Права дитини



Сторінка1/2
Дата конвертації28.12.2016
Розмір0,65 Mb.
  1   2
Управління освіти Шепетівського міськвиконкому

Методичний кабінет

ПРАВА ДИТИНИ

Розробки занять курсу

Несвіцька С. П.

Соложенцева Т. В.

Ніколайчук А.Д.

вчителі початкових

класів спеціалізованої

загальноосвітньої

школи I-III ступенів

№ 2 з поглибленим

вивченням основ

економіки

і правознавства
2008 р.

Рецензенти: Самойлович Л. І. старший вчитель, вчитель історії

СЗОШ № 2 м. Шепетівки

Лінник В. П. вчитель правознавства

СЗОШ № 2 м. Шепетівки
Несвіцька С. П., Соложенцева Т. В., Ніколайчук А.Д.
У посібнику подано конспекти занять курсу « Права дитини».

Передбачено використання диференційованих завдань, тестів, кросвордів, ілюстративного матеріалу тощо

Даний посібник адресований вчителям початкових класів для організації занять курсу « Права дитини».


© Несвіцька С. П.

Соложенцева Т. В.

Ніколайчук А.Д.,

2008 р.

ПЕРЕДМОВА
У період розбудови незалежної держави все актуальнішим постає питання виховання активної, життєрадісної, творчої особистості, чемної, привітної дитини, що любить і шанує батьків, свою родину, школу, батьківщину. Особистості, яку характеризує почуття власної гідності, яка має поняття про свої права та обов’язки і вміє поважати права інших…

В школі введено вивчення курсу

« Права дитини », який допомагає реалізувати поставлені цілі.

Програмою передбачено 17 тем, які розраховані на 17 годин. Запропоновані теми вивчаємо в 3 класі нашої школи.

Запровадження даного курсу дає можливість учням ознайомитись з поняттям

« правознавство », що впливає на подальший вибір профільного навчання.



1
ПРАВА

ДИТИНИ

2

Заняття 1



Тема: МИ - УКРАЇНСЬКІ ДІТИ - ДІТИ СВІТУ.

( КОНВЕНЦІЯ ПРО ПРАВА ДИТИНИ 1989 Р.)

Мета: познайомити дітей з поняттями «право», «обов’язок», «Декларація», «Конвенція», дати уявлення про моральні норми поведінки, формувати правову свідомість, розвивати логічне мислення, виховувати пошану до законів України, уміння дотримуватись правових обов’язків та користування своїми правами.

Обладнання: Конвенція ООН прав дитини, Конституція України, знаки прав ( на основі Конвенції ООН ), магнітофон, дидактичні таблиці, роздатковий дидактичний матеріал ( картки – тести ), ілюстрації до казок.

Хід заняття:

І. Організаційна частина.

Хай пам’ятатимуть усі:

Ми діти вільної держави

І, як усі, ми маєм право

Рости і жити у добрі.

Ми маєм право на освіту

І на життя без війн, страхіть.

Ми підростаюча еліта,

Яка в державі буде жить.

На власну думку маєм право,

На власну волю, почуття,

Ми маєм право на державу,

Ми маєм право на життя!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Пройде не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє одну істину: найбільше наше багатство - людина, а саме - дитина.

3

- Отже, наше заняття буде присвячене правам та обов’язкам дитини і тим документам, в яких вони записані.



ІІІ. Засвоєння нових знань.

  1. Знайомство з поняттям « право ».

    • А що таке « право»?

    • Права дитини - це певні можливості, які треба вам, дітям для того, щоб жити і дорослішати.

    • Тобто те, що ви можете робити, і в чому вам не можуть відмовити.

2. Ознайомлення з Конвенцією.

- Багато років пройшло, перш ніж до дітей стали відноситись так, як і до дорослих. Знаємо, що дітям було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя. Аж 1924 року у Женеві було прийнято Декларацію прав дитини.

- У 1989 році всі прогресивні країни світу, в тому числі й наша Україна, підписалися під Конвенцією прав дитини.

- Конвенція - це міжнародний договір. Згідно з цим Договором Україна у квітні 1991 року прийняла Закон України про охорону дитинства.

( На дошці прикріплено 12 знаків )



Права дитини згідно з конвенцією

          1. Всі діти рівні у правах.

          2. Всі діти мають право на любов та піклування з боку батьків та держави.

          3. Право на навчання.

          4. Право на життя і медичне обслуговування.

          5. Право на гру, розваги, відпочинок.

          6. Право на інформацію.

          7. Право висловити свою думку

( якщо це не загрожує безпеці держави або не порушує прав інших людей).

4


          1. Дитина не повинна бути примушена до тяжкої праці.

          2. Дитина не повинна бути скривджена та зневажена.

          3. Дитина не повинна бути жертвою насильства та війни.

          4. Право на якісне харчування.

          5. Діти, позбавлені сім'ї, охороняються та опікуються державою.

( Знайомство з одночасним показом знаків )

3. Про « закон » .

- Закон - документ, нормативний акт, прийнятий вищим представницьким органом державної влади, загальнообов’язковий.

- У кожної держави є один найголовніший закон - Конституція.

- Конституція - в перекладі з лат. мови означає

« устрій», « будова». В Конституції записані головні права і обов’язки всіх громадян держави. Ось чому кожний народ прагне мати хорошу Конституцію, бо від неї залежить щастя і доля народу в цілому і кожної окремої людини.

- Кожний громадянин повинен добре знати Конституцію своєї держави, розуміти її, виконувати і боронити.

4. Робота в групах.

- Зараз ми з вами будемо в ролі суддів.

- Скажіть, з якої казки ілюстрація?

І група: «Колобок».

- Яким правом скористався Колобок?

ІІ група: «Попелюшка».

- Яке право Попелюшки порушила мачуха?

ІІІ група: «Золотий ключик».

- Яке право порушили поліцейські, схопивши Буратіно?

5

( Обговорення в група. Відповіді дітей ).



  1. Знайомство з терміном « обов’язок».

    • Право йдуть поряд, нерозривно пов’язані з обов’язками.

    • А що, на вашу думку, таке обов’язок?

( Думки дітей )

- Обов’язок - це те, що ви повинні робити, щоб бути корисними собі та оточуючим.



  1. Самостійна робота ( тести ).

І варіант



    1. Який документ затвердила у 1989 році ООН про права дитини?

а) Декларація прав дитини;

б) Конвенція прав дитини;

в) Закон України про охорону дитинства.

2. Як називається основний закон України, в якому записані права і обов’язки?

а) Декларація прав дитини;

б) Конвенція прав дитини;

в) Конституція України.

3. Це те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі і іншим.

а) обов’язок;

б) право.

ІІ варіант


  1. Який документ прийняла Україна про права дитини у 1991 році?

а) Декларація прав дитини;

б) Конвенція прав дитини;

в) Закон України про охорону дитинства.

2. Як називається основний закон України, де записані всі права та обов’язки?

6

а) Декларація прав дитини;



б) Конвенція прав дитини;

в) Закон України про охорону дитинства.

3. Це те, що ти можеш робити.

а) обов’язок;

б) право.

ІV. Підсумок.



    • Що таке право?

    • Що таке закон?

    • З якими документами познайомились?

Заняття 3

Тема: МОЄ ІМ’Я І МОЯ ЗЕМЛЯ
Мета: Ознайомити учнів з документами в яких записано право на громадянство та ім’я, сприяти розвитку правових знань учнів, виховувати почуття гідності громадянина України та гордості за своє ім’я, спонукати до правильної поведінки в суспільстві.
Обладнання: Конституція України, Конвенція ООН про права дитини, Закон України про охорону дитинства.

Хід заняття :

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Спробуйте з’єднати ліву та праву колонку поданих записів.
Закон України про

охорону дитинства * * 1924

Декларація прав дитини * * 1959

Конвенція прав дитини * * 2001

7

- Що означають ці записи?



ІІІ. Довідкове бюро повідомляє:

Декларація – означає заява, оголошення.

Конвенція – міжнародний договір.
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

- Щоб дізнатись про що ми будемо вести мову, спробуй з поданих складів скласти ключове слово:

Гро, дя, ма, нин. (громадянин).

- Громадянином якої країни ти є?

- Чому ти так вважаєш?


  1. Робота в групах.

Клас ділиться на 3 групи, відповідно до документів над якими будуть працювати.

- Перегляньте сторінки запропонованих документів і знайдіть статтю, в якій ідеться про громадянство.

( Діти зачитують необхідну інформацію.)
- Прочитай твердження записане на дошці:

«Я гордий, що я українець».

- Хто погоджується з цією думкою, підготуйтесь і підтвердіть її!

( Діти висловлюють свою думку. )


- У кожного з вас на парті є один дуже важливий державний документ, його копія. Знайдіть, розгляньте і назвіть його (свідоцтво про народження).

- Що записано в даному документі?

- Цей документ засвідчує вашу особу, на його підставі вас прийняли в школу, пізніше вам видадуть паспорт, тому ставитись до нього слід бережно. Отже, у кожного з вас є власний документ.

8

- А чи знаєте ви, що колись давно малі діти не мали не лише документа, а й імені. Називали їх по різному: Малий, Замазура, Великі вуха. Давні люди вважали, що ім’я і людина це одне і теж, тому боялися вимовити деякі імена, що б не з’явився той кого згадують. Людей значно більше ніж імен тому дітям давали імена померлих родичів.



VІ.Мовний аукціон.

- Назви відомі тобі імена хлопчиків і дівчаток. Переможе той, хто назве останнє слово. Імена записуються і з’ясовується, що у списку є імена, які рідко сьогодні зустрічаються: Гапка, Хима, Зота…



  • А чи знаєте ви, що означає ваше ім’я?

( Відповіді дітей )
VІІ. Робота в групах, парах.

В групи об’єднуються учні ,які мають однакове ім’я. Дітям пропонується інформація про їхнє ім’я. Діти самостійно її опрацьовують, кожна група звітує за поданим планом:



  1. Що означає твоє ім’я?

  2. Відомі люди з однаковим ім’ям?

  3. Твоє ім’я у народних звичаях і легендах.

VІІ. Підсумок уроку.

- Як ти розумієш зміст прислів’я:

«Добре ім’я – краще багатства.»

- Визнач головну думку вірша:


І дівчатко, і хлоп’я

мають право на ім’я.

Ти – Надійка, я – Василь.

А оцей малюк – Максим.

9

Мають Дмитрик і Оленка



ще й по батькові ім’я.

«Я – Дмитро Ілліч Орленко!» -

каже впевнено хлоп’я.

І дівчатко і хлопчина,

і великі, і малі

Мають власну Батьківщину,

найріднішу на землі.

Мають право називати

Україну словом МАТИ,

бо вона дітей завжди

оборонить від біди.

Заняття 4



Тема: ЯКИМ Я ПОВИНЕН БУТИ.

Мета: ознайомити учнів із статтями Конституції, в яких розповідається про надання громадянам України безкоштовно здобувати загальну середню освіту, вчити працювати з документами, бути корисними і відповідальними; сприяти розвитку бажання оволодіти новими знаннями, бути наполегливими у навчанні; виховувати трудолюбивість, безкорисність, скромність.

Обладнання: Конституція України, малюнки до гри

« Хто робить правильно, хто - ні ».

Хід заняття:


  1. Читання розповіді « Хто винен? ».

  • Діти, послухайте і розповідь і дайте відповідь на питання: що можна сказати про Сашка?

« Сашко грався в кімнаті в м’яча й розбив дзеркало.

  • Що ти накоїв? - сплеснула руками мама.

  • Це не я, це м’яч! - заперечив Сашко.

Потім він мив руки й намочив сорочку.

10


  • Треба бути охайнішим, - нагадала бабуся.

  • Це кран такий, - відповів Сашко.

За обідом хлопчик облив супом штани.

  • Ну хто ж так їсть? - обурилась сестричка.

  • Це не я винен, а ложка, - сказав Сашко.

Згодом він побіг за котом і хитнув стола. Розбилася ваза з барвистими квітами.

  • Це ти нашкодив? - запитав тато.

  • Ні, це кіт - сказав Сашко.

Увечері він недбало гортав книжку й кілька сторінок розірвав. А своєму дідусеві сказав, що то Гавчик.

- Хто вміє визнавати свої провини, той швидше виправиться, - зауважив дідусь.»

- Чи відповідальний Сашко хлопчик? Чому?

- Яке прислів’я личить Сашкові?


  • По роботі впізнати майстра.

  • У нехая торба лихая.

  • Його робота не лізе ні в тин, ні в ворота.

  • Що б ви йому порадили?

  • Ми недаремно розпочали розмову з такої розповіді, адже тема нашого заняття «Яким я повинен бути».

  • Хто дасть відповідь на це запитання?

( Відповіді учнів ).

  • А хто може сказати про себе, що він відповідальна

людина?

  • Послухайте ось такі ситуації і скажіть, хто із дітей відповідальний, а хто - ні.

  • Петрик пообіцяв товаришеві принести книжку для позакласного читання, але цілий день бігав по вулиці і забувся.

11

  • Настуся ніяк не могла розв’язати задачу, їй пообіцяв допомогти брат. Він пізно вернувся зі школи, але, хоча був втомлений. Вирішив допомогти сестрі. Наступного дня вона одержала хорошу оцінку.

  • У матері двоє синів - Іван і Сергій. Ще й сонце не сходило, збудила мати синів. Взяли вони сапи й пішли прополювати соняшники. Увечері хлопці повернулися з роботи. Втомилися. У Івана мокра сорочка, а у Сергія - суха. Повечеряли хлопці і лягли спати. А мати підійшла до Івана, подивилася і усміхнулася. Підійшла до Сергія, подивилася - і важко зітхнула…

  • Як ви вважаєте, чому таке різне відношення матері до синів?

  • Який висновок можна зробити?

  1. Інсценізація.

Зустрічаються двоє хлопчиків.

  • Ти куди йдеш?

  • Звичайно, до школи. А ти?

  • А я ні, сьогодні я вихідний.

  • А навчання?

  • Подумаєш, пропущу один день, хіба це так важливо чи обов’язково ходити до школи кожний день?

  • Діти, а ви як вважаєте, чи обов’язково ходити до школи?

  • А взагалі, для чого вчитися? ( Щоб бути корисним ).

  • Давайте дізнаємось, що про це сказано в нашому основному законі - Конституції?


Стаття 53 « Кожен має право на освіту. Повна

12

загальна середня освіта є обов’язковою ».



- І в Конвенції ООН про права дитини у статті 28 зазначено « Держави - сторони визнають право дитини на освіту із метою поступового досягнення права, на підставі рівних можливостей вони, зокрема: - вводять безкоштовну й обов’язкову початкову освіту.»

- Діти, а чому так необхідно вчитися? На це запитання нам відповість мудрий знавець законів Правознавчик.

( У клас входить хлопчик в мантії і з книжкою в руках).


  1. Зустріч з Правознайчиком.

  • Добрий день, шановні учні. Мені сказали, що ви хочете дізнатися. Чому необхідно вчитися. Я із задоволенням розповім ось таку історію:

« В одному місті, зараз навіть не пригадаю в якому саме, жив хлопчик Сашко. І була в нього дуже розумна мама Таня. Чому дуже розумна7 Тому, що вона завжди знала, як зробити так, щоб її Сашко, який не любив ходити до школи, а любив довго поспати, смачно поїсти, досхочу награтися, йшов до школи і добре вчився.

  • Я б на твоєму місці добре поміркувала, - говорила вона, - ти, звичайно, маєш право не піти сьогодні до школи…

  • І завтра? - перебивав її Сашко.

  • Ага, - роблячи байдужий вигляд, сказала мама Таня. - Ти маєш на це право. Але якщо ти скористаєшся цим правом, то не зможеш скористатися іншим правом - правом на освіту. На навчання тобто.

  • Подумаєш, - Сашко знову перебив маму, -

13

пропущу кілька уроків.



  • Пропустиш сьогодні кілька уроків, кілька уроків завтра, - продовжувала свою розповідь мама, - а потім не знатимеш того чи іншого, а коли виростеш, то не зможеш знайти собі ніякої роботи…

  • Чому це - не знайду собі роботи?

- А тому, що нічого не вмітимеш. А кому потрібні працівники, які нічого не вміють? Так що подумай, йти тобі сьогодні до школи чи ні…

Сашко, трохи полежавши і трохи подумавши, прийшов висновку, що йому не подобається бути в майбутньому непотрібним працівником. А тому вставав і збирався до школи…»



  • Хто з вас, діти, не бажає йти до школи?

  • Чи платите ви за навчання?

  • А от бідним країнам бракує коштів, щоб надати місце за партою кожній дитині. У багатьох школах немає найнеобхіднішого - підручників, зошитів, класних дошок. З дітей, які навчилися мало чи взагалі не відвідували школу, найчастіше виростають неписьменні дорослі…

  • Дякуємо, Правознавчику, тобі за цікаву розповідь. Ми постараємося надалі вивчати закони, добре вчитися і вирости розумними та корисними.

  • Чи лише навчальна праця необхідна для учнів?

  • Якими корисними справами ви займаєтеся у вільний від навчання час? Спробуйте намалювати, а ми всі разом відгадаємо.

( Діти працюють з альбомами ).

  1. Підсумок заняття.

  • Дуже гарні у вас малюнки, а у мене є інші.

  • Подивіться на них і скажіть, хто робить

14

правильно, а хто - ні?

( Робота з малюнками)


    • Дівчинка поливає квіти.

    • Хлопчик шаблею зрубує квіти.

    • Дівчинка сплела вже великий вінок і далі ще рве квіти.

    • Коло лавки бігає і шумить хлопчик, а на лавці жінка з колискою, у якій спить дитина.

    • Дівчинка годує птахів.

    • Хлопчик жбурляє камінці у річку, намагаючись поцілити у жабу.

    • Хлопчик садить деревце.

- А тепер пригадайте персонажів казок, які були

корисні і відповідальні, а які - ні.

( Колосок. Котик і Півник. Червона Шапочка. Дідова

дочка і бабина дочка. )

- І ще одне завдання. Складіть із розсипанок прислів’я.

Для діло всякого хто діла



Той його потрібно зробив

знання завершив

- Як ви розумієте ці прислів’я?

- Який же висновок можна зробити сьогодні на занятті?

( Потрібно бути корисним і відповідальним)

5. Домашнє завдання.

- Спробуйте вдома з літератури підібрати прислів’я

чи приказки про корисність і відповідальність.


15

Заняття 5

Тема: МАТЕРИНСТВО В ХРИСТИЯНСЬКІЙ МОРАЛІ.
Мета: показати роль жінки у християнському суспільстві, розвивати логічне мислення, виховувати шанобливе ставлення до матері, бабусі, дівчинки.
Хід заняття:

1.Актуалізація знань.

- Послухайте вірш визначте його головну думку та тему:

Ой маю я три матері,

Та всі три - хороші,

Три матері, три квіточки,

Як три красні рожі.
Перша мити – непорочна,

Як лілія біла,

Із дитятком - немовлятком –

Пречистая Діва.


Друга мати – це найкраща

На світі країна

Земля наша, наша славна,

Ненька-Україна!

Третя мати – що ж про неї

Гарного сказати!?

Це жадана і далека –

Рідна моя мати…



  • То про яку матір згадувалось у вірші?

2. Повідомлення теми уроку:

- На сьогоднішньому занятті ми поведемо розмову про матір.

16

3. Слово вчителя.



  • Мати - всьому голова і початок.

  • Мати - берегиня роду, домашнього вогнища, Вона єднає всю родину.

  • Недаремно люди кажуть: «Вмерла мати – погас вогонь, що грів усю хату».

  • Мати символ всього найкращого, найдобрішого, найсвятішого.

  • Мати – це перше слово, яке вимовляє дитина.

  • Мати – це слово, яке найчастіше повторює людина у хвилини страждань і горя, і у хвилини радості.

  • Мати – любить свою дитину, завжди розділяє з нею радість і смуток.

- У кожного з вас є мама, підготуйте розповідь про свою неньку.

( Розповіді дітей. )



  • У нашій країні жінка вільна, вона навчається, працює у різних галузях економіки.

  • Розгляньте ілюстрації альбому : «Професії наших мам»

  • Які професії підкорились ніжним жіночим рукам.

4. Робота з Конституцією України.

  • Які б права та обов’язки покладено на жінку державою?

  • У які свята ми складаємо найвищу пошану жінці?

  • Свято матері ми святкуємо у травні. Це свято заснували американські жінки у 1903 р. Вперше в Україні це свято відзначили у 1929 р.

  • У народі завжди поважали матір. Про неї складено багато пісень віршів, приказок, прислів’їв.

  • Як ти розуміє ці вислови?

  1. У дитини заболить пальчик, а у матері серце.

  2. На сонці тепло, а біля матері добре.

17

  1. Не та мати, що народила, а та що виростила.

( Діти виконують пісні про матір читають вірші. )

  • А чи завжди ви піклуєтесь про матір, чим допомагаєте своїм матерям?

5. Підсумок уроку:

Пам’ятаймо, милі діти,

Пам’ятаймо – завжди з вами,

Що для вас у всьому світі

Найдорожче – наші мами.
Заняття 6 – 7
Тема: КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - ТВІЙ ЗАКОН. ОСНОВНІ ЗАСАДИ КОНСТИТУЦІЇ

Мета: дати уявлення про основний закон України,

ознайомити з матеріалами Конституції, правами дітей згідно законів, довести до свідомості учнів, яке то високе звання - громадянин України, виховувати повагу до законів України, державних символів, почуття правової самостійності, уміння дотримуватись правових свобод і обов’язків дитини.



Обладнання: Конституція України, Прапор, Гімн, Конвенція Прав дитини, картки, кросворд.

Хід заняття:

І. Організація класу.

- Добрий день вам, любі друзі,

Рада вас вітати,

Щастя та добра вам

Щиро побажати.

- Девіз нашого уроку:

Конституцію вивчаю,

18

Її знаю й пам’ятаю.


ІІ. Повідомлення теми і мети.

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їй своя пустеля,

А не чужий зелений край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

- Діти, ми народилися і живемо на нашій чудовій, мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут народилися і жили наші прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь нашого українського, що сягає сивої давнини. Любов до нашої Батьківщини починається з любові до маленької батьківщини, до пам’яті про рідний поріг, стежки дитинства, до мудрості народної: легенд, казок, пісень…

- Пропоную вашій увазі кросворд.
























По горизонталі: назва землі, де ми живемо. ( Україна )

По вертикалі: найбільше місто України, її столиця. ( Київ )

- Ви, певно, вже здогадалися, що мова сьогодні піде про чарівну землю, назва якій - Україна.

- 24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності України

19

та створення самостійної держави. Роки, які минули з того часу - це миттєвість з точки зору історії, вічності й, одночасно, ціла епоха, яка ввібрала в себе дійсно історичні, визначальні для народу події.


ІІІ, Бесіда про Конституцію.

  • Сьогодні ми поговоримо про Конституцію, яка була прийнята 28 червня 1996 року на п’ятій сесії Верховної Ради України. Вона складається з 15 розділів, які містять у собі 159 статей. Але ми з вами поговоримо про деякі з них, які нам найбільше близькі і зрозумілі.




  • Що ж таке Конституція?

  • Конституція - слово іноземне, означало воно в стародавній латинській мові «устрій», «установлення».

А пізніше цим словом стали називати основні закони країн, де записані порядки кожної держави, права і обов’язки їх громадян.

- То ж гортаємо Конституцію.

Перша стаття, з якою ми познайомимося, - це

стаття 1 , що проголошує нашу Україну суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.

Наша держава існує як рівна серед інших держав, вирішує внутрішні справа, бо вона суверенна і незалежна. Народ бере участь у керівництві державними справами, отже наша держава - демократична.

Є щось святе в словах « мій рідний край ».

Для мене - це матусі ніжна пісня,

20

І рідний сад від квіту білосніжний,



І той калиновий у тихім лузі гай.
- Наступна стаття 3, у якій говориться про людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпеку, що визнаються державою найвищою соціальною цінністю.
- Познайомимося із статтею 4.

У ст.. 4 говориться, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визнаються законом. Народилися ми з вами в Україні - ми українці і цим повинні пишатися.

Українцем я зовуся

І цим іменем годжуся

Бо козацький в мене рід,

Здавна славний на весь світ.


- У статті 10 записано, що державною мовою в Україні є українська мова. Кожному народові дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця - українська. Вона ніжна, співуча, мелодійна, але щоб наша мова завжди була такою, її потрібно добре знати, вивчати, любити.

Мово рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

Тільки камінь має.

Звучи, рідна мово,

По землі рідній лийся!

Мово моя українська!

Мово моя материнська!

21

Мова – державна перлина,



Нею завжди дорожіть.

Без мови немає країни,

Мову, як матір любіть.



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал