Міністерство освіти та науки України Відділ освіти Словۥянської рдаСкачати 116,36 Kb.
Дата конвертації31.01.2017
Розмір116,36 Kb.
Міністерство освіти та науки України

Відділ освіти Словۥянської РДА

Прелеснянська ЗОШ І-ІІІ ст.


Методика і форми роботи

проведення батьківських зборів

у школі.

Підготувала

вчитель початкових класів

Косогова Тамара Олексіївна
Поганий той вихователь дітей,

Який не пам׳ятає свого дитинства.

Ебнер Ешенбах


Класні батьківські збори – це ефективна форма одночасної взаємодії з колективом батьків усього класу. Але досить часто на батьківських зборах в класі присутні 5-6 батьків, а педагог із задоволенням констатує негативні факти з життя дитячого колективу. Це призводить до того, що вже в початковій школі батьки перебувають у тривожному очікуванні перед відвідуванням батьківських зборів, а на середньому ступені навчання не відвідують їх.

Як зробити збори цікавими і корисними для батьків? Цього можна досягти, якщо на початку роботи з класом педагог формуватиме традиції проведення батьківських зборів.

Традиції підготовки і проведення батьківських зборів можуть бути різними, головне, щоб сприяли формуванню культури бути батьком, розвивали інтерес до проблем педагогіки і психології, допомагали долати різні ситуації у вихованні власних дітей.

Доброю традицією батьківських зборів у школі є оформлення індивідуальних запрошень татам і мамам для участі в батьківських зборах. Головним у запрошеннях на батьківські збори є те, що батьки отримують їх заздалегідь, а не за годину до зустрічі.

У запрошенні повністю зазначено ім’я і по-батькові обох батьків; день і година проведення зборів, їх тема; орієнтовна тривалість зборів, контактний номер телефону, за яким можна зателефонувати і дізнатися всю інформацію. Саме такий підхід до організації системи в роботі з батьками допоможе формувати повагу до професійної діяльності педагога, підкреслить значущість зустрічей учителя з батьками, стимулюватиме їх інтерес до школи і культуру батьківської взаємодії одне з одним і зі школою.

Такі запрошення зберігають в архіві класу, вони можуть прикрасити будь-яке свято.

Доброю традицією батьківських зборів, що може існувати протягом усього періоду навчання дитини в школі, є ведення батьківських щоденників – звичайного зошита, у якому занотовують необхідну інформацію після батьківських зборів, висновки, побажання вчителям – предметникам, дають рекомендації класному керівникові щодо організації спілкування з їх дитиною.

На першій сторінці щоденника батьки фіксують зріст, вагу своєї дитини (на момент вступу до першого класу); її інтереси і захоплення, улюблені книжки, пісні; позитивні якості характеру; улюблені ігри і слова впродовж навчання.

Друга сторінка щоденника присвячена роздумам батьків про майбутнє своєї дитини (яким вони його бачать, що розвиватимуть у дитині, що їй побажають). Необхідно зазначити прізвища людей, які є найбільш авторитетними і значущими в житті дитини.

Іноді ці дані допомагають розв’язувати багато проблем, з якими доводиться стикатися класному керівникові під час виховання дітей.

Подальші сторінки батьківського щоденника можуть бути присвячені змісту батьківських зборів (наприклад, «Народна мудрість про виховання», «Азбука педагогіки», тощо). Необхідно знайомити батьків із методами виховання на прикладі художньої літератури, з виховними системами відомих історичних і літературних персонажів. Абетка педагогіки – це робота з батьками над їх педагогічним і психологічним словником.

Обов’язкова сторінка кожного батьківського щоденника і батьківських зборів – сторінка радості, яку до кожних батьківських зборів для батьків готує класний керівник. На цій сторінці педагог фіксує досягнення дитини, пов’язані з її навчанням і вихованням. Кожні батьківські збори починаються з того, що батьки отримують сторінку радості, вкладають її в щоденник і протягом усіх батьківських зборів працюють із нею. Вона допомагає батькам більше дізнатися про їх дітей, звертає увагу сім’ї на ті моменти, які батьки, можливо, пропустили через власну зайнятість або неуважність; фіксує досягнення дитини, що формуються в сім’ї та виявляються в дитячому колективі.

Ведення батьківського щоденнику допомагає простежити позитивну зміну батьківської позиції, розвиває батьківську інтуїцію і спостережливість. Згодом такий батьківський щоденник може стати сімейною реліквією, тривалий час залишаючись у сім’ї своєрідним педагогічним посібником із виховання дітей.

Цікавою традицією батьківських зборів може стати рубрика «Зелена лампа».

За допомогою цієї рубрики програють різні проблемні ситуації з життя класу, школи і учнів. Імена учнів не називають, ситуації дещо змінюють, батькам необхідно знайти оптимальний варіант розв’язання важкої життєвої ситуації.

Традиції батьківських зборів можуть різнитися, але головне – формування культури людського спілкування, створення такої атмосфери, коли можна щиро говорити про свої радощі і біди, відчуваючи доброзичливість і підтримку співрозмовників. Класний керівник повинен навчати цього батьківський колектив на власному прикладі.

Батьківський комітет разом із класним керівником готує традиційні вітання батькам учнів до ювілейних дат і вручає їх на батьківських зборах або відправляє поштою. Доречно привітати батьків із тими досягненнями, що відбулися в їх кар’єрі, роботі. Для них це виявиться не тільки при ємною несподіванкою, але й переконає в тому, що поряд з їх дитиною небайдужий дорослий, який робить їх життя і життя дитини багатшим.

Доброю традицією батьківських зборів є рефлексія. Наприкінці зборів батьки оцінюють їх значущість, актуальність, корисність не тільки для всього класу, але і для себе особисто. Рефлексія зборів може відбуватися в різній формі (вислови батьків, випуск «блискавки», оформлення колажу, інтерв’ю тощо).


Наприкінці навчального року підсумкові батьківські збори можуть завершитися по-різному. Традиційними є фотографії на згадку, нагородження батьків-активістів і помічників класного керівника і школи,створення класної книги пошани, у якій щорічно урочисто фіксують прізвища батьків, без допомоги яких життя в класі було б нудним і нецікавим.

Усі традиції батьківських зборів існують тільки в тому колективі, де їх підтримують дорослі. Зацікавленими дорослі стануть тоді, коли побачать зацікавленість самого педагога. 1. Батьківські збори мають навчати батьків, а не констатувати помилки і

невдачі дітей у навчанні.


 1. Тематика зборів повинна складатися відповідно до вікових особливостей

дітей.

 1. Тематика зборів має бути актуальною.

 2. Збори мають бути як теоретичними, так і практичними (розв’язування

ситуацій, тренінги, дискусії тощо).

 1. На зборах не повинні займатися обговоренням учнів.

 2. Класний керівник має не напучувати, а спілкуватися з батьками, давати їм

можливість висловлювати власну думку і точку зору під час батьківських

зборів, а не після них. 1. Батьківські збори не повинні бути тривалими за часом. Вони мають бути

чіткими, лаконічними, системними.

 1. На кожних батьківських зборах батьки мають отримувати корисну

інформацію для дитини (нові гуртки і секції, клуби, дитячі громадські

об’єднання та організації тощо). 1. Під час зборів класний керівник повинен ураховувати присутність батьків на

зборах, з’ясовувати причини відсутності окремих батьків.

 1. Якщо класний керівник заздалегідь знатиме про відсутність батьків на

зборах, то повинен відразу визначити з ними терміни індивідуальної

зустрічі, не чекаючи наступних зборів. 1. Готуючись до батьківських зборів, класний керівник повинен складати їх

програму і перелік питань, що допоможе уникнути зайвих запитань батьків

і заощадить час зборів для висвітлення важливіших тем. 1. Орієнтовні поточні питання батьківських зборів:

 • зовнішній вигляд учнів, навчання дитини у сім’ї, дотримання санітарно-

гігієнічних норм;

 • харчування учнів;

 • надання матеріальної допомоги учням класу;

 • організація скарбнички класу;

 • функціонування гуртків і секцій;

 • відвідування учнями занять і секцій;

 • ставлення батьків до пропусків уроків учнів через поважну причину;

 • ведення учнями зошитів і щоденників;

 • стан шкільних підручників;

 • ставлення батьків до участі дітей у позакласних заходах.

 1. Позитивний підсумок кожних зборів є сприятливою основою майбутніх

зборів.

Нетрадиційні форми співпраці

класного керівника з батьками.
До нетрадиційних форм роботи з батьками належать: батьківські читання; батьківські вечори; тематичні, групові та індивідуальні консультації. Для того щоб нетрадиційні форми співпраці з батьками в колективі прижилися, їх слід проводити системно. 1. Консультація. Бесіда.

Індивідуальна консультація – одна з найважливіших форм взаємодії класного керівника з сім’єю. Індивідуальна консультація має бути навчальною і сприяти створенню контакту між батьками і вчителем. Класний керівник надає батькам можливість розповісти про ті проблеми, з якими вони бажають ознайомити його в неформальній обстановці.

Орієнтовні питання первинної консультації:

 • особливості здоров׳я дитини;

 • захоплення, інтереси;

 • переваги в сімейному спілкуванні;

 • поведінкові реакції;

 • особливості характеру;

 • мотивація навчання;

 • навчальні пріоритети;

 • позашкільні інтереси;

 • моральні цінності сім’ї.


Орієнтовні теми консультацій для батьків:

 • Якщо дитина – шульга?!

 • Дитяча агресивність та її причини.

 • Самостійність дитини під час виконання домашніх завдань. Як її

розвивати?

 • Як розвинути у дитини інтерес до читання?

 • Дитячий егоїзм.

 • Якщо дитина не хоче йти до школи.
 • Друзі в житті дитини.

 • Роль сімейних відносин у формуванні культури спілкування дитини з

Іншими дітьми.

 • Соціальна адаптація дитини та її результати.

 • Причини дитячої самотності.

 • Алкоголізм батьків і дитячі страхи.

Бесіда має велике значення у виховному арсеналі класного керівника. ЇЇ доцільно проводити з метою попередження конфліктних ситуацій, для налагодження взаємин між батьками і дітьми, між окремими педагогами і сім’єю.

Використовувати бесіду в роботі з батьками необхідно для того, щоб досягнути довірчої атмосфери, розв’язати конфліктні ситуації.

2. Батьківські читання.

Дуже корисною і необхідною формою роботи з сім’єю є батьківські читання, що є своєрідною формою роботи з батьками, яка дає їм можливість не тільки слухати лекції педагогів, але і самим вивчати літературу з проблеми. Особливістю таких заходів є те, що, аналізуючи педагогічну проблему, батьки можуть висловлювати власне розуміння питання,полемізувати з іншими батьками з питання, відстоювати власні переконання.

Батьківські читання допомагають багатьом батькам переглянути свої погляди на виховання, ознайомитися з традиціями виховання дітей в інших сім’ях, інакше поглянути на свою дитину і своє ставлення до неї.

3. .Батьківські вечори.

Цікавою і новою формою роботи з батьками є батьківські вечори. Їх доречно проводити, коли класний керівник щойно почав формувати батьківський колектив класу, коли діти лише перетнули поріг школи.

Батьківський вечір – це свято спілкування з батьками друзів твоєї дитини, свято спогадів власного дитинства і дитинства своєї дитини, пошук відповідей на запитання, які перед батьками ставить життя.

Орієнтовні теми батьківських вечорів


 • Рік народження моєї дитини. Яким він був?

 • Перші книжки дитини.

 • Майбутнє моєї дитини. Яким я його бачу?

 • Друзі моєї дитини.

 • Свята нашої сім’ї.

 • Покарання і заохочення в нашій сім’ї.

 • Як ми навчаємо власну дитину трудитися.

 • Роль тата в нашій сім’ї. Сімейні діалоги.

 • День народження нашої сім’ї. Як ми його святкуємо?

 • Питання дітей, які заводять дорослих у глухий кут.

Батьківські вечори зближують сім’ї, допомагають подолати недовір’я і ворожість у взаєминах дітей і дорослих.
4. Батьківські тренінги.

Батьківські тренінги – активна форма роботи з тими батьками, які

усвідомлюють проблемні ситуації в сім’ї, бажають змінити свою взаємодію з

власною дитиною, зробити її відкритою і щирою, розуміють необхідність набуття

нових знань і умінь щодо виховання власної дитини.

Практика свідчить, що після тренінгу, проведеного класним керівником і

психологом, багато дітей змінюють поведінку на краще, у них з׳являється

мотивація до навчання , інтерес до життя.5. Батьківські ринги.

Батьківські ринги – одна з дискусійних форм спілкування батьків і

формування батьківського колективу. Багато батьків у початковій школі

висловлюються категорично із багатьох питань виховання дітей, не враховуючи

можливостей і здібностей своєї дитини, рівня її реального навчального

потенціалу. Деякі батьки вважають, що їх методи виховання є безсумнівними, не мають зазнавати корекції педагога. Батьківський ринг проводиться для того, щоб батьки могли з’ясувати, наскільки вони праві щодо своїх методів виховання, або провести ревізію свого педагогічного арсеналу, замислитися над тим, що у вихованні своєї дитини вони роблять правильно, а що – ні.Орієнтовна тематика батьківських рингів

 • Погані звички. Спадковість або вплив соціуму?

 • Чи можна карати дитину?

 • Що робити, якщо батько не цікавиться вихованням дитини?

 • Як навчити дитину завжди залишатися людиною?

 • Чи потрібні дитині свята?

 • Труднощі шкільного уроку. У чому вони полягають?

 • Діти різних національностей в одному класі.

 • Шкільна форма «за» і «проти».

 • Якщо діти безвідповідальні.

Каталог: uploads -> doc
doc -> Замінено текст розділу: IV. Соціокультурна змістова лінія
doc -> Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Числівники кількісні і порядкові. Числівники прості, складні й складені. Мета
doc -> Тема.. Старий рік поспішає на поріг
doc -> Повідомлення по темі «Будова слова»
doc -> Урок у першому класі «здрастуй, школо!» Мета: Розкрити учням поняття слів «школа», «школяр», розширювати пізнавальну діяльність дітей, формувати інтерес до навколишнього світу
doc -> Складнопідрядне речення з підрядними означальними й
doc -> Апостроф. Урок-подорож "Морська регата"
doc -> Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я ( «Герой вмирає, а ім’я його живе») Диктант 2
doc -> Урок з інтегрованого курсу


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал