Науки, що вивчають природуСкачати 95,58 Kb.
Дата конвертації05.12.2016
Розмір95,58 Kb.
ТипУрок
Урок 1

Тема: Науки, що вивчають природу

Мета: сформувати знання про науки, що вивчають природу; розвивати вміння синтезувати й аналізувати знання, застосовувати їх на практиці в різних умовах.

Хід уроку

Послухайте, як дихає земля,

Як щирістю і ласкою розкрилась,

Немов маленьке сонне немовля,

Неначе мати, що над ним схилилась.

І навіть всі замовкли солов'ї,

Бо дихання Землі зачарувало.

А ні шелесь, замріялись гаї,

А зорі з неба падать перестали.

—Цими словами автор хоче сказати, що все в природі взаємопов'язане, що все відбувається за принципом закономірності. Коли дихає Земля, все навколо призупиняє свою діяльність, бо Земля відпочиває. А саме від землі бере початок все живе. Бере початок також і існування людського організму, який залежить від тих змін, що відбуваються в природі.

Світ, в якому ми живемо, цікавий і різноманітний. Людина завжди хотіла знайти відповідь на запитання: як цей світ влаштований? Багато сотень років знадобилось людині, щоб побувати у всіх куточках планети, дізнатися, із чого складаються хмари, ґрунт, звідки тече річка, чому росте ліс, який вік має Всесвіт, яке місце займає Земля у Всесвіті.

Вивчаючи елементи природознавства в курсі «Я і Україна» у початковій школі, ви вже відкрили для себе багато цікавого в світі, що нас оточує, зробили перші кроки в розгадуванні таємниць природи. Природознавство, яке ви вивчатимете у 5 класі дасть змогу сформувати у вас уявлення про цілісність природи та місце людини в ній, засвоїти знання про Землю та інші небесні тіла, склад та властивості повітря, води, форми поверхні Землі та інші чинники, що впливають на життя на нашій планеті.

Давайте згадаємо:


 • Що таке природа? ( Природа—все те, що оточує людину)

 • Наведіть приклади природи? (Сонце, Земля, людина, вода, повітря, рослини, тварини…)

 • На які види поділяється природа? (жива і нежива)

 • Чим відрізняється жива природа від неживої? (живе—народжується, дихає, росте, живиться, відмирає)

Заповніть таблицю: наведить приклади

Жива природа

Нежива природа


Вивчення нового матеріалу

Кожна людина має власний погляд на світ, але яким би він не був, людина завжди милувалася красою природи і намагалася зрозуміти: чому це саме так? Чому небо синє? Чому тече річка? Куди зникає вода після дощу? Чому трава зелена?

Природа постійно змінюється. Усі ці зміни в природі називаються явищами. Приклади явищ природи: іде дощ, світить сонце, дує вітер, жовкне листя…Явищ багато. Людина намагалася їх пояснити, передбачити, щоб їх не боятися і жити в злагоді з навколишнім світом. Для полегшення вивчення природи її явища розділяють на групи, поясненням яких займаються різні науки.

Отже, природознавство—це сукупність наукових знань про природу. Знання про природу люди накопичували з давніх-давен і передавали з покоління в покоління. Без них вони просто не змогли б жити. Наприклад, чумаки (зорі), корисні копалини для будівництва, зброї, добування солі тощо.

В результаті пізнання людиною природи виникли різні науки, які називаються природничими. Зараз ми з вами завітаємо в гості до кожної науки. Здійснюючи навколосвітню подорож по природничим країнам, ми познайомимось із місцевими жителями-вченими, дізнаємось чим вони займаються у своїх країнах, що вони досліджують. Отже, поїхали!!!

Перша зупинка «Фізика». У перекладі з грецької означає «природа». В цій країні вчені-фізики вивчають фізичні процеси, які пов'язані з переміщенням тіл, зміною їх форм, температури тощо. Наприклад, рухається автомобіль, нагрівається вода, летить м'яч, горить світло, діє магніт.


 • Давайте пригадаємо, з курсу початкової школи, а які ще фізичні явища ви можете назвати? (________________)

Першим жителем країни був давньогрецький вчений Арістотель, який стверджував, що тіла рухаються тільки тоді коли на них діє яка-небудь сила. А ось завдяки англійському вченому Ісааку Ньютону почала розвиватись наука Механіка. Поважними жителями країни Фізики були Альберт Енштейн, Ю. Кондратюк, С. Корольов, І. Сікорський, які допомогли розвиватись науці Фізиці.

Їдемо далі і наступною нашою зупинкою буде країна «Хімія». Хімія—це наука про речовини та їхнє взаємоперетворення. Наприклад, іржавіє залізо, горить вугілля, гниє листя. • Давайте пригадаємо, а які ще хімічні явища ви знаєте? (_______________)

Засновником сучасної хімії вважається англійського вченого Роберта Бойля. Першими жителями країни «Хімії» є Демокріт, Джозеф Пріслі, Антуан Лавуазьє, Михайло Ломоносов, Дмитро Менделєєв. З їх допомогою та багато інших вчених-хіміків наука Хімія розвивається і наше сучасне життя не можна уявити без неї.

Наступною зупинкою у нашій подорожі буде країна «Біологія». У перекладі з давньогрецької мови дослівно означає «наука про життя». В країні вчені-біологи вивчають біологічні явища, які відбуваються з живими організмами.Наприклад, проростає насіння рослини, людина дихає, трава відмирає.

 • Назвіть мені, будь ласка, які ви знаєте біологічні явища? (_______________)

Засновником Біології вважають давньогрецького лікаря Гіппократа. Він був також основоположником медицини. Почесні жителі країни «Біології» є Аристотель, Ібн Сіна (Авіцена), Чарльз Дарвін, Іван Павлов, Володимир Вернадський та багато інших, які працювали над розвитком біології.

Четвертою нашою зупинкою буде країна «Географія». У перекладі означає «наука про землю». Явища, які вивчає географія характерні для певних місцевостей Землі. Наприклад, вітер, землетрус, виверження вулкану. • А хто пригадає, які географічні процеси ви вивчали в початковій школі? (_______)

Засновником науки географії вважають Ератосфена. Започаткували географію (самі того не підозрюючи) купці-мореплавці, які відкривала нові шляхи та держави, вигідні для торгівлі. Це такі, як Марко Поло, Христофор Колумб, та багато інших. А ось уже з ХVІ ст. починаючи з експедиції Фернан Магеллана, який довів кулястість Землі, починається ера дослідження.

Фізхвилинка. Давайте трохи перепочинемо:

Трава—низенька-низенька,

Дерева—високі-високі,

Вітер дерева колише, гойдає,

То вправо, то вліво,

То вниз пригинає.

Птахи летять, відлітають,

А учні тихенько за парти сідають

І природознавство вивчають.
Наступною зупинкою буде країна під назвою «Астрономія», яка в перекладі означає «наука про космос». Жителі цієї країни досліджують і вивчають астрономічні явища, які пов'язані з рухом небесних тіл. Наприклад, зміна дня і ночі, рух комети, падіння метеориту.


 • А які ви можете назвати мені явища пов'язані з космосом? (__________)

Першим мислителем цієї країни був польський вчений Микола Коперник, який стверджував, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки. Найбільш відомими жителями країни Астрономії вважають Джордано Бруно, Галілео Галілея, а також Юрій Гагарін і Леонід Каденюк.

І ось ми з вами наблизились до останньої країни нашої подорожі, яка останнім часом нам з вами дуже необхідна. Це країна «Екологія». Вона виникла зовсім недавно. Вивчає і досліджує Екологія взаємозв’язки організмів між собою та навколишнім середовищем. Знання цієї науки допомагають захистити організми від негативного впливу як природних явищ, так і господарської діяльності людини. Засновником «Екології» вважають Володимира Вернадського.

Наша подорож дійшла кінця. Ми з вами відвідали країни, про які ви знали, які ви вивчали у молодшій школі, але не знали їх імена.

Закріплення вивченого матеріалу.

Для того, щоб закріпити все те, що ви вивчили під час нашої подорожі ми з вами трошки пограємось.Гра «Павучок»

Запишіть на лапках павучка , які науки ви запам’ятали.

Гра «До якої науки?»

Є науки. Є явища. Завданням, як найшвидше поєднати явища з наукою, яка вивчає ці явища. 1. Падіння листя з дерева -

 2. Горить вугілля -

 3. Проростання насіння рослин -

 4. Виверження вулкану -

 5. Рух планет -

 6. Охорона природи -

Гра «Вірю—не вірю»

Поставьте +(вірю) чи – (не вірю) 1. Фізика вивчає рух тіл. (----)

 2. Географія вивчає лише живу природу. (----)

 3. Екологія досліджує взаємодію живих організмів між собою. (----)

 4. Хімія досліджує лише природні явища. (----)

 5. Техніку польоту голуба досліджує хімія. (----)

 6. Особливості поведінки горобця досліджує біологія. (----)

 7. Біологія вивчає живу природу. (----)

 8. Хімія вивчає процеси перетворення і взаємодії речовин. (-----)

 9. Утворення нових речовин у процесі горіння вивчає географія. ( -----)

 10. Фізика досліджує лише штучні механізми. (-----)

 11. Дихання тварин вивчає біологія. (---)

Ще багато існує нерозкритих питань про природу, довкілля, Всесвіт! А чи знайдемо відповіді на них,—залежить тільки від нас з вами, нашої роботи на уроках природознавства, а також від бажання вчитися!

Бажаю вам успіхів у цій складній і цікавій справі. А я вам у цьому буду допомагати на кожному уроці!

Домашнє завдання.

1. Опрацювати §1 підручника.

2. Дати усно відповіді на запитання в кінці тексту.

3. Виконайте міні-проект «Визначні вчені-натуралісти». Виберіть науку, яка вам подобається, потім відомого вченого т а підготуйте розповідь про нього в мережі Інтернет на сайті http://wikiwall.ru/ - це створення електронної газети. Фото, видео, інформацію бери із Інтернету. Якщо тебе важко, то нехай допоможуть тебе твої батьки. Потім посилання на газету та робочий зошит надішли на почтову скриньку мені – твоєму вчителю данильченко Ользі Василівні - kariatida97@rambler.ru


Успіхів тебе!

Робочий зошит

Клас ________________Прізвище _______________________________________ 1. Заповніть таблицю: наведить приклади

Жива природа

Нежива природа
 1. Питання

 • які ще фізичні явища ви можете назвати? (________________) • які ще хімічні явища ви знаєте? (_______________) • які ви знаєте біологічні явища? (_______________)

 • які географічні процеси ви вивчали в початковій школі? (_______)

які ви можете назвати мені явища пов'язані з космосом? (__________)
 1. Гра «Павучок»

Запишіть на лапках павучка , які науки ви запам’ятали. 1. Гра «До якої науки?»

Є науки. Є явища. Завданням, як найшвидше поєднати явища з наукою, яка вивчає ці явища.

 1. Падіння листя з дерева -

 2. Горить вугілля -

 3. Проростання насіння рослин -

 4. Виверження вулкану -

 5. Рух планет -

 6. Охорона природи - 1. Гра «Вірю—не вірю»

Поставьте +(вірю) чи – (не вірю)

 1. Фізика вивчає рух тіл. (----)

 2. Географія вивчає лише живу природу. (----)

 3. Екологія досліджує взаємодію живих організмів між собою. (----)

 4. Хімія досліджує лише природні явища. (----)

 5. Техніку польоту голуба досліджує хімія. (----)

 6. Особливості поведінки горобця досліджує біологія. (----)

 7. Біологія вивчає живу природу. (----)

 8. Хімія вивчає процеси перетворення і взаємодії речовин. (-----)

 9. Утворення нових речовин у процесі горіння вивчає географія. ( -----)

 10. Фізика досліджує лише штучні механізми. (-----)

 11. Дихання тварин вивчає біологія. (---)
 1. Міні-проект «Визначні вчені-натуралісти» _______________

Каталог: 2014distanzia
2014distanzia -> Урок №1 Тема Повторення вивченого. Усне й писемне мовлення. Звуки і букви. Норми української вимови
2014distanzia -> Тема. Календарно-обрядові пісні зимового циклу: «Ой хто, хто Миколая любить», «Засівна», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Нова радість стала»
2014distanzia -> Урок №5 ( 9 10) Тема Дзвінкі й глухі приголосні. Діалог "У магазині іграшок"
2014distanzia -> Урок Тема: повторення. Частини мови, основнi способи їх розпiзнавання. Iменник. Iменники, що означають назви iстот I неiстот
2014distanzia -> Чергування е о після ж, ч, ш
2014distanzia -> Урок №2 Тема. Повторення та узагальнення вивченого у восьмому класі. Просте речення. Двоскладне й односкладне просте речення
2014distanzia -> Тема. Вступ. Художня література як одна з форм духовної діяльності людини. Функції художньої літератури. Багатозначність художнього образу. Різновиди образів. Аналіз художнього твору
2014distanzia -> Суспільно-історичні умови розвитку української літератури XX ст., Основні стильові напрями
2014distanzia -> Урок №2 11б тема. Українська мова у світі. Українська діаспора


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал