Основні річкові басейни України



Скачати 119,63 Kb.
Дата конвертації06.12.2016
Розмір119,63 Kb.
ТипУрок
Загальноосвітня школа I-III ступенів № 1

Урок географії 8 клас

Вчитель географії

Заступник директора з НВР

Вища кваліфікаційна категорія

Старший вчитель

Буря Світлана Петрівна

м. Синельникове 2009р.



Тема уроку: Основні річкові басейни України

Мета уроку: ознайомити учнів з основними річковими басейнами України; вказати на рекреаційні райони, прекрасні ландшафти нашої країни, сприяти розвитку інтересу до географії, виховувати любов до природи, рідного краю.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники, мультимедійна установка.

Хід уроку

I. Організація уроку

1. Оголошення теми та мети уроку.(клас поділено на 3 групи)



II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

1. Мозковий штурм «Я знаю»

- Що таке річка?

- Яке місце називають витоком?

- Що таке гирло?

- Що утворює річкову систему?

- Що таке басейн річки?

- Що називається заплавою?

- Що таке річище або русло?

( У ході бесіди вчитель показує надруковані поняття)



III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

(на фоні музики)

Сьогодні на уроці ми ознайомилися з основними річками України. В Україні багато річок.

У кожного своє ім’я, своя вдача. Течуть вони повз села і міста, гордо несуть свої води в

далечінь, надихаючи творців на складання віршів, пісень, написання мелодій і картин. У

всякої річки своя дорога і безглуздо намагатися повернути її назад. Земля і вода живуть за

власними законами – законами природи, з якими люди забов’язані рахуватися. І велика

річка і маленька неначе промовляють до людини: «Люби нас такими, якими ми є»/

Я запрошую Вас до вивчення та милування красою наших українських річок.

VI. Вивчення нового матеріалу.

(вчитель нагадує план характеристики річок, вивішує на дошці). Учні записують тему уроку

та план характеристики в зошити.

План-характеристика річки

1. На якому материку, у якій його частині і у кому напрямку тече.

2. Місце витоку і гирла, довжина річки.

3. Басейн океану, до якого належить.

4. Найбільші притоки(праві,ліві).

5. Характер течії річки залежно від рельєфу (у верхів’ях, середній, нижній течіях)

6. Живлення і особливості водного режиму.

7. Господарське значення.



Розповідь вчителя з використання фізичної карти України(на фоні музики)

1. Основні річкові басейни

- Басейн Дніпра (розповідь вчителя, використання фізичної карти України)

- Басейн Дунаю (розповідь вчителя, використання фізичної карти України)

- Басейн Дністра (розповідь вчителя, використання фізичної карти України)

- Басейн Південного Бугу (розповідь вчителя, використання фізичної карти України)

- Басейн Вісли (розповідь вчителя, використання фізичної карти України)

- Річки Криму (розповідь вчителя, використання фізичної карти України)



V. Перевірка випереджувального домашнього завдання.

(Вчитель зачитує листа учням 8-Б класу ЗОШ №1 від президента УЕФА)

Учням 8-Б класу ЗОШ №1

м. Синельникового

Дніпропетровської області

Україна


Шановні восьмикласники!

Вашій країні, разом із Польщею, надано почесне право провести чемпіонат Європи з

футболу в 2012 році.

Ваша держава зробила значні кроки в організації проведення різних країн, які

цікавитимуться не лише футбольними справами, а й історичними й культурними

пям’ятками, природними багатствами вашої прекрасної землі. Тому прошу вас розробити

цікаві маршрути подорожей по водоймах вашої країни для гостей Євро-2012. Сподіваюсь

ці дні перебування у вашій гостинній країні будуть незабутніми для численних туристів з

Європи і Світу.

З повагою

Президент УЄФА

Мішель Платіні



Вчитель: Отже в зв’язку з таким зверненням кожна група мала завдання створити презентацію річок України, включаючи гарні ландшафти,зони відпочинку тобто рекреаційні райони. Адже туризм, як практика пізнання нового і незвіданого починається з глибини тисячоліть, з початку існування людського суспільства. Минуло багато часу, але через сотні і тисячі років подорожі залишаються однією з основних форм взаємодії Людини з Природою.

Конфуцій(давній мислитель) писав:

«Скажіть мені – і я забуду

Покажіть мені – і я запам’ятаю»

Тож пропонуємо вашій увазі презентації річок(через мультимедійну установку)

Учні

I група (презентує р. Дунай)

II група (презентує р. Дністер)

III група (презентує р. Дніпро)



Вчитель: в імені кожної річки багато цікавого. Багато географічних об’єктів, які мають назви саме від річок. Кожна група мала завдання підготувати матеріал про походження назв річок.

I група (розповідають про топоніміку міст на річках)

II група (розповідають про топоніміку об’єктів)

III група (розповідають про топоніміку)



Вчитель: Заплющить очі й уявіть собі планету без води. Що буде?

Вона стане бездиханно. Кулею, яка крутиться довкола своєї осі. Про життя на ній без води не може бути й мови. Наші предки це добре знали. Тому парубок, ідучи в жовніри, прочищав 12 джерел, аби його «куля не взяла». Часто старші говорили, своїм дітям, що в людському тілі є багато води і вона зв’язана з усіма водами на світі.

Пошануєш водичку – вона тебе врятує, не пошануєш – навіть освячена не допоможе. «Вогонь – цар, а вода – цариця» - вважали. А що тепер є?

(учні виконують сценку)



Автор: Що це з річкою? Вона

Непривітна і сумна…

Ти ж колись була глибока,

Швидкоплинна, світлоока

Чом же стала каламутна?

Чом хлюпочуть хвилі смутно?



Річка: Як мені не сумувати?

Всі отрутохімікати

Постікали в мою воду

Вже течу між болотами

Заросла очеретами,

Зникла риба, навіть раки

Поховались, небораки.

Вчитель: про екологічні біді річок кожна група мала приготувати інформацію.

Учні : I група (екологія Дунаю)

II група (екологія Дніпра)

III група (екологія Сіверського Дінця)

Вчитель: Давній мислитель Конфуцій писав: «Дайте можливість обговорити і я все зрозумію» тож переходимо до закріплення вивченого матеріалу.

VI. Закріплення нового матеріалу

Вчитель: (кожна група отримує карточку з завданням, яке слід обговорити, відповідь оформити використовуючи метод «Прес»)

Робоча картка для I групи

I. Загальні географічні особливості.

Перевірте таку особливості гідрографії:

1) Гідрографічну мережу утворюють річки, озера, болота, яку доповнюють водосховища, канали, ставки що створені людьми.

2) Гідрографічні особливості території залежать від кліматичних умов(кількість опадів, випаровування і геологічних умов, рельєфу, гранту, рослинного покрову, господарської діяльності людини, гідротехнічне будівництво, меліорація, водопостачання тощо) Для перевірки використайте карту атласу. Результати роботи оформіть у вигляді «Прес».

а) Ми вважаємо, що

б) тому що (опишіть 2-3 реченнями, як ви це встановили)

Отже, твердження, що

1) Гідрографічну мережу утворюють річки, озера, болота, яку доповнюють водосховища, канали, ставки, що створені людьми

2) Гідрографічні особливості території залежать від кліматичних умов(кількість опадів, випаровування) і геологічних умов(рельєфу, ґрунту, рослинного покрову) господарської діяльності людини( гідротехнічне будівництво, меліорація, водопостачання тощо). Для перевірки використайте карту атласу. Результати роботи оформіть і вигляді методу «Прес»



Робоча картка для групи II

1. Основні річкові басейни

Перевірте таку особливості річок України:

1) Праві притоки: ( Стрий, Свіча)- повноводні, ліві (Серет, Збруч, Смотрич) – мілкі, влітку можуть пересихати.

2) Сіверський Донець відіграє велику роль у водопостачанні Донбасу. Для перевірки використайте карту атласу. Результати оформіть у вигляді «Прес»

а) Ми вважаємо, що

б) Так як(опишіть 2-3- реченнями, як ви це встановили)

Отже твердження, що

1) Праві притоки: ( Стрий, Свіча)- повноводні, ліві (Серет, Збруч, Смотрич) – мілкі, влітку можуть пересихати.

2) Сіверський Донець відіграє велику роль у водопостачанні Донбасу.



Робоча картка для групи III

1. Основні річкові басейни

Перевірте таку особливості річок України:

1) Басейн Дніпра займає найбільшу площу в Україні серед інших басейнів.

2) Мережа приток Дунаю найгустіша на північно-східних схилах Українських Карпат. Для перевірки використайте карту атласу. Результати оформіть у вигляді «Прес»

а) Ми вважаємо, що

б) Так як (опишіть 2-3 реченнями, як ви це встановили)

Отже твердження, що

1) Басейн Дніпра займає найбільшу площу в Україні серед інших басейнів.

2) Мережа приток Дунаю найгустіша на північно-східних схилах Українських Карпат.



Вчитель: Ви навчаєтесь в експериментальній школі, «Школа життєтворчості», що передбачає проектування свого життя, самовизначення, вибір профілю навчання. Це серед вас майбутні синоптики, метеорологи, океанологи, гідрографи, геологи, географи, економісти та ін.. Всі ці професії передбачають досконалого, поглибленого вивчення географії і проходження зовнішнього незалежного оцінювання.

Саме тому слідкуючі завдання – тестування.(кожен учень отримує тест, працює з ним)

1. Водний об’єкт який зображений на українській банкноті вартістю 1 гривня.

а) Річка Дніпро в) Чорне море

б) Азовське море г) Дністровський лиман

2. Водосховище на Дніпрі, в яке впадають річки Псел і Ворскла

а) Київське в) Кременчуцьке

б) Канівське г) Дніпродзержинське

3. Річка, найповноводніша з названих(на ній розташований лише один обласний центр України)

а) Південний Буг в) Дністер


б) Десна г) Сіверський Донець

4. Річка, в межах басейну якої розташований географічний центр України.

а) Дністер в)Південний Буг

б) Дунай г) Західний Буг

5. Річка, яка має більше загальне падіння

а) Сіверський Донець в) Південний Буг

б) Дніпро г) Дністер

6. Річка, в межах басейну якої знаходиться крайня західна точка України.

а) Дунай в)Дніпро

б)Дністер г) Західний Буг

7. Річка, витоки якої знаходяться на Приазовській височині.

а) Тетерів в) Лугань

б) Берда г) Борове

8. Ріка, в нижній течії якої частка снігового живлення складає до 80% від загального живлення.

а) Прип’ять в) Сіверський Донець

б) Тиса г) Південний Буг

9. Озеро, яке називають морським «оком»

а) Солоне в) Синевір

б) Луки г) Пулемецьке

10. Найбільше водосховище України.

а) Каховське в) Кременчуцьке

б) Дніпровське г) Київське

11 Найбільше озеро України

а) Світязь в) Біле

б)Сасик г) Ялпуг

12. Острів Зміїний знаходиться в …

а) Чорному морі б) Азовському морі

Вчитель: кожна група отримує карточку з завданням( вислови, прокоментувати)



Учні: Група I

Стік річок залежить від клімату, і це яскраво ілюструють, пропоновані гідрографи.У річок області помірно континентального клімату(наприклад, у Дніпра) живлення снігове, а тому виражений пік весняної повені (це чітко видно на гідрографі Б. додається)



Група II

Видатний географ і кліматолог О.І. Воєйнков колись сказав, що «річки – діти клімату». Проаналізуйте цей вислів і доведіть, що характер живлення і режим річок дійсно визначається кліматичними особливостями місцевості. Спробуйте, як і Воєйнков, розробити кліматичну класифікацію річок, наводячи конкретній приклади.



Група III

Географ Л.І Мечніков у 1889р. видав книгу «Цивілізація та історичні річки», де виклав власну географічну теорію прогресу і соціального розвитку, підкреслюючи особливу роль річок в історії людського суспільства. Якими фактами можна підтвердити, а якими спростувати теорію Мечнікова? Дайте необхідні роз’яснення.



Вчитель: ан початку уроку ми провели мозковий штурм «Я знаю». Після уроку «Я хочу» почути коротке інтерв’ю «Я зможу»(використовуємо мікрофон)

Учні (висловлюють свої думки)

Вчитель: Тільки застосовуючи знання на практиці ви зможете дійти досконалості.

Учні (виконують № 4)

VII. Підсумок уроку (коментар оцінок)

VIII. Д/з 22


  • Допрацювати презентації

  • Написати вірші

  • Намалювати картинки

Вчитель: Зачитує вірш

Наук на світі є багато,

Їх навіть важко полічить

Та нам їх треба добре знати,

Щоб Всесвітом оволодіть

Наука – знайдені алмази

Вугілля, золото, і мідь,

В руках людей могутній лазер

І сотні зрощених угідь

Наука – хліб ільйонотонний,

Дари з розвіданих морів

І винограду пишні грона,

Й серед пустель пташиний спів

Це атом, скорений людині,

Нові потужні русла – річ,

Дерзання й пошуки невпинні –

Це наш великий славний вік!

Наука нам допомагає

Ракети в космос запускать

І будувати всюдиходи,

Щоб грунт на Місяці вивчать.

До різниї ми наук охочі,

Нехай ведуть нас до вершин.

Так зараз ми сказати хочем:



Наш географії уклін! Дякую за урок!
Каталог: olderfiles
olderfiles -> Міський методичний кабінет екскурсія «Спостереження за осінніми змінами у живій та неживій природі»
olderfiles -> Наукових праць
olderfiles -> Державний стандарт початкової загальної освіти Згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»
olderfiles -> Розділ ІІ. Наша зірочка Даша Бондарчук
olderfiles -> Історія держави І права України у 2-х томах том І
olderfiles -> Формування мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку народознавчими засобами 2010 р. Укладачі
olderfiles -> Першотравнева райдержадміністрація відділ освіти методичний кабінет
olderfiles -> Задача на спільну роботу. Мета: Забезпечити засвоєння учнями вміння розв’язувати задачі на спільну роботу
olderfiles -> Методичні рекомендації до організації і проведення уроків узагальнення і систематизації знань учнів на початок навчального року


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал