Бібліотеки шахтарського району – громаді селаСкачати 336,46 Kb.
Дата конвертації11.12.2016
Розмір336,46 Kb.
Донецька обласна державна адміністрація

Управління культури і туризму

КЗК – Донецька обласна універсальна наукова

бібліотека ім. Н. К. Крупської

Шахтарська районна ЦБС


БІБЛІОТЕКИ ШАХТАРСЬКОГО РАЙОНУ –

ГРОМАДІ СЕЛА


Збірка інформаційних матеріалів

до XVІ обласного зльоту бібліотекарів села

Донецьк 2013ББК 78.34(4 Укр–4 Дон)75

Б 59

Бібліотеки Шахтарського району – громаді села : зб. інформ. матеріалів до ХVІ обл. зльоту бібліотекарів села / Донец. облдержадмін., упр. культури і туризму, КЗК – Донец. обл. універс. наук. б-ка ім. Н. К. Крупської, Шахтар. район. ЦБС ; уклад. І. А. Пилипенко, І. А. Валіуліна. – Донецьк : Сх. Маркетинг, 2013. – 28 с.

Укладачі: І. А. Пилипенко,

І. А. Валіуліна

Редактор: Т. С. Литвин

Науковий редактор: Н. П. Авдєєнко

Відповідальний Л. О. Новакова,

за випуск: засл. працівник культури України


© КЗК – Донецька ОУНБ

ім. Н. К. Крупської, 2013

© Шахтарська районна

ЦБС, 2013

© ПП «Схід Маркетинг»


ВСТУПХлібами степ до обрію пропах,

Над ним зоря, немов свіча вечірня.

О, краю мій, загублений в степах,

Моя любов тобі лишилась вірна.

С. В. Жуковський

Шахтарський район, розташований на сході Донецької області, має свої географічні особливості, які відрізняють його від інших районів. У південно-східній частині межі району збігаються з державним кордоном України та Росії. На території району, яка займає 4,5 % території області, знаходяться 7 міст обласного підпорядкування: Сніжне, Торез, Шахтарськ, Харцизьк, Єнакієве, Жданівка, Кіровське.

Багато історичних подій пов’язано з цими місцями. Історія території починається з давніх племен: тут мешкали зрубники, кіммерійці, скіфи, сармати, гуни, авари, болгари, хазари, печеніги, половці. До розпаду Золотої Орди в цих місцях хазяйнували монголо-татари. Проходив тут шлях, яким гнали невільників.

Дике поле бачило чимало подвигів запорізьких козаків, про які складено чимало легенд. Одна з них розповідає про відважного козака Савура, який загинув у нерівному бою з татарами на кургані, названому на його честь «Савур-Могилою». Людська пам’ять зберегла цю назву і в теперішній час тут розташовано меморіальний комплекс «Савур-Могила», адже з цієї легендарної висоти (277,9 м над рівнем моря) у 1943 році розпочалося визволення Донбасу від німецько-фашистських загарбників.

Окрасою Шахтарського району є чудові природні пейзажі. На його землях розташовані заповідні зони: ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Урочище Грабове», ботанічний заказник місцевого значення «Обушок», ентомологічний заказник місцевого значення «Круглик». Особливе місце серед пам’яток природи посідає регіональний ландшафтний парк «Донецький кряж», що є частиною колись безмежного Дикого поля.

Економічний потенціал району в першу чергу представлений сільськогосподарськими підприємствами і фермерськими господарствами. Лідерами та новаторами у галузі птахівництва є ЗАТ «Ландгут Бройлер» та дочірнє підприємство «Птахофабрика "Шахтарська Нова"», продукція яких добре відома не лише у Донецькій області.

Шахтарський район славетний своїми культурними традиціями і народними талантами. Велика увага приділяється питанням відродження і збереження української національної культури, організації дозвілля населення, естетичному вихованню підростаючого покоління.

Населення району обслуговує 41 заклад культури: 16 бібліотек, 13 сільських будинків культури, 11 клубів, районна школа мистецтв. Бібліотечна мережа складається з 2 районних бібліотек: для дорослих та для дітей і 14 бібліотек-філій. У невеличких селах відкриті 14 бібліотечних пунктів, у бібліотечному обслуговуванні мешканців беруть участь волонтери. Фонд Шахтарської районної ЦБС складає 211,9 тис. примірників. Щорічно бібліотеки обслуговують 11,6 тис. читачів, яким видається більше 228,9 тис. примірників документів. Послуги населенню Шахтарського району надають 27 бібліотечних працівників.

Бібліотеки Шахтарського району – це осередки духовності, освіти, дозвілля сільської громади. Їх робота будується відповідно до інформаційних потреб мешканців, а отже – особистих, соціальних і життєвих прагнень людей. Важливим аспектом діяльності сільських бібліотек є соціальне партнерство з органами місцевого самоврядування, освітніми і культурними закладами, громадськими організаціями, представниками бізнесу. Таке співробітництво сприяє творчій ініціативі бібліотечних працівників, стимулює впровадження інновацій у бібліотечне обслуговування членів громади. Прикладом інноваційного підходу стала проектна діяльність бібліотечних закладів. Завдяки перемозі у конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІІ» за програмою «Бібліоміст» 4 бібліотеки (Шахтарська районна бібліотека для дітей, Молодецька, Орлово-Іванівська, Нікішинська бібліотеки-філії) отримали 15 комп’ютерів та 4 комплекти мережевого обладнання. Наявність IT-технологій сприяє перетворенню бібліотек на сучасні інформаційні, культурно-дозвіллєві центри, запровадженню більш прогресивних форм роботи з користувачами. Щодня доступ до комп’ютерів та Інтернет-ресурсів мають від 100 до 200 користувачів. Книгозбірні, що не мають доступу до Інтернету, активно використовують можливості районної бібліотеки та бібліотек-філій, що мають відповідне ресурсне забезпечення.

Соціокультурну діяльність бібліотеки Шахтарської РЦБС здійснюють за допомогою традиційних і інноваційних форм, серед яких: виставки-роздуми, виставки-панорами, свято громади, екологічні стежини, віртуальні подорожі, слайд-подорожі, шок-уроки, поетичні струмочки, фольклорні веселки. Розвитку творчих здібностей користувачів бібліотек, організації змістовного дозвілля населення сприяє робота 13 читацьких клубів за інтересами.

Якщо бібліотека працює для громади, то вона зможе сподіватися на її підтримку. Саме за цим принципом будують свою діяльність бібліотекарі району.


Іванченко Л. Л.,

директор Шахтарської районної ЦБС


СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА ТА ІНТЕРНЕТЗ досвіду роботи Нікішинської сільської бібліотеки-філії
Однією з важливих особливостей розвитку сучасного суспільства є стрімкий ріст потоку інформації. За даними різних експертів, обсяг знань, яким володіє людство, подвоюється кожні два – п’ять років. Передбачається, що до 2020 року знання будуть подвоюватися кожні 72 дні. Вчені підрахували, що сучасна людина за тиждень отримує стільки інформації, скільки людина середньовіччя отримувала за усе життя.

За визначенням фахівців, «сучасний інформаційний простір, як сукупність джерел інформації, баз даних, технологій і мереж, які їх об’єднують», одночасно є сукупністю «знань, що мають цінність у вигляді економічного ресурсу, який сприяє розвитку тих чи інших секторів громадського життя». Проблема пошуку й відбору інформації з різних аспектів та галузей життєдіяльності є чи не найактуальнішою проблемою сьогодення. В сільській громаді в центрі системи забезпечення інформацією знаходиться бібліотека, покликана збирати, зберігати і надавати користувачам будь-яку інформацію за їхніми запитами.

Щоб відповідати своєму призначенню, сучасна книгозбірня, і сільська в тому числі, повинна мати актуальні інформаційно-документні ресурси, бути оснащеною комп’ютерною технікою, мати вихід в Інтернет.

Процес впровадження новітніх технологій не оминув бібліотеки Шахтарського району. У 2011 році Нікішинська сільська бібліотека-філія стала однією із бібліотек-переможців конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» у рамках програми «Бібліоміст» і отримала 4 комп’ютери з програмним забезпеченням та обладнанням. Шахтарська районна державна адміністрація сприяла реалізації проекту: був завершений ремонт у бібліотеці, встановлені меблі, підготовлена електромережа, підключений Інтернет. У листопаді відбулося урочисте відкриття публічного центру вільного доступу до ресурсів Інтернету, на яке була запрошена сільська громада, а також бібліотечні працівники Шахтарської РЦБС. Усіх присутніх із знаменною подією привітали: голова Шахтарської районної ради М. В. Ткаченко, директор Шахтарської РЦБС Л. Л. Іванченко, голова Нікішинської сільської ради Р. І. Буніна-Дядюнова. Учні місцевої школи – активні користувачі бібліотеки представили театралізоване дійство про розвиток книги від прадавніх часів до сьогодення. Вони ж стали учасниками першого тренінгу з освоєння комп’ютерної грамотності.

Такі тренінги стали постійними. Веде їх провідний бібліотекар Світлана Миколаївна Лєонова, яка очолює книгозбірню. Вона пройшла навчання у тренінговому центрі Донецької ОУНБ ім. Н. К. Крупської і активно запроваджує в бібліотеці нові бібліотечні послуги з використанням вільного доступу до Інтернету. Охочих навчитися користуватися комп’ютером та Інтернетом дуже багато, тому до цієї роботи активно долучаються навчені помічники бібліотекарки.

Комп’ютерні технології допомогли бібліотеці вийти в Інтернет-простір і призвичаїти до цього місцеву громаду. Бібліотечний працівник використовує Інтернет для пошуку інформації з метою повноцінного забезпечення інформаційних потреб відвідувачів бібліотеки, знайомить користувачів з світом електронних мереж та інформаційних ресурсів.

Щоб допомогти користувачам пізнати світ Інтернету, проводяться експрес-уроки «Від комп’ютерного "чайника" до "вебмайстра"», «Інтернет для моєї бабусі», дні безпечного Інтернету «Онляндія – безпека дітей в Інтернеті», огляди Інтернет-новинок. Показово, що такі заходи відвідують мешканці села різного віку. Підлітки та молодь використовують отримані знання в процесі навчання і під час відпочинку. Наприклад, учасники гуртка «Умілі руки», який функціонує на базі бібліотеки, отримують з Інтернету необхідну інформацію для своїх занять. Дорослі відвідувачі бібліотеки мають можливість вирішувати свої життєві проблеми.

Є цікаві приклади пошукової роботи бібліотеки. Наприклад, родина Меркулових, яка мешкає в Росії, знайшла свого діда, загиблого у роки Великої Вітчизняної війни. У далекому 1943 році сім’я отримала звістку, що червоноармієць І. П. Меркулов безвісно зник під час боїв за с. Нікішине. Онука воїна написала листа на адресу Нікішинської сільської ради з проханням з’ясувати долю діда. Бібліотекарка за допомогою Інтернету знайшла архіви військової частини, встановила, що ця частина дійсно вела бої на території села. В с. Розсипне знайшовся однополчанин Меркулова, який підтвердив, що його бойового товариша було поховано у братській могилі в с. Нікішине.

Ще за часів Радянського Союзу двоюрідна сестра мешканки села С. І. Коваленко вийшла заміж за болгарського підданого та виїхала з ним до Болгарії. Спочатку листувалися, а потім зв’язки обірвалися. Згодом у пані Коваленко з’явилося бажання дізнатися про своїх рідних і вона звернулася по допомогу до бібліотеки. Разом з бібліотекарем на сайті «Одноклассники» знайшли необхідну інформацію, зробили запит і отримали підтвердження, що це дійсно її родина. І зараз родичі спілкуються за допомогою скайпу.

Нікішинські вулиці дуже квітучі. Мешканці села люблять квіти. Вони зустрічаються, обмінюються між собою саджанцями, діляться інформацією про вирощування квітів. Завдяки Інтернету мають змогу дізнаватися про те, що пропонують селекційні фірми, як проходять різноманітні виставки, які нові види квітів з’явилися. Так, домогосподарка І. М. Согуренко отримала змогу через Інтернет-магазин «Інтерфлора» замовити насіння квітів та овочів. М. Г. Сидорченко знайшов потрібну інформацію щодо створення садової альтанки. За допомогою Інтернету квіткарі села (О. В. Кулініч, І. В. Іншина) придбали насіння рідкісних садових квітів. Т. Г. Зайченко дізналася про цілющу рослину, яка використовується в народній медицині. Вона зробила замовлення і отримала рослину, а також рецепт її використання.

Село Нікішине розташовано далеко від районного центру. Люди здебільшого працюють на вугільних «копанках». Інших місць працевлаштування немає, тому й виникає потреба у пошуку роботи. Для такої категорії людей у бібліотеці постійно діє книжкова виставка «Професій тисячі – одна твоя». Виставка оновлюється інформаційними матеріалами про існуючі робочі місця з Шахтарського центру зайнятості та з Інтернету. Щомісяця проводиться інформаційна година «Шукаємо роботу». Щоквартально відбувається огляд порталу «Вакансії». Робота бібліотеки у цьому напрямку дає позитивні результати, один з відвідувачів, а саме С. О. Сулименко, знайшов постійне місце роботи.

Чимало й інших прикладів того, як Інтернет допомагає місцевій громаді. Так, Г. А. Полякова за допомогою глобальної мережі відшукала нове застосування для старих грамплатівок. Мешканець села В. В. Безщокий не міг знайти запчастини до трактора, а через Інтернет не тільки знайшов, а й придбав. Користувачці бібліотеки С. В. Івановій новітні технології допомагають здійснювати оплату комунальних послуг.

Інтернет активно використовується під час проведення масових заходів. Значний інтерес викликали у підлітків онлайн тури країнами Європи – учасницями Євро-2012. Молодь здійснила цікаву, захоплюючу віртуальну подорож «Святкування Нового року в країнах Європи». Подорожуючи різними державами учасники дізналися про традиції святкування Нового року у Нідерландах, Великобританії, Греції та інших країнах ЄС.

У Всесвітній день авіації і космонавтики діти разом з бібліотекарем здійснили чудову Інтернет-екскурсію безмежним Всесвітом. Юні учасники заходу дізналися про таємниці Всесвіту, планети Сонячної системи, сучасні уявлення про їх будову.

Використання комп’ютерних технологій сприяє і вихованню естетичного смаку. Бібліотекар вводить своїх читачів у багатогранний і прекрасний світ мистецтва. Інтернет допомагає користувачам отримати інформацію про образотворче мистецтво, дозволяє слухати класичну і сучасну музику. Навесні для усіх бажаючих бібліотекарка провела мистецтвознавчі медіа-екскурсії «Шедеври живопису» (до 530-річчя від дня народження Рафаеля Санті), «Художник російської казки» (до 165-річчя від дня народження В. М. Васнєцова). Юнаки та дівчата, обмежені у можливості відвідувати концертні зали, із задоволенням слухали музичні твори під час проведення віртуальних концертів «Музика романтизму», «Русский романс». Велику аудиторію зібрав літературно-музичний вечір «Я, конечно, вернусь», присвячений 75-тій річниці від дня народження В. С. Висоцького. Його учасники не тільки послухали вірші і пісні видатного поета, автора-виконавця, актора, а й подивилися уривки з однойменного фільму.

Для любителів квітів бібліотекарка організовує мандрівки сайтами: «Клуб квіткарів», «Декоративні кімнатні рослини», «Городництво, садівництво, квітникарство» та інше. Більш ефективному пошуку інформації в мережі Інтернет сприяють вебліографічні списки, підготовлені бібліографом Шахтарської ЦРБ: «Городництво, садівництво, квітникарство», «Декоративні кімнатні рослини», «Огород наш огород, на нем все всегда растет», «Жива душа – зелений дивосвіт».

21 травня 2013 року у Нікішинській сільській бібліотеці-філії відбувся прес-тур журналістів редакції газети Верховної Ради України «Голос України» «Бібліотека і сільська громада: орієнтири на майбутнє». Програма заходу була дуже насиченою. Журналісти зустрічалися з користувачами бібліотеки – мешканцями села, які розповідали про те, як Інтернет допомагає їм у житті та роботі. Цікавила гостей думка селян про те, яким вони бачать майбутнє села. Було організоване спілкування через скайп, до якого долучилися користувачі Молодецької, Орлово-Іванівської сільських бібліотек-філій та центральної районної бібліотеки для дітей. Підсумковим заходом став круглий стіл «Місце і роль бібліотеки в житті сільської громади», в якому взяли участь представники районної влади, сільської ради, сельчани. Усі учасники зустрічі були одностайні у думці: бібліотека – невід’ємна частка життя громади, вона потрібна для розвитку та процвітання села.

Отже, впровадження сучасних інформаційних технологій в практику бібліотеки сприяє зростанню її привабливості в очах громади, залученню нових користувачів, покращенню якості бібліотечного обслуговування. Найбільш активно до бібліотеки йде молодь, долають свій страх перед сучасною технікою люди старшого покоління. Корисною послугою для всіх виявилося інтерактивне спілкування, адже у суспільстві чимало самотніх людей, які прагнуть знайти можливість спілкування з рідними, знайомими або однодумцями в глобальній мережі.

Затребуваність нових послуг зобов’язує бібліотеку бути сучасною, а бібліотекаря – постійно підвищувати свою професійну підготовку і компетентність.

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОЛЕ ДМИТРІВСЬКОГО АГРАРІЯЗ досвіду роботи Дмитрівської сільської бібліотеки-філії
Робота сільських бібліотек на допомогу сільськогосподарському виробництву завжди була одним з основних напрямків їх діяльності. Фахівці сільського господарства забезпечувалися виробничою літературою, періодичними виданнями, для них проводилися масові інформаційні заходи.

Зміни, що відбулися у книговидавничій справі, хронічне недофінансування бібліотечної галузі негативно позначилися на комплектуванні бібліотечних фондів, у тому числі нормативною, науково-виробничою, навчальною літературою сільськогосподарської тематики. Це спричинило зниження значущості бібліотек як інформаційних центрів з питань сільського господарства. За таких умов бібліотеки, переважно, зайнялися роботою на допомогу особистому підсобному господарству.

Однак, незважаючи на складну економічну ситуацію, труднощі розвитку сільського господарства, потреба фахівців-аграріїв у інформації залишається високою. Розуміючи це, колектив Дмитрівськоїї сільської бібліотеки-філії під керівництвом Тетяни Михайлівни Нечушкіної продовжує роботу на допомогу сільськогосподарському виробництву і розбудовує взаємовідносини з усіма структурами аграрного сектору на принципах соціального партнерства.

На території Дмитрівської сільської ради розташовані товариства з обмеженою відповідальністю «Імені Челюскінців» та «Блакитні скелі», що обслуговують сільськогосподарські кооперативи «Центральний», «Джерело Сходу», фермерські та приватні підсобні господарства. Кооперативи «Джерело Сходу» та «Центральний» були створені за проектом «Розвиток тваринництва та свинарства», розробленим Донецьким обласним відділенням громадської організації «Спілка сільських жінок України». Проектну пропозицію із загальним обсягом фінансування 2 млн гривень підтримала Міжнародна благодійна фундація «Хайфер Проджект Інтернешнл» (США). У межах цього проекту члени кооперативів отримали сільськогосподарську техніку, обладнання, велику рогату худобу, а також – доступ до спеціалізованої електронної бібліотеки. Сфера діяльності аграріїв різноманітна: від вирощування зернових культур, картоплі, овочів, розведення і використання сільськогосподарських тварин, до реалізації виробленого продукту. Отже коло інформаційних потреб є відповідним: правове забезпечення діяльності сільськогосподарського підприємства, управління та планування, маркетинг, податки, бухгалтерський облік, нові технології у рослинництві, тваринництві, переробному сільськогосподарському комплексі тощо.

Однак задовольнити у повному обсязі інформаційні потреби виробників бібліотека не в змозі. Адже галузевий фонд літератури сільськогосподарської тематики застарілий, хоча деякі видання, наприклад, з питань ремонту сільськогосподарської техніки користуються попитом. Добір бібліотечних періодичних видань, розрахований, здебільшого, на інтереси власників присадибних ділянок, – це газети «Азбука советов», «Сільська хата», «Хозяин», «Настоящий хозяин».

Для інформаційного забезпечення фахівців сільського господарства бібліотека використовує інформаційні ресурси підприємств та організацій що знаходяться на території Дмитрівської сільської ради і передплачують фахову періодику, зокрема, газети: «Аграрник», «АгроМаркет», «Агробізнес сьогодні», «АгроПартнер. Україна», «Агроснаб Черноземья». Бібліотека уклала з ними договори про ділове співробітництво і отримала доступ до цих видань. Бібліотечні працівники опрацьовують газети, роблять аналітичний опис статей, розгорнуто анотують зміст публікацій, поповнюючи зведену картотеку статей відповідної тематики. Користувачі бібліотеки також мають змогу користуватися цими періодичними виданнями. Сільська бібліотека отримала доступ і до фахової електронної бібліотеки кооперативу «Центральний». Все це допомагає бібліотекарям задовольняти інформаційні потреби фахівців-аграріїв більш якісно.

Дмитрівська сільська бібліотека працює з усіма категоріями користувачів, тому про літературу, що висвітлює сучасний стан аграрного сектору, досягнення науки, передовий досвід сільгоспвиробників, інформує не тільки фахівців сільського господарства, фермерів, але й власників особистих підсобних господарств.

Для них бібліотекарі, використовуючи електронну бібліотеку кооперативу «Центральний» та матеріали періодичних видань, готують огляди новинок сільськогосподарської літератури, тематичні огляди літератури з питань догляду за тваринами, вирощування квітів, городини тощо. Популярними у користувачів є виставки-презентації нової літератури, на які бібліотекарі запрошують Г. П. Астапчик – голову правління громадської організації «Спілка сільських жінок України» в Донецькій області, керівника проекту «Розвиток тваринництва та свинарства».

Корисними для фермерів та власників особистих підсобних господарств є консультації фахівців сільськогосподарських дорадчих служб з питань вирощування рослин та тварин, організації зеленого туризму, які відбуваються в бібліотеці. Деякі з користувачів забезпечуються індивідуальною інформацією. Наприклад, В. М. Ткаченко отримує інформацію за темою «Квіти – краса та додатковий бізнес», С. В. Марченко – «Мій прекрасний сад».

Для господарів присадибних ділянок бібліотекарі проводять години корисних порад і повідомлень «Сад та город без шкідників», «Осінь-зима в саду», «Квіти від А до Я», «Великі турботи маленької грядки», «Город – кращі ліки від кризи», «С грядки в кадку».

У бібліотеці оформлені постійно діючі тематичні полички, виставки, сільськогосподарські куточки «Формування ефективної виробничої інфраструктури села», «На допомогу фахівцям сільського господарства», «Сільська садиба». Кожен, хто завітав до бібліотеки, може ознайомитися з книжковою виставкою «Без господаря земля – кругла сирота», виставкою-репортажем «Збережемо село – відродимо Україну». Добрий помічник бібліотекаря і порадник для читача – рекомендаційна бібліографія. Зазвичай, на виставках представлене коло видань доповнюється як традиційними, так і вебліографічними списками інформаційних джерел.

Цікавою є фотовиставка «Екологічні дзвони нашого села», на якій представлені світлини, де зображені забруднені сміттям окраїни ланів, городів, береги річки Міус. Мета цієї виставки – звернути увагу односельців на проблеми довкілля, аби виправити існуючі негаразди.

Не залишають байдужими відвідувачів бібліотеки яскраві світлини квітів, домашніх тварин, зроблені господарями на особистих подвір’ях і оформлені бібліотекарями у фотовиставки «Краса мого квітника», «На подвір’ї ходить півень…».

У бібліотеці налагоджена профорієнтаційна робота. Пріоритет бібліотекарі віддають популяризації професій, потрібних на селі, адже Шахтарський район перш за все – аграрний район, якому потрібні досвідчені фахівці та професіонали своєї справи.

Щороку бібліотекарі Дмитрівської бібліотеки-філії разом з керівниками сільських господарств проводять для юнацтва зустрічі з професією. Цього року такий захід відбувся під назвою «Есть такое дело – землю любить». Старшокласники почули розповідь фахівців про сільськогосподарські професії і про те, що землі потрібні молоді господарі-професіонали, які дбайливо ставилися б до рідної землі. Оскільки одного бажання працювати для сучасного села замало, адже необхідно мати певні економічні знання, знати основи тваринництва, агротехнологію, керівники сільськогосподарських підприємств закликали молодь вчитися, опановувати сільськогосподарські професії і повертатися до рідного села.

Бібліотекарі роблять свій внесок у добру справу: під час заходу школярі знайомляться з інформаційним стендом «Ваш вибір – ваша доля», де кожен може переглянути книги, статті з періодичних видань, присвячені професіям землеробів, тваринників, інформаційні закладки, в яких дається короткий опис професій, актуальних на ринку праці у сільській місцевості, ознайомитися з навчальними закладами району і області, що готують спеціалістів, які можуть виконувати широкий спектр різних робіт на селі.

Популяризації сільськогосподарських професій сприяють також такі заходи як: роздуми про професію «Хвала хлібові і рукам, що його зростили», вечори-зустрічі з ветеранами праці «Вірні професії», вшанування хліборобів села, портрети хлібороба «Вклонімось роду хлібороба».

Взаємодія із сільськогосподарськими підприємствами, фермерами, фахівцями сільськогосподарських дорадчих служб, громадським організаціями сприяє зростанню іміджу Дмитрівської сільської бібліотеки-філії в місцевій громаді, що дозволяє, у свою чергу, підвищувати ефективність спільної роботи щодо поліпшення сільськогосподарського виробництва в регіоні.ЗЕМЛЯ, ДЕ Я НАРОДИВСЯ І ВИРІС…З досвіду роботи Степанівської

сільської бібліотеки-філії з краєзнавства


Чистим і невичерпним джерелом духовності, моральності та культури сучасної людини є почуття любові до отчого краю, глибокої поваги до споконвічних народних традицій.

Батьківщина для кожного з нас бере свій початок від тепла рідної домівки, тихої материнської пісні, чистої, як краплинка роси, рідної мови. І хоч би де ми перебували, хоч би куди пролягли наші нелегкі життєві шляхи, в думках і спогадах завжди повертаємося до тих місць де, як здавна кажуть у народі, зарите наше пуповиння.

Працівники Степанівської сільської бібліотеки-філії, яку очолює Людмила Володимирівна Передереєва, добре розуміють: щоб по-справжньому любити рідний край, його треба добре знати. Ці знання не лише підносять і звеличують людину, розширюють її світогляд, вони єднають покоління. Саме тому краєзнавча робота посідає важливе місце у роботі цієї бібліотеки.

Сьогодні, в час духовного відродження України, значно збільшився інтерес читачів до її історичного минулого, зростає роль краєзнавства, зокрема, його історико-культурного напрямку. Тому колектив бібліотеки намагається проводити роботу з піднесення патріотичного духу односельців саме на ґрунті популяризації знань з історії, природи, культури та традицій рідного краю.

Візитівкою бібліотеки є етнографічний куточок. При його створенні бібліотекарі ставили за мету – прищепити любов до історії і сьогодення краю, залучити до джерел народної культури, зберегти і передати нащадкам її надбання. Саме для своїх односельців, спадкоємців слави батьків, збирають бібліотекарі скарби невмирущої пам’яті народної.

Створенню куточка передувала значна робота. Свою бібліотеку підтримало чимало односельців: вони принесли різноманітні речі повсякденного побуту, якими земляки користувалися у минулі сторіччя. Бібліотека має невелике приміщення, тому розмістити усі експонати не вдалося. До діючої колекції увійшли вироби гончарного виробництва, знаряддя праці, кухонне начиння тощо. Бібліотекарі вдячні усім мешканцям села, особливо В. І. Пчельніковій та Л. І. Романковій, які подарували найбільшу кількість предметів побуту: великі і малі глечики, тарілки, чавунну праску та інші речі.

Поряд з предметами старовинного побуту у куточку представлені сучасні роботи майстринь села: машинна вибивка Р. І. Зими, К. К. Бондаренко, Н. В. Соловйової; ручна вишивка А. А. Рибалко, К. Г. Гречко, Р. І. Лагоши, В. М. Рештаненко; в’язані вироби О. Л. Пономарьової.

Зібрання «речових доказів» минулого і сьогодення не є самоціллю бібліотеки. Етнографічний куточок є частиною виставкового комплексу, куди входить і краєзнавча книжково-ілюстративна виставка «Донбас – земля наших долей». Представлена на ній література знайомить користувачів з минулим і сьогоденням краю, пам’ятними місцями Донбасу. Суттєвим доповненням до літературних джерел є спогади старожилів, фотографії різних поколінь земляків.

Багато уваги бібліотекарі приділяють збиранню краєзнавчих матеріалів: це копії архівних документів, статей із газет та журналів, фотоматеріали. Усе це збирається у тематичні теки: «Діла і люди нашого села», «Дивосвіт Донецького кряжу», «Історія рідного краю у печатному слові», «Письменники рідного краю». Ці матеріали представлені на виставці і активно використовуються школярами для написання рефератів, інформаційних повідомлень, вчителями для підготовки до уроків, бібліотекарями для організації змістовних масових заходів.

Бібліотека через комплекс різноманітних заходів намагається сприяти формуванню позитивної мотивації мешканців села до вивчення рідного краю, його історії і культури. Працівники бібліотеки постійно влаштовують для школярів екскурсії під назвою «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього», проводять уроки народознавства, вікторини «Історія, яка вона є», «Щиро я свій рід кохаю, роду іншого не знаю».

Багатою є земля Донеччини, прекрасна і своєрідна її природа. На території Шахтарського та Амвросіївського районів знаходиться регіональний ландшафтний парк «Донецький кряж». Знайомству з цією перлиною Донбасу допомагає розгорнутий у бібліотеці вернісаж «Дивосвіт природи: Донецький кряж». Матеріали для вернісажу надали фахівці «Донецького кряжу», з якими активно співпрацює Степанівська сільська бібліотека-філія. Для своїх користувачів бібліотекарі влаштовують екскурсії парком, весняні толоки на його території. Такі заходи сприяють формуванню дбайливого ставлення до природного середовища, гармонійних відносин з природою рідного краю.

Для кращого пізнання свого краю бібліотекарі влаштовують різноманітні заочні краєзнавчі подорожі. Багато цікавого, корисного дізналися користувачі під час таких подорожей: вони відвідали заповідні місця Святогір’я, літературний край В. Стуса, музичні стежини С. Прокоф’єва, історичні місця рідного села.

Для усвідомлення своєї історії важливо знати «чиїх батьків ми діти», як заповідав Т. Г. Шевченко. Для популяризації інформації про видатних людей, у постатях яких віддзеркалюються здобутки рідного краю, бібліотекарі провели вечір-портрет «Так народжувався Донбас», присвячений цілій когорті знаних трударів: металургу-сталевару Макару Мазаю, трактористці Паші Ангеліній, шахтарям Микиті Ізотову, Олексію Стаханову, машиністу паровоза Петру Кривоносу.

До уваги користувачів постійно діюча книжкова виставка-експозиція «Вони звеличили село», на якій представлені матеріали про мешканців села – орденоносців. Це Г. І. Часників, Г. В. Марюхніч, В. І. Прись, В. С. Коршун та інші. Багатьох з них вже немає в живих, але пам’ять про них, про їх подвиг жива. І обов’язок бібліотекаря зберегти цю пам’ять для нащадків. Цьому сприяють такі заходи, як зустрічі з цікавими людьми, уроки мужності, години цікавих повідомлень «І знову хвилює батьківська земля», «Вони прославили наше село», «Моє село, для мене ти єдине».

Особливу увагу колектив бібліотеки приділяє декоративно-ужитковому мистецькому напрямку. Тут організовуються виставки народних майстрів «Умілі руки», проходять вечори-зустрічі з вишивальницями Р. С. Шпирко, Р. І. Зимою та іншими майстринями, які знайомлять учасників з особливостями народної вишивки, вчать азам вишивання. Під час проведення Свята села бібліотечні працівники організовують виставки народних умільців «Вишиванки і рушники – символи любові».

Відродження стародавніх традицій та звичаїв почалося з проведення разом із Степанівським сільським будинком культури «Українських вечорниць». Приміщення прикрасили рушниками, килимами, посудом. На вечорі йшлося про українські страви, історію їх виникнення. Особливу зацікавленість присутніх викликав конкурс на кращу українську страву «Нема краще господині, як у нашому селі», а наприкінці свята всі мали нагоду пригоститися варениками, пампушками, налисниками та солодощами.

Окремим напрямком роботи Степанівської сільської бібліотеки-філії є співпраця з краєзнавцями. Особливо тісні зв’язки бібліотека підтримує з місцевим краєзнавцем Раїсою Федорівною Огренич, автором книги «Калини грона червоні: легенди, нариси, розповіді Савурмогилянського краю», співавторкою розвідки про с. Степанівка «Забытые клады нашего края. История села Степановка Шахтерского района Донецкой области». Чисельну аудиторію зібрала презентація цього видання, під час якої авторка розповіла про те, як створювалась книга. Багато цікавих легенд, переказів від неї почули присутні. З успіхом провела Раїса Федорівна урок народознавства «Пам’ятати. Відродити. Зберегти», який пройшов у формі бесіди про історію краю. Школярі мали змогу продемонструвати свої знання, взявши участь у вікторині «Легендами овіяна земля», яку підготували бібліотекарі.

Працює бібліотека і з відомим краєзнавцем, головою правління Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доцентом Донбаського державного педагогічного університету, кандидатом педагогічних наук Валерієм Івановичем Романьком. Завдяки йому фонд бібліотеки поповнюється цікавими краєзнавчими матеріалами. Краєзнавець долучається до масової роботи бібліотеки, зокрема бере участь у краєзнавчих вечорах. Односельці залюбки їх відвідують, адже такі заходи – джерело корисної, часто маловідомої інформації.

Постійним гостем бібліотеки є місцева поетеса, член Донецької обласної організації Національної спілки письменників України Олександра Арсланівна Бикадорова. У її творчому доробку декілька збірок, одна з останніх – «Поклик серця». Її твори увійшли також до збірки «На рассвете», видану Клубом творчої інтелігенції м. Донецька «Світоч».

Бібліотека проводить зустрічі з поетесою, влаштовує презентації її збірок. На цих заходах О. А. Бикадорова знайомить юних відвідувачів з чаруючим світом поезії. Серед улюблених віршів юнацтва – «Світ повен божої краси», «Випадкова зустріч», «Панський сад» та інші. Її поетичні твори бібліотекарі часто використовують при проведенні масових заходів, адже вони сповнені тепла та душевності. Ця поезія несе в собі велич душі людської та красу рідного краю.

Декілька років у сільській школі функціонує патріотичний клуб «Пошук», який має пізнавально-практичну спрямованість. Спільними зусиллями бібліотеки та клубу ведеться збір матеріалів про ветеранів колгоспного руху, Великої Вітчизняної війни, видатних людей села. Зібрані матеріали використовуються під час проведення масових заходів. Серед них, наприклад, вечір-реквієм «А пам’ять не сивіє…», за участю більшості жителів села. Спогади літних людей про воєнні тяжкі часи не залишали байдужими нікого. Юнаки та дівчата прочитали вірші про війну, підібрані за допомогою бібліотекарів.

Колектив Степанівської сільської бібліотеки-філії докладає чимало зусиль для того, щоб книгозбірня і надалі була закладом, куди приходять мешканці села, щоб розширити свої знання про рідний край, краще пізнати його історію, традиції та звичаї.


ДУХОВНИЙ РОЗВИТОК ПОЧИНАЄТЬСЯ

З БІБЛІОТЕКИЗ досвіду роботи Розівської сільської бібліотеки-філії
«…ваше світло
нехай
світить перед людьми, 

щоб вони бачили ваші добрі діла…»

V глава Євангелія від Матвія
Соціокультурна та просвітницька діяльність Розівської сільської бібліотеки-філії представлена розмаїттям напрямків. Одним з них є поширення духовно-моральних цінностей у суспільстві. Бібліотеку часто називають храмом книги, а саме слово – храм асоціюється в свідомості людини з духовним храмом, тому духовна просвіта посідає одне з головних місць в діяльності бібліотеки.

В організації роботи бібліотекар Валентина Василівна Таранцица разом з читацькою спільнотою виходять з розуміння того, що виховання високодуховної особистості можливо через відтворення засад християнської моралі та культури у місцевій громаді. У заходах бібліотеки з популяризації православних духовно-моральних цінностей бере участь отець Олег, настоятель Церкви святих Петра і Павла, що діє в с. Розівка.

Бібліотечні форми популяризації знань про християнські традиції є різноманітними. Більшість з них розрахована на широке коло користувачів. Наприклад, кожен, хто приходить до бібліотеки, може ознайомитися з літературою, яка представлена на книжкових виставках «З джерел нашої духовності», «Виховуй в собі людину».

У наслідок стійкого інтересу мешканців села в бібліотеці постійно діє Календар православних свят, матеріали якого інформують відвідувачів про свята, які наближаються, надають знання про значення релігійних свят і обрядів, з ними пов’язаних.

Річне коло християнських свят починається з Різдва Христового. До цього свята обов’язково оформлюється книжкова виставка, цього року вона мала назву «Чудова казка різдвяної ночі». Відвідувачі мали змогу ознайомитися з літературою, яка розкриває сутність свята, народні традиції його святкування в Україні.

Чималу аудиторію збирають різдвяні посиденьки «Різдвяний настрій», різдвяні зустрічі «Світло Віфлеємської зірки», які бібліотека проводить разом з сільським Будинком культури .

До Масляної були приурочені конкурсні заходи і посиденьки з куштуванням млинців.

До Великодня у бібліотеці була оформлена книжково-ілюстративна виставка «Світле свято Великодня», на якій були представлені книги, альбоми, періодичні видання, репродукції картин, яскраві ілюстрації. Особливим попитом користувалася література, присвячена приготуванню святкових страв, перш за все головних атрибутів святкового великоднього столу – пасок, крашанок. Для юних користувачів відбулася інформаційна хвилинка «Писанка – очі Всесвіту», під час проведення якої діти дізналися про історію походження писанки, ознайомилися з основними її символами, кольорами. Школярі взяли участь і у годині творчості «Писанка мальована, з любов’ю дарована», підготовленою вчителькою малювання. Діти з задоволенням малювали свої писанки, виявивши неабияке натхнення і творчість.

Найбільш цікавими для мешканців села є фольклорно-етнографічні традиції та звичаї святкування літніх свят: година духовності «Прийди, прийди до мене, неділенька зелена»; свято «Ой, на Івана, на Купала», конкурс плетіння віночків «Хто вміє віночки вити, той вміє життя любити» проводилися на природі, що додало яскравості та незвичайності дійству.

Зі святом Спаса в бібліотеці користувачів вітала книжкова виставка-подарунок «Яблуневий Спас – для всіх фрукти припас». Читачі залюбки знайомились з літературою про виникнення цього свята, про існуючі народні прикмети. Корисними були поради з визначення якості меду. Прикрашали експозицію подарунки природи: мед, яблука, сливи, груші, а кожен бажаючий мав змогу ними пригоститися.

Із року в рік не втрачають своєї актуальності масові заходи, присвячені релігійним і народним святам. Адже люди дізнаються чимало цікавого і корисного про народні традиції, що духовно збагачують та об’єднують громаду.

Відродженню братерської любові і милосердя, лікуванню сум’яття душі, ствердженню справжнього сенсу життя присвячує свої зустрічі з односельцями в стінах бібліотеки отець Олег. Його бесіди «Хай оживає істина стара: людина починається з добра», «Завжди крокуй дорогою добра», «Совість – мірило наших вчинків», «До совісті і розуму людського», «Головне диво світу – це ти» дуже зацікавили користувачів. Під час презентації виставки-знайомства «Біблія – слово Боже або слово людське» священик розповів про головну книгу християн – Біблію. Він детально ознайомив учасників заходу з розділами Біблії, її постатями, особливостями читання книги під час служби в храмі. Цікаву інформацію підготувала бібліотекарка: вона розповіла, від яких біблійних сюжетів походить той чи інший відомий вислів.

Церква, що знаходиться у с. Розівка, носить ім’я святих Петра і Павла, тому щороку в липні відзначається храмове свято. До цієї події бібліотека пропонує інформаційну годину «Свято святих Петра і Павла», яка знайомить користувачів не лише з життям святих, а й з історією будівництва церкви в селі.

У своїй діяльності бібліотека тісно співпрацює з педагогічними та учнівськими колективами Розівської загальноосвітньої школи та Розівської школи мистецтв, шкільним бібліотекарем, працівниками сільського Будинку культури, читацькою спільнотою.

Працюючи у такому напрямку, Розівська сільська бібліотека-філія має на меті служити місцевій громаді у справі відтворення моральних засад її розвитку, прищеплення односельцям прагнення повернутися до традиційних, загальнолюдських цінностей в духовній царині, родинному житті, роботі, міжособистісному спілкуванні.

«ЩОБ БУТИ КОРИСНОЮ ОДНОСЕЛЬЦЯМ…»З досвіду роботи Орлово-Іванівської сільської бібліотеки-філії
Орлово-Іванівська сільська бібліотека-філія є центром життя місцевої громади.

У 2011 році вона стала переможцем конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» у рамках програми «Бібліоміст» і отримала 4 комп’ютери з програмним забезпеченням та обладнанням, підключенням до мережі Інтернет. Тепер тут кожен бажаючий може опанувати комп’ютер, пройти курс комп’ютерної грамотності, навчитися вести пошук потрібної інформації в Інтернеті. Впровадження новітніх технологій сприяло залученню нових користувачів, більш якісному інформаційному забезпеченню навчального процесу, зробило бібліотеку більш сучасною.

Враховуючи інформаційно-культурні потреби сільської громади, бібліотека разом з Орлово-Іванівським сільським будинком культури організовує і проводить різноманітні за змістом і формою масові заходи, спрямовані на популяризацію знань з історії України та краю, національної культури; вивчення та поширення традицій села, організацію цікавого дозвілля.

Чимало масових заходів і свят стали вже традиційними для бібліотеки, без них мешканці села не уявляють своє дозвілля. Велику аудиторію збирають зимові святки «З Різдвом Христовим, Україна», свято села «Село моє – краплиночка на карті України», свято вулиці «Тут я народився – тут і закохався». Зачарували односельців магічною красою театралізовані свята «Ой, на Івана, ой, на Купала!», «Зелена Трійця», які проводяться у природному середовищі, біля ставка.

Не лишило байдужим сельчан проведення свята Спаса й меду. Працівники сільського будинку культури підготували театральне дійство, а бібліотекар Наталя Іванівна Соломаха запропонувала присутнім виставку-пораду «Кулінарне мистецтво бджоляра», на якій була представлена література про мед, його корисні властивості, методи використання. Учасники свята мали змогу не лише ознайомитися з книгами і публікаціями в періодичних виданнях, а й почути цікаву інформацію про мед та бджіл від бджолярів, скуштувати різні види меду та купити його. Закінчилося свято нагородженням кращого пасічника.

Традиційно, в перші березневі дні відзначається народження генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Орлово-Іванівська сільська бібліотека-філія разом з шкільною бібліотекою проводять конкурс читців «Ти в пам’яті моїй назавжди». До цієї події оформлюється книжкова виставка «Великий син українського народу». Окраса цієї виставки – вишитий портрет Т. Г. Шевченка, автором якого є місцева майстриня В. І. Демура.

До Міжнародного жіночого дня бібліотека організувала літературно-музичний вечір «Боже створіння – жінка». На заході лунали вірші, уривки з прозових творів українських та російських поетів і письменників. Піднесений настрій створили музичні твори, які подарували присутнім жінкам артисти-аматори.

Показово, що активну участь у різноманітних бібліотечних масових заходах, театралізованих дійствах, народних святах беруть члени народного драматичного колективу «Современник», що створений при Орлово-Іванівському сільському будинку культури. Керівником цього колективу є Н. І. Соломаха.

Особлива увага завжди приділяється ветеранам Великої Вітчизняної війни, вшануванню людей похилого віку та інвалідів. Для цього бібліотека проводить чимало заходів, таких як: вечір-зустріч «Пам’ять серця – пам’ять сивини», усний журнал «Вихованість і добро», тематичні години «Їм назавжди залишилось 20». У День визволення Донбасу від німецько-фашистських загарбників традиційно проводяться конкурси флористів за темою «Зі сплаву геройства мертвих та живих писалось ім’я – Перемога». Букети та ікебани у конкурсній експозиції представляють усі класи школи, кожна сільська установа та організація.

Працівники бібліотеки намагаються охопити обслуговуванням якомога більше населення свого села, тож разом зі школярами, активними читачами бібліотеки, здійснюють візити ввічливості до людей похилого віку та людей з обмеженими фізичними можливостями, вітають зі святами вчителів, держслужбовців, працівників фельдшерсько-акушерського пункту.

Найактивнішими відвідувачами бібліотеки є діти та підлітки. Орлово-Іванівська сільська бібліотека-філія приділяє багато уваги організації їх дозвілля. Увагу малюків привертає яскраво оформлений куточок, де представлені дитячі книжки, іграшки, поробки, виготовлені дітлахами за рекомендаціями журналу «Умійко». Як відомо, діти краще засвоюють інформацію, якщо вона надана в формі гри. Серед найбільш вдалих ігрових заходів – казкова подорож «В гості до Мойдодира», казковий вернісаж «Сторінками дитячих книг С. Маршака», конкурс «Мандруємо з Гаррі Поттером», вікторина «Ландшафти рідного краю». Для більш старшої категорії користувачів, а саме учнів 9-11 класів місцевої ЗОШ, в рамках тижня пропаганди правових знань, був проведений ігровий правовий турнір «Права людини починаються з прав дитини».

Багато талановитих людей мешкають у селі, які у вільний час займаються улюбленою справою – вишиванням, малюванням, створенням виробів з дерева, лози. Ці вироби представлені на виставці «Таланти мого села», яку залюбки переглядають усі бажаючі.

Двері бібліотеки завжди відкриті для нових користувачів. Бібліотекарка регулярно проводить екскурсії бібліотекою, презентації нових книг, виставки нових надходжень до бібліотечного фонду.

Орлово-Іванівська сільська бібліотека-філія багато робить для того, щоб бути корисною односельцям, тому тут завжди багатолюдно, тут знаходять собі справу школярі та вчителі, батьки та діти, підприємці, медичні працівники, пенсіонери. Тут проводяться зустрічі мешканців села з депутатами районної та обласної ради, фахівцями Пенсійного фонду, влаштовуються збори сільської громади.

Сільська бібліотека сьогодні змінює своє обличчя, імідж, прагне стати сучасною та комфортною.

ЗМІСТ


ВСТУП 3

СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА ТА ІНТЕРНЕТ 6

З досвіду роботи Нікішинської сільської бібліотеки-філії 6

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОЛЕ ДМИТРІВСЬКОГО АГРАРІЯ 11

З досвіду роботи Дмитрівської сільської бібліотеки-філії 11

ЗЕМЛЯ, ДЕ Я НАРОДИВСЯ І ВИРІС… 15

З досвіду роботи Степанівської 15

сільської бібліотеки-філії з краєзнавства 15

ДУХОВНИЙ РОЗВИТОК ПОЧИНАЄТЬСЯ 20

З БІБЛІОТЕКИ 20

З досвіду роботи Розівської сільської бібліотеки-філії 20

«ЩОБ БУТИ КОРИСНОЮ ОДНОСЕЛЬЦЯМ…» 23

З досвіду роботи Орлово-Іванівської сільської бібліотеки-філії 23


Виробничо-практичне видання

Бібліотеки Шахтарського району –

громаді села

Збірка інформаційних матеріалів до

ХVІ обласного зльоту бібліотекарів села

Укладачі:

І. А. Пилипенко,

І. А. Валіуліна


Редактор:

Т. С. Литвин


Науковий редактор:

Н. П. Авдєєнко


Відповідальний за випуск:

Л. О. Новакова,

засл. працівник культури України

Підп. до друку 19.08.2013. Формат 60х84 1/16. Папір офісний.

Друк різографний. Гарнітура Times. Ум. друк. арк. 1,5.

Обл.-вид. арк. 1,1. Зам. № 2920082013. Наклад 120 пр.


Приватне підприємство «Схід Маркетинг»

(Державне свідоцтво серія АОО № 313009 від 03.10.2005)

83086, м. Донецьк, вул. Артема, 41

тел./факс (062) 348-62-20, 349-56-15 Дубас О. П. Інформаційно-комунікаційний простір: поняття, сутність, структура. – Режим доступу : http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle /123456789/26693/22-Dubas.pdf?sequence=1. – Заголовок з екрану. – Мова укр.


Каталог: docs -> naukd
naukd -> Бібліотеки Амвросіївського району – осередки духовності та знань Збірка інформаційних
docs -> Планробот и департаменту освіти І науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації на 2013 рік м. Чернівці зміс т
docs -> Поетичний світ Володимира Васильовича Пояти – перлини придністровської землі
naukd -> Донецька обласна універсальна наукова бібліотека
naukd -> Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської
naukd -> Конкурс " Краща бібліотека року-2009" Загальні положення Обласний конкурс "
naukd -> Масова робота як засіб формування інтересу читачів до творчості М. В. Гоголя. Традиційні та
naukd -> Програма обласного фокус-семінару
naukd -> Бібліотеки Амвросіївського району – осередки духовності та знань
naukd -> Олександрівщина приймає XII обласний зліт бібліотекарів села


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал