Найбільші річкові системи України. Практична робота №4. Позначення на контурній карті річок, озер, водосховищ, каналів, боліт. Аналіз забезпеченості водними ресурсами різних територій УкраїниСкачати 102,24 Kb.
Дата конвертації01.12.2016
Розмір102,24 Kb.
Тема: Найбільші річкові системи України.

Практична робота №4.

Позначення на контурній карті річок, озер, водосховищ, каналів,

боліт. Аналіз забезпеченості водними ресурсами різних територій

України.
Мета: - продовжувати поглиблювати знання учнів про загальні ознаки гідрологічного

режиму та роботи річок на прикладі найбільших рік України; • виявити закономірності розташування річкових систем країни;

 • навчити давати річкам комплексну характеристику;

 • продовжувати формувати навички роботи з тематичними і контурними картами;

 • виховувати інтерес до географії;

 • формувати в учнів любов до Батьківщини, прагнення берегти природу.

Тип уроку: комбінований.


Обладнання: підручник, атлас, фізична, кліматична, геоморфологічна карта України,

контурні карти.


Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання

 1. Охарактеризувати поверхневі води України.

 2. До яких басейнів морів відносяться річки України? Навести приклади.

 3. Назвіть та покажіть на карті річки, або їх ділянки, які мають частку снігового живлення понад 80 – 90 %.

 4. Охарактеризуйте режим річки України (за вибором).

 5. Визначити падіння та похил річки (за вибором).

 6. Що відбуватиметься в долині річки, у якої поступово підвищується базис ерозії ?


ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів

 1. На прикладі річки Південний Буг показати усі частини річки.

 2. За якими ознаками характеризують річку?

 3. Складіть план характеристики річки.

 4. Як поділяються річки України за характером течії ?

 5. Чому річки мають асиметричні береги ( стрімкі та пологі) ?


ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Ми продовжуємо вивчати поверхневі води нашої Батьківщини. Найпоширеніший вид поверхневих вод – річки. Найближча і найрідніша нам з вами це річка Південний Буг зі своєю притокою Сільниця.

Яка це притока?

Але ми знаємо, що крім цих річок на території України є ще дуже багато річок зі своїми притоками. Кожна з них неповторна і заслуговує на вивчення. На сьогоднішньому уроці ми з вами здійснимо уявну подорож по ріках нашої держави. Адже подорожувати по річках надзвичайно цікаво й захопливо.

-1-

V. Вивчення нового матеріалу

1. Загальна характеристика

Україна має досить густу річкову сітку. На 1 км2 її території припадає 0,25км річок. Річок довжиною понад 10км тут майже 4 000, а понад 100км — близько 120, великих річок (довжиною більш як 500км) — 8. Через Україну протікають такі великі річки, як Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай. 
Завдяки великій кількості опадів Українські Карпати мають найгустішу річкову сітку, яку утворюють притоки річок Пруту й Тиси. 
Майже всі річки України належать до Азово-Чорноморського басейну. І лише Західний Буг і Сян, що на заході країни, прямують до Балтійського моря. 
Річки Полісся дуже повільні і покручені. Наприкінці квітня — на початку травня після танення снігів вони виходять з берегів і затоплюють великі простори. 
Більшість річок України належить до рівнинного типу і живиться переважно талими водами. Вони мають високу повінь навесні, на яку припадає від 50 до 100 % річного стоку. Влітку річки міліють, течія їх уповільнюється, а в Степу і Криму багато їх пересихає, розпадаючись на окремі частини. На відміну від рівнинних річок річки Українських Карпат і Кримських гір живляться переважно водами атмосферних опадів. Тривалі дощі часом спричиняють паводки у будь-яку пору року. Гірський рельєф зумовлює значну швидкість течії води, яка проводить велику руйнівну роботу. Річища, заповнені галькою і валунами, брилами гірських порід. У місцях, де залягають стійкі гірські породи, потоки води стрімко падають вниз, утворюючи водоспади. Найбільшим з них в Українських Карпатах є водоспад Шипот, в Кримських горах — водоспад Джур-Джур. 
Взимку більшість річок, озер і водосховищ України замерзає, хоч в окремі зими цього не трапляється. Льодостав триває 2—3 місяці. Першими скресають річки південно-східної частини країни. Скресання супроводжується льодоходом. 

2. Найбільші річки України


Дніпро.

Дніпро за довжиною є найбільшою річкою в Україні та третьою в Європі. Бере початок з болота Аксенінський Мох, що на Валдайській височині. Разом з притоками на його басейн припадає близько 60 % водних ресурсів України. Із загальної довжини 2 201км на Україну припадає 981км. Дніпро вступає на територію України трохи на південь від м. Лоєва. Тут річка має широку долину і протікає серед луків і боліт. Неподалік від кордону з Білоруссю Дніпро приймає повноводну Прип'ять, що має повільну течію і прокладає свій шлях по заболоченій Прип’ятській низовині. По широкому річищу Прип'яті бурувата від наявних у ній домішок заліза вода надходить у верхів'я Київського водосховища. У нижній частині водосховища впадає ліва притока Дніпра — Десна. Після впадання Прип'яті і Десни Дніпро перетворюється в широку повноводну річку. Приблизно від кордонів Білорусі до Нової Каховки Дніпро перетворений в каскад водосховищ. Від Каховського водосховища річка протікає в природному річищі і впадає в Дніпровський лиман, утворюючи широку дельту. За характером течії і типом живлення це рівнинна річка.

-2-

Дністер.


Дністер починається на північно-східних схилах Українських Карпат, де приймає найбільше приток. Загальна довжина річки 1 362км, в межах України — 705км. На Подільській височині Дністер і його притоки глибоко врізаються в рожеві девонські вапняки і пісковики, утворюючи каньйо-ноподібні долини. З правого берега в Дністер впадають повноводні притоки, напоєні карпатськими дощами, ліві притоки мілкі, влітку пересихають. Дністер у нижній течії — це вже рівнинна річка. Впадаючи в лиман, утворює широку дельту. Праві притоки (Стрий, Свіча, Лімниця) – повноводні, оскільки напоєні карпатськими дощами, ліві (Серет, Збруч, Смотрич) – мілкі, влітку можуть пересихати.

 

Південний Буг.


Південний Буг бере початок на Подільській височині і перетинає Придніпровську височину та Причорноморську низовину. Довжина річки 806 км. У верхній течії на Подільській височині річкові береги низькі й заболочені. В межах Придніпровської височини над річищем нависають гранітні скелі, в Причорномор'ї річка розширюється і впадає в Бузький лиман. Найбільші праві притоки – Дохна, Савранка, Кодима, ліві – Соб, Синюха, Інгул.
Західний Буг.

Західний Буг має протяжність 401 (772 км); права притока Вісли; бере початок на північних схилах Подільської височини, перетинає заболочене Мале Полісся та Західну частину Волинської височини; долина до 3 км, річище звивисте, на окремих ділянках до 100 м завширшки. 

Дунай.

Своєю нижньою течією по території України протікає найбільша річка Європи Дунай — важливий міжнародний водний шлях. У межах України довжина його становить 174км. Тут він має повноводне річище з рукавами, протоками, озерами, низькими заболоченими берегами. Це — дунайські плавні, багаті на рибу і водоплавних птахів. Тут знаходиться м. Вилкове — українська Венеція. Вулицями Вилкового слугують канали, якими снують човни. 


Зі схилів найвищих вершин Українських Карпат — Полонинського хребта та Чорногори беруть початок Чорна Тиса і Біла Тиса. Течія їх швидка, річище заповнене галькою, валунами, кам'яними брилами. За 3 км вище від м. Рахова, зливаючись, вони утворюють власне річку Тису. У межах України вона має довжину 201км, а далі впадає в Дунай. Найбільші притоки Тиси — Тересва, Ріка, Теребля, Боржава.

 
Сіверський Донець. Найбільшою річкою на сході України є Сіверський Донець — притока Дону. Він бере початок на Середньоросійській височині, протікає в країні середньою течією. Майже 70 % стоку річки припадає на час весняної повені. Має велике значення у водопостачанні Донбасу. 


Ріки Криму

Кількість понад 1500; більшість довжиною до 10 км; в основному беруть початок в горах. Річки Криму маловодні: в Степовому Криму буває мало опадів, а в горах поверхневі води або поглинаються карстовими тріщинами і порожнинами, або по коротких схилах швидко збігають до моря, не утворюючи значних річок. Найбільшою річкою Криму є Салгир.  Протяжність – 232 км; починається на північних схилах Головного пасма Кримських гір злиттям двох витоків – Ангари і Кизил-Коби, впадає у Сиваш; долина шириною від 300м до 3 км, річище від 3 до 15 м, звивисте.

-3-

VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Дати відповіді на запитання


 • Показати на карті річки України ( від найбільшої до найменшої).

 • Яке значення річок для розселення населення?

 • За допомогою карти визначте, на яких річках розташовані обласні центри України.

 • Змоделюйте ситуацію, яка може виникнути після будівництва греблі на р.Припять?


2. Ваші аргументи

Якби на заході України замість Карпат була рівнинна поверхня. То як могла б

змінитися густота річкової мережі? Поясніть, чому?
3. Гра «Вірю – не вірю»


 • Усі річки України – рівнинно-гірські. (ні)

 • Чи вірите ви, що р. Південний Буг друга за протяжністю в Україні ? (ні)

 • Більшість річок Криму мають довжину 10 км. (так)

 • Чи вірите ви, що Західний Буг бере початок на Подільській височині? (так)

 • Чи вірите ви, що р. Дністер має каньйон? (так)

 • Річка Дніпро бере початок в Україні. (ні)

 • Чи вірите ви, що р. Південний Буг витікає із невеликого болота біля села Холодець Хмельницької області? (так)

 • Чи вірите ви, що на річках України немає водоспадів? (ні)

 • На Подільській височині є пересихаючі річки? (ні)

 • Чи вірите ви, що українська Венеція розташована на р. Дністер? (ні)


4. Знайди відповідність.


1

Дніпро

А

Найдовша річка Європи

2

Дністер

Б

Бере початок на Подільській височині і перетинає Придніпровську височину та Причорноморську низовину

3

Дунай

В

Третя за довжиною річка в Європі

4

Південний Буг

Г

Належить до басейну Балтійського моря

5

Західний Буг

Д

Утворює каньйоноподібну долину

Правильні відповіді1

2

3

4

5

5.Практична робота №4

Позначення на контурній карті річок.VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати §22, продовжити виконання практичної роботи №4

Завершити збір додаткової географічної інформації про озера, лимани, водосховища, канали України (за вибором)
-4-

Додаток

Робоча картка учня


1

Дніпро

А

Найдовша річка Європи

2

Дністер

Б

Бере початок на Подільській височині і перетинає Придніпровську височину та Причорноморську низовину

3

Дунай

В

Третя за довжиною річка в Європі

4

Південний Буг

Г

Належить до басейну Балтійського моря

5

Західний Буг

Д

Утворює каньйоноподібну долину

Правильні відповіді1

2

3

4

5

-5-


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка