Групи слів за значенням. Синоніми. Ознайомлення зі словни



Дата конвертації16.12.2016
Розмір52,5 Kb.
ТипУрок
Тема уроку.Групи слів за значенням.Синоніми.Ознайомлення зі словни-

ком синонімів.



Мета: ознайомити учнів з синонімами,навчити визначати їх у реченнях,пра-

вильно використовувати у мовленні;

удосконалювати вміння користуватися словниками;

розвивати мислення,мовлення учнів;

виховувати в учнів навички самостійної роботи,любов до рід-

ної мови,до природи.



Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:підручник,картки,словники.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ.Мотивація начальної діяльності.

Психологічна настанова і внутрішня мотивація щодо вивчення теми»Синоніми»

ІІІ.Повідомлення теми,мети й завдань уроку.

Оголошення епіграфа уроку

Багатство синонімів-одна з

питомих ознак багатства взагалі .

М.Рильський

ІV.Актуалізація опорних знань,умінь і навичок п’ятикласників.

Записати речення.Знайти в них слова,які близькі за значенням.

1.Багрянець вечірньої зорі палав,мигтів,палахкотів.(М.Бажан)

2.Спіють яблука,і зріє виноград,стигнуть сливи золотисті.(М.Терещенко)

Пригадати,як називаються слова,які однакові або близькі за значенням,але різні за

звучанням і написанням.



V.Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Слово вчителя

Точність і виразність нашого мовлення часто залежить від того,наскільки правильно

і доречно дібрано слова.Одне й те саме поняття може називатися по-різному.Напри-

клад,поняття говорити може бути передано кількома словами : казати(більш конкрет

но),мовити(до кого?),розмовляти(з ким?),балакати,гомоніти(розмовне).

Такі слова називаються синонімами.Так що це за слова-синоніми?

Учитель пропонує учням розглянути малюнок- червона троянда.

Учитель.Вам подобається троянда?

Відповідь.Так..

Учитель.Якого вона кольору?

Відповідь.Червоного.

Учитель.А є ще одна назва відтінку червоного кольору-пурпуровий.Чи близькі вони

за значенням?

ВідповідьТак.

Учитель.Чи однієї частини мови слова червоний і пурпуровий?

Відповідь.Так(прикметники).

Учитель.Отже,слова однієї і тієї ж частини мови,однакові чи близькі за значенням,

але різні за звучанням і написанням,називаються синонімами.

Вони роблять нашу мову яскравішою і виразнішою.

У перекладі з латинської слово синонім означає:

такий же + оніма

син - - - синонім

однойменний ім’я



VІ.Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.

1.Скласти словосполучення і записати(до синонімів додати слова з дужок).

Радо,залюбки(зустрічати,написати).

Піднесений,святковий(настрій,одяг).

Міцний,могутній(дуб,кулак).

Стара, старовинна(монета,тополя).

2.Робота з підручником.

Виконати письмово вправу 467.

3.Замінити слово великий у всіх словосполученнях синонімами відповідно до його

конкретного значення.Записати утворені словосполучення.

Великий врожай,великий вітер,велика гора,велика прірва,велике подвір’я,великий

натовп,велика сім’я,великі діти,велика людина,велика ніч.

Слова для довідок:високий,глибокий,сильний,багатий,просторий,численний,багато-

людний, видатний,дорослий,довгий.

Отже, ми підбирали синоніми за допомогою підказки (слова для довідок). А можна

знайти ці слова в словнику синонімів.Заглянемо в словник і підберемо синоніми до

слова червоний –пурпурово-червоний,багряний,ясно-червоний,яскраво-червоний,

кумачевий.

Синонімів до слова червоний більше,ніж ми з вами змогли підібрати.

Яку ж роль у нашій мові відіграють словники?

Вони збагачують нашу лексику,тобто словниковий запас,допомагають підібрати по-

трібне слово.

4.Самостійна диференційована робота з картками

І варіант.

Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду і записати з ним речення.

(Спить,дрімає,куняє) земля під глибоким снігом.

Верби (сумують,журяться,нудьгують) над водою.

Учні (говорили,вели розмову,розповідали) про історію рідного краю.

ІІ варіант.

Замінити словосполучення найбільш влучним іменником-синонімом.

Восени падає лист-(падолист).

Сильний дощ-( злива).

Дрібний осінній дощ-( мря.

5.Гра»Мікрофон»

До поданих слів доберіть синоніми.

Алфафіт,бій,безмежний,ліс,йти,буря,кричати,сміятися,плакати,розумний,старий,

маленький,родина,веселий,хуртовина

6.Фразеологізми замінити синонімами.

Накивати п’ятами-втекти.

Клювати носом-дрімати.

Зарубати собі на носі-запам’ятати.

Брати верх-перемагати.

7.Доберіть з дужок такі синоніми,щоб слова у вірші римувалися,тобто кінець остан-

нього слова першого рядка звучав так,як кінець останнього слова третього рядка, а

другого-як четвертого.Вірш записати.

Як виросту- збудую (дім,будинок,хату),

На хаті колесо( приладнаю,приб’ю,прикріплю),

А там я поселю( крилату,летючу,літаючу),

Лелечу,клекітну ( родину,сім’ю,пару).

Нехай розводиться(селиться,гніздиться)

По всіх деревах і( будинках,хатах,оселях),

Нехай мені щоночі( сниться,ввижається,здається),

Що я літаю,наче(пташка,птиця,птах).

VІІ.Підсумок уроку.

Подумати і дати відповідь

1.Що таке синоніми?

2.Для чого вони використовуються?

3.Яку роль у нашій мові відіграють словники синонімів?

VІІІ.Домашнє завдання.

За опорними словами – синонімами написати твір-мініатюру «Зимовий сад».



Вчора, напередодні,завірюха,заметіль,кучугури,замети,спить,дрімає, прекрасний,

чудовий,чарівний.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал