Організація дорожнього руху. Правила безпеки при переході вулиціДата конвертації16.12.2016
Розмір0,66 Mb.
Організація дорожнього руху. Правила безпеки при переході вулиці

Існує правосторонній, лівосторонній, односторонній і двосто­ронній дорожній рух. У нашій країні транспорт рухається з пра­вого боку або в одному напрямку. Пішоходи, щоб не створю­вати аварійної ситуації на дорогах, мають переходити проїзну частину по переходах — підземних, надземних або наземних. При наземному переході необхідно подивитися ліворуч, а дій­шовши до середини дороги,— праворуч.


Типи перехресть. Правила переходу дороги на перехрестях

Перехрестям називається місце перетину вулиць. Воно є регу­льованим і нерегульованим. На регульованому перехресті рух транспорту упорядковується за допомогою регулювальника або світлофора. Переходити дорогу необхідно тільки на зелене світло світлофора. Якщо перехрестя регулюється регулюваль­ником, то слід підкорятися його сигналам. Пішоходи не повинні затримуватися чи зупинятися на дорозі, переходити перехрес­тя по діагоналі. За відсутності і світлофора, і регулювальника перехрестя є нерегульованим. Переходити його слід біля зна­ку «Пішохідний перехід» або по дорожній розмітці «зебра».


Вогонь друг, вогонь ворог. Причини виникнення пожеж

Вогонь здавна став надійним помічником у житті людей. Разом із тим необережне поводження з ним може призвести до ви­никнення пожежі.

Пожежі часто виникають через такі причини:


 • несправність або неправильна експлуатація електрооблад­нання, газових плит, електричних побутових приладів;

 • увімкнення в одну розетку декількох побутових приладів великої потужності; ,;

 • несправність електропроводки;

 • сушіння речей над газовою плитою;

 • користування саморобними електричними гірляндами для ялинки, запалювання хлопавок і бенгальських вогнів побли­зу хвої;

 • використання легкозаймистих маскарадних костюмів із па­перу та вати;

 • несправна або залишена без догляду побутова електро­техніка;

— необережне поводження з вогнем; ігри з вогнем;

 • удари блискавки;

 • збереження легкозаймистих матеріалів та речовин на бал­коні та вдома;

 • витік газу;

 • використання піротехніки.


З історії розвитку автомобільного транспорту

У наш час автомобіль — найбільш розповсюджений вид транспорту. Щорічно з конвеєрів автозаводів сві­ту сходить понад 50 мільйонів автомобілів. Автомобіль не можна вважати відкриттям однієї людини. Роками винахідники різних країн намагалися змайструвати екі­пажі, які пересувалися б самі, та удосконалювали їх.

Відомо, що ще у 1752 р. селянин Леонтій Шамшу-ренко демонстрував перед царськими сановниками

«самобеглую коляску», яку зробив власноруч і яка пересувалася на зразок сучасних авто. Коляска успішно пройшла іспити, але далі справа не пішла. Через 40 років по тому механік-самоучка Іван Кулібін за таким самим принципом сконструював «самокатку» й установив на ній деталі, подібні до тих, які є на сучасних автомобілях,— маховик, шестірні, коробку пе­редач. Пересувалася «самокатка» дуже швидко навіть при незначному натисканні на педалі. Однак зробити «коляски-самокатки» придатними для перевезення людей та вантажу міг тільки механічний двигун, якого на той час ще не існувало.Види боєприпасів, методи їх розпізнання. Небезпечні предмети (знахідки) та дії при їх виявленні

Час від часу в землі знаходять небезпечні знахідки — вибу­хові предмети, що й до сьогодні являють велику загрозу жит­тю і здоров'ю людей. Це різні види боєприпасів: артилерійські снаряди, артилерійські та реактивні міни, авіаційні бомби, інже­нерні міни, ручні гранати. Зовні небезпечні предмети нагадують безформені шматки металу. Роздивлятися їх та кидати у вогонь не можна, адже це може призвести до нещасного випадку. Знайшовши небезпечний предмет, сповістіть про це дорослих.Уміння триматися на воді запорука безпеки. Купання у морі, річці, ставку

Вода є не тільки джерелом життя, здоров'я та задоволення, але й джерелом небезпеки для життя людини. Зазвичай ги­нуть ті, хто порушує правила безпеки на воді. Уміння трима­тися на ній — запорука безпеки. У морі на воді триматися лег­ше, бо густина солоної води вища за густину прісної.

Пам'ятайте, що на річці є течія. Дно річки може бути за­муленим. Вода у ставках стояча, тобто більш забруднена, ніж у річках, і це може спричинити зараження при купанні.
Правила переходу вулиці після висадки з міського транспорту

Після висадки з транспорту автобус і тролейбус обходять по­заду, а трамвай попереду.


Дії під час виникнення пожеж у багатоповерховому, приватному будинку. Способи захисту органів дихання від чадного газу

Правила поведінки при пожежі: • подзвонити до служби 01 (якщо це можливо); повідомити повну домашню адресу, що горить, свій телефон, прізви­ще, ім'я та по батькові, скільки поверхів у будинку, якщо ви знаєте — як до нього під'їхати;

 • вікна відкривати не можна, адже кисень посилить полум'я;

 • негайно вийти з приміщення, покликати дорослих;

— під час пожежі заборонено користуватися ліфтами; з висот­ного будинку не біжіть сходами вниз, якщо зайнялося вни­зу, а рятуйтеся на даху, використовуйте пожежну драбину. Щоб уберегти органи дихання від чадного газу, слід про­суватися до виходу поповзом, бо внизу менше диму, накрити голову шматком мокрої тканини або пальтом.
ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖНОЇ ОХОРОНИ
Перші пожежні з'явилися у Києві в 1830 р., це були солдати внутрішньої служби або городяни, непри­датні до військової справи. Іноді пожежі гасили сила­ми ув'язнених. У 1841 р. було створено першу неза­лежну від поліції пожежну частину у Старокиївському районі.

На початку XX ст. Київ було умовно розділено на чо­тири частини, у кожній із них була своя оглядова вежа

і депо для пожежних команд, із 1907 р. пожежні почали використовува­ти для гасіння пожеж воду з водопроводу, а до цього возили механічну драбину в кінській запряжці, бочку з трубами, парову машину, яка мала піддон місткістю 6—8 відер води і насос. Тільки у 1920 р. коней заміни­ли на автомобілі.

До 1920 р. у Києві пильні спостерігачі видивлялися пожежі з вежі та сповіщали про них городянам. Незабаром цей нехитрий спосіб зв'язку замінили на телефон і сигналізацію. До речі, в давнину протипожежний інвентар фарбували у зелений колір.


ПОШИРЕННЯ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ, РОСЛИНАМИ ТА ЇХ НАСІННЯМ. ПРОФІЛАКТИКА ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ
Гриби людина споживає у їжу з давніх часів. До їстівних від- • носяться білі гриби, красноголовці, маслюки, опеньки, груз­ді та ін.

На жаль, не всі знають, які гриби можна їсти, а які — ні. Отруєння грибами виникають при вживанні не тільки неїстів­них, але й їстівних грибів — при неправильній їх обробці та кон­сервуванні.

Отруєння грибами досить часто закінчуються смертю.

Щоб запобігти отруєнню, необхідно додержуватись таких правил: • збирати гриби тільки з дорослими;

 • збирати гриби потрібно тільки ті, які ви добре знаєте;

 • ніколи не збирайте і не вживайте гриби, в яких біля основи ніжки є стовщення (як, наприклад, у червоного мухомо­ра), і не куштуйте їх;

 • намагайтеся брати гриби тільки з ніжкою, особливо це сто­сується сироїжок, тільки так можна запобігти зустрічі з блі­дою поганкою;

 • не збирайте «печериці», в яких на нижній поверхні шляпки є пластинки білого кольору;

 • пам'ятайте про хибні опеньки: не беріть гриби з яскраво пофарбованим капелюшком;

 • ніколи не вживайте сирі, червиві, ослизлі, в'ялі й зіпсо­вані гриби;

 • будьте також уважними при збиранні ягід і рослин, не збирайте й не вживайте рослини та ягоди, які вам не відомі.

Здоров'я і навіть життя людини, що отруїлася грибами, за­лежить від того, наскільки своєчасно їй нададуть медичну до­помогу.

При будь-якому отруєнні грибами, навіть на перший погляд нетяжкому, слід негайно звернутися до лікаря.

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, про­носи, судоми, посилене потовиділення, мимовільне сечовиді­лення. До приходу лікаря необхідно перш за все постаратися будь-якими засобами вивести отруйну речовину з організму. Для цього необхідно звернутися до дорослих, щоб допомог­ли промити шлунок і спорожнити кишечник. Шлунок промива­ють теплою водою, содовим розчином або слабким розчином марганцевокислого калію.

Постраждалому не можна самому йти в лікарню, а та­кож бігти або їхати на велосипеді. Це може сприяти швидкій дії отрути. Тому хворий до госпіталізації і в період перебу­вання у лікарні повинен дотримуватися строгого постільного режиму.

Пам'ятайте — без грибів можна прожити!
ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО ГРИБИ?

Наука про гриби називається мікологією й вивчає не тільки плодові тіла, а й нижчі гриби. Вкрилася цвіллю скоринка хліба — це гриби, вирос­ло на стіні в сирому приміщенні щось зелене та непри­ємне — знову гриби, зіпсувалося яблуко — і це робо-. та грибів.

Але цвіль не тільки псує продукти, а й виробляє по­трібну нам речовину — ферменти, лікарські засоби,

лимонну кислоту. Без кефірного грибка не можна приготовити кефір, без дріжджів — гарного, пишного хліба.

Деякі гриби є паразитами для рослин, уражають злакові культури (жито, пшеницю та ін.), інші паразитують на тілі людини, визиваючи мікози (враження шкіри), лупа також є наслідком грибкового захворювання.

А чи знаєте ви, що те, що ми складаємо у корзину, називається плодо­вим тілом гриба, а сам гриб — павутиниста грибниця — захований під зем­лею. Живе грибниця з ранньої весни до пізньої осені. За цей час вона ви­ростає на 10—30 см і дає декілька плодових тіл.


Загальні відомості про природний та зріджений газ

Умовно гази можна розділити на природній газ (болотний, во­дяний, коксовий, нафтовий і чадний) і зріджений газ, який зна­ходиться під тиском у балонах (етан, пропан, бутан).

Зріджені гази не мають запаху, тому при використанні у по­буті до них додають речовини із запахом для швидкого вияв­лення їх витоку із газових приладів.

Правила поводження з ВНП, невизначеними предметами та речовинами

Щоб уникнути нещасних випадків, треба твердо запам'ятати, що доторкатися до вибухових або невизначених предметів не можна, бо це небезпечно для життя.

Виявивши вибухонебезпечні предмети далеко від населених пунктів, треба добре запам'ятати дорогу до того місця, де їх виявлено, поставити біля них пам'ятну вішку.

Про знайдені вибухонебезпечні предмети треба негайно сповістити працівників місцевого самоврядування, міліції, най­ближчого підприємства, школи або просто дорослих, які є по­близу. До жодних самостійних дій вдаватися не можна!Дорожні знаки

Існує кілька груп дорожніх знаків: попереджу­ючі, пріоритетні, забороняючі, наказові, інформаційно-вказівні та знаки сервісу. За допомогою дорожніх знаків учасники до­рожнього руху розуміють одне одного.


Правила експлуатації побутових електричних і нагрівальних приладів

При користуванні електричними приладами не можна: • залишати без догляду ввімкнені прилади;

 • ставити під розеткою електронагрівальні прилади, бо кон­такти розетки можуть перегрітися;

 • вмикати у розетку декілька приладів одночасно; .

 • торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки;

 • вмикати несправні електричні праски, самовари тощо;

 • стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайняти­ся або вибухнути; телевізор необхідно негайно вимкнути. При користуванні нагрівальними приладами не можна:

 • вмикати їх через трійник та розміщати під розетками;

 • накривати, адже прилад перегрівається;

 • використовувати у тривалому режимі.ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО ГАЗ?

 • Основна властивість усіх газів — здатність займа­ти увесь доступний їм об'єм. Якщо насосом викачати з пляшки половину повітря, то повітря, яке там зали­шилося, рівномірно заповнить всю пляшку.

 • Повітря, яким ми дихаємо,— газ. Без нього не мож­на запалити сірники. Повітря жене по воді човен з віт­рилами, у космосі інертний газ «витискає» пальне* з баків у ракетні двигуни. Повітря удмухують в печі

для виплавки металу, щоб пришвидшити цей процес. Є ще вуглекислий газ, саме він робить смачною «газировку».

Де тільки не використовуються гази! Стиснуте повітря працює в шинах автомобіля. Без повітря неможливо роздути вогонь у кузні, витягти зву­ки з духових музичних інструментів.

Суміші газів світяться в різнокольорових рекламних трубках. Газом ксе­ноном заповнюють колби ламп фотоспалахів, а газ криптон у звичайних електричних лампочках боронить розпечену нитку розжарювання від передчасного перегоряння.


Запобігання дитячому травматизму від ВНП побутового призначення

Не можна користуватися без нагляду дорослих піротехнічними засобами: хлопавками, петардами, феєрверками. Більш того, не можна зберігати їх удома, адже вони належать до вибухо­небезпечних предметів.

Міра небезпеки зростає у випадку із саморобними піро­технічними іграшками: можна отримати важкі опіки, втратити зір, скалічитися та навіть загинути.

Так само існує висока ймовірність спричинити пожежу, якщо бавитися з вогнем біля горючих і легкозаймистих речо­вин та матеріалів.


ДОПОМОГА ПОТОПАЮЧОМУ. НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОЛІКАРНЯНОЇ ДОПОМОГИ ПОТЕРПІЛОМУ
Щоб допомогти потопаючому, слід дотримуватись правил: — якщо поблизу вас є який-небудь плавучий предмет (най­краще — рятувальний круг), киньте його так, щоб потопа­ючий міг за нього вхопитися; краще, якщо прив'яжете до нього вірьовку, за яку потім можна підтягнути потопаючо­го до берега;

 • якщо нещастя трапилося на мілководді, спробуйте підій­ти до потерпілого вбрід, щоб подати рятувальний засіб, але тримайте його так, щоб він був між вами і потер­пілим;

 • якщо ви спробуєте підпливти до потопаючого, краще коли у вас в руках буде рятувальний засіб, щоб потопаючий ха­пався за нього, а не за вас, розмовляйте з потерпілим, за­спокоюйте його;

 • опинившись на березі, викличте «швидку допомогу».

У разі надання першої долікарняної допомоги потерпілому після витягнення з води необхідно:

 • очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водо­ростей;

 • викликати блювання через подразнення язика;

 • покласти під шию валик з одежі;

 • зробити штучне дихання «з рота в рот», якщо відсутнє ди­хання;

 • зробити непрямий масаж серця, якщо немає пульсу;

 • розтирати тіло, щоб воно нагрілося.

Допомогу постраждалому слід надавати залежно від його стану і якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак жит­тя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити захо­ди щодо її рятування.
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО ТАЇТЬСЯ У ЗЕМЛІ?

Наприкінці війни, відступаючи під ударами наших військ, німєцько-фашистські загарбники мінували шля­хи, будівлі, ділянки, закопували склади боєприпасів. Ще в ході війни, при визволенні тимчасово окупованих міст і сіл, проводились розмінувальні роботи. Було знешко­джено багато боєприпасів, проте окремі вибухонебез­печні предмети ще можна, часом, виявити на берегах водойм, у ярах, лісах та під час будівельних робіт.

Завжди пам'ятайте, яка небезпечна сила захована у вибухонебезпеч­них предметах.

Усі боєприпаси можуть вибухнути від удару, чи від механічного або теплого впливу. Гази, що утворюються під час вибуху, з величезною силою розривають металевий корпус боєприпасу на велику кількість осколків, які, розлітаючись на всі боки, уражають на значній відстані від місця вибуху.

Навіть після тривалого перебування у воді або у землі вибухові речо­вини не втрачають здатності вибухати.
ДОРОЖНЯ РОЗМІТКА

Для зменшення можливості дорожньо-транспорт­них пригод на дороги наносять дорожню розмітку, яка уточ­нює або підкреслює вимоги дорожніх знаків.

Дорожня розмітка може бути горизонтальною (наноситься на проїзній частині або по верху бордюру у вигляді стріл, ліній, написів) або вертикальною (наноситься на дорожніх спорудах, елементах обладнання доріг у вигляді смуг білого і чорного ко­льору). Вона допомагає водію вибрати правильне положення транспорту на проїзній частині дороги.
Пожежнонебезпєчні речовини та матеріали. Пожежна безпека при поводженні з горючими, легкозаймистими матеріалами та речовинами

До гюжежнонебезпечних речовин належать лаки, фарби, горючі й мастильні речовини, розчинники, аерозолі, газ тощо

Пожежнонебезпечними матеріалами є меблі, речі, газе­ти, журнали, книжки, Картон, дерев'яні споруди, пластма­сові вироби і покриття, дрова, вугілля, обпилювання, струж­ка, прищеп.

Поблизу цих матеріалів категорично забороняється кури­ти, користуватися відкритим вогнем. Якщо необхідно розігрі­ти пожежнонебезпечну рідину, це роблять за допомогою га­рячої води.

При виникненні загоряння можна застосувати аерозольний хладоновий вогнегасник «ОАХ» разового користування.

Горіння може розпочатися, коли є займиста речовина, ки­сень і джерело запалювання (відкритий вогонь). Горючі ма­теріали горять і після зникнення джерела запалювання. Особ­ливо обережними треба бути з легкозаймистими матеріалами і речовинами (бензин, ацетон, спирт).

Синтетичні і пластикові вироби під час горіння виділяють отруйні гази.

ВОДНІ АРТЕРІЇ УКРАЇНИ

Дніпро — третя за довжиною річка в Європі після Волги та Дунаю. Його довжина сягає 3200 км, площа басейну становить 504000 км2.

Сіверський Донець є головною водною артерією Харківської області. Його загальна довжина досягаг 1000 кілометрів, у межах Харківської області довжи на річки становить близько 370 кілометрів і має пона, 100 притоків.

На Харківщині 867 річок, їх загальна довжина становить 6,4 тис. км, а також 56 водосховищ, 2538 ставків і 583 озера.

Загальна площа водоймищ Харківської області складає більше ніж 50 тис. гектарів.

Якщо розподілити всю воду планети рівномірно по всій поверхні зем­ної кулі, матимемо плівку завтовшки не більш від трьох кілометрів.


ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО КОРИСТУВАННЯ ПОБУТОВИМИ ГАЗОВИМИ ПРИЛАДАМИ

Гази, і особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, дому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади.

Забороняється:


 • користуватися газовими колонками при відсутності тяги;

 • відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити;

 • стукати по кранах, пальниках твердими предметами;

 • сушити речі над газовою плитою.

Почувши запах газу, перекрийте кран газопроводу і зателефонуйте 04.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА КРИЗІ. НАДАННЯ ДОПОМОГИ ПОТЕРПІЛОМУ НА ВОДІ ВЗИМКУ

Правила поведінки на кризі: • категорично забороняється перевіряти міцність льоду уда­рами палки та ніг;

 • обходьте небезпечні місця та ділянки криги, вкриті снігом;

 • вантаж перевозьте на санях;

 • кататися на ковзанах можна лише тоді, коли товщина кри­ги досягає 25 см;

 • не можна стрибати й бігати по льоду, скупчуватись у вели­кі групи.

Надання допомоги потерпілому на воді взимку:

 • будьте якомога далі від ополонки;

 • протягніть потерпілому довгу жердину, дошку або пали­цю, можна лижу, мотузку;

 • витягаючи потерпілого, попросіть його працювати ногами; якщо вдалося потерпілого витягти, не піднімайтеся на ноги, рухайтеся до берега повзком;

— на березі викличте «швидку медичну допомогу», загорніть потерпілого у ковдри або в сухий одяг;

— не занурюйте потерпілого в теплу воду, можуть виникну­ти серцеві проблеми; • по можливості прикладіть до тіла пляшку з гарячою водою або грілку;

 • дайте попити теплої води, якщо є — чаю.


КОЛИ БУЛО ВИНАЙДЕНО ПРАЛЬНУ МАШИНУ?

 • Одним із найперших домашню пральну машину ви­найшов американець з міста Пітсбурга, штат Пенсільванія, Гамільтон Сміт.

 • Для того щоб вона запрацювала, господині необ­хідно було постійно крутити заводну ручку, яка стир­чала з машини і за допомогою хитромудрого прила­ду була з'єднана з гвинтом, який гнав лопатами воду через брудну білизну.

 • Приблизно в цей же час винайшли пральну машину з принципом ро­боти ребристої дошки. Вона теж не дуже полегшувала справу, білизна в ній плуталася і дерлася, і тільки у 1912 р. було винайдено більш прак­тичну пральну машину і виробники перейшли на випуск «пралок» з елек­тричним мотором. Циліндри перших пральних машин виготовлялися з де­рева, а з 1961 р. — з керамічної порцеляни. І Перша повністю автоматична машина з'явилася на ринку у 1937 р.


Рух за сигналами регулювальника

 • Регулювання транспортного руху і пішоходів у необхідних випадках здійснюється регулювальниками. Всі учас­ники дорожнього руху зобов'язані керуватися сигналами регу­лювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофо­ра, дорожнім знакам і розмітці на дорозі.


Правила пожежної безпеки у вашому домі. Гасіння пожежі в квартирі на початковій стадії загоряння. Правила поведінки під час пожежі

Пам'ятайте, що не можна вдома: • користуватися несправними електричними побутовими при­ладами;

 • захаращувати балкони і підвали;

 • гратися з вогнем;

 • зберігати на балконах і в гаражах легкозаймисті матеріали;

 • сушити речі над плитою.

Правила гасіння пожежі в квартирі на початковій стадії за­горяння:

— слід вимкнути джерела струму, перекрити крани газоподачі, джерело вогню накрити простирадлом;

якщо пожежа виникла через несправність електропроводки, нічого не можна заливати водою, можна взяти пісок,
повстину, вогнегасники;

— вікна відкривати не можна, бо кисень посилить вогонь.


Якщо вогонь відразу загасити не вдалося, необхідно якомога швидше покинути приміщення і покликати на допомогу дорослих. Якщо є можливість, закрити по дорозі всі двері. Не можна ховатися у шафах, під ліжком чи столом, у туалеті чи ванній кімнаті. Необхідно зателефонувати за номером 01.

Дії населення при виявленні запаху газу

Якщо ви виявили запах газу в приміщенні, то до­тримуйтесь наступних правил: • не вмикайте електрику;

 • не запалюйте сірники;

 • не паліть;

 • провітріть приміщення;

 • перекрийте крани газоподачі;

 • викличте аварійну бригаду за номером 04.

Будьте обережні: запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху.
З ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ АВТОМОБІЛЬНОГО ТРАНСПОРТУ

У 1885 р. з'явився перший автомобіль з бензино­вим двигуном внутрішнього згоряння (від грец. «ау-


тос» — сам і латин, «мобіліс» — рухливий). Цей ав­томобіль не відрізнявся від звичайного екіпажу, тільки
замість кучера сидів водій. Позаду, поруч з мотором, що викидав бризки бензину і масла, могла розташуватися лише одна людина. Але вже через декілька років автомобіль набув сучасного вигляду.
ЕЛЕКТРОПРИЛАДИ ТА ДЖЕРЕЛА ЕЛЕКТРОСТРУМУ

 1. Назвіть правила користування побутовими електро­приладами.

 2. Чому не можна наближатися до обірваного елек­тричного проводу?

 3. Наведіть приклади джерел електричного струму.

 4. Що треба зробити перш за все, якщо пожежу спри­чинило коротке замикання?


Правила користування побутовими електроприладами

Щоб запобігти ураженню електричним струмом, не можна: • залишати електроприлади ввімкненими без догляду;

 • користуватися несправними приладами, саморобними по­бутовими приладами, особливо великої напруги;

 • вмикати в одну розетку одночасно декілька приладів;

 • торкатися оголених ділянок у місцях з'єднання приладів з клемами, вилкою, між собою;

 • використовувати електричні прилади не за призначенням та не ознайомившись попередньо з інструкцією.

Правила поведінки пасажира в автомобілі

Пасажир в автомобілі має поводитися так: • посадку та висадку з легкового автомобіля слід здійснюва­ти не на проїзній частині, а в спеціально відведених місцях або біля бордюру і лише після повної зупинки транспорту; і найголовніше — не зі сторони руху транспорту;

 • під час руху автомобіля не можна відволікати водія; чіпати ручки дверей; гратися гострими предметами; висовувати руки і голову у вікна автомобіля;

—- треба обов'язково користуватися ременями безпеки.
Запобігання виникненню пожеж від електричного струму та правила гасіння таких пожеж. Дії учнів при пожежі

Для запобігання ушкодженню ізоляції і виникненню коротких замикань (і як наслідок — пожежі) не дозволяється: • зафарбовувати й білити шнури і проводи; вішати на них будь-що;

 • допускати зіткнення електричних проводів з телефонни­ми, з теле- і радіоантенами, гілками дерев і покрівлями споруд;

 • використовувати як провідник електричного струму теле­фонні і радіопроводи;

 • довільно вбивати в стіни гвіздки, це може призвести до ушкодження скритої ізоляції;

 • самостійно проводити ремонт електророзеток, переноси­ти електропроводку.

Під час виникнення пожежі у приміщенні школи учні ма­ють виконувати накази і розпорядження вчителів. План евакуації школярів має знаходитися у рамці під склом на видному місці. На ньому позначено також аварійні та запасні виходи.

Не можна ховатися у кабінетах, підсобних приміщеннях, туалетах тощо.

Під час евакуації треба поводитися організовано та не під­даватися паніці.
ОБЕРЕЖНО, РТУТЬ!

Усі ми бачили стовпчик ртуті в медичному тер­мометрі. Але цей метал — небезпечна речовина. Вона у 13,5 разу важча за воду, температура плав­лення +38,9°С.

Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні, у високій кон­центрації викликають гострі отруєння. Потрапивши до організму через органи дихання, ртуть залишаєть­ся там назавжди.
ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ


 1. Назвіть причини виникнення пожежі.

 2. Як слід діяти при виникненні пожежі?

 3. Що треба робити при отруєнні чадним газом?

 4. Назвіть основні правила користування газовими пли­тами.

 5. Які речовини вважаються пожежнонебезпечними?
  6. Чому не можна водою гасити пожежу, яка виник­ла внаслідок зіпсованої електропроводки


Основні види дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Поведінка при ДТП

Найбільш розповсюджені види ДТП — це наїзд на пішохода, зіткнення, перекидання автотранспорту.

Існує декілька правил для тих, хто виявився свідком або учасником ДТП:


 • за будь-яких обставин не залишати постраждалого без до­помоги;

 • негайно сповістити про пригоду в ДАІ (це не обов'язково у разі відсутності жертв, а в учасників — претензій одне до одного);

 • намагатися максимально зберегти всі сліди пригоди;

 • свідкам наїзду або аварії, після якої водій покинув місце пригоди, слід запам'ятати та записати номер, марку, колір і будь-які прикмети машини та водія, викликати «швидку до­помогу», сповістити дорослих та працівників ДАІ.

Домедична допомога постраждалим від пожежі

 • Швидкість і якість надання домедичної допомоги визначається підготовленістю осіб, які знаходяться поруч. Якщо хтось постраждав від пожежі, слід:

 • заспокоїти постраждалого, покликати дорослих;

 • якщо під рукою немає води, накинути на постраждалого цупку тканину;

 • як тільки вогонь згасне, зняти тканину, щоб не травмувати обгорілу шкіру;

 • не зривати одяг з обгорілого тіла, акуратно розрізати його ножицями і зняти те, що знімається;

 • до приїзду лікарів накласти на опік суху й чисту тканину.

Ознаки отруєння. Запобігання отруєнню чадним газом. Домедична допомога при отруєннях

При отруєнні чадним димом або газом спочатку з'являється головний біль, потім запаморочення, загальна слабкість, сон­ливість, нудота, починається блювота. Потерпілий може знепри­томніти, можливі зупинка дихання і навіть — летальний кінець. Необхідно негайно: • сповістити дорослих про випадок, викликати лікаря;

 • винести постраждалого на повітря;

 • прикласти до носа потерпілого ватку з нашатирним спиртом.

Забороняється постраждалому давати пити (можна тільки змо­чити губи та обличчя), будь-які ліки.
ЯК ПРАВИЛЬНО КУПАТИСЯ

Яка вода вважається такою, що підходить для ку­пання? Зазвичай у дорослої людини температура 20°С не викликає небезпечного переохолодження. Діти, і люди похилого віку та дуже худі потребують теплі­шої води.

У воду не слід кидатися стрімголов. Через різницю температур шкіри і води може статися запаморочен­ня, викликане різким спазмом сосудів.

ЗАПОБІГАННЯ ОТРУЄННЮ


 1. Чи можна отруїтися їстівними грибами?

 2. Чи можна їсти сирі гриби?

 3. Як запобігти отруєнню грибами?

 4. Як ви вважаєте, чи може цвіль бути корисною?
 1. Які отрутні хімічні речовини ви знаєте?

 2. Як запобігти отруєнням хімічними речовинами?

8. За допомогою якої хімічної речовини дезінфікують приміщення?

Вогнепальна зброя не забава. Небезпечність користування мисливськими рушницями, виготовлення та випробування вибухових пакетів

Вогнепальна зброя — не забава. Якщо в домі є мисливська рушниця або якась інша зброя, вона повинна зберігатися у спе­ціальному сейфі або дерев'яному ящику, які не дають можли­вості доступу стороннім особам.

Неповнолітнім та особам без спеціального дозволу зброю вдома тримати не можна.

Необережне поводження з предметами, призначення яких ви не знаєте, та вибухонебезпечними речовинами може при­звести до нещасного випадку. Тим більше дітям не можна ви­готовляти вибухові чи вогненебезпечні предмети, перевіряти їх на міцність.

Вкрай небезпечно кидати їх у вогонь, бавитися побли­зу них сірниками чи запальничками. Вибухова речовина, що знаходиться всередині, може вибухнути та завдати великої шкоди.

Балони зі стисненим газом при ушкодженні чи перегріван­ні на сонці також можуть вибухнути.


Правила безпечної поведінки на воді та біля води

Щоб приємно провести біля води вільний час, слід дотримува­тися таких правил: • діти повинні купатися обов'язково під наглядом дорослих; учитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;

 • не купайтеся і не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально обладнаних місцях;

 • не можна запливати за обмежувальні знаки;

 • слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або велика течія;

 • якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово і плавно повертаючи до берега;

~ не купайтеся у холодній воді, щоб не сталося переохоло­дження;

 • не треба купатися довго, краще купатися декілька разів по 20—30 хв;

 • не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть спричини­ти шкоду;

 • не подавайте навмисних сигналів про допомогу;

 • не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги.

ГРИБ-ВЕЛЕТЕНЬ

 • За розміром гриби можуть дуже різнитися. Є гри-би-малюки (заввишки лише 1 мм), а є — велетні. Дуже незвичайний рідкісний їстівний гриб-баран. У короткого й товстого кореня з'являється безліч сплюснених куче­рявих м'ясистих листиків. Зовні гриб схожий на головку капусти або на морську губку. Він досягає у діаметрі 35 см, а важить до 3 кг. Але зривати цей гриб не мож­на: він занесений до Червоної книги України.

Користування газом

 1. Як впливає газ і продукти його згоряння на організм людини?

 2. Які правила користування газовими приладами ви знаєте?

 3. Що треба робити при виявленні витоку газу?

 4. Які ознаки отруєння газом?

 5. У чому полягає перша допомога постраждалому при отруєнні газом?


Безпека руху велосипедиста

Велосипед є транспортним засобом пересу­вання, і на нього також поширюються правила дорожнього руху.

Правила користування велосипедом:


 • кататися на дитячому велосипеді може навіть малюк, але тільки на закритих для руху машин майданчиках, стадіонах та інших безпечних місцях;

 • їздити на велосипеді по дорогах дозволяється з 14 років;

 • велосипед має бути обладнаний світловідбивачами — спереду білого кольору, з боків — оранжевого, ззаду — червоного;

Велосипедистові забороняється:

 • рухатися по проїзній частині, коли поряд є велосипедна доріжка;

 • рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

—- під час руху триматися за інший транспортний засіб;

 • буксирувати велосипед;

 • їздити, не тримаючись за кермо та знімати ноги з пе­далей;

— керувати велосипедом із несправним гальмом і звуко­вим сигналом, а також без освітлення у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості.
Основні правила пожежної безпеки під час відпочинку в лісі

Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але основною причиною виникнення пожеж у лісі є необереж­ність людини. Пам'ятайте, що украй небезпечно: • кидати палаючі сірники, недокурки;

 • палити суху траву;

 • розводити вогнища;

 • залишати в лісі промаслені або просочені іншою горючою речовиною шматки тканини.

Запобігання отруєнню хімічними речовинами

Отруйними речовинами, що найчастіше зустрічаються в побуті, є хлор, ртуть, аміак та ін.існують правила, які допоможуть вам уникнути хімічних отруєнь: • не можна брати в руки та вживати невідомі речовини;

 • якщо ви випадково розбили склянку з хімічною речовиною, негайно одягніть вологу марлеву пов'язку, провітріть приміщення, сповістіть про цей випадок дорослих;

 • якщо ви відчули незнайомий запах або побачили розлиту рідину, негайно залиште це місце, сповістіть дорослих.


ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ

 1. Куди необхідно звернутися при виявленні незнайо­мих предметів?

 2. Чи здатний вибухнути боєприпас після тривалого пе­ребування у воді?

 3. Наведіть приклади вибухонебезпечних предметів.

За яких умов збільшується ймовірність натрапити на боєприпаси
З ІСТОРІЇ СТВОРЕННЯ ВЕЛОСИПЕДА

Велосипед — це також транспортний засіб. Він ру­хається завдяки ланцюговій передачі від ножних пе­далей до заднього колеса. У XVII ст. у Німеччині й Франції з'явилися перші прототипи велосипеда: чо­тириколісні візки-самокатки. На межі XIX ст. у Росії був побудований перший двоколісний велосипед. В Україні промисловий випуск велосипедів датується 1923 р., їх розпочав Харківський велосипедний завод.


Заходи з безпеки під час збирання металевого брухту. Правильні дії під час виявлення ВНП

Особливо уважними треба бути при збиранні металевого брухту. При виявленні незнайомих предметів негайно сповіс­тити про це класного керівника або когось із дорослих. Вибу­хові предмети являють високу загрозу здоров'ю і життю лю­дей, отже, не можна ризикувати через власну недбалість або необережність.Правила поведінки при виявленні обірваного електричного проводу

Небезпечно наближатися до обірваного електричного прово­ду. Якщо провід не покрито ізоляцією, то він становить загро­зу для життя людини. Доторкнувшись до нього, можна отри­мати ураження внутрішніх органів.

Відкинути провід можна лише за допомогою сухої дере­вини чи гуми.

Якщо ви побачили обірваний електричний провід, не тор­кайтеся його та не намагайтеся прибрати. Негайно повідомте дорослим про місцезнаходження обриву.


Підсумкове заняття. Самозахист від ДТП

Кращим засобом самозахисту від ДТП є виконання правил до­рожнього руху. Досягти цього можна, завжди дотримуючись пішохідної дисципліни, а саме: • не переходити дорогу на червоне світло незалежно від на­явності на ній автомобілів;

 • не вибігати на проїзну частину з тротуару, можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;

 • ходити лише тротуарами, а якщо вони відсутні — по узбіч­чю, обов'язково повернувшись обличчям до транспорту, що рухається,— тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід — водія;

 • зібравшись переходити вулицю, спочатку подивитися ліво­руч, а, дійшовши до середини,— праворуч;

 • на дорозі відстань до автомобіля залежить від швидкості, з якою той рухається, отже, навчіться розраховувати, коли до авто далеко, а коли — близько; при цьому пам'ятайте, що навіть при швидкості 60 км/год гальмовий шлях авто­мобіля буде довшим за 15 метрів.

Пам'ятайте, що причиною ДТП може стати не тільки наїзд автомобіля або мотоцикла, але й велосипеда. Нерідко саме ве­лосипедисти є джерелом напруженості на вулицях, у дворах. Чітко визначте для себе межі території для прогулянок, вули­ці переходьте тільки в групі з іншими пішоходами.
З ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ АВТОМОБІЛЬНОГО ТРАНСПОРТУ

Більш ніж 100 років тому німецькі інженери Карп Бенц і Готліб Даймлер створили свій автомобіль. У царській Росії автомобільного виробництва не було. І коли на вулицях Москви влітку 1899 р. вперше з'явився легковий автомобіль німецької фірми «Бенц», жителі з тривогою та здивуванням дивилися, як він із гурко­том пересувався у хмарі пилу та газів. Через поганий стан доріг автомобіль швидко зламався.ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ НА ВОДІ

 1. Яких правил треба дотримуватися, підпливаючи до людини, яка потопає?

 2. Чим відрізняється купання у морі від купання у річці та ставку?

 3. Яким чином можна допомогти людині, яка прова­лилася під кригу?

4.*Яке положення тіла повинно бути у людини, яку на плоту або на катері закачало?
Підсумкова бесіда. Пожежна безпека

Якщо виникла пожежа — облік часу йде на секунди. Не тре­ба панікувати. Пам'ятайте, що необхідно остерігатися задим­леності, високої температури, загазованості, обвалу конструк­цій та споруд, вибухів технічного обладнання, падіння дерев (якщо пожежа в лісі). Найбільш небезпечними точками виник­нення пожеж зазвичай стають ті частини квартири, де знахо­дяться електричні прилади та опалювальні пристрої, а також місця для зберігання вугілля, дров, бензину (підвали, горища, балкони, гаражі).Підсумкова бесіда. Обережність дітей під час літніх канікул запорука життя та здоров'я

Не забувайте про правила безпеки під час канікул.

Пам'ятайте — випадково виявлені боєприпаси несуть у собі 1 велику небезпеку! Знищувати небезпечні предмети можуть І тільки спеціальні команди підривників.

Не можна гратися з вогнем, це може привести до трагіч­них наслідків.

Відпочиваючи влітку біля водоймищ, не забувайте про пра-і вила поведінки на воді.
Дія води на організм людини. Як правильно купатися

Вода є найціннішим даром природи. Без їжі людина може про­жити понад місяць, а без води — декілька днів. Наявність води відіграє вирішальну роль у збереженні життя та здоров'я лю­дини. Джерельна вода — найбезпечніша та найсмачніша. Воду з проточних водойм слід кип'ятити.

Приємно відпочивати біля води, але пам'ятайте, як слід пра­вильно купатися:


 • купатися рекомендовано вранці і ввечері;

 • не слід купатися наодинці;

 • не підпливайте до коловоротів, пароплавів і катерів;

 • не стрибайте головою униз, де невідома глибина.

Не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм у морі, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тільки природі, але й людині!

Правила поведінки поблизу електрощитової, лінії електропередач

Небезпечно знаходитись поблизу електричних щитків і лінії електропередач. Не можна торкатися проводів під напругою. Необачний рух може призвести до ураження електрострумом.


ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО ГРИБИ?

Розміри грибів можуть дуже різнитися. Є гриби - велетні діаметром до 1,5 м, є гриби-малюки діаметром усього 1 мм, а є мікроскопічні гриби, які можна поба­чити тільки під мікроскопом.

іноді гриби, які не можна їсти людині, не спричиня­ють шкоди тваринам. Наприклад, мухоморами не по­стійно, але із задоволенням ласують лосі.
ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ


 1. Розставте на схемі дорожні знаки (див. с. 48).

 2. Які правила переходу дороги після зупинки транспорту.

 3. Як треба вчинити, коли сигнали регулювальника су­перечать сигналам світлофора?

 4. Ви стали свідком ДТП. Що треба зробити?

 5. Назвіть правила безпеки руху велосипедиста.

6.* У яку пору року найчастіше трапляються випадки дитячого травматизму? Чому?
ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ У ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ

Ми з вами кожен день користуємось громадським транс­портом: автобусом, маршрутним таксі, тролейбусом чи трам­ваєм. І мало хто замислювався над тим, що скупчення людей у замкнутому просторі, який пересувається з великою швидкіс­тю, означає ситуацію підвищеного ризику. Досвід користуван­ня громадським транспортом допоміг створити звід правил, які допомагають людині співіснувати з машинами. У повсяк­денному житті слід дотримуватися таких правил.

У пізній час уникайте малолюдних зупинок. Очікуючи транс­порт, стійте на добре освітленому місці поряд із людьми.

На зупинках не повертайтеся спиною до транспорту, що рухається; а коли машина наближається до зупинки, не нама­гайтеся стати в першому ряду нетерплячого натовпу — вас мо­жуть виштовхнути під колеса.

Автобус і тролейбус обходьте позаду, трамвай — попе­реду, будь-який транспорт може закрити собою інший, який рухається позаду ще з більшою швидкістю.

Не спіть, коли транспорт рухається: небезпечно не стіль­ки проґавити потрібну зупинку, скільки травмуватися при різ­кому гальмуванні або маневруванні.

Не притуляйтеся до дверей, уникайте їздити на сходинах і в проході. Якщо є можливість, користуйтеся проїзними квит­ками, це позбавить вас додаткового пересування салоном і не відволікатиме вашу увагу.
Не забувайте про кримінальну безпеку!

* Не задивляйтеся у вікно, якщо на підлозі стоїть ваша сумка, тримайте її при собі; притуліть речі до стінки, якщо ви стоїте.


Пам'ятайте, що в громадському транспорті часто діють кишень­кові злодії, а їх улюблені місця — у проході та біля дверей.

Намагайтеся не сідати в порожні автобуси, тролейбуси, трамваї. А якщо ви єдиний пасажир і їдете пізно, то сідайте ближче до водія, не біля вікна, а біля проходу, тоді до вас незручно буде підсісти. Якщо у вагоні з'явився агресивний або розв'язний пасажир, відверніться від нього і не зустрічайтеся з ним поглядом.

У ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ НЕ ВИКЛЮЧЕНІ ВИПАДКИ ПОЖЕЖ

* Якщо в салоні виникла пожежа, негайно повідомте про це водія та пасажирів; попросіть зупинитися і відчинити двері або натисніть кнопку аварійного відкриття дверей. Постарайтеся за­стосувати для гасіння вогнища вогнегасник у салоні або інші під­ручні засоби.

При блокуванні дверей для евакуації застосовуйте аварійні люки вгорі та виходи через бокове скло. При евакуації будь­те обережні, бо металеві частини трамваїв і тролейбусів мо­жуть виявитися під напругою через порушення захисної ізоляції. При горінні резини та пластику виділяються отруйні гази, тому салон залишайте швидко, закривши ніс та рот мокрою хусти­ною або рукавом.
ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ В МЕТРОПОЛІТЕНІ

Метро — швидкісний і зручний вид транспорту, яким ко­ристується переважна більшість жителів нашого міста. Прави­ла безпеки пасажира метрополітену нескладні. Основні з них викладені в «Правилах користування метрополітеном», які є (або мають бути) в кожному вагоні.

Метро являє собою складний і налагоджений механізм. Якщо ним користуватися не за правилами, можна легко ство­рити небезпечну ситуацію, перш за все, на ескалаторі. Якщо ви не тримаєтесь за поручень, то при екстреній зупинці інерція руху кине вас уперед. Тримайте портфелі або сумки біля себе, щоб вони не впали і не збили інших пасажирів. Не біжіть еска­латором, при терміновій зупинці ваша швидкість стане вдвічі-втричі більшою. Не сідайте на східці ескалатора, адже люди­на, яка сидить на сходинах, має всі шанси не тільки застрягти в них полами одежі, а й пірнути головою вниз.

В усіх небезпечних випадках черговий повинен зупинити ес­калатор. Але якщо допомога запізнюється, попросіть пасажи­рів натиснути кнопку аварійного гальма на балюстраді.

Екстремальні ситуації на платформі виникають рідше, але й тут можна уникнути зайвого ризику. Не підходьте до краю платформи: хтось може вас штовхнути, ви самі можете осту­питися та впасти, потяг може зачепити вас дзеркалом тощо. Навіть при посадці є ризик опинитися на рейках: натовп може виштовхнути вас поміж вагонів.

Щоб уникнути більшості нещасних випадків у метро, запам'ятайте такі рекомендації.

Очікуючи потяг, стійте там, де невелике скупчення людей (найчастіше це середина платформи), далі від краю.

Підходьте до дверей вагону тільки після зупинки потягу і по­чекайте, доки вийдуть пасажири. Якщо у вагоні багато людей, пропустіть один-два потяги, щоб не бути здавленим у натовпі, заходьте та виходьте в числі останніх.

Якщо ви щось упустили на рейки, не намагайтеся само­стійно це дістати, у чергового є спеціальні кліщі.

Якщо ви самі опинилися на колії, не підтягуйтеся за край плат­форми: по ній проходить контактна рейка під напругою у 800 вольт.

Якщо потяг ще не виїжджає на станцію, а ви опинилися на рейках, треба бігти до «голови» платформи (туди, де зе­лене світло й електронний годинник) — ви встигнете, тому що машиніст і так почне гальмувати.

Якщо потяг вже показався, залишається лягти проміж рейок — глибина лотка розрахована таким чином, щоб ходова частина вагону не дістала до людини, що лежить на рейках.

Якщо ви побачили, що хтось упав поміж вагонів потягу, який стоїть на платформі, дайте знати про це машиністу, роз­махуючи руками (перед відправленням він спостерігає за плат­формою через дзеркало), і сповістіть черговому по станції. * Будьте обережні з невідомо ким залишеними валізами, коробками, сумками: усередині може бути вибухівка. На цей випадок на кожній станції є спеціальна кімната, де підозріла знахідка дочекається саперів.

Під час аварії або технічних неполадок на колії, коли по­тяг зупиняється в тунелі, зберігайте спокій і виконуйте всі роз­порядження робітників метрополітену.

І не забувайте про головне — про взаємну ввічливість та до­тримання суспільного порядку. Адже кинута на платформі бана­нова шкірка, морозиво або жувальна гумка можуть спричинити трагедію. Притримуйте за собою вхідні двері, щоб не вдарити людину, яка йде за вами.


ПАМ'ЯТКА БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ ВДОМА ТА НА ВУЛИЦІ

Якщо ви залишилися вдома без дорослих, нікому чужому не відчиняйте двері. На питання незнайомих людей, чи є тато та мама, краще відповісти, що батьки зараз відпочивають.

На телефонні дзвінки з питанням, чи є батьки вдома або коли вони повернуться з роботи, треба відповідати, що вони зараз зайняті й запитати, коли й кому зателефонувати.

Ніколи не запрошуйте додому малознайомих хлопців і дівчат.

Не хваліться перед людьми тим, що у вашій квартирі є до­рогі речі, такі як відеоапаратура тощо.

Не носіть із собою великі суми грошей, а якщо таке ста­неться — не хваліться цим.

Знайомте своїх друзів із батьками.

Не лякайтеся, коли, знаходячись у квартирі, почуєте, що хтось намагається відчинити вхідні двері, голосно запитайте: «Хто там?». Якщо двері продовжуватимуть відчиняти, зателе­фонувавши 02, викличте міліцію та вкажіть точно адресу. Потім з балкону чи вікна голосно покличте на допомогу.

Виходячи з дому, не забувайте зачинити балкон, кватир­ки, особливо якщо живете на нижніх поверхах.

• Не залишайте у дверях записок, бо це привертає увагу сторонніх людей.

Будьте уважними із ключами від квартири, не залишайте їх у поштовій скриньці та в інших місцях. У випадку пропажі клю­чів відразу сповістіть батьків, щоб замінити дверні замки.

На вулиці будьте уважним. Переходьте проїзну частину тільки на зелений сигнал світлофора або по пішохідному пере­ходу. Пам'ятайте, що водій не завжди може попередити біду, якщо ви порушили правила вуличного руху.

* Не стійте близько біля автомобіля, який зупинився.


 • Не сідайте до незнайомих в автомобіль, щоб покататися, якщо навіть дуже хочете або запізнюєтеся.

 • Якщо незнайомці запросили вас послухати музику, поди­витися фільм, погратися із собакою (може бути будь-яка інша пропозиція) — не поспішайте погоджуватися, перш ніж це зро­бити, спитайте у батьків або вчителів.

» Не заходьте в ліфт з незнайомими людьми без батьків.

* Якщо у дворі або біля школи хлопці вимагають гроші, не­


гайно зверніться до дорослих і по можливості до міліції.

Не розмовляйте на вулиці з п'яними, навіть знайомими людьми, бо п'яна людина сильно змінюється, її вчинки можуть бути непередбачуваними та жорстокими.

Якщо відчуваєте, що вас переслідують, зайдіть до мага­зину або іншої установи. Можна попросити працівника цієї ус­танови провести вас додому.

Необхідно знати, що все нове, незнайоме може нести в собі небезпеку. Незнайомі предмети, пакети, банки та інше не можна відкривати, нюхати, брати в руки, кидати у вогонь, бо в них можуть бути отруйні речовини.

Не грайтеся сірниками, петардами, бенгальськими вогня­ми, свічками, не розпалюйте багаття, не вмикайте незнайомі електроприлади, не проводьте самостійно досліди у відсутності батьків, бо це може стати причиною пожежі.

У випадку необхідності телефонуйте: 1. — пожежна безпека

 2. — міліція

 3. — «Швидка допомога»

 4. — газова служба

Будьте уважними! Бережіть себе!

За допомогою звертайтеся дб батьків та вчителів —-

вони ваші перші помічники та порадники.
Каталог: olderfiles
olderfiles -> Міський методичний кабінет екскурсія «Спостереження за осінніми змінами у живій та неживій природі»
olderfiles -> Наукових праць
olderfiles -> Державний стандарт початкової загальної освіти Згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»
olderfiles -> Розділ ІІ. Наша зірочка Даша Бондарчук
olderfiles -> Історія держави І права України у 2-х томах том І
olderfiles -> Формування мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку народознавчими засобами 2010 р. Укладачі
olderfiles -> Першотравнева райдержадміністрація відділ освіти методичний кабінет
olderfiles -> Задача на спільну роботу. Мета: Забезпечити засвоєння учнями вміння розв’язувати задачі на спільну роботу
olderfiles -> Методичні рекомендації до організації і проведення уроків узагальнення і систематизації знань учнів на початок навчального року


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал