Міста України: ГорлівкаСторінка1/2
Дата конвертації22.01.2017
Розмір1,83 Mb.
  1   2
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ 
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
Кафедра гуманітарних дисциплін

ЗАЛІКОВА РОБОТА

Дисципліна: ІНФОРМАТИКА

Тема: Міста України: ГорлівкаВиконали: студентки 2 курсу

група Д-22

Мамлига Вікторія

Мичка НаталіяКиїв-2011

ВСТУП

Горлівка розташована на північному сході Донецької області, недалеко від обласного центру - м. Донецька.

Особливості географічного положення:

Місто розташоване на західних відрогах Донецького кряжу.Загальна площа - 422 кв. км

Відстань від обласного центру - м. Донецька - 45 км.

Найближчий морський порт Маріуполь - 157 км.

Найближчий аеропорт Донецьк - 45 км.

Населення 297,7 тис. чоловік.

У місті 3 райони: Центрально-Міський, Калінінський, Микитівський.

День міста - остання неділя серпня.

4 квітня 1932 Горлівка отримала статус міста і стала містом обласного підпорядкування.

Траса Донецьк - Слов'янськ забезпечує пряме сполучення з м. Донецьком; має зв'язок з усіма містами області Залізничне сполучення:

м. Горлівка - великий залізничний вузол, має у своєму розпорядженні 6 залізничних станцій, які обслуговують населення і підприємства.

Багато підприємств міста оснащені залізничними під'їзними шляхами.Горлівка - країна праці і пісень,

І посмішок щедрих, і вогню ...

У давню давнину починається історія міста. Майже 300 років тому прийшла на його землі запорізька козацька біднота, облюбувала зелені степи, побудувала у студених ключів білі хутора, зорала землю, обжилася ...

Напевно, ні одне місто Донбасу не має такої дивовижної долі в назві, як Горлівка. Цього року Горлівка відзначає своє 230-річчя. Наше місто з честю носить своє ім'я і жодного разу воно не було перейменовано.

Давним-давно доведено, давним-давно відомо, що Горлівка названа на честь російського гірничого інженера Петра Миколайовича Горлова, що заснував найстарішу шахту міста «Корсуньська копь № 1», згодом - шахта «Кочегарка».

Але ось що дивно - про самого Петра Миколайовича відомо не так уже й багато, а місто з його ім'ям знають далеко за межами країни. Педагогічний інститут іноземних мов, ВАТ «Концерн« Стирол », Н. А. Ізотов, П. Г. Безпощадний, льотчики-космонавти А. А. Волков і С. А. Волков, Герой України М. А. Янковскій, футболіст С. Ребров - установи, підприємства і люди прославляють наше місто далеко за межами Донбасу.

В Горлівку можна закохатися з першого погляду - в її стрімкі сонячні вулиці, над якими в літню спеку змикаються тісним куполом крони кленів та каштанів. У її бурштинові сквери і парки, спокійні і прохолодні, ніби лісові хащі. У її древні і молоді терикони, які, як символ невтомної праці видобувачів підземного сонця, видно практично звідусіль. І, звичайно ж, в її працьовитих людей, чиїми мозолястими руками Горлівка перетворилась на сучасне прекрасне місто.Я пам'ятаю Горлівки руїни,

І плач вітрів у розірваних дротах ...

У нинішньому вигляді міста важко вгадати його страшне минуле з каторжною працею вуглекопів в першій шахтах-мишоловки, де щодня гинули і калічилися сотні людей.Тут кожне місце - поема,

Легенда на кожному кроці ...

Назва міста вперше стала широко відомa в роки перших радянських п'ятирічок, коли забійник шахти «Кочегарка» М. Ізотов став прикладом для мільйонів радянських трудівників, в числі яких був і Стаханов.

Але Горлівка не тільки місто шахтарів. Унікальне монографічне зібрання творів М. К. Реріха в Горлівському художньому музеї є одним з найбільших у країні. Понад 8 тисяч мікро-і мініатюрних книг зберігається в унікальному і єдиному на Україні музеї мініатюрної книги ім. В. А. Разумова. Місто зуміло зберегти і розвинути соціальну та духовну сферу. Відновлено і діє кінотеатр «Шахтар», бурхливим культурним життям живе культурно-спортивний комерційний центр ВАТ «Концерн Стирол». У травні 2004 року відкрито перший в Україні Палац культури «Ветеран».

На радість маленьким горловчанам відкрито Театр ляльок, діє безліч художніх колективів - танцювальних та вокальних, учасники яких представляли наше місто на сценах багатьох країн світу.

Горлівка - місто руху - знаходиться в постійному розвитку. У міста є місто-побратим Барнслі. Вже понад 20 років дружби пов'язує Горлівку і шахтарський регіон Англії.

Тісні зв'язки об'єднують наше місто і з Південно-Морський військовою базою - серед кораблів ВМС України один носить ім'я нашого міста.

Місто наше багато чудовими людьми. Серед почесних громадян міста - і космонавт О. Волков, і герой України, народний депутат В. Янковський, і відомий поет П. Безпощадний, і багато інших, які принесли Горлівці славу, честь і можливість зайняти гідне місце серед міст нашої країни.

Місто моє, каштанами овітo,

Я з тобою до подвигу готовий ...

Місто - багатоликo і безликo,

Кровний брат шахтарських міст ...

ЧИМ САМЕ МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ МІСТО ГОРЛІВКА?

Це, по-перше,народження й розвиток промислової Горлівки….

Важко переоцінити ту величезну роль, яку грають у житті людини мінерально-сировинні ресурси. По сучасних підрахунках більше 75% всіх матеріальних потреб людства задовольняється матеріалами, що добувають із надр землі. Горлівка ставиться до Центрального району Донецької області. Вона є одним з найбільш старих гірничопромислових районів Донбасу. У геологічному відношенні являє собою антиклінальну складку із крутим падінням крил (50-65 градусів). Сьогодні людині, що вперше попали в гірняцьке місто, у першу чергу впадають в око терикони. Це рукотворні гори, складені поколіннями шахтарів. Висота їх коливається від 30 до 100 метрів. Уважний спостерігач, дивлячись на терикони, помітить таку деталь: у деяких з них вершина зрізана, і терикон має форму усіченого конуса. Це бездіяльні відвали, тобто , на них уже порода не укладається, а вершина зрізана, щоб не допустити зсувних явищ. Донецький ботанічний сад визначив більше раціональні сорти рослин, які можуть рости на спеціально оброблених терасах по бічній поверхні відвала - це: верба, черемшина, клен, дуб, акація; чагарники: бузок, тамариск, жовта акація; можна розводити квіти: гвоздику, календулу, очиток сизий. Роботи з озеленення териконів ведуться давно. Це стримує джерело пилу.

До 1997 року в місті налічувалося 9 шахт. Зараз дві з них законсервовані. Вугілля, що добуває в Горлівці дуже коштовний, тому що він - коксівний. Виникнення нашого міста зв'язано безпосередньо з появою першої шахти "Кочегарня". В останній чверті 19 - початку 20 століття вона називалася "Корсунська копна N 1" і була одним із кращих вуглевидобувних підприємств Донбасу. А з'явилася вона завдяки будівництву Курсько-Харьківсько-Азовської залізниці , що пройшла по землях сіл Зайцево й Залізне.

Будівельником дороги був відомий у Росії залізничний будівельник С.С.Поляків. Будівництвом й експлуатацією шахти займалося засноване в 1872 році "Суспільство Південно-Російської кам'яновугільної промисловості" (ОЮРКП). Це було найбільше акціонерне товариство, що, крім видобутку вугілля, випалу коксу і їхнього оптового збуту, добувало в Бахмутском повіті й збувало залізну руду, володіло вапняним і цегельним заводами, ділянкою залізниці , лісовим масивом на Кавказі. У кінці 19 століття ОЮРКП побудувало в Горлівці ще дві капітальні шахти: № 5 "Альберт" (сучасна ш-та ім.Леніна) і №8 "Альфред" (сучасна ш-та ім.Гаевого).

В 1880 р. на "Корсунській збирай № 1" був отриманий кокс, і в середині 90-х років ОЮРКП вийшло на перше місце серед вуглевидобувних підприємств Донбасу по кількості вагонів з вугіллям і коксом, відправлених споживачам. А залізнична станція Горлівка стала навантажувальним і транзитним пунктом першорядної важливості. Енциклопедія 902р. характеризувала Горлівку як "містечко Екатеринославської губернії, Бахмутського повіту, один з великих центрів кам'яновугільного виробництва Донецького басейну, що належить акціонерному Товариству Південно-Російської кам'яновугільної промисловості з капіталом більше трьох мільйонів рублів; виробництво вугілля (1898р.) разом з орендованими ділянками -38,5 мільйона пудів, антрациту - 3 тисячі пудів, коксу - 11 мільйонів пудів, при зайнятості до п'яти тисяч робітників". На початку 20 століття в Горлівці була побудована брикетна фабрика, що поставляла вугільні брикети Чорноморському флоту й балтійському пароплавству. В 1915 році почав видавати продукцію хімічний, а в 1916р. - коксобензоловий завод, головними споживачами продукції яких були металургійні підприємства, залізниці , військове відомство. На початку ХХст., Горлівка стала важливим промисловим центром. Тут перебувало Керування Горлівского гірського округу, куди входили рудники, заводи й кар'єри Горлівки, Єнакієве, Щербиновки (насп. Дзержинськ), Дебальцеве, Хацапетовки (совр. Углегірск).

Економіку сучасної Горлівки представляють 60 підприємств, що ставляться до 12 галузей промисловості України. Ведучі серед них: хімічна й нафтохімічна, вугільна промисловість і чорна металургія, машинобудування й металообробка . Багато підприємств змінили форму власності. Понад 2 500 підприємств ставляться до числа малих, кооперативів, господарчих товариств.По-друге, це Горлівські музеї…

Горлівський художній музей

Горлівський художній музей за тематикою колекцій та експозицій відноситься до категорії мистецьких, збирає та зберігає твори образотворчого та прикладного мистецтва.

Музей було відкрито 26 квітня 1959 року за наказом Міністерства культури України. З 1992 року він має статус міського музею з комунальною формою власності, підпорядковується Горлівський міській раді.

Ідея створення музею належала громадськості міста та була підтримана у 2-й половині 50-х років ХХ ст. багатьма художниками Донецького обласного відділення Спілки художників України, які передали свої твори для майбутнього музею. На час відкриття його колекція налічувала 214 творів. Серед тих, хто зробив свій внесок у комплектування колекції були відомі художники Т.Яблонська, І.Тихий, В.Зарецький, Б.Піаніда, М.Тлущенко, В.Сахненко, І.Грабар та колекціонери з Москви, Києва, Петербурга: Г.Бєляков, С.Мухін, Ф.Вишневський, Ц.Крижановська, В.Вінниченко, О.Колударов, В.Тен. У подальшому музей поповнювався за рахунок надходжень з Дирекцій художніх виставок Москви та Києва, дарунків від жителів міста, донецьких та горлівських художників.

За довгі роки свого існування він став справжнім центром естетичного та художнього виховання молоді, духовного та творчого розвитку жителів міста. Його цікава колекція, що складається з творів українського та російського мистецтва, дає можливість вести науково-дослідну роботу. Результатом цієї роботи стали дослідження творів М.Реріха, К.Сомова, М.Глущенка, О.Фіщенка, українських рушників, косівської кераміки та ін. Крім культурно-освітньої та науково-дослідної проводиться експозиційна і виставкова, видавнича діяльність.

Колекція, що колись налічувала 214 експонатів сьогодні складається з майже 3000 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.

Особлива атмосфера, що панує в залах, приваблює відвідувачів. Тиша музею наповнена духом творів його колекції. Серед них роботи В.Тропініна, О.Венеціанова, І.Айвазовського, В.Верещагіна, В.Маковського, М.Ярошенка, М.Ге, М.Врубеля. Серед творів та імен видатних митців зустрічаються в експозиції твори менш відомих художників П.Грузинського, Ю.Волкова, С.Виноградова, К.Горбатова. Прекрасна колекція творів українських живописців - В.Орловського, С.Світославського, К.Крижицького, М.Пімоненка, П.Левченка,П.Нілуса.

Експонується найбільша в Україні колекція творів М.Реріха, яка налічує 28 робіт російського періоду творчості художника. Ця колекція була подарована в 1962 році московським колекціонером, доктором медичних наук С.Мухіним.

Не менш яскравими іменами представлено сучасне українське мистецтво. За кількістю експонатів ця колекція є найповнішою. Вона досить яскраво розкриває особливості творчості багатьох сучасних художників, широчінь та багатогранність тематики, глибоку життєву правду і ліризм українського мистецтва. Колекція цих творів особливо цінна тим, що багато з них було особисто подаровано музею авторами.

Значну увагу привертають роботи митців старшого покоління. Серед них картини «Ранок» К.Трохименка, «Зима» О.Шовкуненка, «Бузок» П.Волокідіна, «Краєвид» М. Дерегуса написані в кращих традиціях реалістичного мистецтва.

Горлівський художній музей є одним з небагатьох музеїв які мають значну колекцію творів класика українського живопису М.Глущенка. Вона дає яскраве уявлення про творчість художника у 50-60-ті роки ХХ ст. Його пейзажі позначені емоційною проникливістю та витонченістю. Достатньо вагомою є колекція творів С.Шишка, які відзначаються свіжістю барв, вишуканістю колірних поєднань. Центральне місце в експозиції посідає етапна в творчості Т.Яблонської картина «Вірменське село».

Українське мистецтво 50-70-х років представлено творами Ф. Коновалюка, Ю.Кіянченка, О.Лопухова, В.Непийпива, М.Романишина, І.Тихого,І.Хворостецького, В.Хітрікова, Д.Шавикіна, В.Костецького та ін..

Музей пишається цікавими колекціями творів В.Зарецького та С.Григор‘єва. Серед них дитячі портрети, виконані С.Григор’євим та широко відомий «Портрет художниці Т.Голембієвської». Твори В.Зарецького «Дівчина з колгоспу», «Жаркий день» дають уявлення про творчі здобутки митця у 50-ті роки.

Одна із значних колекцій - твори визначних закарпатських митців Й.Бокшая, А.Коцки,Ф.Манайла, З.Шолтеса, І.Шутєва.

Серед графічних творів, яких досить багато зберігається в музеї, привертають увагу твори В.Касіяна, О.Кульчицької, О.Фіщенка, В.Лопати та багатьох інших.

Не залишається поза увагою і творчість художників Донеччини. Гідно представляють мистецтво нашого краю твори Ю.Зорка, Г.Тишкевича, В.Шенделя, Г.Отрешко, Ф.Таралевича. Окрему частину складають твори горлівських митців В.Безродного,О.Заболотного, П.Антипа, С.Новікова, В.Дементьєва.

За довгі роки існування музей зібрав значну колекцію скульптури та творів декоративно-прикладного мистецтва. Вони не тільки збе-рігаються в музеї, але й активно використовуються в різноманітних культурно-освітніх заходах, що знайомлять з традиціями та звичаями українського народу.

Заклад набув певного досвіду в сфері музейної педагогіки. Різноманітні виставки та експозиції стають джерелом художньо організованого впливу на почуття та інтелект наших відвідувачів.Знайомство з експозицією Горлівського художнього музею для багатьох людей стає справжнім відкриттям. І це засвідчують захоплені відгуки в книзі відвідувачів. Як і кожний музей, ця «маленька перлина» живе насиченим життям, збираючи та зберігаючи частинки творчої спадщини митців України. Музеєм пишається місто Горлівка, яке відзначило своє 225-річчя. Бо те, що в ньому є музей з такою колекцією є свідченням високого рівня культури міста.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал