Гіс технології у військах зв’язку зсуСкачати 43,21 Kb.
Дата конвертації09.02.2017
Розмір43,21 Kb.
ГІС – ТЕХНОЛОГІЇ У ВІЙСЬКАХ ЗВ’ЯЗКУ ЗСУ
Коротков М.М.

НЦЗІ ВІТІ ДУТ


Постановка проблеми. Під час виконання бойових завдань, командирам підрозділів зв’язку наявність видимості між об’єктами, найчастіше доводиться визначатипід час вибору вогневих позицій, місць для спостереження або командних пунктів, під час вивчення умов прохідності і потайного пересування військ. Все це командир підрозділу виконує за топографічною картою, з використанням вимірювальних приладів. Проблема питання у тому що, в сучасному маневреному і швидкоплинному бою помилки командира при використанні вимірювальних приладів у визначенні взаємовидимості між об’єктами на топографічної картиможуть значно зменшити ефективність застосування зброї та бойової техніки, привести до втрати управління і взаємодії підрозділів, поставити під загрозу виконання бойового завдання.Рішуче значення має ефективне використання часу. З метою уникнення командирами підрозділів помилок та ефективного використання часу розвиток Збройних Сил розвинутих країн і сучасного суспільства базується на впровадженні інформаційних технологій (далі - ІТ). Найважливішою складовою таких ІТ є засоби обробки цифрової інформації про різні види місцевості та місцеві предмети, які можуть бути перешкодами на шляху розповсюдження наприклад радіорелейних хвиль. На даний час у ЗСУ досі командир підрозділу працює з топографічною картою, хоча в передових ЗС активно використовуються інші носії топогеодезичної інформації. Це свідчить про деяке відставання ЗСУ в питаннях управління підрозділами під час виконання бойових дій. Так, вже неприпустимо, щоб командир отримував інформацію та проводив деякі розрахунки за топографічною картою і за усталеною схемою через істотні часові затрати та обмеженість даних, доступних для аналізу. Вихід дає геоінформаційне забезпечення, яке передбачає циркуляцію даних про місцевість, пов’язаними з ГІС.

Аналіз останніх досліджень. ГІС виконує дві найважливіші функції: створення ЦКМ, інтегрованої з розширеною базі даних (далі - БД), і перетворенням ЦКМ на електронну, тобто візуалізацію, для надання користувачеві змоги інтерактивної роботи з нею.

Невирішена частина проблеми.ГІС мусить налаштуватися на виконання конкретних завдань. Спочатку такі ГІС формували невеликий набір логічно закінчених програмних продуктів, натомість зараз більше уваги приділяється розвиткові інструментальних засобів. Інструментальні засоби можна представити як великий набір модулів, з яких можна побудувати складну систему для конкретних користувачів і завдань, при цьому спираючись на загальний інформаційний фундамент у вигляді стандартів, обмінних форматів, класифікаторів тощо. Для реалізації цих завдань необхідна ГІС, яка дозволяє створювати і підтримувати цифрові моделі обстановки для кожної ланки управління і завдання. Зрозуміло, що використовувані стандарти, формати, класифікатори мають бути базовими з метою однозначної інтерпретації обстановки.

Постановка завдання.Проаналізувати основні напрямки застосування ГІС технологій у військах зв’язку під час визначення видимості між об’єктами на місцевості.

Виклад основного матеріалу. Бурхливе впровадження комп’ютерних та ІТ у війська зв’язку, що відбувається останнім часом, надає нові можливості при вирішенні задач командирами підрозділами зв’язку на місцевості під час візначення видимості між об’єктами. Автоматизація процесу управління дозволяє суттєво зменшити час з метою виконання бойового завдання по вирішенні різноманітних завдань на місцевості. Основою сучасного підходу до автоматизації вирішення завдань на місцевості, за яким відбувається заміна паперових карт на цифрові, є впровадження в процес вирішення завдань ГІС. З використанням ГІС командири підрозділів зв’язку відображають на пристроях мовну, візуальну, цифрову, графічну, просторову та додаткову інформацію про місцевість та розташовані на ній об’єкти. ГІС є інформаційною основою АСУ ЗС і необхідним елементом для командирів підрозділів зв’язку ЗСУ.

Геоінформаційна система –це система збору, зберігання, аналізу і графічної візуалізації просторових даних і пов’язаної з ними інформації про об’єкти, розташовані на місцевості.

Сучасні ГІС є інструментарієм інтеграції різноформаьнтх, раніше несумісних даних для моделювання явищ і процесів в реальному масштабі часу.

Термін ГІС також використовується у вужчому значенні – як інструмента у вигляді програмного продукту для здійснення командиром підрозділу зв’язку пошуку, аналізу та редагування ЦКМ, одержання додаткової інформації про різні види місцевості (рівняну, горбисту та гірську) та розташованихна них об’єктів (його висоту, адресу тощо). Загалом ГІС користуються картами як джерелами даних, в той же час карти є їх кінцевим продуктом.

Вирішення різноманітних завдань на місцевості за допомогою ГІС має поєднувати можливості систем керування БД, редакторів растрової і векторної графіки та аналітичних засобів, які застосовують в ділянці діяльності. Тобто, ГІС є поєднанням географічної або топографічної карти і великому масиву різнорідної інформації, вираженої і цифровий формі.

Об’єм картографічних даних може складати десятки терабайт і забезпечувати покриття будь-якої площі земної поверхні. Дані відображаються в дво-, в тривимірному вигляді. Зміни оперативної обстановки в часі можуть передаватися у вигляді шарів каналами зв’язку.

Поява ГІС зумовила нові явища та термінологію, зкрема цифрове (електронне) поле бою – ним визначають цифрову картографічну інформацію безпосередньо на полі бою і засобу її експлуатації у вигляді власне самої ГІС.Висновки.Застосування ГІТ у військах зв’язку дозволить командирам підрозділів зв’язку підняти на вищу ступінь процес визначення видимості між об’єктами на місцевості з використанням засобів зв’язку. ГІС – технології у військовий сфері, нададуть новий, відповідальний сучасності, ефективний, зручний і правильний підхід у подоланні наявних труднощей ЗСУ під час візначення взаємозв’язку між підрозділами на різних видах місцевості.
Джерела

1. Петлюк І.В., Власенко С.Г., Петлюк О.І. ГІС-технології у військовій справі.2. Шмаль С.Г. Військова топографія.2008.
Каталог: pdf -> 2013 -> 2%20Sp
2013 -> Духневич О. В. Вчитель історії Хмельницького навчально-виховного комплексу №4 Анотація
2013 -> Девіантність у великому місті: міждисциплінарні дослідження
2013 -> Синергетичний підхід до активізації механізму формування у студентів інтересу до навчання к п. н. Лебедєва А. В
2013 -> Теоретичні основи та аналіз світового досвіту міжнародного розвитку високотехнологічних кластерів омельяненко В. А., Вернидуб Н. О
2%20Sp -> Якість підготовки фахівців – проблема сучасності к т. н., проф. Рае козубцов І. М., Герасименко О. О., Ткач В. О
2013 -> Якість освіти крок до європейської інтеграції
2013 -> Обговорення робочої концепції програми розвитку методологічної компетентності аспіранта військового вищого навчального закладу кандидат технічних наук, професор рае козубцов І. М
2%20Sp -> Аналіз системи виявлення вторгнень та комп’ютерних атак


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал