавель» (малюнок)

Колодязь (малюнок).

Криниці мають важливе символічне значення. У народному фольклорі часто оспівують криниці та колодязі у піснях

На Заході України вживається слово "криниця", а слово "колодязь" більш характерне для населення сходу через запозичення цього слова з російської мови. На Поділлі також зустрічається синонім - слово "бурта".

- Молодці, ви добре справилися з словниковою роботою.

- Але мороз тріщить, завірюха гуде, працюємо швидко, відповідаємо на питання.



"Мозковий штурм".

(Учитель швидко дає запитання а учні швидко відповідають)

  • Яка частина слова називається префіксом?

  • Що таке прийменник?

  • Як ви розрізняєте префікси і прийменники?

  • Як пишуться префікси зі словами?

  • Як пишуться прийменники зі словами?

  • Де у слові стоїть префікс?

- Молодці!

3. Зустрічалочка. (Повідомлення теми уроку. Пояснення нового матеріалу)

- До нас на урок хтось завітав. (Учитель вивішує незакінчений малюнок із зображенням сніговика)


- Як ви гадаєте, хто це? (Сніговик)



- Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (Очей, носика, ротика, рук, ніг, мітли.)

- Якщо у нього всього цього нема, то який він? (Безокий, безносий, безрукий,безногий.)

(Учитель біля сніговика записує у стовпчики слова.)

- Чи шкода вам сніговика? Давайте ми йому допоможемо і вилікуємо його.


(Учитель поступово доліплює йому ті частини, яких не вистачає.)

  • От ми і вилікували нашого сніговика. Що з ним тепер сталося? Він, напев­не, роздивився нас, розсміявся, розвеселився, розщедрився на усмішки нам.

- Як багато він приніс нам слів. Давайте прочитаємо їх. (Читають разом.)

- Якщо ви були уважні, то помітили, що якась частинка слова у першому і другому стовпчиках повторюється. Яка? (Роз-, без-.) Що це?



- Ви гадаєте, що це префікс? Добре. Перевіримо себе. Коли доберемо спільнокореневі слова, і ця частинка буде зникати, то ви сказали правильно. (Діти усно добирають спільнокореневі слова.)

- Отже, сьогодні на уроці ми маємо вивчити, як правильно писати префікси роз-, без-. А оскільки ви бачите такі слова на дощці, то запам'ятайте, у префіксах роз-, без- завжди пишеться буква "з".

- А тепер прочитайте у підручнику правила на с. 104.



4. Відпочивалочка. Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так втомився

І ліворуч нахилився?

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.
Морозець, морозець, пощіпай нам щічки,

Теплі валянки у нас, шубки, рукавички.

Морозець, морозець, плещемо в долоні,

У дівчаток і хлоп'яток носики червоні.



5. Складалочка. (Закріплення вивченого)

- Я знаю, що ви любите різні ігри, тож пограємо у "Складалочку". Я кажу слово, а ви утворюєте нове, додаючи префікси роз-, без-. Декілька слів записати.

роз-: писати, чесати, бити, мити.
без-: ніс, око, мова, хмара, шум.
-Молодці!

6. Цікавинка. Робота з підручником.

- Дуже цікаві перетворення відбуваються зі словами. От і зараз ми за цим
поспостерігаємо. Для цього я пропоную вам виконати вправу 256.

- Прочитайте перше завдання. Роздивимося зразок. Тепер давайте утворювати нові слова (читаємо і утворюємо по одному слову, які записуємо на дошці. Виділяємо префікс роз- )

- І так ми утворили слова с префіксом роз-. Тепер утворимо слова з префіксом без-. Для цього попрацюємо з вправою 257. (розбір 3 слів.)

- Давайте ще раз прочитаємо пари слів з префіксом без-.

- Діти, подумайте і скажіть якого значення додає префікс без- словам? (протилежного)

- А як називаються слова, які мають протилежне значення?

7 . Завдання на сніжинці. (Самостійна робота)

(На парті у кожного учня сніжинка із завданням.)


  • А зараз завдання, які принесли нам сніжинки. У кожного
    на парті сніжинка. На ній записані окремі слова.

У першого варіанта слова такі: На безхмарному небі сяє сонечко.

У другого варіанта:Незабаром розпочнуться зимові канікули.

Кожний варіант розставляє слова у певній послідовності так, щоб утворилося речення і записує його у зошити. (учні працюють самостійно)

  • Що таке речення?

  • Знайдіть слово з префіксами роз-, без- та виділіть префікс.

V. Завершалочка.

Рефлексія.



  • Вдома ви виконаєте вправу 258, в якій складете і запишете слова з префіксом роз- і кожний з вас складе і запише речення з одним із цих слів.

Технологія "Мікрофон".

  • Що цікавого для себе ви запам’ятали з уроку...

  • Діти, що ви сьогодні вивчили на уроці?

Каталог: uploads -> doc
doc -> Замінено текст розділу: IV. Соціокультурна змістова лінія
doc -> Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Числівники кількісні і порядкові. Числівники прості, складні й складені. Мета
doc -> Тема.. Старий рік поспішає на поріг
doc -> Повідомлення по темі «Будова слова»
doc -> Урок у першому класі «здрастуй, школо!» Мета: Розкрити учням поняття слів «школа», «школяр», розширювати пізнавальну діяльність дітей, формувати інтерес до навколишнього світу
doc -> Складнопідрядне речення з підрядними означальними й
doc -> Апостроф. Урок-подорож "Морська регата"
doc -> Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я ( «Герой вмирає, а ім’я його живе») Диктант 2
doc -> Урок з інтегрованого курсу


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал