Плекання особистості в українознавчому просторіСкачати 73,19 Kb.
Дата конвертації02.03.2017
Розмір73,19 Kb.
Плекання особистості в українознавчому просторі
На сучасному етапі розвитку педагогічної думки в Україні, коли одним із основних завдань є забезпечення національної спрямованості освіти, питання історії розвитку української етнопедагогіки, її реалізації в навчально-виховному процесі закладів освіти різних типів є надзвичайно актуальним. Адже на початку третього тисячоліття, коли Україна здобула незалежність, стало надто очевидним, що освіта потребує докорінної переорієнтації. Майбутнє повинне бути освячене відродженням і розвитком нації, держави, науки й культури. Акт проголошення державної незалежності України, Декларація про її суверенітет вимагають забезпечення національно-культурного відродження українського народу, його історичної свідомості й традицій, національно-етнографічних особливостей, функціонування української мови в усіх сферах життя.

Педагогіка, за справедливим визначенням К.Д. Ушинського, не тільки наука, а й мистецтво. А мистецтво, як правило, має своє національне вираження. Педагогіка через виховання та навчання відтворює, продовжує і розвиває у кожному наступному поколінні народ, націю.

Сьогодні розгорнулася широка робота з дослідження шляхів реалізації у змісті освіти закономірностей історичного розвитку, етнічної історії українців. Набуває першочергового значення реформування змісту виховання, наповнення його культурно-історичними надбаннями українського народу, формування поваги до історії рідного народу. Значного розмаху в нашій країні набуває рух за впровадження здобутків української етнопедагогіки, українознавства в навчально-виховний процес.

Не стоять осторонь цієї проблеми й навчальні заклади м. Шепетівки. З метою обміну досвідом 6 квітня 2012 року управлінням освіти виконавчого комітету Шепетівської міської ради на базі спеціалізованої ЗОШ №2 було організовано та проведено заняття Школи управління керівників закладів освіти міста на тему

« Управлінська діяльність навчального закладу щодо використання етнопедагогіки та українознавства як засобів формування національних та загальнолюдських цінностей особистості». Епіграфом заходу стали слова відомого українського письменника О.Гончара : «Хто пам’ятає про минуле, хто любить і береже його, той зуміє оцінити сьогоднішнє, краще, більш осмислено трудитиметься в ім’я прийдешнього».

На початку засідання прозвучало вступне слово начальника управління освіти

Л. І. Тихончук, яка зазначила, що Україна - це унікальне культурно-мистецьке середовище із надзвичайно багатими традиціями, звичаями та обрядами. Дивовижна краса України породила талановиту українську націю, яка упродовж віків передає свої чудові звичаї і традиції своїм нащадкам . Важко собі уявити людину, відірвану від свого рідного дому, сім"ї, дітей, родини та Батьківщини. Людмила Іванівна підкреслила, що потрібно пов’язувати виховання з історичними традиціями свого народу, дитина зможе по-справжньому поважати культурні і національні здобутки інших народів, якщо вона глибоко проникне в духовну скарбницю своєї нації .

Продовжила засідання директор СЗОШ №2 Д.С. Клімович, яка презентувала колегам досвід роботи колективу щодо використання українознавства та етнопедагогіки в навчально-виховному процесі закладу, продемонструвала дієву модель роботи школи у напрямку плекання особистості в українознавчому просторі. Директор зазначила, що діяльність педагогічного колективу направлена на вивчення учнями історичної основи, духовності свого народу, збереження пам'яті роду. Сім'я, школа, громадськість виробляють потребу в кожної дитини знати свій родовід і по батьковій, і по материній лінії, вивчати своє генетичне коріння, родовідне дерево. Така навчально-виховна діяльність формує культ Матері і Батька, Бабусі і Дідуся, культ Роду і Народу, виховує в дітей гідність, честь, гордість за своїх предків, прагнення і готовність зберігати і примножувати здобутки свого родоводу. Найефективніший шлях досягнення цієї мети — практичне включення дітей у продовження родинних звичаїв, реалізацію сімейних планів, мрій, надій, традицій і устремлінь свого народу. Діна Степанівна переконала присутніх, що повинна зберігатись наступність мети і завдань виховання. Україна має свою історично сформовану національну систему виховання, її треба розвинути, поглибити і конкретизувати у відповідності з тими новими ідеями, завданнями і цінностями, які постають перед особистістю і суспільством.

Після теоретичного блоку засідання учениця 11 класу Месь Дарина запросила гостей до «України чудес». Присутні пройшли повз фотовиставку шкільних традицій, зупинилися біля куточка символіки, де різнобарв’ям майоріли не тільки державний та шкільний прапори, а й атрибутика кожного класу. Символи, кольори прапорів відображали національну ідею кожного учнівського колективу. В рекреації першого поверху на гостей чекав флеш-моб по-українськи, який розпочали учасники шкільного ансамблю ксилофоністів та металофоністів віночком українських пісень. З вуст дітей линули слова: «Ми – українці і повинні пам’ятати, хто ми і звідкіля наші корені». Першою експозицією учні Нахімчук К. та Казмірук В. представили дерево історії нашого краю, розкрили нерозривний зв'язок минулого, теперішнього та майбутнього, продемонстрували виставку дослідницької роботи учнівських колективів «Стежками рідного краю». Десятикласник Козловський Е. розповів про пошукову роботу генеологічного товариства закладу і запропонував до розгляду цілі альбоми історії родин. Представлені роботи містили календарі сімейних пам’ятних дат, фото членів родин, документи, нагороди, символіку сімей, інформацію про походження прізвищ та імен, дослідження історії родоводу. Шлапак А. та Капеліст Я. розкрили присутнім таємниці сімейних оберегів на всі випадки життя та розповіли про їхні захисні властивості. Справжньою прикрасою дійства стала виставка українських віночків, яку представили Сироватко О. та Моргун Д. Учні розповіли гостям, що таїть у собі це незвичайне дивоколо, поділилися знаннями про звичаї, пов’язані з віночком. Учениця Поліщук М. зацікавила присутніх захоплюючою розповіддю про каміння, продемонструвала учнівські вироби з бісеру.

В українській культурі багато чого вражаючого та неповторного. Дивовижною окрасою зали стала виставка досліджень про історію українських костюмів різних регіонів України. Сікорська Д. та Міськов С. розкрили таємниці оздоблення українського вбрання, довели, що вишивання в житті українки було не просто ремеслом, а виявом її таланту, майстерності, обдарованості. А родина Гамрецьких представила справжній шедевр української вишивки – костюм, якому виповнилося двісті років.

Незабутні враження на присутніх справили справжні українські чудеса, зроблені руками дітей: великодні композиції, вироби з каміння, соломи, паперу. Їх представила одинадцятикласниця Єржичек Т. Із захопленням гості розглядали галерею учнівської творчості, прикрашену вишивками та чудовою картиною з неповторним колоритом української природи, до створення якої долучилися учні кожного класу школи, неабияку насолоду отримали усі й від демонстрації моди «Краса по-українськи».

Незаперечною істиною є та, що основою розвитку дитини в національній школі є родинне виховання. Це означає, що найпершими вчителями кожного є батьки, котрі вчать на основі життєвого досвіду та особистого прикладу. В родині дитина вперше прилучається до національної історії, культури та її ядра - мови. «Кров землі» та високість помислів неба, барви, кольори, запахи та мелодії довкілля, пісні, спогади, перекази, легенди та мрії батьків, зафіксовані у житті та в мистецтві, - все зливається в образ Батьківщини, який стає духовним образом дитини. Філософія родинності є ідеалом і метою сучасної школи, в якій діяльність педагогічного колективу здійснюється у співпраці з батьками.

Тому невипадково наступним заходом у рамках дня стало засідання шкільного родинного клубу та тему «Від родини йде життя людини», який провела вчитель історії Самойлович Л.І. Учителі, батьки, діти об’єдналися у велике родинне коло, яке намагалося знайти відповіді на хвилюючі питання сьогодення. Знання черпали із етнопедагогіки, національного досвіду, народної мудрості. Родини Шекерів, Стельмахів, Шуляків, Нікітчуків довели присутнім, що основою родинного виховання є духовний розвиток дитини. Сім’ї ділилися досвідом виховання на основі цінностей християнської моралі, які відкривають моральні норми поведінки, формують толерантне ставлення до всього навколишнього світу, вихованням у праці, любові, повазі до старшого покоління. Родина Шекерів продемонструвала своє захоплення грою на народних музичних інструментах. А вчителька початкових класів Ніколайчук А.Д. поділилася досвідом спільної роботи вчителя та батьків у напрямку виховання дитини. Міст порозуміння побудовано, хвилина істини настала: духовний розвиток дитини є основою родинного виховання.

Педагогічний колектив СЗОШ №2 глибоко переконаний, що найважливішою складовою етнопедагогіки, серцевиною національної системи виховання є фольклорне виховання. У фольклорі вся минувшина і доля України. У ньому відображена багатогранна і глибока душа народу, його духовне багатство, першовитоки оригінального світосприймання, самобутнього тлумачення явищ природи і людського життя. У думах, піснях, прислів'ях і приказках, скоромовках, лічилках та інших фольклорних перлинах відображено весь культурно-історичний, мистецький шлях українського народу. Фольклорне виховання пробуджує любов до життя, енергію національного творення, теплоту серця, ніжність душі. Наближаючись до народних джерел, учні сповнюються світлими дерзаннями, стремлінням утверджувати в житті добро, правду, красу. Фольклорні засоби сприяють формуванню всеосяжності глибини української душі, її ліризму і романтичної піднесеності. Тому усі зусилля педагогічного колективу закладу скоординовані та направлені на глибоке вивчення та осмислення фольклорної спадщини свого народу. Підтвердженням сказаному стало проведення у цей день фольклорного свята «Вийшла з березня весна». Розпочали захід найменші його учасники Кучерук Софійка та Слюсар Олександр. Малята запевнили усіх, що вони теж знають, що для кожного з них означає Україна. Перлиною стали народні дійства зустрічі весни, інсценізовані молодшими школярами, учнями середньої ланки та старшокласниками. На святі лунали веснянки, гаївки, заклички, вірші, присвячені весні, крутилося колесо року, закопувався горщик з кашею для доброго урожаю. З дотриманням народного колориту першокласниці-україночки виконували танок. Завершилося свято виконанням вокальною групою учителів та учнів пісні «Я рідну Україну в своїм серці збережу».

«Святкова атмосфера, краса оформлення приміщень, одягу, гарно вибраний репертуар, яскравість виступів дітей, патріотичний настрій, велика згуртованість колективу закладу, - все це стало запорукою успішного проведення заходу», - так зазначили у підсумках дня керівники управління освіти та загальноосвітніх закладів.

Обмін досвідом показав, що завдяки традиціям, звичаям і обрядам, закладеним у них народної ідейності, моральності, естетики кожен учень, зазнавши на собі благодатний вплив народних духовних скарбів, прагне з честю продовжувати заповіти батьків, дідів і прадідів, утверджувати добрими справами свій родовід, творити свій родослав, будувати в собі храм Добра, Правди і Краси. А завдання батьків, педколективів шкіл, учителів, вихователів полягає в тому, щоб глибоко і всебічно вивчати могутній, ідейний, моральний, емоційний і естетичний потенціал народної педагогіки і активно прилучати учнів до його вічно пульсуючих джерел, невичерпних духовних скарбів. У цьому — запорука успішного будівництва національної школи, національної системи виховання.Заступник директора

з навчально-виховної роботи СЗОШ №2

Р.М.Дмитрієва
Каталог: Tekst
Tekst -> Хіт-парад шкільних свят
Tekst -> Сценарій свята останнього дзвоника (Останній дзвоник)
Tekst -> Сценарій виховного заходу "В здоровому тілі здоровий дух"
Tekst -> Олександр Михайлович павленко
Tekst -> Сьогодні у цій залі свято, ми дуже раді всіх вітати!
Tekst -> Уроку : Текст. Його основні ознаки: тема й основна думка, наявність двох і більше речень,зв’язність, завер шеність. Поділ тексту на мікротеми й абзаци
Tekst -> Сценарій випускного балу «Над школою лунає прощальний вальс»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал