Конспект тематичного заняття для дітей старшої групи Підготувала: вихователь Кучер Наталія Василівна 2015р



Скачати 124,18 Kb.
Дата конвертації13.02.2017
Розмір124,18 Kb.
ТипКонспект
Іванківський ДНЗ (ясла-садок)№1 «Сонечко» комбінованого типу

Ярмарка майстрів

Конспект тематичного заняття для дітей старшої групи

Підготувала: вихователь

Кучер Наталія Василівна

2015р.

Мета: сприяти розвитку інтересу до народних ремесел; виховувати ціннісне ставлення до людей праці, бажання долучатись до народних традицій та дотримуватись їх; плекати справжніх патріотів своєї Батьківщини; закріпити знання дітей про державні символи, народних умільців; продовжувати формувати вміння складати розповіді, розвивати зв’язне мовлення. Збагачувати словниковий запас дітей словами-назвами народних ремесел, виробів , матеріалів , тощо.

Обладнання: вироби народних умільців: гончарні, різьблені вироби, вишиванки , витинанки, ковальство , лозоплетіння , ткацтво ,тощо.

Попередня робота:


  1. Ознайомлення дітей з картою України , державними символами , народними ремеслами.

  2. Читання та заучування творів художньої літератури відповідно до теми.

  3. Вправляння у складанні розповідей про народні ремесла та умільців за схемами-моделями .

  4. Виготовлення поробок з глини та пластиліну; вирізування витинанок; малювання з використанням елементів української народної вишивки тощо.

  5. Екскурсія у краєзнавчий музей Іванкова.

  6. Використання інтерактивних методів під час ознайомлення з народними ремеслами :

    • « мікрофон» ,

    • « робота в парі».


Хід заняття :

Вихователь:

- Діти, сьогодні гості до нас завітали, а гостям ми завжди раді і, як ведеться в народі, гостям ми добре слово скажемо.

Доброго ранку, вітаємо вас,

Спасибі, що прийшли до нас.

Руку на серце кладем,

Щедрість всім вам віддаєм!

(Діти малюють в повітрі сердечка і дмухають на долоньку – посилають тепло присутнім)


    • А тепер, діти ,побажаємо один одному , доброго дня :

Доброго ранку, доброго дня!
Хай плещуть долоньки, хай тупають ніжки!
Працюють голівки!
Доброго ранку, доброго дня!
Бажаю усім я здоров’я й добра!

Вхід на ярмарку перетягнутий стрічкою.



Загукувач:

Увага! Увага!

Спішіть-поспішайте!

Ярмарку , з нами Ви відкривайте.

Дива зробили майстри -трударі,

Тож не баріться, заходьте сюди!



Загукувач:  Щоб потрапити на ярмарку, треба відповісти на мої запитання. То що, готові? (Так)

Запитання:

1.Як називається наша країна?

2.Чим є для нас Україна?

3.Столиця України —...

4.Назвати державні символи.

5.Що позначають кольори прапора?

6.Як називається наше селище?

7.А тепер згадайте вірш про Батьківщину.

Дитина розповідає :

Ми дуже любимо наш край

І любим Україну,

Її лани, зелений гай,

В саду рясну калину.

Там соловейко навесні

Співає між гілками.

Та й ми співаємо пісні —

Змагається він з нами.

Загукувач :

-Ну, що ж, я вважаю, що ми можемо увійти на виставку. З моїми завданнями ви впорались.

Перерізають стрічку, заходять на ярмарку.

Вихователь:


    • Прочитайте, як називається наша ярмарка ? ( « Ярмарка майстрів»)

- Діти, скільки тут гарних робіт, які зробили майстри. Зараз ми з вами поярмаркуємо.

- А хто такі майстри?

1. Дитина: майстри — це талановиті люди, які виготовляють різні цікаві і корисні вироби, і цим прославляють нашу країну.

2. Дитина: З давніх-давен українська земля славилася народними майстрами. В Україні вміли і ткати, і різьбити по дереву, і вишивати , виготовляли кераміку і багато чого іншого. Ця майстерність передавалась із покоління в покоління.



Вихователь: - давайте ,діти,відгадаємо загадку який же майстер свої вироби на ярмарку привіз :

Загадка:

Глина в кого ожива?

Творить з нею хто дива?

В нього посуд ніби жар,

Ну, звичайно ж, це…. (гончар)

- Діти, а хто ж такий гончар?

Дитина : - Гончар - це дуже давня і шанована професія. Раніше в кожному селі був свій гончар. — Гончар знаходив глину у землі і залишав її на дворі, щоб вона вилежалась, її мочили дощі ,морозили морози, обігрівало сонце, обдували вітри. А навесні з глини вибирали всі палички і камінці, просіювали її, намочували водою, ліпили виріб,використовуючи гончарний круг.  

Вже вироблений виріб поливали водою, а потім при високій температурі обпалювали в печі. Сучасні майстри вигадали спосіб прикрашати свої вироби ще до випікання.

Після випікання посуд ставав міцним і дзвінким. Той виріб, який вже обпалили в печі, - називають керамікою. . Вихователь : Які ж предмети побуту виготовляли майстри – гончарі?

Дитина: (глиняні іграшки – свищики у формі півників, баранчиків, вершників, коників, козликів, різноманітні вази, свічники, посуд – глечики, макітри, горнята – двійнята, тикви, ринки, тарілки, горщики, куманці.)

Вихователь: - Отже, гончарство – це виготовлення посуду та інших виробів із глини.

Дидактична вправа « Скажи який» (- а який наш посуд ?- глиняний, блискучий, гарний, красивий, великий, розписний, новий, старовинний, український, красивий)

Народна гра « Як підем ми на базар»

1.Як підем ми на базар

Роздивлятися товар,

За що будем купувати?

Треба купу грошей мати.

По стежині ми підем,

Там макітрочки знайдем.

 

Ми макітрочки гарненькі,



Веселенькі, глибоченькі,

Полюбляєм частувати,

Смачні страви зберігати.

2.Як підем ми на базар

Роздивлятися товар,

За що будем купувати?

Треба купу грошей мати.

По стежині ми підем

Там ми глечики знайдем.

Ми глечики гарненькі,

Веселенькі, глибоченькі,

Полюбляєм частувати,

І напої зберігати.

3.Як підем ми на базар

Роздивлятися товар

За що будем купувати?

Треба купу грошей мати

По стежині ми підем

Там ми горщики знайдем.

Ми горщики гарненькі,

Веселенькі, глибоченькі,

Полюбляєм частувати,

Смачні каші зберігати.

Вихователь підводить дітей до вишиванок :

-У народі говорили: «Хата без рушників — як родина без дітей.»

-Вишитий рушник можна порівняти хіба що з піснею. За давнім українським звичаєм у хатах збиралися майстрині, де вони ткали, вишивали, а під час роботи співали пісні.

 -Діти а що ви знаєте про вишиті рушники?

 Дитина : Вишиті рушники створюють затишок, зміцнюють родину. У народі казали: «Де сяє вишиття, там злагода і добре життя».

-Подивіться як палахкотять багатством кольорів рушники на нашій ярмарці.

-А які ви, діти бачите кольори на рушниках?

 Відповіді дітей :

1. Багато рушників вишиті двома кольорами: червоним і чорним. Черний — це колір родючої землі, багатства,урочистості. Червоний — колір щастя, добробуту, кохання. Ним найчастіше вишивали дитячий, юнацький, весільний одяг. Червоними нитками вишивали рушник для весільного обряду, яким користувалися в побуті ще й після весілля.

2.На найдавніших вишивках є геометричні узори — лінії, кола, хрести, ромби, які символізували сонце, зорі, землю, воду.

3. На рушниках зазвичай вишивали рослини: калину, троянду, ромашку, волошку, мак, барвінок, колоски пшениці. А доповнювали рослинні орнаменти зображення птахів. На українських рушниках часто можна побачити качок, лебедів, півнів.



Вихователь:

-Вишивали не тільки рушники, а й сорочки-вишиванки, плаття та інший одяг, а також речі для побуту . Сучасне вишивання є вже механізоване , людям допомагають вишивати сучасні машини , які вишивають і хрестиком ,і гладдю.

А зараз може хтось нам віршик про вишиванку розповість ?



Дитина розповідає:

Біле поле полотняне,


рівне ткане, чисто пране,
А по ньому голка ходить,
за собою нитку водить.

Покрутнеться так і сяк -


розцвіте червоний мак.
Зазирне і там і тут -
василечки зацвітуть.

Вихователь: - так , діти, ви молодці – багато знаєте, але на нашому ярмарку ми бачимо ще один вид народного ремесла – це витинанка. (вихователь підводить дітей до витинанок ) – А що ви знаєте про витинання?

1. Дитина: - витинання – це вирізання з паперу симетричних візерунків ,що ними колись очепурили хати. Для цього використовували папір яскравих кольорів: червоний, чорний, жовтогарячий, синій. Поєднання їх надавало витинанкам святкового привабливого вигляду. Стрічки –витинанки прикріплювали на стіні ,між вікнами, а також використовували їх замість серветок у буфетах , ними прикрашали образи під склом.

2.Дитина. Часто на Різдво гілки ялини прикрашали різноколірними «ліхтариками вирізаними з паперу. Іноді витинанки використовувалися разом з настінним розписом.

Вихователь : - Вечорами у вихідні дні чи на свято сходилися хлопці та дівчата на вечорниці до когось у хату, прибрану витинанками, співали пісень, танцювали.

- Давайте і ми з вами під цими чудовими оберегами затанцюємо.

(діти виконують український танок )

Вихователь:


    • Діти ви справжні українці , та назвіть мені які ж ще види народного ремесла ми бачимо на ярмарку ?( діти називають : ткані килими –ткацтво -килимарство , різьблені з дерева вириби ,випалені) –То які ж прислів’я можна сказати про наші народні ремесла ?

    • Діти називають прислів’я :

    • У ремісника золота рука

    • Гончара глина годує

    • Куди голка ,туди й нитка

    • Майстра по роботі впізнають

    • Діло майстра величає

Вихователь : на нашій ярмарці є, діти, карусель - то давайте на ній покатаємося.

Гра « Каруселі»

Вихователь: - Діти, на таких ярмарках проходять народні гуляння. Наша ярмарка майстрів проходить на передодні свята Стрітення . У цей день зима з весною зустрічається і змагаються між собою. Якщо зима переможе, то довго буде холодно, а якщо весна візьме гору, то поверне на тепло. В народі кажуть: „Лютий лютує, весні дорогу готує", „У лютому на Стрітення зима з весною вперше зустрічається". . -- Давайте, діти, покличемо зиму та весну до нас. Де це наш Гриць із трубою? (Виходить хлопчик, імітує гру на трубі. Діти обступають його, беруться за руки, утворюючи коло, і співають співанку „Труби, Грицю, в рукавицю".)

(З 'являється Зима в образі бабусі в білому вбранні з палицею в руках. Вона здалеку озивається: „Агов-агов! Чую-чую! Іду-іду! " Зима входить в коло, вітається з дітьми, діти відповідають.)



Зима : -Рада вас бачити, діти, бо люблю маленьких розважати, гратися з ними. Скажіть, а чи весело вам було зі мною Зимою? (Діти відповідають і співають пісню на слова Л. Глібова „ Зимонько- снігуронько ".)

Зима: - Як гарно ви співаєте про мене. А чи не боїтеся мого морозу- морозенка та метелиці-хурделиці - Як морозом я повію Та снігами замету. Діти :- А в садочку нам тепленько. Любо й весело серденьку!

Зима : - Ой надворі метелиця. Крутить, вертить хурделиця. Діти : - А в садочку чепурненькі Зійшлися діточки маленькі.

Вихователь: - Вітер свище десь у полі... Потанцюйте сніжинки у колі! (Діти виконують навкруг Зими танок "Сніжинки"), гра « Сніжки»

Вихователь : - Добре, Зимонько, нам було з тобою весело. Та вже весна не за горами. . Зима: - Хіба прийшов вже час мені з Весною зустрічатися ? Вихователь: - Аякже! Вже ось-ось Стрітення. І повинна Зима з Весною зустрітися і силою помірятися. . Зима: - Ой! Я й забула зовсім. Ну що ж, позмагаємось із Весною. Подивимось, чия візьме! Тож кличте Весну!

(Діти кличуть Весну)



(І з 'являється Весна в яскравому вбранні.)

Весна: - Здрастуйте, діти! Бачу, що чекали ви мене! Принесла я вам свої даруночки.

Діти: - Весно, весно, наша весно, А що ж ти нам принесла Весно?

Весна : - Принесла вам літо, Щоб родило жито, Старим бабам - по лопаточці, Молодицям - по дитяточці, Чоловікам - тю плужку. Хлопчикам - по батіжку. А дівчаткам - по віночку З хрещатого барвіночку! Отже, час Зимі тікати за високі гори, за широке море, бо я, Весна-красна, прийшла. Вихователь: - Зимо, Весно, не сперечайтеся, а краще позмагайтеся. (Весна і Зима набирають собі команди. Проводиться 2-3 спортивних гри (перетягування канату, естафета).

Вихователь : - Добре позмагалися. Молодці!

Весна : -Бачиш, Зимо, прийшов час вирушати тобі в дорогу - у далекий північний край, де морози і сніги. А на Вкраїні я господарюватиму, рідну землю прикрашатиму зеленню і квітами, високими хлібами.

Зима: - Що ж, Весно, твоя взяла! Збиратимусь я у путь. Та через рік знову до вас завітаю, снігом землю вкрию, напущу морозу. Чекайте ж на мене, готуйте лижі і санчата. (Усі прощаються з Зимою, проводжають їі.)

Вихователь: - Всі ми знову зиму проводжали . -Красну весну зустрічали. Весно! Уквітчай наш край . Дай нам добрий урожай!

Весна: - Я тепло вам принесла і сонечка додала. Щоб міцніли усі діти. Й розквітали, наче квіти ( весняний хоровод )

Вихователь: - Дякуємо тобі. Весно, за добрі побажання. Залишайся з нами. Запрошуємо тебе до святкового столу. Будем щиро пригощати. Усім, чим хата багата. (Всі сідають за святковий стіл)
Каталог: prof
prof -> Роль мови у формуванні та самовираженні особистості
prof -> Упорядники: В. С. Лозінський, Н. П. Бурмака, М. С. Хосрошвілі, І. В. Гуртова, І.Є. Конченкова к и ї в
prof -> Програма для 8 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів
prof -> Методика проведення профорієнтаційної роботи з учнями
prof -> Післядипломної педагогічної освіти
prof -> Обухівський міський центр творчості дітей, юнацтва та молоді «Романтик» Виховний захід «Я візьму той рушник …»
prof -> Випуск 11 Профілактика торгівлі людьми
prof -> Програма з математики для 10 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал