№1 3-7 січня 2008 благодійністьСторінка1/7
Дата конвертації17.12.2016
Розмір1,09 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7
№1 3-7 січня 2008

БЛАГОДІЙНІСТЬ


І знов про Лізу Ходаківську

Дитинчаті із вродженою вадою допомогли Святий Престол та дружина Президента України Історія коростенської «дівчинки без рота», про яку одними з перших дізналися читачі «Молоді України», нарешті набуває оптимістичного забарвлення.

СВЯТКУЙМО


РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ ПАТРІАРХА КИЇВСЬКОГО І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТА

Дорогі браття і сестри! Христос народився, славімо Його!

Знову радісно і з духовним піднесенням святкує Православна Церква Різдво Господа нашого Ісуса Христа. Християни звикли відзначати Різдво Христове як традиційне народне свято, часто не задумуючись над його значенням і сенсом. У чому ж полягає сенс Різдва Христового?

Варимо кутю

Промити пшеницю, залити окропом і залишити на годину. Потім замінити воду і варити. Грецькі горіхи почистити і підсмажити на сковорідці.

Тушкована гуска
Птицю можна подавати як гарячою, так і холодною — соус, що утворився при тушкуванні, захолоне, як холодець.

Як виходити з посту

Припиняти піст треба поступово. Після посту організм перебудовується. У іншій кількості виділяються травні соки, дещо інакший процес обміну речовин.

Полюбити ближнього, як себе самого

До редакції газети прийшли люди з дуже незвичним зверненням. Попросили поставити його, й ми в переддень Різдва не відмовили.
ЗАХИЩАЙМОСЯ
Три вироки за… особисті переконання

На Майдані активісти "татусевого руху" з різних областей України виступали на захист незалежного журналіста і громадського діяча Євгена Коновалова.

ЗДОРОВ'Я
БЕРЕЖІТЬ СЕРЦЕ

Серце — головний орган системи кровообігу, яка забезпечує постачання поживних речовин і кисню клітинам усього організму.


Не шукайте «Еліксиру молодості», а приготуйте його

Адже вживання кисломолочних продуктів — найліпший засіб проти хвороб і старості.


Не купуйте кота в мішку, навіть у рік Миші…

Аби не потрапити в скрутну ситуацію, купуючи іграшки своїм дітям, дотримуйтесь рекомендацій Спільноти споживачів та громадських об'єднань, яка з 2006 року діє в Україні.

Арена


Невдачі та розчарування

Цього року збірна України з хокею залишила елітний дивізіон. У Росії, де відбувалася першість, наша збірна зіграла так, як і очікували.


Найкращі в 2007-му році

(найкращі спортсмени )


ПЛАНЕТА ЛЮДЕЙ
НЕВІДОМИЙ ІРАК

Він був на війні, але тепер згадує про це тільки хороше. І нудьгує за Іраком. Там у нього залишилися друзі і серед них - маленька Бітуль, якій він розповідав східні казки.

НЕСВЯТКОВИЙ РЕПОРТАЖ
Москва сльозам не вірить

Щорічно в першопрестольній ідуть із життя майже 10 тисяч трудових мігрантів

...Якщо до тебе будуть чіплятися з міліції або податкової, кажи: паспорта не маю, від/брали, щойно я приїхав до Москви; хто мене наймав точно не знаю, назвався Володею...
СВІТ СЬОГОДНІ
КОЛОНІЗАЦІЯ ЄВРОПИ

Пафос моєї статті полягає не в тому, щоб роздмухувати ксенофобію в Україні. Я тільки закликаю співгромадян бути не такими легковажними, якими українці є тепер.

ЗВІДУСІЛЬ
Шенген на кордоні

Заступник голови Комітету з міжнародних питань німецького Бундестагу Ганс-Ульрих Клозе заявив про можливість безвізового режиму з Україною та Туреччиною.


Бульба-рятівниця

Організація Об'єднаних Націй оголосила 2008-й «Роком картоплі».


За дороговказом Українського прем'єра

З першого січня 2008 року Хорватія відмінила обов'язкову військову службу, що дозволить отримати запрошення про вступ до НАТО вже в квітні нинішнього року.


Трагедія після виборів

У Кенії продовжуються масові заворушення після оголошення офіційних підсумків президентських виборів.


Проти культурного обміну

Російська влада оголосила про припинення діяльності відділень Британської ради


Чи не приклад доЄвро-2012?

У Німеччині підвищилася народжуваність.


КУЛЬТУРА
Любов ЛЯХОМСЬКА:

«Ніколи не думала, що пов'яжу життя з музикою…»

Композитор, співачка, поетеса і письменниця Любов Ляхомська охоче погодилася на зустріч у нашій редакції.
Тіна Кароль - гусінь-Павутинка?

Напередодні Нового року співачка та її продюсерська команда вирішили «зловити двох зайців»: одночасно презентувати двоє творчих надбань — третій альбом «Полюс притяжения» і літературний дебют «Великі пригоди Павутинки».


«Між суходолом і морем»

Так називається виставка, відкрита з нагоди 150-річчя з дня народження відомого польського прозаїка-мариніста Джозефа Конрада завдяки спільним зусиллям Управління культури облдержадміністрації та Генерального консульства Республіки Польща у Харкові в Полтавському краєзнавчому музеї.


МОЛОДІЖНЕ ПЕРЕХРЕСТЯ
ФАТАЛЬНИЙ СТРЕС

Переживаючи стреси, виховуючись в неадекватних умовах, діти часто страждають аутизмом. А це вже хворобливий стан людської психіки, що може мати сумні наслідки.


ПРО ЦЕ НЕ ПИШУТЬ В ПІДРУЧНИКАХ

У великосвітських розмовах вона називатиме українців «італійцями в Росії», зважаючи на те, що їхня мова м'яка та багата. Покинувши у дитинстві рідну Одесу, де були поховані її батьки, Олександра Йосипівна більше ніколи туди не повернеться.


Росія про Україну

На моє прохання знайомі-москвичі надіслали комплект стабільних підручників з історії Росії для загальноосвітніх закладів.

Зрозуміле моє, вчителя історії, бажання ознайомитися зі змістом сучасних шкільних підручників, їхнім науковим, ідеологічним і виховним потенціалом.

БЛАГОДІЙНІСТЬ

І знов про Лізу Ходаківську

Дитинчаті із вродженою вадою допомогли Святий Престол та дружина Президента УкраїниІсторія коростенської «дівчинки без рота», про яку одними з перших дізналися читачі «Молоді України», нарешті набуває оптимістичного забарвлення. Журналісти, які в серпні минулого року ризикнули втрутитися в неї, також потроху відновлюють притаманну їм віру у Добро та Безкорисливість. Хоч попервах їм довелося зазнати чималих моральних збитків.

Медичний феноменВагітність Альони Ходаківської — третя для молодої жінки — загалом протікала без ускладнень. Пологи у Коростенському пологовому будинку йшли у звичайному режимі, без кесарювання. Аж до моменту появи на Світ Божий незвично мовчазної дівчинки. Коли акушерки зрозуміли причину цього неординарного явища, — на обличчя породіллі миттєво наклали маску. Самі ж, немов у лихоманці, почали висувати «креативні ідеї»: як згодом сповістити молоду маму про рідкісну вроджену ваду дитинки і не травмувати вкрай виснажену пологами жінку?

Дівчинка зберігала мовчання не випадково. У неї, можна сказати, ...не було ротика. Точніше, губки — як у всіх, а от щелепи зрощені. У неонатальному центрі Житомирської обласної дитячої лікарні (до речі, саме тамтешні медсестри й порадили Альоні Ходаківській назвати малечу Лізонькою) підтвердили діагноз: «Вроджена вада розвитку кісток лицьового черепа, синостоз верхньої та нижньої щелеп, гіпоплазія скронево-щелепних суглобів, мікрогнатія з прогна-тією та мікрогенією». Фахівці лікарні провели заочне консультування зі щелепно-лицьовим хірургом Варшавського інституту охорони здоров'я матері та дитини професором Софією Дудкевич щодо подальшого лікування дівчинки. Пані професор з Польщі з такою рідкісною патологією теж не стикалася. Щоправда, траплялися в її практиці випадки значно простіші; та до оперативного втручання дитячі хірурги вдавалися не раніше, ніж через півтора-два рочки після народження дитини. У даному ж випадку вичікувати було неможливо: дитинку потрібно регулярно годувати і не лише через носик за допомогою зонда.

Приблизно місяць Лізоньку готували до складної операції. Альоні ж «цілком конфіденційно» і через середній медперсонал втовкмачували: у дітей з подібними каліцтвами у майбутньому можуть розвинутись хвороби кардіологічного профілю, а також психічні. Оскільки родина Ходаківських — «сере-дньостатистична», себто без виняткових надприбутків, найліпшим з можливих варіантів була б відмова батьків від калічки. «У такому разі хоч держава опікуватиметься Лі-зою; а ви удвох з чоловіком отих майбутніх щелепно-лицьових операцій просто не подужаєте!..»

Як відомо, медичне обслуговування малюків, включаючи здійснення хірургічних операцій, у віці до одного рочку в Україні безкоштовне. Далі батькам, купуючи ліки з медзасобами та компенсуючи витрати, пов'язані з працею медиків, потрібно розраховувати лише на себе...

Після операції з приводу розсічення зв'язок між верхньою та нижньою щелепами Альона написала заяву, в якій у зв'язку з важким

матеріальним становищем родини передавала — терміном на 6 місяців — усі права на власну дитину державі. Лізоньку скерували до дитячого відділення Коростенської міської лікарні, яким завідує Валентин Сингаївський. її батьки зосередилися на вихованні двох чудових дівчаток, які, між іншим, довго мріяли про появу іще однієї сестрички...

Харківська історія

Уже третій рік поспіль, приблизно в середині грудня, у Харкові спалахує скандал, пов'язаний із «можливим вбивством здорових дітей в українських пологових будинках з метою отримання стовбурових клітин». Авторові цих рядків доводиться щораз виїздити до першої столиці, вкотре вислуховувати одних і тих же «звинувачува-чів» (переважно активісток зі Спілки багатодітних матерів), брати для ознайомлення десятки примірників службової лікарської документації, складати на їхній основі докладний звіт про відрядження. І наприкінці визнавати: вагомих доказів «злочинної діяльності» медперсоналу найкращого у місті 6-го пологового будинку не знайдено.

Підозрюю, що й на початку поточного року «тему харківських немовлят» знов доведеться «реанімувати»; вже навіть готую низку контраргументів з цього приводу, аби не марнувати дорогоцінний час. Проте «відбояритися», як завжди, не вдасться. Надто вже поважають у світі телерадіокорпора-цію ВВС з Великої Британії.

Саме її невтомні репортери (зокрема Метью Гілл) «у співдружності» з багатодітними матерями шукають і знаходять все нові й нові «біовідходи» у вигляді фрагментів тіл мертвонароджених малюків, їхню наявність у загальних могилах на кладовищі біовідходів, поряд із неушкодженими зародками, британці пояснюють можливим подальшим використанням маленьких тіл задля вирощування стовбурових клітин з кісткового мозку.

За дивним збігом обставин, усього за півроку до початку таємничих смертей українських немовлят двоє вітчизняних науковців, Олександр Кухарчук та Віктор Сір-ман, запатентували фундаментальне відкриття у медицині. Ідея полягає у вживленні до організму хворої людини так званих стовбурових клітин, узятих з ембріону. За певних умов вони можуть змінити імунну систему людини на нову. Завдячуючи відкриттю начебто стало можливим без обмежень пересаджувати хворим будь-які нові органи, адже імунна система відторгати їх вже не буде.

В Україні щороку роблять 1 мільйон 200 тисяч абортів, а українські лікарі вважають за нормальне, коли жінка впродовж життя має по 40 абортів. На думку кореспондента ВВС Метью Гілла, така велика кількість абортів просто не може не використовуватись для торгівлі стовбуровими клітинами.

«Говорить радіо Ватикан»

У мене досі зберігається диктофонний запис спілкування із завідувачем дитячого відділення Коростенської міськлікарні. Перша половина розмови — це спроба добродія Сингаївського фахово проаналізувати причини появи аномалії у маленької громадянки України. Друга половина — підкреслено різкий тон, навіть спроба Валентина Костянтиновича ... вигнати з кабінету надто прискіпливих журналістів.

Як з'ясувалося згодом, саме така дивакувата поведінка завідувача відділення й врятувала життя бідолашній дитинці!

Спроба лікаря не допустити журналістів до палати, де на той час перебувала хвора Лізонька, буквально сколихнула моїх колег у Європі, Азії та Америці.

Невеличку за обсягом кореспонденцію «Московського комсомольця» впродовж однієї доби передрукувало понад 60 українських та закордонних засобів масової інформації, — ключовим епізодом розповіді виявилася якраз ота відмова лікаря дотримуватися Закону «Про пресу в Україні». Усі інформ-агенції чомусь дружно згадали про Харків, де попервах також намагалися приховати від журналістів правдиву інформацію.

Звичайно, не обійшлося в цьому потоці оповідок про «Бідну Лізу» без перекручень. Дехто додавав до матеріалу «МК» якісь власні спостереження, дехто наводив приклади, що мали місце в інших країнах інших континентів.

Детальнішу статтю, що її розмістив УНІАН на спеціалізованих сай-тах «Права людини» та «Здоров'я», прочитала рекордна кількість Інтернет-відвідувачів — 40 500.

Після чого Фонд «Україна-3000», який патронує дружина Президента Катерина Ющенко, відкрив спеціальний рахунок для пожертв на лікування Лізи Ходаківської.

Невдовзі на «Радіо Ватикан» звернулася група італійок з проханням забезпечити транспортування хворої дівчинки до Апеннінського півострова. Жінки зобов'язалися фінансувати лікування Лізоньки (включаючи необхідні хірургічні операції), а також перебування в Італії впродовж усього реабілітаційного періоду її матері Альони Ходаківської.

Святий Престол доручив виконати «українську частину» цієї відповідальної місії благодійній організації Римо-католицької Церкви «Каритас Спес». Співробітники «Каритасу» діяли у повній відповідності із Законодавством України. Спершу поспілкувалися з родиною Ходаківських. Мама хворої дівчинки власноруч анулювала раніше написану заяву про 6-місячну відмову від донечки. Виявилося, що перша заява не була оформлена належним чином, тобто не пройшла реєстрацію ані в суді, ані в нотаріаті; іншими словами, то був звичайний папірець, не більше.

У терміновому владнанні процедурних питань, зокрема виготовленні необхідних для виїзду за кордон документів, вагому допомогу надав Фонд «Україна-3000». Для цього фінансисти благодійної організації використали частину коштів, що надійшли від наших співгромадян на лікування Лізоньки.

8 жовтня дівчинку разом із мамою послали до Італії.

А вже 20 числа італійські лікарі її успішно прооперували. Відтоді у дівчинки нарешті з'явився «повноцінний» ротик, лишилося тільки привчити рухатися нижню щелепу.

Апеннінські дитячі стоматологи виготовили для цього спеціальну «пустушку», що не випадає без крайньої на те потреби. Дівчинку щодень «тренують» за спеціально розробленою стоматологами методикою. Одночасно Лізу готують до наступної операції; їх потрібно здійснити ще декілька, тож Новий рік вона із мамою зустріла у теплих краях.

Коли дівчинку вперше годували з ложечки, у неї був дуже здивований вираз обличчя. Ліза ж бо не здогадувалася про існування якогось іншого способу харчування, крім «зондового»...

Житомирська область.

Олег БАЗАК.


Коли я намагався зрозуміти мотиви благородного вчинку італійських жінок (їхні імена, а також місто, де лікують Лізу, мене попросили не оприлюднювати), то почув напівзабуту фразу: «Коли робиш благодіяння, твоя права рука не повинна знати, що робить ліва...»

За роки праці у великій журналістиці мені, на жаль, частіше доводиться мати справу з людьми іншого ґатунку. Вони, даруючи, приміром, інвалідні автівки (придбані за рахунок держави), скликають десятки моїх колег, аби ті «увічнили» їхній «подвиг» у проникливих те-лесюжетах та «сльозогінних» репортажах.

На відміну од тих губернаторів та мерів, «Каритас», як і Фонд «Україна -3000», визнав за доцільне не афішувати свої дії стосовно маленької Лізи. Мені довелося витратити чимало часу, аби знайти тих людей, які перейнялися горем родини Ходаківських і зробили все можливе для забезпечення умов для лікування.

Звісно, я не сподіваюся на визнання лікарем Сингаївським помилковості деяких його вчинків. Зауважу: будь-хто з моїх колег і у Житомирі, і в Києві мав можливість вільно фотографувати або знімати на відео незвичну пацієнтку. Потім дехто з них телефонував мені й пропонував... придбати пару світлин за $20. Що поробиш, бізнес є бізнес.

З іншого боку, якби пан Сингаївський повівся чемно з журналістами, — можливо, розповідь про дівчинку Лізу вийшла б «прісною» і не зацікавила провідні газети, телеканали та інформагенції. Як мовиться, не було б щастя, якби нещастя не допомогло.

СВЯТКУЙМО


РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ ПАТРІАРХА КИЇВСЬКОГО І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТА

Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Української Православної Церкви Київського Патріархату

Дорогі браття і сестри! Христос народився, славімо Його!

Знову радісно і з духовним піднесенням святкує Православна Церква Різдво Господа нашого Ісуса Христа. Християни звикли відзначати Різдво Христове як традиційне народне свято, часто не задумуючись над його значенням і сенсом. У чому ж полягає сенс Різдва Христового?

У тому, що Син Божий — одна із Трьох іпостасей Святої Трійці — Творець всесвіту, з'єднавшись з нашою людською природою через народження від Пресвятої Діви, не від чоловіка, а від Духа Святого, — оновив наше єство, визволивши його від гріха і смерті. Ми це сповідуємо, коли читаємо або співаємо Символ віри, також коли співаємо колядки, в

одній із яких є такі слова: «Ой радуйся, земле, Син Божий народився!».

Тому після Різдва Христового для віруючих не страшна смерть, бо Христос оновив людську природу, визволивши її від гріха, а Своїм воскресінням із мертвих подолав смерть і дав нам надію на воскресіння в час Свого другого пришестя.

Якби не було Різдва Христового, то не було б ні Голгофи, ні смерті, ні воскресіння. Різдво Христове є початком і основою нашого спасіння.

Перед народженням Христа Спасителя темрява гріха настільки оволоділа людством, що не тільки люди забули істинного Бога, але, здавалося, що й Сам Бог забув людей. Світ перебував у темряві гріха. Коли людство гинуло від моральної зіпсованості, помираючи духовно раніше, ніж тілесно, тоді Сам Бог з любові до Свого творіння зійшов на землю, щоб «знайти і спасти, що загинуло» (Лк. 19, 10). Син Божий не прийшов на землю як цар — у славі. Він народився не в багатому палаці, оточений слугами й воїнами. Бог прийшов у світ через бідний вертеп, куди заганяли худобу в холодні ночі. Пречиста Діва Марія сповила немовля Ісуса і поклала не в царську колиску, а в ясла на сіно.

Гордість найвищого ангела була причиною зла у світі. Тому Бог обрав смирення засобом спасіння людей. Без смирення немає правдивого духовного життя. Апостол справедливо сказав: «Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать» (Як. 4, 6).

Ми живемо в такий період історії, як і перед Різдвом Христовим; як тоді, так і тепер людство відкинуло Бога, як^центр історичного процесу, і поставило на Його місце людину з її правами. Європейська цивілізація, в основі якої лежить християнство, завдяки вічним незмінним духовним цінностям створила непе-ревершені матеріальні цінності. Але сьогодні Європа забуває, що вона досягла цього завдяки високому моральному стану суспільства.

Сьогодні християнський світ став не таким, яким був раніше. Христос Спаситель сказав

Своїм послідовникам, тобто християнам: «Ви

— сіль землі. Якщо ж сіль втратить силу ... Вона вже ні до чого не придатна, хіба що

бути викинутою геть на потоптання людям» (Мф. 5, 13). Чи не втрачають християни сьогодні свою силу? У наш час християни поділяються на практикуючих і непрактикуючих. Практикуючі християни — це ті віруючі, які не тільки вірять у Бога, але й моляться Йому, відвідуючи храми Божі, і живуть за заповідями Божими. Непрактикуючі християни — це ті, що прийняли Таїнство Хрещення, але живуть без Бога, за законами гріховного світу. Таких у Європейській цивілізації, в тому числі і в Україні, — більшість. Тому рівень моральності в європейських країнах падає, населення різко скорочується, християнські шлюби майже зруйновані, — і все це стає загрозою для Європейської цивілізації. Навіть у церковному середовищі мораль занепала до неприпустимого рівня. Не тільки миряни, але й священнослужителі забувають про своє високе християнське покликання.

Треба серйозно задуматися над тим, як вдихнути християнський дух в усі ділянки суспільного життя: науку та освіту, культуру та охорону здоров'я, державотворення і підприємництво, політику та дозвілля. Це треба робити не тільки заради Царства Божого і вічного життя, а навіть заради самозбереження. Духовне відродження можливе тільки в Бозі і в любові до Нього і до людей. Любов є змістом і рушійною силою земного та вічного життя. Кожна людина повинна любити Бога,

— любити не тільки із вдячності, але головним чином тому, що в любові до Бога полягає сутність життя всіх розумних істот. Ось чому Ісус Христос сказав, що любов до Бога — це перша і найбільша, а значить і найважливіша заповідь. Друга заповідь Божа — любити ближнього, як самого себе (Мф. 22, 36—40).

Релігійне протистояння серед Православних Церков не сприяє ні духовному відродженню, ні консолідації українського суспільства. Останнім часом виникла надія на утворення єдиної Помісної Української Пра-

вославної Церкви, але зовнішні та внутрішні противники цієї святої справи свідомо чи несвідомо стоять на перешкоді. Однак, незважаючи на всі труднощі, в Україні буде єдина Православна Церква.

Без Української Церкви не буде Української держави, а без Української держави не може бути Української Церкви. Ми, поклада-ючись на Бога, впевнені, що будуть і Українська держава, і Українська Церква. Різдво Христове вселяє в нас надію на все світле, добре й вічне.

У цей святковий день сердечно вітаю Вас, дорогі браття і сестри, і всіх християн України з Різдвом Христовим і Новим роком. Поздоровляю зі святом і наших земляків — українців, розсіяних по всьому світу, в Америці і Канаді, в Європі та Австралії, які люблять свою Батьківщину і дбають про Українську державу. Вітаю з Різдвом Христовим Президента України Віктора Ющенка, Верховну Раду, уряд і Збройні сили України. Нехай Господь, за молитвами Церкви, дасть їм мудрість, натхнення і силу вірно служити українському народові за заповідями Божими і вести нашу державу європейським шляхом розвитку з Богом у душі. У ці різдвяні дні помолимось, щоб Господь, Який народився у Віфлеємській печері, зігрів наші домівки, зміцнив здоров'я і наповнив наші спустошені душі миром і радістю.

Прославляючи народження Христа Спасителя, дякуємо Йому за всі Його благодіяння до нас, за радість і скорботи, за Його безмежну любов до нас, грішних. Нехай Господь буде милостивим до нас у випробуваннях нашої віри та любові і пронесе мимо нас чашу Свого праведного гніву за гріхи і беззаконня наші.

Благодать Господа нашого Ісуса Христа нехай буде з усіма нами.

Христос народився, славімо Його!

ФІЛАРЕТ,


Патріарх Київський і всієї Руси-України.
Варимо кутю

Потрібно:

300 г очищеної пшениці 300 г маку 150 г родзинок по 100 г грецьких горіхів, мигдалю, цукатів

по 0,5 склянки меду й вершків

Промити пшеницю, залити окропом і залишити на годину. Потім замінити воду і варити. Грецькі горіхи почистити і підсмажити на сковорідці. Мигдаль обдати окропом, аби було легше зняти шкірку.

Мак проварити (15 хвилин) і залишити під кришкою на 10 хвилин.

Процідити мак, охолодити його і перепустити через м'ясорубку, щоб кутя вийшла ніжною. Мед розбавити водою (1:1) і підігрівати, поки він не розчиниться. Родзинки залити окропом і залишити розпарюватися на 10-15 хвилин. Горіхи трохи подрібнити.

Збити вершки до консистенції стійкої маси. Змішати з маком, горіхами, цукатами і влити медовий напій. З'єднати з відвареною пшеницею, перемішати і поставити на кілька годин у холодильник. Приготування займе декілька годин, але результат потішить всіх ваших близьких.

Можна приготувати і простішу кутю. Вона також смачна. Пшеницю чи перлову крупу (на склянку крупи 2,5 склянки води) перебирають, промивають і варять до готовності. Ячмінь вариться в неемальованому посуді щонайменше три години на маленькому вогні до утворення клейкої маси. Мак заливають кип'яченою водою і дають постояти в закритому посуді впродовж години. Воду зливають, а мак добре розтирають. Потім його додають у кашу разом з дрібно порізаними горіхами і медом.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал