1. Фактори, що формують властивості та якість іграшокСкачати 240,08 Kb.
Дата конвертації17.02.2017
Розмір240,08 Kb.
1. Фактори, що формують властивості та якість іграшок

Іграшки відіграють важливу роль у житті дитини. Вони допомагають пізнавати оточуючий cвіт, сприяють його фізичному, духовному розвитку i тому без іграшок не можливе повноцінне виховання підростаючого покоління.Іграшка — це предмет або група предметів, призначених для ігрової діяльності дітей.

Іграшки та ялинкові прикраси — це специфічні товари, які повинні відповідати не тільки утилітарним вимогам, але й здійснювати на дитину моральный і естетичний вплив.

Важливими факторами, що впливають на формування споживних власт. і якість іграшок є: конструкція, матеріали,з яких вони виготовлені,і технологічні процеси що застосовуються для їх виготовлення.

Конструкція і форма іграшок — основні фактори, що впливають на формування 'їх споживних властивостей і рівень якості. Так, вже у конструкції іграшок закладаються функцюнальні, ергономічні, естетичні властивості та безпека.

Матеріали Для виготовлення iграшок використовують пластичні маси, метали, деревину, глину, гуму, тканини, картон, папip та інші матеріали.

Пластичні маси: поліетилен, полістирол, полікарбонат, поліпропілен, паралон.

Вони відрізняються легкістю, пластичністю, надійністю.Метали: сталь (легована), кольорові метали (мідь,алюмін) Переваги – надійність, недоліки – для дітей 1 року не виготовляють

Деревина: хвойних та листяних порід. переваги – високі ергономічні та естетичні властивості, недоліки – малі функціональні властивості.

Гума – натуральний та штучний каучук. Переваги – мякі, еластичні, легкі, стійкі до води, недоліки – асортимент обмежується фігуркаи людей та тварин, м’ячами.

Глина – фарфор, фаянс, майоліка Переваги – високі естетичні властивості. Недоліки – крихкі, значна вага, низькі ігрові можливості.

Папір. Переваги – вчать дітей мислити, розвивають фантазію, недоліки – гнучкість, водо та вогне не стійкі.

Технологічні процеси, що застосовуються для виготовлення іграшок

-Лиття ,штампування, видування, гаряче пресування для виготовл.пластмасових іграшок.

-Штампування, лиття, витяжка для виготовл. металевих іграшок.

- Випилювання, вирізання, плетення,

- Зшивання для м”яконабивних іграшок.

- Штампування, склеювання для іграшок з картон та паперу.Види оздоблення поверхні: шліфування, полірування.

2. Класифікація і характеристика асортименту іграшок.

Іграшка — це предмет або група предметів, призначених для ігрової діяльності дітей.

Іграшки класифікують за належністю до асортименту групування, за виховним і віковим призначенням, матеріалом виготовлення, принципом дії або механізмом руху.

Асортиментне угрупування – це група іграшок обєднаних загальною тематикою, незалежно від вживаних для їх виготовлення сировини та матеріалів.

За належністю до асортиментного угрупування іграшки под. на групи: транспортні іграшки, предмети для дитячої творчості, ляльки, фігурки людей та тварин, предмети ігрового вжитки, настільні ігри та іграшки, спортивні іграшки, ялинкові та новорічні прикраси, музичні, оптичні, піротехнічні іграшки.

За виховним призначенням: 1.які сприяють розвитку початкових руків і сприйннятя; 2 які сприяють фізичному розвитку. 3. знайомлять дітей із оточуючим середовищем, 4 знайомлять з елементами науки та техніки 5. з процесами праці 6. сприяють фізичному і художньому розвитку 7. настільні ігри 8. іграшки – забави.

За віковим призначенням: ясельного віку (до 3р.), для дітей до шкільного віку (3-6р.), шкільного віку (6-7 до 17р.)

За матеріалами: пласмасові, гумові, мяконабивні, паперові, глиняні, металеві.

3. Характеристика показників споживних властивостей іграшок.
Споживчими власт.– це власт, які виявляються безпосередньо при їх використанні дітьми.

Соціальне призначення – це відповідність їх потребам населення в першу чергу дітям, що обумовлює доцільність виробництва тих чи інших іграшок, впливу на розумове моральне, фізичне та ідейне виховання дітей. Показники – соціальна адреса відповідність оптимальному асортименту, моральне старіння.

Функціональні властивості – характеризуються тим, на скільки іграшки відповідають своєму цільовому призначенню. Це відноситься насамперед, до форми та конструкції іграшок, оскільки форма та конструкція несуть інформацію про призначення іграшки. Ці властивості визначають ігровий і виховний напрямок іграшок. Показники: відповідність ігрових достоїнств віковим особливостям, розміри, уніфікація.

Надійність – це властивість, яка обумовлює збереження осн. параметрів і форми, конструкції в процесі експлуатації. Показники: безвідмовність, довговічність, а для технічно складних іграшок – ремонтопридатність, збереженість.

Ергономічні власт.- обумовлюють міру зручності і гігієнічності. Важливе значення мають матеріали, з яких виготовлені іграшки. Показники: зручність опанування, користування відповідність антропометричним, особливостям дітей, шум, вібрація, запах.

Естетичні власт.- характеризують суспільну значущість, яка виражена.

Показники: раціональність форм, інформ. виразність.Безпека іграшок – забезпечує захист організму дітей при користуванні іграшками від небезпечного і шкідливого впливу. Показники: електрична міцність, відсутність гострих кутів, температура спалаху, ефективність дії захисних пристроїв.

4. Гігієнічні вимоги до іграшок

Гігієнічні вимоги до іграшок встановлені Державним санітарно-гігієнічними правилами і нормами безпеки для здоров’я дітей та підлітків (Правила), які встановлюють вимоги до: -матеріалів -нормативної документації -умови маркування, пакування -умов реалізації.Гігієнічні вимоги до:

-сировини і матеріалів. Для виробництва іграшок дозволяється відповідно до Правил використовувати сировину і матеріали, допущені МОЗ України. Правила регламентують вміст вільних незв’язаних хім сполук та рівень міграції хім. сполук у модельному розчині.

Матеріали для декоративного та захисного покриття іграшок (крім ялинкових прикрас) та натуральні матеріали (хутро,шкіра) перед використанням повинні бути стійкими до дії слини, поту та вологої обробки.

Не дозволяється використовувати такі матеріали: полімерні плівки (100*100мм), деревину з виглядаючи ми сучками, скло для дітей до 3-х років, набивні мат. З чужорідними предметами.

-іграшок. Рівень стороннього запаху, не повинні виділяти леткі та розчинні речовини, декоративне покриття стійке до слини, рівень звуку, рівень статичного порушення.

-умов виробництва та реалізації. Підприємства з виробництва іграшок повинні мати гігієнічний висновок, приміщення де виготовляють іграшки або приміщення які призначені для зберігання пакування і реалізації іграшок повинні відповідати вимогам норм і правил для зберігання і реалізації тов., робітники проходять медичний огляд, контроль за дотримання Правил покладається на органи і заклади Державної санітарно-епідеміологічної служби України.

Іграшки які імпортуються реалізуються за наявністю:

Гігієнічного висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗ України.

Сертифікату відповідності Держстандарту України.

5. Загальні та спеціалізовані показники якості іграшок

Показник якості іграшок – це кількісна хар-ка одного або кількох їх споживних властивостей, які розглядаються стосовно умов споживання. Показники якості поділяють на загальні, для всіх іграшок і спеціалізовані для асортиментних угрупувань. Загальні показники якості: 1) педагогічні показники: - Відповідність іграшки завданням виховання (ігрові можливості); - Відповідність ігрових можливостей конкретному віку дитини (ігрові можливості); 2) Показники призначення: -Розміри, допустимі відхилення, мм (досконалість виробничого виконання); - Маса, не більше, кг (матеріалоємність); - міцність кріплення деталей та вузлів, що виконують функціональні дії (крім моделей-копій, збірно-роздрібні), Н (стійкість до механічної дії); - Шорсткість поверхні (для дерев’яних іграшок), мкм (якість поверхні); 3) показники ергономічності: - зусилля, що прикладається до органів керування, Н (Відповідність силовим можливостям дитини); 4) показники безпеки.

Спеціалізовані показники якості іграшок для окремих асортиментних угрупувань – різні. Так для «Ляльки» та «Фігурки людей та тварин» є сталість форми завитків прошивної перуки, міцність кріплення механізмів очей, стійкість на горизонтальній поверхні, герметичність тощо.

Для угруп-ня «Іг-ки музичні» є правильність та стабільність налагодження, максимальне значення величини роз тискання та стискання міхових камер, та ін.. Для уг-ня «Придмети дитячої творчості» є стійкість на горизонтальній поверхні, кількість робочих циклів, відповідність розмірів віку дитини. Для «Іграшок оптичних» є сер. освічуваність екрана, рівномірність освячування екрана, кратність збільшення, лінійне поле зору тощо. Для різних асор-х угрупувань крім показників призначення регламентується спеціалізовані показники безпеки (відсутність тріщин, задирок, гострих кінців) надійності, ергономічності та естетичні показники.

6. Контроль та оцінка якості іграшок на промислових підприємствах та в торгівлі.

Контроль якості іграшок в торгівлі передбачає перевірку відповідності окремих показників їх якості вимогам стандартів або технічних умов на них, а також опломбованим зразкам-еталонам.

Випробування (крім сертифікації та на безпеку) повинні проводитись випробовувальними організаціями (ВО), атестованими на право проведення конкретного виду випробування іграшок у порядку, встановленому Держстандартом України. Випробування на безпеку та сертифікаційні повинні проводити незалежні акредитовані Держстандартом України ВО.Види випробувань - приймальні, кваліфікаційні, приймально-здавальні , періодичні, на безпеку, сертифікаційні

Методи контролю якості: суцільні, вибіркові

План контролю якості: одноступеневий, двоступеневий.

Оцінка якості іграшок проводиться в основному органолептичними методами.Гігієнічні вимоги до іграшок. :До матеріалів- До складу та змісту документації ; До пакування зберігання, транспортування. До умов реалізації. Відповідальність за дотримання покладається на керівників не залежно від форми власності.

Нагляд за виконання цих правил здійснють органи та установи держ. Санітарн.-епідем служб. За порушення – дисциплінарна , адміністративна, кримінальна відповідальність. Вся сировина та матеріали використовуються при виробництві лише з дозволу МОЗ.

Нормується стійкість до покриття іграшок до дії слині, поту і вологої обробки. Повинен бути сертифікат відповідність Держстандарту України.
7. Загальна класифікація шкільно-письмових, канцелярських та офісних товарів.

Офісна техніка відноситься обчислювальна техніка,технічні засоби для друкування, копіювання та передавання текстів на відстань, машини для знищення та нарізання паперу, палітурні машини, ламінатори, презентаційне обладнання та інші вироби. Окремо розглядають комп’ютерну техніку.Класифікація шкільно-письмових товарів:

Приладдя для письма-олівці,ручки,чорнило,туш.

Приладдя для креслення-креслярські інструменти, лекала, рейсшини, лінійка,кутники.

Приладдя для малювання-фарби, пензлі,картон,полотно,мольберт.

Шкільні товари-портфелі,пенали,ранці,точилки.

Канцелярське приладдя:

Приладдя для діловодства-файли,папки,папки-скорозшивачі,візитниці,закладини.

Дрібноофісна техніка та офісні дрібниці-степлери, антистеплер, скріпки, дироколи, беджі,клеї,коректори,ластики, кнопки,булавки, ножі.

Штемпельне приладдя-нумератори,датери,штемпелі під кліше,штемпельні подушечки.

Настільні набори-лотки для документів, підставки,настільні органайзери.
8. Класифікація, видовий асортимент та вимоги до якості шкільно-письмових товарів.
Група шкільно-письмових товарів об’єднує широкий асортимент виробів, які за призначенням поділяють на приладдя для письма, креслення, малювання та шкільні товари. Кожна з цих підгруп включає широкий видовий асортимент товарів.

Приладдя для письма – це одна з найбільш поширених груп шкільно-письмових товарів. До цієї підгрупи відносять олівці, ручки, пера, пишучі вузли та балончики для чорнил, комплекти та приладдя для писання, чорнило, туш.

Олівці залежно від особливостей конструкції поділяють на 3 групи: у дерев’яній оболонці, механічні та маркувальні.

Олівці в дерев’яній оболонці конструктивно складаються із оболонки та стержня.Олівці механічні – це ручні інструменти, в яких закріплений і може мінятись грифель. Залежно від типу механізму ці олівці поділяються на цангові та гвинтові.Маркувальні олівці: фломастери та маркери.Пера за призначенням поділяють на: для учнівських та автоматичних ручок, для креслярських робіт, картографічні, літографічні, плакатні, для спеціальних шрифтів, нотні.

Пишучі вузли до автоматичних кулькових ручок призначені для заповнення спеціальною пастою чи чорнилом і є частиною кульковою ручки.

Балони для чорнил виготовляють із прозорої пластичної маси і заповнюють спеціальними чорнилами для авторучок.

Чорнило буває рідке й сухе; за кольором: чорним і кольоровим; за призначенням: для автоматичних ручок, для заправляння олівців, для оформлення.

Туш буває звичайна та морозостійка.

Автоматичні ручки, які залежно від особливостей нанесення чорнила або пасти на папір бувають: перові, кулькові та набори автоматичних ручок.

До приладдя для креслення належать такі вироби: креслярські дошки і столи , креслярські інструменти та набори, вимірювальне креслярське приладдя..Їх виготовляють із деревини,пластичних мас,металів.

Креслярські дошки-щити з деревини , презначені для кріплення паперів при виконанні креслярських робіт або при малюванні.

Креслярські столи використовують для укріпленні для них дощьок.

Креслярські інструменти:циркулі, роміточні й креслярські, штанген циркулі,крон циркулі та рейсфедери.

Вимірювальне креслярське приладдя: лінійки, рельсшини, кутники,лекала, транспортири. Призначені для виконання креслярських і графічних робіт та для визначення розмірів в см або мм,нанесення ліній під різними кутами.

Приладдя для малювання включають фарби для малювання,пензлі для малювання .картон,полотно,мольберти,допоміжні матеріали і пластелин.

Фарби для малювання - природний або синтетичний пігмент, розтертий на основі зв’язувальної плівкоутворювальної речевини. Розрізняють: олійні, акварельні, гуашеві, темперні, рельєфні фарби, пігментні сухі фарби.

Пензлі для малювання призначені для живописних робіт худ. фарбами. Відрізняються формою, розмірами та видом волосу. За призначенням: художні, шкільні, відвідні і флейці.

Допоміжні матеріали: олії, розчиники, розріджувачі, лаки та ін. матеріали.

Картон і полотно ґрунтовані викор. для виконання худ. робіт олійними фарбами, гуашшю і темперою.

Мольберт- це станок , на який художник встановлює пірамідник з полотном чи планшет з папером .

Пластилін – пластичний нетвердіючий матеріал. Розрізняють пластилін дитячий і для скульптурних робіт.

9. Класифікація, видовий асортимент та вимоги до якості приладдя для письма.

Приладдя для письма- це одна з найбільш поширених груп шк..-письм.товарів. Відносять олівці, ручки, пера, пишучі вузли чорнил, комплекти для писання, чорнило, туш. Класифікація олівців:

За особливостями конструкції:-у деревній оболонці –механічні -маркувальні

Олівці в дерев’яній оболонці

Від матеріалу стрижня:-чорно-графітні-кольорові -спеціальні

Від трижня твердості:-15 груп(від 6М до 7Т)

За призначення :-шкільні-для креслення -для малювання –креслярські -спеціальні

Олівці деревній оболонці класифікують також за формою та кольором оболонки, діаметром стрижня, довжиною та діаметром олівця.Механічні олівці.

Від особливостей конструкції:-гвинтові-цангові (цангові з дозованою подачею стрижня)

Маркувальні олівці:-з капілярно-пористим стрижнем(фломастери)-з фетровим стрижнем (маркери)

Основною ознакою класифікації фломастерів є товщина смуги, маркерів-призначення,товщина смуги,форма кінчика.Класифікація ручок:-перові автоматичні-автоматичні кулькові

Перові автоматичні ручки складаються з корпусу,кришки з утримувачем,пишучого вузла і набірного механізму.Перові автоматичні ручки:

Від конструкції пишучого вузла:-з відкритим пером -з напіввідкритим пером -із закритим пером

За способом набору чорнил: -з вакуумно-піпетковим набірним механізмом -з поршневим набірним вузлом -зі змінними балонами для чорнил.

Вимоги до якості:

Олівці-деревна оболонка олівця повинна бути без сучків поверхня тверда,шов міцний.Письмові графіти стержні повинні бути міцно закріплені в оболонці,вних не допускаються домішки та включення які дряпають папір на письмі.

Ручки-в автоматичних перових ручках пишучий вузол повинен легко змінюватися і утримуватися в робочому стані.Не допуск. просочування чорнила у зєднанні деталей пишучого та дрібного вузлів.

10. .Класифікація мікрокалькуляторів за різними ознаками.

Мікрокалькулятор-це пристрій призначений для виконання математичних операцій з обовязковим втручанням користувача для внесення змін у програму що є в памяті і для запуску на виконання кожної операції чи послідовної операції.

Структурна мікрокалькулятора:

Мікропроцесор-клавішна станція, монодісплей, пристрій живлення.За функціональними можливостями:-найпростіші –інженерні –програмовані -спеціалізовані

За логікою роботи:-з арифметичною логікою -за алгебраїчною логікою -з логікою оберненого бездужкового запису

За видом живлення:-з неавтономним живленням -з автономним -з комбінованим

За можливістю щодо програмування: -програмовані -непрограмовані.

11. Класифікація, видовий асортимент та вимоги до якості канцелярського приладдя.

Канцелярське приладдя включає широкий асортимент товарів, які, залежно від призначення, поділяються на такі групи: приладдя для зберігання та архівування паперів, дрібноофісна техніка та офісні дрібниці, штемпельне приладдя, настільні аксесуари.До приладдя для зберігання і архівування паперів відносять різноманітні файли, папки, закладинки, візитниці.

Файли призначено для зберігання паперів та плівок для проекторів. Файли можуть бути з прозорим, напівпрозорим та з непрозорим верхом; кольоровими та безколірними; мати гладку та рельєфну поверхню. Відкриваються файли зверху або збоку, виготовляють їх з поліпропілену формату А4.

Пакет-файли порівняно з файлами мають бокову планку та більш високу прозорість. Завантаження паперів у пакет-файл здійснюється зверху чи збоку. Виготов. їх різних форматів, найчастіше АЗ, А4, А5.

Файли-швидкозшивачі виготовляють із супер жорсткого поліпропілену формату А4. За прозорістю швидкозшивачі-файли буваюті 2 видів: з прозорим верхом і непрозорим низом; з непрозорим верхом та низом. Деякі з них мають вертикальну смужку для записів, віконце для візитної картки, кишеня для паперів. Виготовляють їх різню кольорів.

Папки займають найбільшу питому вагу в асортименті приладдя для зберігання і архівування паперу. За конструктивними особливостями папки можуть бути типу конверта на одній чи двох кнопках, папки на резинках з внутрішніми роздільниками, бокси-папки на резинках, папки з трьома відворотами на резинках, папки з внутрішнім металевим затискачем, папка-кишеня, папка-швидкозшивач (агрегатори) на 2-х чи 4-х кільцях та з роз'ємним механізмом.

Закладинки призначені для кодування папок, блокнотів. Вони мають клейкий шар. Передбачена можливість багаторазового переклеювання без пошкодження документа.

Візитниці призначені для зберігання візиток. Поділяють візитниці за кількістю візитних карток, що можна одночасно помістити (від 80 до 400); за матеріалом, за кольором (чорні, коричневі, бордові).

До дрібноофісної техніки та офісних дрібниць відносні різноманітні степлери, антистеплери, діркопробивачі, коректор; скріпки, кнопки, клей, ножиці, ножі, бейджі тощо.

Степлери призначені для закріплення паперу. Поділяють залежно від довжини поля, об'єму аркушів у одному захваті; за видом скоб. У маркуванні першою цифрою позначають довжину, другою - висоту скоб в мм.

Антистеплери (дестеплери) призначені для розкріплена аркушів, зшитих степлером.

Діркопробивачі в більшості випадків дводіркові, мають металевий корпус з лінійкою для фіксації формату з відстанню між отворами 80 мм. Діркопробивачі поділяються залежно від кількості аркушів, що пробиваються.

Коректори призначені для виправлення помилок при письмі. Можуть бути на водяній основі, спиртовій та коректори-стрічки.

До штемпельного приладдя відносять штемпелі під кліше, штемпелі самонабірні, штемпелі-нумератори, штемпелі-датери стрічкові штемпелі, штемпелі-нумератори автоматичні. За матеріалом, з якого вони виготовлені, штемпельне приладдя поділяється на металеве та пластмасове. За формою печатки штемпелі поділяють на круглі, овальні, прямокутні.

Настільні аксесуари включають лотки та підставки для зберігання документів, папок, органайзери для офісних дрібниць, склянки настільні для олівців та ручок, підставки під журнали, підставки для зберігання компакт-дисків, бокси-картотеки для візитних карток.

12. Класифікація офісної техніки.

Офісна техніка включає: обчислювальну техніку, комп'ютери, друкарські машинки, технічні засоби для друкування, копіювання і передавання текстів на відстань, машини для знищення та нарізання паперу, машини для переплетення, ламінатори та інші вироби.

Калькулятор – це пристрій, призначений для виконання математичних операцій з обов’язковим втручанням користувача для внесення змін у програму, що є в пам’яті, і для запуску на виконання кожної операції чи послідовності операцій. Основними ознаками класифікації калькуляторів є функціональні можливості (найпростіші, інженерні, мікрокалькулятори з можливостями програмування, спеціалізовані); логіка роботи (арифметична чи алгебраїчна логіка, з логікою оберненого бездужкового запису); вид джерела живлення (неавтономне, автономне, комбіноване); розміри (кишенькові та настільні); можливість до програмування (програмовані, непрограмовані).

Друкарські машинки – це апарати, які призначені для виконання друку і розмноження текстових, табличних і цифрових матеріалів.

Принтери – це пристрої, які призначено для друкування текстів, графічної та ін. видів інформації на папір й деякі ін. види носіїв.

Копіювальні апарати (копіри) – це апарати, які призначені для виконання копіювання документів, бланків та будь-якого зображення на папері.

Факсимільні апарати (факси) – це пристрої для швидкої передачі інформації, попередньо нанесеної на паперовий носій.

Машини для знищення паперу (шредери) призначені для приведення документів у «нечитаємий» вигляд.

13.Вплив сировинних матеріалів і волокнистих напівфабрикатів на споживні властивості паперу і картону.

Папір – це матеріал із масою квадратного метра до 250 г, що складається переважно з рослинних волокон зв’язаних між собою силами поверхневого зчеплення у якому можуть бути проклеювальні речовини, мінеральні наповнювачі хімічні та натуральні волокна, пігменти й барвники.

Картон - це матеріал, що містить переважно рослині волокна і відрізняється від паперу більшою товщиною і масою квадратного метра.

Найбільш поширеною сировиною для виробництва паперу й картону є деревина хвойних та листяних порід. До того ж використовують солому хлібних рослин (жита, пшениці, вівса), стебла дикоростучої тростини; бавовняні, конопляні, льняні волокна у вигляді відходів текстильного виробництва та макулатуру. Для виробництва спеціальних видів паперу використовують тваринні (вовну), мінеральні, синтетичні (лавсан, нітрон, капрон) волокна.Хімічний склад рослинної сировини

До складу рослинної сировини входять целюлоза, геміцелюлоза, лігнін, пектинові та фарбувальні речовини, смоли та ін.Целюлоза чи клітковина є головним компонентом рослинних волокон. Целюлоза добре відбілюється, має достатню міцність, завдяки чому відпивається в тонкі аркуші. Геміцелюлоза - це вуглевод з меншим, ніж у целюлози ступенем полімеризації, що займає проміжне місце між целюлозою та крохмалем.

Лігнін - це природна високомолекулярна речовина, наявність у великій кількості якої в сировині негативно впливає на властивості паперу: такий папір характеризується малою міцністю, великою крихкістю, здатністю до пожовтіння.

Смоли значно ускладнюють процес виробництва паперу, забруднюють сітки папероробних машин.

Пектинові речовини - група полісахаридів і близьких до них речовин мають желатиноутворювальну здатність.

Барвники, яких в рослинних тканинах є невелика кількість, надають паперу сірого чи коричневого відтінків.

Волокнисті напівфабрикати

Волокнистий напівфабрикат - це матеріал рослинного походження, підготовлений для виробництва паперу, картону або хімічного перероблення.

Для виробництва паперу і картону застосовують такі волокнисті напівфабрикати: деревну масу, целюлозу, ганчір'яну напівмасу та макулатурну масу.Деревна маса - це волокнистий напівфабрикат, одержаний із деревини механічним способом. За показниками механічної міцності деревна маса поступається целюлозі. Залежно від технологічного способу оброблення деревини одер­жують деревну масу декількох видів: білу та буру деревну масу, хімічну термомеханічну та термомеханічну.

Целюлоза - це волокнистий напівфабрикат, який одержують варінням рослинної сировини з розчинами хімікатів, внаслідок чого видаляється переважна частка нецелюлозних компонентів. Волокна целюлози, на відміну від деревної маси, значно біліші, довші та м'якіші. Отримують целюлозу двома методами кислотним (сульфітним) та лужним (сульфатним).

Солом'яна целюлоза - це коротковолокнистий матеріал, який отримують хіміко-механічною обробкою соломи. Цей напівфабрикат використовують для виробництва картону, обгорткового паперу

Ганчір'яна напівмаса - це волокнистий напівфаб­рикат, одержаний з ганчір'я або обрізків тканин з волокон рослинного походження варінням з розчином гідроксиду натрію з наступним промиванням й напівмасним розмелюванням. Волокна ганчір'яної напівмаси надають паперу підвищену механічну міцність та довговічність

Макулатурна маса - це водна суспензія вторинних волокнистих напівфабрикатів, призначена для виготовлення паперу (картону). Розрізняють два види макулатури: відходи паперових фабрик, незадруковані обрізки поліграфічних підприємств, які одразу використовують для виготовлення паперу, та відходи поліграфічних, картонажних та інших виробництв, старі газети, книги, журнали.

14.Формування споживних властивостей паперу та картону в процесі виробництва.

Одним з найважливіших факторів, які формують властивості паперу і картону, є виробництво.Принципова схема переробки волокнистих напівфабрикатів у готовий папір: приготування паперової маси, відливання паперового полотна та оздоблення паперу.

Приготування паперової маси - отримання волокнистих напівфабрикатів та їх розмелювання, складання суміші із різних волокон та введення до маси клею, наповнювачів й барвників.

Розмелювання волокнистого напівфабрикату - це оброблення маси волокнистого напівфабрикату в розмелювальній апаратурі з метою розщеплення його волокон, зменшення розмірів та їх гідратації.. Залежно від умов помелу, розрізняють три види млива - масне, грубе та слизове, а від довжини отриманих волокон - довгим (2,5-1,5 мм) і коротким (менше 1 мм).

Складання композиції паперової маси -це склад і співвідношення всіх компонентів маси для виготовлення паперу (картону).

Наповнення паперу (картону) - це процес уведення до маси наповнювача. Наповнювач - це нерозчинна або малорозчинна у воді речовина, яка вводиться до маси для підвищення непрозорості й білості паперу (картону), поліпшення друкарських властивостей.

Проклеювання паперу (картону) - це надання паперу (картону) властивостей обмеженого убирання води і водних розчинів. Залежно від ступеня проклеювання папір поділяють на сильнопроклеєний, проклеєний, слабопроклеєний та непроклеєний.

Існують два способи проклеювання: а) проклеювання маси, (коли проклеювальні речовини вводять до паперової маси ще до початку відливання паперу) і б) поверхневе проклеювання паперу (коли проклеювальні речовини наносять на поверхню готового паперу під час його обробки).Підфарбування паперу (картону) - це введення в масу невеликої кількості барвника для позбавлення відтінку кольорів (сірого, жовтого) волокнистих напівфабрикатів, а також надання паперу підвищеної білості.

Формування паперу (картону) – це процес утворення шару паперу шляхом відливання маси на безперервно рухомій сітці, або між двома сітками, або на формувальному циліндрі.

Відливання паперового полотна, тобто формування паперу, виконується на папероробних машинах, які являють собою складні агрегати безперервної дії і складаються з таких основних частин: сіткової, пресової, сушильної, каландру та накату.Оздоблення - надання паперові методом спеціальної обробки додаткових властивостей, які розширюють межі його використання.

Глянсування - це надання паперові (картону) лиску за допомогою фрикційного або глянсувального каландру Калібрування - оброблення картону за допомогою каландру для надання певної рівномірної товщини. Тиснення - зміна фактури поверхні паперу (картону) шляхом нанесення тисненого візерунка. Крепування - надання паперові зморшкуватої структури з метою підвищення видовження до розриву, м'якості та здатності до вбирання вологи. Грунтування - нанесення на папір (картон) шару фарбувальної маси для наступного друкування або нанесення поверхневого покриття. Гумування - нанесення шару клею на один бік паперу (картону) з наступним сушінням. Пігментування - нанесення на поверхню паперу (картону) покриття із суміші пігментів, зв'язувальних і пластифікованих речовин.

15.Характеристика споживних властивостей, показників якості паперу і картону та методів дослідження.

Споживні властивості паперу та картону - це такі властивості, які проявляються безпосередньо під час використання в процесі експлуатації. До цих властивостей належать: соціальне призначення, функціональні, естетичні, ергономічні, надійність та безпеку.

Функціональні властивості та показники якості паперу та картону обумовлюють відповідність паперу та картону цільовому призначенню як предмету споживання.

Композиція паперу (картону) - це склад і співвідношення всіх компонентів маси для виготовлення паперу (картону).

Маса паперу (картону) залежить від складу компонентів, помелу, виду та кількості наповнювачів. Вона визначає щільність паперу, пористість, вид волокон, які входять до її складу.

Товщина паперу вимірюється в мікрометрах і для паперу різного призначення є неоднаковою.

Лінійну щільність паперу (картону) визначає щільність паперу та його пористість.Чим вищий показник об'ємної маси, тим вища щільність паперу і навпаки.

Жиропроникність, паро-, водо-, повітропроникність, термостійкість характеризують папір спеціального призначення.Надійність споживання паперу і картону - це споживна властивість, що обумовлює зберігання основних параметрів та їх функціонування в часі та границях, які відповідають визначеним умовам споживання.

Опір розриву - найважливіший параметр паперу й картону, що характеризується розривним вантажем (в кгс), а частіше - розривною довжиною (в метрах, км).

Опір злому - це показник якості паперу й картону, який характеризується числом подвійних перегинів на 180°, який може витримати зразок до повного його розриву. Чим товстіший папір, тим більшу кількість подвійних перегинань він витримує.

Опір надламуванню - це показник якості картону, який характеризується величиною кута надлому, за якого руйнується його поверхня.

Опір продавленню - це показник якості паперу, виражений максимальним тиском, який руйнує зразок (в кгс/см2). Залежить від виду помелу маси, композиції, відливу на сітці, технології пресування та сушіння, оздоблення, маси.

Деформація паперу (картону) - особливо важливий показник якості для паперу, на який наносяться малюнки під час багатокольорового друку (картографічний, для карт та ін.). Розрізняють два види деформації: лінійну та залишкову.

Опір роздиранню - це показник якості, виражений силою, що витрачається на розрив попередньо надрізаного зразка паперу (картону) (в гс).

Ергономічні властивості паперу та картону обумовлюють зручність користування ними споживачами.

Ступінь проклеювання виражається відсотковим вмістом проклеювальної речовини, а паперу - шириною штриха в міліметрах при нанесенні чорнила, туші, фарби, якщо вони не розтікаються та не проступають на зворотний бік. Папір поділяють на непроклеєний; слабопроклеєний; проклеєний; сильнопроклеєний.

Гладкість паперу — один із найважливіших показників ергономічних властивостей, що визначаються рельєфом його поверхні. Чим більша гладкість, тим рівномірніше лягають чорнило, фарба, друк.

Естетичні властивості паперу та картону визначаються їх зовнішнім виглядом, характеризуються білістю, кольором, відтінком, засміченістю та іншими показниками.

Білість - це властивість паперу (картону) дифузно відбивати світловий потік у синій ділянці спектра.

Колір - один із основних показників зовнішнього вигляду паперу (картону), характеризує придатність паперу для писання, друку та іншого призначення..

Відтінок паперу, який встановлюють для білого і кольорового паперу, повинен відповідати відтінку встановленого еталона-зразка.

Засміченість паперу характеризується присутністю контрастних побічних включень різноманітних відтінків, які видимі неозброєним оком у світлі, що крізь нього проходить

Просвіт паперу - це характер взаємного розміщення волокнистих компонентів паперу, що визначається під час розглядання паперу в світлі, що крізь нього проходить

Прозорість паперу — властивість пропускати відбитий від підкладки світловий потік із мінімальним його розсіюванням. Якщо папір не поглинає промені світла, а пропускає їх через себе, то папір вважається прозорим.

Лиск - це властивість паперу (картону) віддзеркалювати світловий потік.
Каталог: fr
fr -> Використання комп’ютерних презентацій на уроках хімії
fr -> Завдання №7 10 клас
fr -> Завдання №6 10 клас
fr -> Програма для учнів 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів пояснювальна записка
fr -> Березень І-ІІ. “Весна-красна”
fr -> Самостійна робота до теми 3 «Практичне заняття для слухачів курса» Модуль
fr -> Розвивальне навчання як засіб активізації пізнавальних інтересів учнів у процесі вивчення зарубіжної літератури
fr -> Розроблено
fr -> Часопис сучасної культури «Кульбіт» додано 2007. 1-19 0: 49
fr -> Правила ненаголошених голосних, м’якого знака, апострофа § 6, впр. 82, 84, 92 Твір написати: "Мамини рушники", або „Ми українці" 2 Українська література


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал