Для чого ми вивчаємо природознавство



Сторінка1/23
Дата конвертації01.12.2016
Розмір4,95 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23
















з/п

Тема уроку

Дата







ВСТУП







1

Для чого ми вивчаємо природознавство











СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ







2

Що треба знати про природу. Нежива і жива природа







3

Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи







4

Як людина пізнає світ







5

Спостереження і досліди







6

Природні та рукотворні тіла







7

Практична робота. Дослідження частин тіл







8

Екскурсія на пришкільну ділянку. Спостереження за осінніми змінами в живій і неживій природі







9

Організми







10

Що потрібно організмам для життя







11

Різноманітність рослин







12

Різноманітність тварин







13

Із чого людина виготовляє предмети вжитку. Дослідницький практикум. 3 чого це виготовлено? ,







14

Значення природи для життя людини







15

Бережливе ставлення до природи











СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ







16

Сонце в наглому житті







17

Які властивості має вода. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?







18

Вода в природі та в житті людини







19

Повітря







20

Ґрунт







21

Гірські породи







22

Практична робота. Ознайомлення з гірськими породами рідного краю











СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ







23

Яку будову має рослина







24

Практична робота. Будова рослини







25

Які бувають рослини







26

Листяні та хвойні рослини







27

Екскурсія у ліс







28

Дикорослі та культурні рослини







29

Кімнатні рослини







30

Практична робота. Правила догляду за кімнатними рослинами







31

Дикі та свійські тварини















Календарне планування уроків природознавства у 1 класі




з/п

Тема уроку

Дата

-.

32

Хто такі комахи







33

Дослідницький практикум. Як живуть лісові мурашки?







34

Риби







35

Птахи







36

Звірі







37

Тварини живого куточка







38

Домашні улюбленці







39

Екскурсія у зоопарк











РІДНИЙ КРАЙ







40

Місце, де я живу







41

Водойми рідного краю







42

Які рослини ростуть у лісах мого краю







43

Які рослини називають лікарськими







44

Для чого створено Червону книгу України







45

Які культурні рослини вирощують у рідному краї







46

Тварини рідного краю







47

Яких свійських тварин вирощують у рідному краї







48

Чому потрібно охороняти тварин







49

Міні-проект. Моє улюблене місце відпочинку











МОЯ КРАЇНА УКРАЇНА







50

Що ми знаємо про нашу країну — Україну







51

Карта України







52

Водойми України







53

Чорне та Азовське моря







54

Міні-проект. Як облаштувати джерело?







55

Карпати







56

Кримські гори







57

Дослідницький практикум. Омріяна мандрівка Україною











ЗАПИТАННЯ ДО ПРИРОДИ







58

Із чого виготовляють папір?







59

Звідки береться рослинна олія?







60

За що нам вдячні домашні улюбленці — рослини, тварини?







61

Як економно використовувати воду вдома?







62

Чи розуміють тварини одне одного?







63

Чим живиться їжак?







64 -

68


Як малює олівець?




ВСТУП

УРОК 1

Тема. Для чого ми вивчаємо природознавство

Мета: дати учням уявлення про природознавство; учи­ти розповідати, що вивчає природознавство, ставити, питання про природу; розвивати вміння працювати в парах і вести прості діалоги; виховувати інтерес до вивчення природи.

ХІД УРОКУ


  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми і мети уроку

  • Сьогодні ми починаємо вивчати новий навчальний предмет. Да­вайте спробуємо разом прочитати його назву по складах. (Діти чита­ють з дошки: «При-ро-до-знав-ство».)

  • Як ви вважаєте, що вивчає природознавство? (Відповіді дітей.)

III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Ознайомлення з підручником

  • Візьміть до рук підручник і розгляньте його.

  • Чим він розпочинається? Насамперед ви бачите обкладинку. Це. обличчя (або одяг) книги, це те, що зовні вирізняє її з-поміж інших книжок.

  • Яка вона на дотик — цупка чи м'яка?

  • З чого зроблена? (З картону)

  • Про що розповідає обкладинка підручника «Природознавство»?

  • Чи подобається вам малюнок на ній?

  • Перегорніть обкладинку — і побачите аркуш паперу, що з'єднує її із сторінками, — форзац. Форзаців — два.

— Що зображено на першому форзаці? Складіть речення, які почи­наються словами: «Я бачу...».

  • Що зображено на другому форзаці? Про що розповідають його ма­люнки?

  • Розгляньте наступні сторінки — титульну сторінку та її зворот. Про що ви дізналися?

  • На першій сторінці підручника вміщено звернення до читача.

Учитель читає звернення авторів підручника на с. З, ознайомлює учнів з умов­ними позначеннями, що є у підручнику.

— Що означають умовні позначення?



  • Підручник допоможе вам вивчати дивовижний світ природи. Зі сторінок підручника ви дізнаєтеся про неживу і живу природу, проте, чому потрібно її берегти. Ви дізнаєтеся також про рідний край і нашу Батьківщину — Україну.


2. Робота за підручником (є. 4-5)

  • Розгляньте малюнки на с. 4. Що зображено на малюнках?

  • Порівняйте їх. Що однакового ви побачили на малюнках? (Сонце, дерева, хмари, квіти)

  • Це — природа.

  • Що із зображеного зроблено людиною?

  • На якому з малюнків зображена природа?

— Як можна назвати ці малюнки?

Висновок. Усе, що оточує людину і не зроблено її руками, — це при­рода.

— Природа дуже різноманітна. Природою є Сонце і море, Місяць і зорі, рослини і тварини. Щоб не шкодити природі, зберігати багатство і красу природи, потрібно її знати і вивчати. У цьому вам допоможуть уроки природознавства. Ви будете досліджувати, вивчати природу, вчи­тися її розуміти.

Для роботи на уроках природознавства вам знадобляться різноко­льорові кружечки і стрілочки. Разом із дорослими виріжте із кольоро­вого картону по п'ять зелених, коричневих, червоних і синіх кружечків і стільки ж стрілочок.

Людину, яка вивчає природу, називають природодослідником, або натуралістом.

Розгляньте малюнок на с. 5. Чи знайомий вам цей пейзаж?


  • Що на ньому зображено?

  • Назвіть те, що належить до природи.


3. Фізкультхви линка

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

►► Гра «Постав своє запитання»

— Світ, що оточує нас, красивий і загадковий. Щоб багато дізнатися про природу, треба вміти ставити запитання.

Учитель дає зразок запитань про природу:



  • Чому восени жовтіє листя?

  • Чому листя опадає на зиму?

  • Чому одні птахи відлітають на південь, а інші залишаються на зи­мівлю?

— Тепер ловіть м'яч і ставте свої запитання, на які хотіли б отри­мати відповіді на уроках.
V. Підсумок уроку

  • Про що ви дізнаєтеся на уроках природознавства?

  • Що таке природа? Наведіть приклади.

  • Для чого людині потрібні знання про природу?

  • Як називають людину, яка вивчає природу?

СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ

УРОК 2

Тема. Що треба знати про природу. Нежива % і жива природа

Мета: розповісти учням, що природа загадкова і див­на, що її треба вивчати; розширити знання учнів про різноманітність природи; розвивати вміння групувати об'єкти неживої і живої природи, порівнювати тіла жи­вої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати інтерес до пізнання природи.



ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми і мети уроку

  • Що таке природа?

  • Для чого людині потрібні знання про природу?

  • Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що треба знати про природу та якою вона буває.


ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 6)

  • Розгляньте фото. Що із зображеного на них ви щодня бачите до­рогою до школи?

  • Усі предмети, які нас оточують, називають тілами. Наведіть при­клади тіл природи."

  • Рослини, гриби, тварини, людина — це тіла живої природи. На­ведіть власні приклади тіл живої природи.

  • Сонце, зорі, повітря, вода, каміння — це тіла неживої природи. Наведіть свої приклади тіл неживої природи.




  1. Фізкультхвилинка

  2. Продовження роботи за підручником (с. 7)

  • Розгляньте верхній малюнок.

  • Що ви бачите на ньому?

  • Допоможіть Тарасикові дістатися школи. Накрийте тіла жи­вої природи зеленими кружечками, а тіла неживої природи — корич­невими.

  • Які тіла ви накрили зеленими кружечками, а які тіла — корич­невими?

  • Яких предметів виявилося більше?

►► Робота в парах

  • Розгляньте разом із сусідом по парті нижній малюнок. Назвіть тіла живої і неживої природи.

  • Скільки тіл живої природи? Скільки тіл неживої природи?


IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Розв'язування логічних завдань «Що "зайве"? Чому?»

  • Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, качка.

  • Дуб, камінь, Сонце, повітря.

  • Вітер, річка, білка, веселка, дощ.

  • Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.

— Яка буває природа? (Жива і нежива)
2. Гра «Вудь уважний»

Учитель демонструє предметні малюнки із зображенням соняш­ника, сонця, берези, хмар, гриба, місяця, річки, дівчинки, білки, півня, дощу, моря, буряка, ведмедя, квітки, неба. Учні, якщо те, що показує вчитель, належить до живої природи, плещуть у долоні, а якщо до не­живої — не плещуть.



3. Гра «Я знаю три предмети...»

— Наведіть по три приклади тіл живої і неживої природи.


4. Робота над загадками

Учитель пропонує учням відгадати загадки і визначити, що з відга­даного належить до живої природи, що — до неживої.

• Стоїть корито,

Повне води налите. (Ставок)



  • У нашої бабусі Сидить дід в кожусі,

Проти печі гріється, Без води умиється. (Кіт)

  • Торох,торох, Розсипався горох.

Почало світати — Нема що збирати. (Зірки)

  • Він скрізь: у полі і в саду,

А в дім не попаде,

І я тоді лиш з дому йду,

Коли вже він не йде. (Дощ)

• Як дерево називається,

Що влітку в білий пух вбирається? (Тополя)

• Прийшла кума із довгим віником


На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

• Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Згодом стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

• Уночі гуляє, ,

А вдень спочиває, ,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі. (Сова)


5. Гра «Хто більше?»

Учні об'єднуються у дві команди.

Одна команда називає тіла живої природи, інша — тіла неживої при­роди, і так по черзі. Виграє команда, яка назве більше предметів.
V. Підсумок уроку


  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Що таке природа?

  • Яка буває природа? (Жива і нежива)

  • Що належить до неживої природи? Наведіть приклади тіл нежи­вої природи.

  • Що належить до живої природи? Наведіть приклади тіл живої природи.

  • До якої природи належить людина?

УРОК З

Тема. Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи

Мета: створити умови для закріплення уявлень про тіла живої і неживої природи; сприяти формуванню в учнів навичок практичних спостережень за об'єктами живої та неживої природи, умінь, необхідних для роботи в гру­пі, умінь групувати об'єкти неживої і живої природи, наводити приклади об'єктів живої та неживої природи; розвивати навички роботи в групі під час обговорення і складання розповіді про екскурсію; ознайомити з пра­вилами поведінки в природі; виховувати любов до при­роди.



ХІД ЕКСКУРСІЇ

I. Ознайомлення з правилами безпечної поведінки під час проведення екскурсії

  • Яких правил безпечної поведінки слід дотримуватися під час екс­курсії?

  • Що треба робити, щоб не зашкодити природі? (Не ламати гілки, не рвати рослини, не ловити тварин...)


II. Повідомлення теми і мети екскурсії

— На сьогоднішній екскурсії ми спостерігатимемо за об'єктами жи­вої і неживої природи.


III. Бесіда

  • Ви вже вмієте розрізняти живу та неживу природу, а також те, що створене людиною.

  • Пригадайте відмінність живих організмів від тіл неживої при­роди. Наведіть приклади.

  • Де знаходиться Сонце на небі восени?

  • Чи є на небі хмари?

  • Який вигляд вони мають?

  • Чи дме вітер?


IV. Робота в групах

Учитель об'єднує учнів у групи будь-яким відомим йому способом. Групи отримують однакові завдання, але вибирають для їх виконання різні ділянки на території, визначеній учителем.

На виконання завдання учням відводиться 15 хвилин.
Завдання для групової роботи


  1. Виберіть уподобаний вами куточок природи на ділянці визначеній учителем.

  2. Знайдіть на вибраній вами території тіла живої і неживої при­роди.

  3. Представте результати вашої роботи іншим групам. Розкажіть, як ви визначили об'єкти живої і неживої природи:

а) перерахуйте знайдені вашою групою об'єкти живої і неживої при­роди;

б) назвіть ознаки, які допомогли вам визначити об'єкти живої при­роди;

в) намалюйте найбільш уподобаний вами об'єкт живої природи;

г) дайте відповідь на питання: чи може жива природа існувати окремо від неживої природи? Чому ви так вважаєте?
V. Презентація роботи груп

Групи представляють результати своєї роботи (5 хв).



  • Скільки всього об'єктів живої природи вдалося спостерігати під час екскурсії?

  • Скільки всього об'єктів неживої природи вдалося спостерігати під час екскурсії?

  • Які об'єкти живої природи зустрічалися в усіх груп?

  • Назвіть об'єкти, створені людиною,, які ви побачили під час екс- . курсії.


VI. Рефлексія наприкінці екскурсії (3хв)

  • Що було для вас найцікавішим під час екскурсії?

  • Наскільки легко або важко було вам упоратися із завданнями під час екскурсії?

  • На якому дереві ви побачили плоди? (На каштані)

  • Які рослини цвітуть восени? (Квіти)

  • Назвіть об'єкти, створені людиною, які ви побачили під час екс­курсії.

  • Як поводиться білочка восени?

  • Що нового ви дізналися про пришкільну ділянку?

  • Розкажіть удома про екскурсію.


Додаток до уроку З

►► Екологічна гра «Вороняче полювання»

Дітям видають переліки, що містять назви природних об'єктів. їх пошуки вимагають від дітей не лише уважності, але й творчого підходу. Наведемо приклад такого переліку, але вчитель може сам уключити в нього предмети, що діти можуть знайти на пришкільній ділянці. Мисливський перелік


  • Пір'їнка.

  • . Насіннячко рослини, принесене вітром

  • Кленовий лист

  • Колючка

  • Щось кругле

  • Щось пухнасте

  • Щось гостре

  • Щось красиве

  • Щось, що може шуміти

  • Щось біле. . Щось м'яке

  • Щось неважливе для природи. (Не забувайте, що в природі ВСЕ має своє

значення.) .

  • Щось дуже важливе для природи. (У природі ВСЕ важливе!)

  • Сонячна пастка. (Усе, що ловить сонячне тепло, вода, камені,рослини, тварини)

Діти мають знайти об'єкти з цього переліку на обраних ними ділян­ках. Учитель просить дітей розподілити ці об'єкти за групами: жива і нежива природа.




УРОК 4

Тема. Як людина пізнає світ

Мета: ознайомити учнів з органами чуття людини (очі, вуха, ніс, язик, шкіра), вчити називати їх; сприяти розвитку вмінь розпізнавати різноманітні форми пред­метів, визначати властивості предметів, знаходити між ними схоже і відмінне, виділяти істотні ознаки; розви­вати мовлення; виховувати повагу до однокласників.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

  • Які звуки ви чули, коли йшли до школи? (Гавкав собака, їхала машина, розмовляли люди.)

  • Які запахи ви відчували, гуляючи на шкільному подвір’ї? (Запах хвойних дерев, трав’янистих рослин)

  • Що допомогло вам побачити предмети, почути звуки, відчути за­пахи, відчути тепло?

  • Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що допомагає людині пізнавати світ.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Робота за підручником (с. 8-9)

  • Розгляньте фотографії на с. 8. Дайте відповіді на запитання.

  • Кого зображено на фото?

  • Якого кольору ця тваринка?

  • Завдяки чому ми бачимо навколишній світ?

  • Яка квітка зображена на фото?

  • Чи має вона запах?

  • Завдяки чому ми відчуваємо запахи навколо себе?

  • Що робить соловейко?

  • Завдяки чому ми чуємо, що відбувається у природі?

  • Як ви гадаєте, яким є кактус на дотик?

  • Завдяки чому ми розпізнаємо різні тіла природи?

►► Робота у парах

  • Разом із сусідом по парті розгляньте огірок чи лимон. Розкажіть, якого він кольору і чи має запах. Який він на смак і на дотик? Як ви про це дізналися?

  • Розгляньте малюнки на с. 9 угорі.

  • Що на них зображено?

  • Поєднайте'за допомогою паперових стрілок тіло та ознаку, яка йому відповідає.

Учитель читає ознаки у підручнику: червоний, кислий, колючий, гарячий. Учні виконують завдання.

  • Складіть словосполучення з утвореними парами. (Помідор черво­ний. їжак колючий. Лимон кислий. Чай гарячий.)

  • Поясніть, звідки ви знаєте про властивості цих тіл.

  • Розгляньте малюнки на с. 9 унизу.

  • Що на них зображено?

Які органи чуття розташовані під малюнками?

— Поясніть, за допомогою чого людина сприймає навколишній світ Складіть про це речення.



Висновок. Людина пізнає навколишній світ за допомогою зору, слуху, нюху, смаку, дотику.
Фізкультхвилинка
ІУ. Узагальнення й систематизацій отриманих знань

1. Робота над загадками

- Відгадайте загадки і розкажіть, за допомогою чого людина сприй­має навколишній світ.



  • Один говорить, двоє дивляться та слухають. (Язик, очі, вуха)

  • Два сусіди-непосидьки: вдень на роботі, вночі на відпочинку. (Очі)

  • Між двох світил я в середині один. (Ніс)

  • П’ять братиків — роками рівні, ростом різні. (Пальці)

  • Самі мовчать, а нам допомагають почути тих,

  • Хто розмовляє й весело співає. (Вуха)

  • Усе життя один одного обганяють,

  • А обігнати один одного не можуть. (Ноги)

  • Червоні двері в моїй печері,

Білі звірі сидять біля дверей.

І м’ясо, і хліб — усю здобич мою —

Я з радістю білим звірам віддаю. (Губи, зуби)
2. Гра «Назвіть предмет за ознаками»

Учитель називає ознаки предмета, учні вгадують цей предмет.

Холодне, солодке, тане на язиці. (Морозиво)

Дуже кислий жовтий фрукт. (Лимон)


У. Підсумок уроку

- Що нового дізналися на уроці?

- Як людина пізнає навколишній світ?

- Завдяки чому ми бачимо навколишній світ?

- Завдяки чому ми відчуваємо запахи навколо себе?

- Завдяки чому ми чуємо, що відбувається у природі?

- Завдяки чому ми розпізнаємо різні тіла природи?

УРОК 5

Тема. Спостереження та досліди

Мета: навчати учнів проводити досліди і спостереження; розкрити поняття «дослід», «спостереження»; пояснити відмінність між спостереженням і дослідом як різними способами отримання відповідей на запитання про на­вколишній світ; навчати проводити спостереження та досліди з метою визначення ознак предметів за допо­могою органів чуття; розвивати практичні навички, спостережливість; виховувати пізнавальний інтерес.

ХІД УРОКУ



І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Чи доводилося вам спостерігати за природою?

  • Що цікавого вам запам’яталося?

  • Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що для вивчення природи по­трібно вміти спостерігати та проводити досліди.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Робота за підручником (с. 1 0-11)

Розгляньте фото на с. 10 угорі. Розкажіть, що на них зображено.

  • Чи доводилося вам спостерігати, бачити таке у природі?

  • Уміння спостерігати важливе для кожного природодослідника.

  • Перевірте, чи вмієте ви спостерігати. Розгляньте малюнки на с. 10 унизу.

—- Порівняйте їх. Знайдіть відмінності між малюнками. Скільки від­мінностей ви помітили? (7)

  • Розгляньте малюнки на с. 11. Що на них зображено? Де ви бачили такі прилади?

  • Для спостережень часто використовують різноманітні прилади.

  • Назвіть зображені прилади. Для чого їх використовують? Скла­діть речення.

  1. Фізкультхвилинка

ІУ. Узагальнення й систематизація отриманих знань

  1. Ознайомлення з правилами проведення досліду

  • Природу досліджують за допомогою дослідів.

Зараз ми проведемо досліди, за допомогою яких спробуємо на дотик, із заплющеними очима визначити предмети.

Під час проведення досліду слід дотримуватися певних правил:



  1. Роботу можна проводити стоячи, але розмовляти одне з одним тихо, щоб не заважати іншим.

  2. Дослід проводити по черзі: під час першого досліду один експери­ментує, а інший спостерігає; під час другого досліду учні міняють­ся ролями.

  3. Після виконання завдання учні мовчки беруться за руки і підніма­ють їх угору, показуючи цим, хцо робота завершена. За дозволом учителя вони підходять до столу і проводять заміну «лабораторно­го устаткування».




  1. Робота за підручником (с. 11)

Виконання досліду.

  • Налийте у склянку воду.

  • Якого кольору вода?

  • Додайте фарбу для малювання.

  • Що сталося з водою? Якого кольору стала вода?

  • Вода набула кольору фарби.

  • Вкиньте таблетки активованого вугілля.

  • Що ви бачите? Як змінилося забарвлення води?

  • Забарвлення води стало світлішим.


Робота в групах.

- Поміркуйте, що досліджують за допомогою космічних супутників.

- Чим дослід відрізняється від спостереження? (Спостереження відбувається з відстані, без особистого контакту. А дослід ми проводимо самі.)
V. Підсумок уроку

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Наведіть приклади своїх спостережень і дослідів, які ви спостері гали або проводили з батьками.

- Що використовують для спостережень? Наведіть приклади (Різноманітні прилади: термометр, ваги, годинник, лінійка, бінокл тощо)

- Які досліди проводили на уроці?

- Для чого проводять спостереження і досліди? {Для дослідженн. природи)






Додаток до уроку 5

►► Практичні завдання



1) Які звуки може почути людське вухо?


2) Які запахи може відчути людський ніс?



Урок 6

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка