„ Малі винуватці великого лиха



Скачати 74,17 Kb.
Дата конвертації16.12.2016
Розмір74,17 Kb.
ТипУрок
Розробка уроку з біології

Малі винуватці великого лиха”



( урок з біології для 10 класу )

Підготувала

вчитель біології

вищої категорії

Репецька І.В.

2015 рік
Тема уроку: „ Малі винуватці великого лиха.”

Мета уроку: - вивчити основні особливості біологічних вірусів;

  • використовуючи міжпредметні зв’язки порівняти ознаки, і встановити риси подібності та відмінності між комп’ютерними та біологічними вірусами;

  • розкрити їх біологічне значення;

  • встановити способи захисту;

  • розвивати вміння дітей узагальнювати, робити висновки;

  • розвивати вміння працювати з комп’ютером, створювати мультимедійні презентації.

- виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я .

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи уроку: проблемний, мікрофон, пояснення, комп’ютерних технологій.

Обладнання: мультимедійні презентації створені учнями та вчителем, додаткова література, підручник, зошит.
Хід уроку.
1.Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.

2.Постановка проблемного питання.

3.Пояснення нового матеріалу:

а) особливості біологічних вірусів;

б) перегляд мультимедійної презентації;

в) особливості комп’ютерних вірусів

4. Узагальнення знань, відповідь на проблемне запитання.

5. Висновки.

6. Домашнє завдання.

Конспект.

1.Слайд № 1 ( записать)


  • Хто може сказати про яких „ винуватців” ми будемо сьогодні говорити на уроці?

  • Чому вони є винуватцями лиха ?

Урок сьогодні незвичайний тому, що ми познайомимося з вами з вірусами біологічними і спробуємо порівняти їх із комп’ютерними . Таким чином наш урок буде опиратися на ваші знання з біології та інформатики. І разом дамо відповідь на таке запитання.

2.Слайд №2 ( записать)

  • Що є спільного і відмінного між комп’ютерними та біологічними

  • вірусами ?

Ми будемо використовувати наступний план:



Слайд №3 (записать)

  • історія відкриття;

  • будова, різноманітність;

  • способи проникнення;

  • наслідки;

  • способи захисту;

  • висновки.

Інформація про біологічні віруси.



Слайд№4 (записать)
- Що ви знаєте з власного досвіду про них ? (Мікрофон)

3.а)Пояснення вчителя.

Віруси- неклітинні форми життя. Тому об’єднують їх в особливе царство Віра. Є окрема наука, що їх вивчає – вірусологія.

Відкриті вони були у 1892 році російським вченим Івановським, що досліджував захворювання тютюну- листкову мозаїку. Хоча ще задовго від нього англійський вчений Дженер у 1769 році зробив щеплення проти вірусного захворювання- людської віспи .

( Журнал „Біологія” №4 лютий 2008р.)



Слайд №5
Розміри вірусів від 10-275 нанометрів. Тому їх вивчення можливе лише під електронним мікроскопом.

Мають форму паличок або кульок.



Слайд №6-7

Окрема вірусна часточка- віріон, складається:



  • з молекули нуклеїнової кислоти ДНК, або РНК ( одно- або дволанцюгової )

  • білкової оболонки- капсид.

Тому віруси поділяють: ДНК-вмісні, РНК-вмісні;

прості, складні.



Слайд №8

Віруси є внутрішньоклітинними паразитами. У зовнішньому середовищі вони не виявляють жодних ознак живого. Лише проникнувши в клітини організмів певного виду

( специфічність), і взаємодіючи з їхнім апарапом синтезу білка, вони здатні виявляти певні ознаки живого- здатність до розмноження.

Слайд №9

Проникнення вірусу в клітину хазяїна розпочинається із взаємодії вірусної часточки з поверхнею клітини, на якій є особливі рецепторні ділянки. Оболонка часточки вірусу має відповідні прикріпні білки, які „ впізнають” ці ділянки. Тому вони і є специфічними, уражають лише певний тип клітин якогось виду організмів. А далі можуть використовувати різні шляхи проникнення в клітину:



  • оболонка зливається з клітинною мембраною ( грип )

  • шляхом піноцитозу ( поліомієліт )

  • крізь пошкоджені ділянки клітинної стінки ( у рослин )

  • ін’єкції ( бактеріофаги )

Слайд №10

Після чого ДНК, або РНК вірусу потрапляє в середину клітини хазяїна і відбувається



„ перепрограмування” клітини з метою синтезу вірус- специфічних білків та реплікації вірусної ДНК, або РНК. У результаті цих процесів у клітині накопичується значна кількість молекул вірусної РНК або ДНК, а також субодиниць капсиду.Далі:

Всі ці процеси пов’язані з виникненням захворювань людини, рослин, тварин, бактерій.

Слайд №11-15

Слайд №16

Способи захисту:

  • дотримання правил особистої гігієни

  • правильна кулінарна обробка їжі

  • знищення комах- переносників вірусних інфекцій

  • дотримання правильних статевих відносин

  • санітарний контроль

  • профілактичні щеплення.


б) Перегляд мультимедійної презентації створеної учнями.

Слайд №17-19


ЛЮДИНИ

РОСЛИН

ТВАРИН

Грип

Мозаїчність

Ящур

Гастроентерити

Плямистість

Ентерит

Гепатити

Відмирання органів

Чумка

Поліомієліти

Пухлини




Енцефаліти







Сказ







Герпес







Кір







Вітряна віспа







Віспа







Жовта пропасниця







СНІД







Ракові захворювання









в) Компютерні віруси.

Мікрофон ( користуються планом який записали на початку уроку)


-Що ви знаєте про компютерні віруси ?
4. Отже, ви отримали достатню кількість інформації і думаю зможете дать відповідь на запитання яке ми поставили на початку уроку.
Слайд №20( записать )
Спільні риси: - малі розміри

  • паразити ( клітинні, технічні )

  • поширюються швидкими темпами

  • паралізують роботу компютера, призводять до захворювань

  • схожі шляхи зараження ( від носія )

  • наносять велику шкоду

Слайд №21( записать )
Відмінні риси:

Біологічні віруси

Компютерні віруси

Організм може їм протидіяти (імунні реакції )

Технічний засіб не має власних систем захисту

Об’єкти живої природи ( склад, розмноження )

Об’єкти неживої природи

Специфічні

Універсальні

Підлягають процесам біологічної еволюції

Підлягають розвитку технічного прогресу


5. Зробіть загальний висновок до уроку.

- Про, що ви сьогодні дізналися ?

- Яку корисну для вас інформацію ви почули ?
6. Домашнє завдання:

Література

1.Біологія: 10 кл.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів : рівень стандарту, академічний рівень/ П.Г.Балан, Ю.Г.Вервес, В.П.Поліщук.- К. : Генеза, 2010. стр. 182-202.

2.Газета « Біологія» : Шкільний світ, № 26 травень 2002, стр. 3-6.



3.Лукомская К.А. « Микробиология с основами вирусологии» : М: Просвещение, 1987. стр 173-189.
Каталог: 2015
2015 -> Володимир Мельниченко Тарас Шевченко: «Мій великий друг Щепкін» Москва олма медіа Групп
2015 -> Тарас Шевченко: «Моє перебування в Москві» Москва
2015 -> 1–31 травня Художні виставки
2015 -> Світлій пам’яті моєї дружини Люби Богдан
2015 -> Програма ewb має наступність знизу нагору, тобто всі схеми, створені у версіях 0 І 1, можуть бути промодельовані у версії Крім того ewb дозволяє також моделювати пристрої, для яких завдання на моделювання підготовлено в текстовому форматі
2015 -> Чепиліївський нвк «зош І-ІІІ ступенів – дитячий садок»
2015 -> Рекомендації щодо проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2015-2016 навчальному році
2015 -> Володимир Мельниченко Москва Михайла Грушевського
2015 -> Узагальнюючий урок з теми «Слово. Значення слова»
2015 -> «Музики вистачить на все життя, але цілого життя не вистачить для музики»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refos.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал