Нашого уроку відповідно до святкової атмосфери Дня знань має урочисту, дзвінку горду назву: "Україна-наш дім"". Вслухаємося в кожне слово. Який зміст вони несуть? "



Скачати 82,14 Kb.
Дата конвертації01.12.2016
Розмір82,14 Kb.
Мета: формування громадянина, патріота України; виховувати в учнів повагу до

Конституції України, державних символів, свідоме ставлення до обов'язків

людини і громадянина, пізнати себе, свій народ, землю, бажання своєю працею

розбудовувати державу; примножувати її багатства.


Тип уроку: урок-бесіда.
Обладнання: тексти Конвенції про права дитини і Конституції України; плакати (стенди)

з державною та народною символікою України; цитати з творів Т.Шевченка,

Л.Костенко; карта України;
Хід уроку
Вчитель.

Діти тема нашого першого уроку «Україна – наш спільний дім». Ми живемо на чудовій мальовничій землі, на Україні. Тут народилися і жили наші прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь українського народу, що сягає сивої давнини.

Тема нашого уроку відповідно до святкової атмосфери Дня знань має урочисту, дзвінку горду назву: "Україна-наш дім"". Вслухаємося в кожне слово. Який зміст вони несуть? "

А тепер пригадаймо, яке свято ми відзначали 24 серпня? (Відповіді учнів). Так, це свято нашої незалежності, волі, свободи. То ж і урок наш стосується цієї визначної події. А тепер скажіть мені, що таке ДІМ? (Відповіді учнів). Звичайно, це приміщення, в якому проживають люди, це ще може бути приміщення для розміщення різних установ, офісів. А як ви розумієте слово СПІЛЬНИЙ? (Відповіді учнів). Так, спільний — це такий, який належить багатьом, усім, стосується всіх. А тепер погляньмо на малюнки. (Вчитель вивішує малюнки звичайної хати, багатоповерхового будинку, будинку державної установи). Ось, (показує хату) ДІМ однієї родини, де спільно проживають батьки, діти, дідусь і бабуся та інші члени, ведуть своє спільне господарство. А тепер подивіться на цей малюнок — це багатоквартирне житло, СПІЛЬНИЙ ДІМ, де проживає багато родин, вони живуть хоч кожен у своїй квартирі, але у спільному домі і також мають спільне господарство: газ, воду, освітлення, опалення, двір і т.д. А в цьому домі розміщені державні установи (малюнок). Це дім банку. І ось погляньте на карту України — це карта нашої Батьківщини. Це герб нашої держави, це наш жовто-синій прапор. В кожному її куточку живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі у своїх власних будинках або в багатоповерхівках, в селі чи в місті, але всі ми живемо в одній державі — в Україні, яка і є для всіх нас спільним домом. Отже, спільний дім — це про людей, які проживають в одній державі, мають спільну територію, господарство. Україна — це спільний дім для народу України.


А ми з вами на початку казали, що наш урок присвячений дню Незалежності. А що таке НЕЗАЛЕЖНІСТЬ? (Відповіді учнів). Незалежний — це той, який не залежить від інших, ні від кого, самостійний, вільний. А вільний — означає ніким не гноблений, не поневолений, незалежний, самостійний. Двадцять років тому народ України здобув свою волю і незалежність, про яку мріяв і за яку самовіддано боровся, та став самостійно управляти своєю державою, своїм господарством. В історії українського народу були такі часи, коли Україна була під владою інших держав і не могла самостійно і вільно розвиватися, тобто була поневолена, залежна від інших, які нав’язували свою волю, свою культуру, погляди на життя. А сьогодні ми — вільні і незалежні, відроджуємо свою мову, історію, культуру, традиції і звичаї, притаманні українцям з споконвіків. Ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна, а ми — українці.

Але чи всі, хто проживає в Україні, можуть назвати себе її громадянами? Звернімося до звичайної довідки і з'ясуємо, що громадянство є найпоширенішою формою відносин між особою і державою.


Громадянин — це людина, яка має права, встановлені державою і виконує обов'язки перед державою.
Основний зміст громадянства полягає в тому, що воно особі дає Батьківщину, а та, відповідно, цю особу юридичне захищає. Тому поняття громадянства тісно пов'язане з поняттям "Батьківщина", "рідна земля".
Народившись, людина стає громадянином.

Кожен з вас має свідоцтво про народження. Подивіться: і в ньому, і в паспорті, який ви отримаєте в 16 років, написано: "Громадянин України".


"Україна". Саме так називається країна, в якій ми народились і живемо. А що ви знаєте про Україну?
Діти.

1-й учень. Україна — одна з найбільших Європейських держав. Й площа — 604 тис. кв. км.;


2-й учень. Чисельність населення України становить 50 млн. чол.;
3-й учень. На території України проживає понад 110 національностей;
4-й учень. Столиця України — м. Київ. (Дається можливість дітям висловлюватись).
Вчитель. Хто з вас може відповісти на запитання: Що означає слово "Україна"? Коли воно з'явилося вперше? Що вам відомо про історію України?
Учень. Слово "Україна" вперше зустрічається у Київському літописі 1187 р., коли помер переяславський князь Володимир Глібович "Плакали по нем переяславці, о нем же Україна много постонала".
Вчитель. Поясніть походження назви "Україна".

Учень. Тоді це назва не могла означити "окраїна", як намагається довести деякі російські історики. У XII ст. Російської імперії ще не було, а тому її окраїною Україна бути не могла. Українські історики переконливо довели, опираючись на багатий документальний матеріал, що назва "Україна" походить від слова "край", "країна".


Учень. Україно, земля рідна,

Земля сонячна і хлібна.

Ти навік у нас одна.

Ти, як мати, найрідніша.

Ти з дитинства наймиліша.

Ти і взимку найтепліша.

Наша отча сторона.
Учень. Під рідним небом жайворон співа —

Я рад би знати тих пісень слова

Я слухав, чув: співала та пташина

Одне святеє слово: Україна.


Учень. На ріднім полі шепчуть колоски —

Я рад би знати тихі їх думки.

Я слухав, чув, як кожна колосина

Шептала тихе слово: Україна.

.Учень.

У ріднім краю зелен гай шумить —

Я знати рад, про що він мріє - спить.

Я слухав, чув, як кожна деревина

Шуміла ніжне слово: Україна.
Учень.

О, Боже, дай повік любити край,

Де квітка, пташка і зелений гай,

Де кожна вірна тій землі дитина

Живе єдиним словом: Україна.
Звучить пісня Т.Петриченка "Україна" (або пісня "Українець я маленький").
Вчитель. Хіба можна не любити нашу Батьківщину, нашу неньку-Україну? Т. Шевченко писав у листі до чернігівського губернатора Гесе: "Мені здається, що якби моя Батьківщина була найбіднішою на землі, то й тоді вона здавалася б кращою за Швейцарію і всі Італії. Ті, які бачили хоч раз нашу країну, кажуть, що бажали б жити і померти на її пречудових полях, що ж нам говорити, її дітям. Треба любити і пишатися своєю прекрасною матір'ю".
Вчитель. Справжня любов до Батьківщини - це не лише знання її географії, історії, мистецтва, вікових традицій, звичаїв народу і, безумовно, мови, а й їх збереження і розвиток.
Учень. На світі стільки різних мов,

Як квітів у гаю,

А рідна мова - то любов,

Отож:, люби свою!

Люби Ті, бо твій народ

За неї зводить бій

Крізь барикади перешкод -

За свій державний стрій.

І ти, мій друже, поможи,

Учися і читай -

І всім знайомим розкажи

Про наш чудовий край.

Якщо забув, то знов навчись

Прекрасних рідних слів,

Щоб відродились, як колись,

І Київ наш, і Львів.


Вчитель, Правда, гарні слова!? Цей вірш "Рідна мова" належить українській поетесі Галині Черінь. Вона, живучи довгі роки далеко від рідної землі - України, зуміла зберегти як найвищу цінність - любов до рідного слова, до чудової української пісні, що чарує світ. Звучить пісня про Україну.

Бесіда. Що ви знаєте про державні символи України?


Розкажіть про державний прапор України.
Хто є автором слів і музики державного Гімну України?
А чи знаєте ви, що Уряд затвердив великий Герб України? Опишіть його,
Вчитель. Думаю, що і у вашому житті наступить той момент, коли ви задасте собі запитання; "Чи потрібен я Україні таким, яким є сьогодні? Що я можу зробити, щоб більше знати, уміти?" Адже майбутнє України — це духовно багата, фізично здорова, освічена молодь.
Подискутуємо на цю тему:
1. Що потрібно для того, щоб людина відчула себе громадянином?
2. Як я можу реалізувати себе як громадянин?
3. Якою є моя участь у житті класу, школи?

Вчитель. Для того, щоб стати справжніми громадянами своєї держави, ми повинні добре знати свої права і обов'язки. У яких документах визначені ваші права і обов'язки? '


Так, це Загальна Декларація прав людини, Конвенція про права дитини, Конституція України (робота з плакатом "Обов'язки громадян України").
Вчитель. Своїм умінням гарно вчитися, досконало володіти об-раною професією, творчою працею ми доведемо, що, незважаючи на всі ці негаразди сьогодення, ми любимо свою Батьківщину, рідний край. Мені б дуже хотілося, щоб кожен з вас з гордістю, усвідомлено міг сказати: "Я — громадянин України".
Вчитель. Кожен з нас щось своє, особисте вкладає в поняття "Батьківщина", "батьківщина", "рідний край". Ліна Костенко, відома українська поетеса, усвідомлює це так:
Є щось святе в словах: мій рідний край.

Для мене — це матусі пісня ніжна,

1 рідний сад, від квіту білосніжний,

І той калиновий у тихім лузі гай.

Для мене - це твої стежки й мої,

В містах і селах стоптані любовно,

І пісень людські прозорі ручаї.

Усе, що серцю рідно невимовне.

Його історія... в ній стільки гіркоти.

І тим рідніш мені ти, краю рідний,

Що вже поламані мости,

І день встає, як райдуга погідна.

Коротка розповідь про шлях

України до незалежності!


Висновок. Народна мудрість говорить: "Краще запалити одну свічку, ніж ганьбити пітьму". І якщо ці свічки запалахкотять у кожного з нас у серці, то Україна, громадянами якої ми є, дійсно стане вільною і незалежною, могутньою державою, і в ній, як і в наших душах, запалає вогонь відродження.
Наша славна Україна,

Наше щастя і наш рай!

Чи на світі є країна

Ще миліша за наш край?

І в щасливі, й злі години

Ми для неї живемо.

На Вкраїні й для Вкраїни

Будем жити й помремо.


Лунає мелодія "Пісні про Україну " на слова Дмитра Павличка, музика Олександра Білаша.

«Україна –



наш спільний дім»

Підготувала

класний керівник

8 класу


Матійків М.Г.

Сасівка, 2011


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка