Першотравнева райдержадміністрація відділ освіти методичний кабінет



Скачати 174,08 Kb.
Дата конвертації03.12.2016
Розмір174,08 Kb.
Першотравнева райдержадміністрація

відділ освіти

методичний кабінет

Розробки уроків

з української мови

в 11 класі з теми

« Стилістика складних речень»

Підготувала

учитель української мови та літератури

Стародубівської ЗОШ І-ІІІ ст..

Савалюк М.О.

Тема. Особливості структури та семантики сполучникових і безсполучникових

складних речень.

Мета: формувати вміння учнів розпізнавати складні речення різних типів, визначати

їхню структуру, види і засоби зв’язку між простими реченнями; добирати і

конструювати складні речення, що оптимально відповідають конкретній

комунікативній меті; виконувати синтаксичний аналіз складних речень;

виховувати внутрішню потребу пізнання навколишнього світу, впевненість у

собі.

Тип уроку: урок формування знань та вмінь учнів.



Обладнання: карта подорожі ( план уроку), таблиці, картки з завданнями.

Перебіг уроку



І. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Подорожі - найдавніша розвага людини. Здавна людина прагне пізнати більше, піднятися вище, підкорити нові вершини. На сьогоднішньому уроці ми здійснимо сходження на одну з гір синтаксису. Виконавши перше завдання, ви дізнаєтесь її назву.



Розподільний диктант.

  • У ліву колонку записуємо слова, які пишуться разом, у праву- ті, що пишуться через дефіс.

Сільськогосподарський, кораблебудівник, рано-вранці, екс-чемпіон, червоно-чорний, авіаквиток, електронно-ядерний, далекосхідний, новобудова, нежданий-негаданий, ніжно-білий, електромережа, яскраво-зелений.

Учитель. Підкресливши перші літери у словах, дістанете назву синтаксичної гори.



ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Опрацювання матеріалу.

  1. Робота з підручником.

С. 239-240 ( Караман С.О.)

  1. Бесіда за матеріалом прочитаного.

Вправа 393( усно)

Учитель. Тепер ознайомимося з маршрутом нашої подорожі( відкривається карта, намальована на дошці). Щоб здолати вершину складного речення, нам потрібно пройти через менші синтаксичні гори, назви яких вам відомі з 9 класу: ССР, СПР, БСР, речення з різними видами зв’язку. Сходження на невисокі гори називається хайкінгом. Хайкінг перевіряє сили і вміння альпіністів –аматорів.



  1. Кодовий диктант.

Прочитавши речення, визначте його вид і запишіть код: якщо речення просте позначте його літерою П, якщо складне - літерою С.

  1. Відомо, якою ціною давалося людству підкорення гір. 2. Немає значення, якими стежками ви підніметеся на вершину гори. 3. Гори – це насамперед можливість пізнати себе. 4. Долаючи метр за метром шлях до вершини, людина пізнає безмежність простору й досконалість світу. 5. Гори, дикі й суворі, вічно мовчазні, зверху дивляться в простори, де синіє море й зникає вдалині.

Код: 1-С,2-С, 3 –П, 4-П, 5-С.

  1. Синтаксичний хайкінг.

Визначте граматичні основи в реченнях. З’ясуйте, як можуть поєднуватися їхні частини і які між ними встановлюються відношення. Накресліть схеми речень.

1. Ви не зможете довго жити без засніжених вершин, якщо побачите світ очима богів з Олімпу. 2. Ви стоїте на вершині гори, а під ногами пропливають сиві хмари.



  1. Бесіда за таблицями « ССР», « СПР».

  2. Робота в парах.

Учитель. Хайкінг- безпечний вид альпінізму, проте в гори краще йти не самому, а з друзями. Поєднайте два простих речення у складне за допомогою поданих сполучників, визначте тип речення, що утворилося, види підрядних речень.

  1. Сонце сідало. Річка внизу чи то поглибшала, чи то погрізнішала. ( І)

  2. Ти хочеш мати дозвілля. Не витрачай марно часу. ( якщо)

  3. Ти не можеш бути вічно юним. Змолоду не будь старим. ( якщо)

  4. І знову біжу. Треба ж до заходу сонця ще й на оту гору видертись. ( бо)

  5. Подув вітерець. Мертві страхітливі скелі дихнули з темряви весняним цвітом. ( І)

  6. Чекали нас тривог і гроз дороги. Ми йшли вперед. ( та)

ІV. Закріплення матеріалу.

Захопливу гірську прогулянку можна здійснити будь-який час і в Карпати, і в Криму, і в Житомирській, Запорізькій, Вінницькій, Миколаївській областях – усюди, де є гори, хай порівняно й невисокі. Вибір має кожен зробити самостійно.



  1. Самостійна робота

Поставте розділові знаки( де потрібно), накресліть схеми.

1.Там де вчора був шлях сьогодні без кінця-краю піниться гостроверхими переметами розбурхане снігове море.( К Наріжний)

2.В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі. ( Ю.Мушкетик)

3. Здавалось мені що ворушаться скелі з очей моїх сльози ллючи. ( О.Олесь)

4. Підем далі де небо аж ллється в ліси і струшує з них листя. ( М.Стельмах)

5. Не дай щоб у серці постаріла мрія складаючи крила в журбі. ( М.Ткач)

6. Хто в труді загартував серце тим доріг второваних не треба. ( Є.Летюк)


  1. Етап перевірки.

  • У якому реченні не треба ставити розділові знаки? Чому?

  1. Тренувальні вправи.

Учитель. У горах на альпіністів чекають різні несподіванки. Для нас такою несподіванкою буде перетворення СПР одного виду на інший.

А) Запишіть речення, визначте вид підрядної частини.

Сніг так блищав, що Дмитрик не міг на нього дивитися і кліпав очима. ( М.Коцюбинський)


  • Підрядне речення способу дії перетворіть на наслідкове.

Б) Запишіть речення, поясніть його зміст, доведіть, що воно є СПР з кількома підрядними частинами, побудуйте схему.( ст..242)

Йде людина у пітьмі, весь час позирає на лісосмугу, щоб не збитися, не скособочити, бо твоїм слідом підуть інші, бо з тебе починається стежка. ( В.Близнець)

В) – Чим же ССР відрізняється від СПР? Що можете сказати про таке речення?

Синьоока річка швидко біжить, перестрибуючи з каменя на камінь, гори –велетні стережуть її спокій.



  1. Бесіда за таблицею « БСР»

  • Визначте смисловий зв'язок у попередньому реченні ( одночасність)

  1. Робота з підручником. Ст..244-245 ( про складне речення з різними видами зв’язку)

  2. Синтаксичний розбір речення (за алгоритмом)

Море так невинно голубіє під стінами скель, і сонце так світить ласкаво, що аж каміння сміється. ( М.Коцюбинський)

V. Домашнє завдання

§34, матеріал довідника Харахоріної Т.О. « Українська мова в таблицях» ( ст.. 82-95); впр.398 ( 4 речення)



VІ. Підведення підсумків уроку.

АЛГОРИТМ

р
1. Укажіть вид речення за метою висловлювання та за емоційним забарвленням
озбору складного речення з різними видами зв’язку


розповідне



окличне

неокличне

спонукальне

питальне

2. Доведіть, що речення складне з різними видами зв’язку

3. Визначте вид складного речення

Із суряднимі підрядним зв’язком

Зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком

4. Укажіть кількість частин складного речення

Три частини

Чотири і більше частин

5. З’ясуйте способи граматичного зв’язку між частинами

6. Дайте загальну характеристику частин складного речення

7. Накресліть схему речення

8. Поясніть уживання розділових знаків



Сполучниковий ( сполучники сурядності, підрядності і сполучні слова)

Безсполучниковий і сполучниковий ( сполучники сурядності, підрядності і сполучні слова)

Тема. Стилістика і культура мовлення. Стилістичні особливості складносурядних,

складнопідрядних, безсполучникових складних речень.

Мета: дати учням поняття про стилістичні особливості складних речень; формувати

вміння правильно і доцільно використовувати виражальні можливості складних

речень різних типів, у текстах різних стилів; активізувати словесну творчість

учнів засобами інтеграції різних видів діяльності; виховувати за допомогою

слова почуття прекрасного, допомогти учням зрозуміти складну філософську

категорію, навчити бути щасливими.

Тип уроку: урок формування знань та вмінь учнів.

Перебіг уроку

Як мало людині треба

для щастя і як небагато, щоб це зрозуміти.

Народна мудрість



І. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Ти моє зернятко

Ти моє зернятко

Колискове,-

Мати сину

Стиха промовля.

- Щастя не шукай

Ти у підкови,

Щастя-це народ твій і земля!

Щастя-це любити

Батьківщину,

Буть їй сином

Відданим завжди,

Берегти її,

Мій любий сину,

З року в рік

Щоденно від біди.

Щастя людям

Легко не дається,

Щастя досягають

В боротьбі.

Діяти й дерзати,

Доки серце б’ється,-

Ось чого бажаю,

Сину,я тобі.


Ця поезія належить українському поету Віктору Геращенку. Ви, одинадцятикласники, стоїте на порозі нелегкої життєвої дороги, яка несе в собі радощі і розчарування, любов і розлуки, здобутки і втрати. Але зараз у вас прекрасна пора - пора юності, першого захоплення життям, першого кохання, цвітіння душі – найкращий вік людини.

На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про щастя. Саме так, про людське щастя… Але говоритимемо виключно складними реченнями, з’ясуємо їх стилістичні особливості.

Лев Толстой говорив, що щаслива та людина, яка має в житті мету та мрію. Сформулюймо мету нашого уроку. ( запис теми уроку, епіграфу)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Емоційне налаштування на роботу.

Психологи довели, що гама кольорів, що оточує людину, серйозно впливає на емоційний стан, настрій, характер. Недаремно кожен із нас має свій улюблений колір, а також намагається знайти найбільш для себе комфортний.

Виберіть із запропонованих кольорових смужок ту, яка вам зараз найприємніша. Отже, жовтий колір навіює спокій, невимушеність, цікавість, радість, розвиває інтуїцію. Коричневий – впевненість, радість, мало романтичність, але практичність, інтелігентність. Синій – скромність, меланхолійність, романтичність, пошук спокою, тиші, самотності. Зелений – спокій, врівноваженість, цікавість, життєлюбність, але не люблять ризикувати. Червоний – сміливі, запальні, вольові, товариські, холерики, але це може бути і сигнал про страх перед самотністю. Білий – критичні, акуратні, впевнені, обережні, але деколи вказує на нервове та емоційне виснаження.

2. Бесіда

Українська народна мудрість досить багато уваги приділяє проблемі людського щастя. Воно звучить провідним мотивом у казках, легендах, піснях, прислів’ях та приказках. Зокрема, щастя без розуму – торбина дірява. Аби щастя, а розум прибуде. Вчення в щасті украшає, а в нещасті утішає.

Давайте і ми скористаємося своїм розумом, знаннями, вміннями та пригадаємо:

- Що таке складне речення?

- У чому різниця сполучникового та безсполучникового зв’язку?

- Що спільного та відмінного між складносурядним та складнопідрядним реченням?

- Які види підрядних частин ви знаєте?

ІІІ. Опрацювання матеріалу.

1.Повідомлення учня про синтаксичні конструкції, характерні для різних стилів мовлення.

В науковому стилі переважають складні синтаксичні конструкції, які мають логічну будову, чітку послідовність складових частин; для вираження між ними логічних і граматичних відношень використовують сполучники й сполучні слова.

У розмовному мовленні прості речення переважають над складними, у складних реченнях немає такої стрункості, якої дотримуються в науковому, офіційно-діловому й публіцистичному стилях; серед складних синтаксичних конструкцій складносурядні речення переважають над складнопідрядними.

В офіційно-діловому й науковому стилях широко використовується підрядність; у розмовному - сурядність; у художньому – добір тих чи інших конструкцій визначається особливостями стилю й індивідуальними уподобаннями автора.

- У яку пору року ви почуваєтесь найбільш щасливими? Чому? ( відповіді учнів – СПР з підрядними обставинними причини)

2. Виконання вправ.

А) Прочитати речення. В якому стилі використовуються подані речення?

Весна – пора року між зимою і літом, яка характеризується продовженням дня, потеплінням, появою перелітних птахів, розквітом рослин . ( Словник)

І весна йому теж здається дівчиною, її можна побачити на лузі, коли там верби розпускаються, чи в полі біля кринички, коли вона воду набирає, або на річці, коли вона їде на срібному човнику, а править золотим весельцем. ( М.Стельмах)

Б) Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення. Виділити безсполучникове складне речення. Яка його стилістична функція в поданому тексті?

Весна йде та йде. Ось вже і небо голубе і чисте, і вода голуба, просвітчаста. Сонечко блищить і горить; гаї розвиваються, садки зацвітають; увечері десь тьохнув соловейко на листатому клені; кує зозуля на високій березі; гуде бджола; мигтять білі метелики понад молоденькою травичкою; хрущі літають гучливі…якийсь гомін, гук якийсь, чи з-під землі, чи з води, чи з неба…( М.Вовчок)

В) Прочитати вірш. Дослідити стилістичну роль безсполучникових складних речень у поетичних рядках.

Осінь


Висне небо синє,

синє, та не те;

світить, та не гріє

сонце золоте.

Темная діброва

стихла і мовчить;

листя пожовтіле

з дерева летить.

Здалека під небом,

в вирій летячи,

голосно курличуть

журавлів ключі.



( Я.Щоголів)

- Отже, кожна пора року прекрасна по-своєму, як і кожна людина по-своєму розуміє поняття щастя.

Г) Прочитати текст. Виділити в ньому складне речення, визначити його тип, спосіб зв’язку у ньому. Яке з простих речень легко перетворюється на складне? Про що це свідчить? ( явище синонімії)

Для відчуття себе щасливою людиною потрібно багато різних факторів і кожному свої. Уже давно досліджено, що квіти є супутниками щасливих відчуттів. Їх аромат, колір, форма сприяють гарному настрою, радості. У народі багато легенд та повір’їв, пов’язаних з квітами. Наприклад, пошуки квітки щастя папороті, п’ятипелюсткової квіточки бузку, чотири листкової конюшини.

Д) «Вправа – квітка»

Замість пелюсток – схеми складних речень. Сильніші учні складають речення, дотримуючись теми спілкування - щастя.



Сердце 45

Сердце 48Сердце 50

Овал 44

Сердце 49Сердце 51

Для слабших учнів – завдання на картці:



Прочитати речення. Встановити смислові взаємозв’язки між їх складовими частинами. Визначити спільні для складових частин другорядні члени. З якою метою в художньому стилі використано спільні другорядні члени у складносурядних реченнях. Дослідити особливості інтонування таких речень.

На озері розкрились лілеї білі і зазолотіли квітки на лататті. ( Л.Українка) По узліссі і на галяві зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава. ( Л.Українка) Межи білих хаток цвіте й вишня рясна й тонковерха тополя пахучим листом шелестить. ( М.Вовчок) Десь цвіли сади і дивно пахли трави. ( В.Сосюра) По городі, заплутуючись огудинні, шукав собі на ніч місцк вітерець і тихо-тихотшерехтіли доспілі маківки. ( М.Стельмах) Ще горять вогнем червоним канни і веселять нас кольори жоржин… ( М.Рильський)



3. Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу про розрізнення сполучників підрядності і сполучних слів ( ст..251-251 Караман С.О.)



4. «Вправа –шоколад»

Чи чули ви про « гормони щастя»? У нашому мозку виробляються ендорфіни, що полегшують проведення нервового імпульсу до центру задоволення. Це збудження надає нам почуття легкості, радості, бадьорості. Підвищенню концентрації ендорфінів сприяє поїдання шоколаду.

Перед вами таблиця - символічна плитка шоколаду, де ви заповните порожні клітинки, пригадавши сполучники і сполучні слова у підрядних частинах різних видів:




сполучники

сполучні слова

означальні

що, щоб, наче




з’ясувальні







обставинні

























5. « Я вмію розрізняти омонімічні слова…»

( зразок міркування на ст.. 251 підручника)

1.Вона стала кольором його душі і тією дрібничкою, що у намальованому портреті зливається з іншими у цілий мистецький твір, враз його доповнивши. ( Т.Осьмачка)

2.Прекрасно, що є можливість любити колишній біль і сумувати за колишньою радістю. ( А.Любченко)



6. « Щастя – це…»

Виведення формули щастя – класична філософська проблема. Складність її в тому, що щастя не має рамок, воно в русі, завжди нове, несподіване. Формулу, рецепти щастя намагалися вивести давні вчені-науковці: Піфагор, Сократ, Авіцена, Діоген. Але все марно. Адже для кожної людини воно своє, неповторне. Давайте і ми спробуємо теж вивести свою формулу щастя. Цей результат відтворіть складним реченням, типу

Щастя – це…

Для мене щастя – це…



ІV. Домашнє завдання

Ст..249-255 (опрацювати теоретичний матеріал), написати твір-мініатюру, розкривши тезу « Людині інколи щастить саме тоді, коли вона вважає затіяну справу безнадійною».



V. Підсумок уроку

Безперечно, щастя - це стан душі. Лев Толстой зазначав, що щастя не в тому, щоб завжди робити те, що хочеш, а в тому, щоб хотіти того, що робиш. Бути щасливим – це бути самим собою. Я сподіваюсь, що саме такими ви й були сьогодні на уроці. Отже, я хотіла б почути, чи справдились ваші сподівання від уроку.



Каталог: olderfiles
olderfiles -> Міський методичний кабінет екскурсія «Спостереження за осінніми змінами у живій та неживій природі»
olderfiles -> Наукових праць
olderfiles -> Державний стандарт початкової загальної освіти Згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»
olderfiles -> Розділ ІІ. Наша зірочка Даша Бондарчук
olderfiles -> Історія держави І права України у 2-х томах том І
olderfiles -> Формування мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку народознавчими засобами 2010 р. Укладачі
olderfiles -> Задача на спільну роботу. Мета: Забезпечити засвоєння учнями вміння розв’язувати задачі на спільну роботу
olderfiles -> Методичні рекомендації до організації і проведення уроків узагальнення і систематизації знань учнів на початок навчального року
olderfiles -> Закон України "Про освіту" таке важливе завдання ставить даржава перед освітянами


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал